Autor Tema: PREPORUČITE KOLUMNU,ČLANAK...  (Posjeta: 132582 )

Offline nunu

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • SATAN GUDARSKI
PREPORUČITE KOLUMNU,ČLANAK...
« : 10 Kolovoz 2008, 21:17:30 poslijepodne »
RODOLJUBNA ZANOVIJETANJA
Poruka vrha: otmi gdje stigneš!
Autor Milan Ivkošić

Šokantna "Večernjakova" prekjučerašnja priča o tome kako se djelatnici centara za socijalnu skrb koriste nevoljama svojih štićenika ne bi li se dokopali njihove imovine samo je jedna od epizoda nenapisanog hrvatskog socijalnog romana radnja kojega se događa od hrvatskoga osamostaljenja.
Dan prije te priče slušali smo i gledali na jednoj TV kako i lihvari i banke iskorištavaju oskudicu umirovljenika kojima daju zajmove što se s kamatama za godinu dana udvostruče i o desecima tisuća ovrha koje uslijede jer ti bijednici dug ne mogu vratiti.

O slučajevima sramotne pohlepe u centrima socijalne skrbi, u kojima se otimalo i duševnim bolesnicima, upoznato je i nadležno ministarstvo, ali dosad ništa nije učinilo.

Od države koja sa svojim zakonima omogućava takvo zlo ne može se bogzna što očekivati. Naime, u svijesti i ove i proteklih vlasti u Hrvatskoj, od vremena kad su mnogi branitelji, vrativši se kućama, vidjeli da su, boreći se za domovinu izgubili radno mjesto, prevladava načelo bespoštedne grabeži koja je pogazila svaku moralnost a ozakonila cilj - pošto se poto održati na vlasti ili obogatiti.

Ako su u vrhovima državnih, županijskih, gradskih i općinskih vlasti moguće sprege svih vrsta, ako, dakle, više nigdje nema stranačke ni časti ni principijelnosti, ako je vlast jedina svrha politike s kim god se do nje došlo, onda je to signal za cijelo društvo da svaku moć treba iskoristiti. Što je djelatnik neke socijalne ustanove u kojoj se koristi propisima da se dokopa imovine svoga štićenika nego preslikani političar koji se također koristi propisima ne bi li u koaliciji s bilo kim ostao na vlasti ili je se dokopao, a vlast znači - povlastice i novac. I ne samo to.

Elite su ustanovile nedodirljivost organizirane moći s jedne strane i s druge - zamazivanje očiju javnosti povremenim spektakularnim uhićenjima, kao što je bilo uhićnje dr. Ognjena Šimića i trojke iz Hrvatskog fonda za privatizaciju. Kad je riječ o desetak afera u kojima je sudjelovao Nadan Vidošević, teškim i do pedeset milijuna kuna, naravno, nije bilo ni lisičina, ni televizijskih kamera, ni Državnog odvjetništva.

Dapače, taj česti lik iz crnih novinskih vijesti vrlo je ozbiljan kandidat za budućeg predsjednika države, a hoćeš lijevo, hoćeš desno, hoćeš gdje hoćeš, svuda su mu prijatelji i zaštitnici - i Stjepan Mesić, i Ivo Sanader, i Mladen Bajić...

U zemlji u kojoj se za najviše dužnosti favoriziraju takvi ljudi logični su i očekivani najužasniji scenariji s bijedom umirovljenika koje pelješe kamatari i s bijedom štićenika centara za socijalnu skrb kojima imovinu otimaju djelatnici tih centara.

U takvoj su zemlji kriteriji poremećeni od vrha do dna, nekažnjivost moći otvara vrata najgoroj koristoljubivosti i bešćutnosti, a stradavaju najnemoćniji. Socijalna pak politika koja je važna za više od polovice hrvatskog stanovništva Europskoj uniji uopće nije zanimljiva i nema u njoj niti jednog uvjeta koji bi Hrvatska trebala ispuniti da bi ušla u EU. I Sanader, koji se, otkad se bavi politikom, silno obogatio, postavši od gologuzog intendanta splitskog HNK vlasnik nekretnina vrijednih milijune eura, i Mesić, koji glumi socijalnu osjetljivost mašući sirotinji s tajkunskih jahta, znaju vrlo dobro da Hrvatska u Europsku uniju može ući i s polovicom stanovništva na rubu siromaštva.

Tako zaštićeni Bruxellesom a nimalo ugroženi jednako bešćutnom oporbom ili sindikatima čija se čelništva pripremaju za buduće političke dužnosti (tragom Kunsta, Filipovića itd.), oni zapravo uživaju u bijedi vlastitoga stanovništa koja pojačava sjaj njihova svakodnevnog paradiranja Hrvatskom, Europom i svijetom.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

nisam fan Milanovih novinskih tekstova ali ovaj mi se dopada a i  pojam gologuzi mi je odnekud poznat.

« Zadnja izmjena: 11 Kolovoz 2008, 21:13:23 poslijepodne nunu »
i love my bike

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Odg: PREPORUČITE KOLUMNU
« Odgovori #1 : 10 Kolovoz 2008, 22:53:55 poslijepodne »
Ne znam kako će forum tehnički odreagirati,ali vrijedi pročitati. Ovo je kao da smo rambo i ja pušili isti skunk. -?

[privitak je izbrisao admin]
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Odg: PREPORUČITE KOLUMNU
« Odgovori #2 : 11 Kolovoz 2008, 18:15:08 poslijepodne »
Amsterdam

Opet sam bio malo u Inostranstvu, u sjevernozapadnoj Evropi I opet me je ophrvao isti osjecaj bespomoci u susretu sa tom civilizacijom.

Malo je prostora da pricam o arhitekturi, staroj I novoj, koje se preplicu u nevjerovatnu cjelinu, o besprekornoj cistoci, ravnim linijama I svezem glatkom sloju asfalta po kome klize besumni automobili.

O klubovima u kojima sjede lijepe djevojke, ali bez sminke na licu , ponosne na svoj prorodni , kaa sapun glatak ten.

O starim, poptuno sijedim ljudima, koji veselo cavrljaju u basticama slasticarnica I unose covjeku optimizam u pogled na sopstvenu buducnost.

O potpuno cistim prozorima, fasadama, saobracajnim znakovima, hodnicima, javnim wc-ima.

O kvalitetnoj, I nikada preglasnoj muzici u kafeima i ostalim javnim mjestima.

O radio stanicama na kojima se pusta klasika , jazz, rana srednjevjekovna muzika.

O ophodjenju medju ljudima na javnom mjestu koje je dovedeno do doslovnog shaputanja, da se ne bi uznemiravali drugi u svojim mislima.

O modernim vjetrenjacama koje smanjuju vjetrovitost po selima praveci najekoloskiju mogucu struju potpuno besplatno.

O zelenim parkovima I povrsinama brizljivo njegovanima stotinama godina.

O zastiti od zagadjenja svake vrste, ukljucujuci I zvucno, prepoznato kao najagresivnije.

O metrou, koji grad spasava od besmislenog saobracajnog krkljanca u kome radni ljudi gube milione sati cekajuci da se probiju do posla.

O posvecenosti poslu.

O ozbiljnom dozivljavnaju sopstvenog zivota.

Ovo ja vidio Rambo,i stvarno se to tako lako uočava, da kad vidiš,poželiš ostati,ali se vratiš.
Dosta parola.

Offline nunu

• SATAN GUDARSKI
Odg: PREPORUČITE KOLUMNU,ČLANAK...
« Odgovori #3 : 11 Kolovoz 2008, 21:15:15 poslijepodne »
Jutarnji list 11/08/2008

Christianne F. ostala bez sina

--------------------------------------------------------------------------------

POTSDAM - Oko 30 godina nakon objavljivanja bestsellera "Mi djeca s kolodvora Zoo", njemačka socijalna služba oduzela je glavnoj protagonistici, Christiani F., brigu za njezina sina. "Ona nije više u stanju skrbiti se za odgoj i nadzor djeteta", izjavila je u utorak glasnogovornica službe nadležne za brigu o djeci u Potsdamu kraj Berlina.

Christiane F., u međuvremenu 46-godišnjakinja, zbog psihičkih problema i problema s drogom ne može se više skrbiti za svoga 12-godišnjeg sina, priopćile su vlasti.
Socijalna služba sad ispituje može li brigu o dječaku preuzeti njegova baka. Ukoliko se to dogodi, Chrstiane F. moći će redovito posjećivati sina.

Socijalna je služba u uskom kontaktu s obitelju otkad se Christiane 1995. preselila iz Berlina u okrug Potsdam-Mittelmark.

Sudbina Christiane F. iz berlinskog naselja novogradnji Gropiusstadt, koja je kao djevojčica postala ovisna o drogi, opisana je u romanu "Mi djeca s kolodvora Zoo", autora Horsta Riecka i Kaia Hermanna. Knjiga je 1978. postala bestseller a uvedena je i kao obvezna literatura u njemačkim školama. Početkom 80-ih po knjizi je snimljen istoimeni film.
Horst Rieck, jedan od autora knjige, izjavio je da je prije otprilike 14 dana posljednji put kontaktirao s Christiane F. Prema njegovim riječima, djelovala je "vrlo napeto".
Rieck unatoč smatra da Christiane "načelno ima šanse" i da je njezina daljnja sudbina "pitanje volje i odluke" te mnogo discipline.

"Zna se da u mnogim slučajevima ovisnika vlastito dijete daje životu novu strukturu. Sad je pitanje što će se dogoditi kad djeteta više nema. Koliko sam mogao opaziti proteklih godina, ona je vrlo pouzdana, a prema sinu je postupala brižno i s ljubavlju", izjavio je Rieck.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

kako je teško othrvati se porocima
i love my bike

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #4 : 11 Kolovoz 2008, 21:40:10 poslijepodne »
Ovako:dobar ti je naslov,svidio mi se,pa sam ubacio rambovu kolumnu jer sam mislio da je dobra.Ivkošić mi se popeo navrh glave s rodoljubljem pa sam nesvjesno kontrira amsterdamom,pa si ti slično kontrira s ovisnostima,pa sam ja pošizio jer kontra ne vodi nikud.Eto,na zemlji. :love 
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #5 : 11 Kolovoz 2008, 21:49:39 poslijepodne »
Ovako:dobar ti je naslov,svidio mi se,pa sam ubacio rambovu kolumnu jer sam mislio da je dobra.Ivkošić mi se popeo navrh glave s rodoljubljem pa sam nesvjesno kontrira amsterdamom,pa si ti slično kontrira s ovisnostima,pa sam ja pošizio jer kontra ne vodi nikud.Eto,na zemlji. :love 
Mada mu je ovaj tekst,sad kad sam ga očitao,ok,socijalan,poticajan.Mahni zastavicom jer još nisam dobro sletio.
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #6 : 12 Kolovoz 2008, 10:32:11 prijepodne »
Isprika što sam sinoć sam malo pukao.Ovo je najpopularniji članak trenutno na webu IN-a.Mislite li da ima smisla i koristi kritizirati policiju?

Represija na imotskim cestama    Uredi
Srijeda, 06 Kolovoz 2008
Policija - Imotski Nigdje u Hrvatskoj državi nema toliko policajaca na kvadratnom kilometru kao u Imotskoj krajini. Optimisti bi u tome vidjeli izglednu šansu za ulazak u Guinnesovu knjigu rekorda, ali s obzirom na stopu zaposlenosti, stanje nije toliko svijetlo.

Prođete li prometnicom prema gradu iz smjera Vinjana ili Kamena Mosta, nerijetko ćete susresti i dvije patrole koje nadziru ulazak u grad. Te patrole gotovo nikad nemaju odgojnu zadaću, upoznati vozače s pravilima koje krše, opomenuti ih i osvijestiti, njihova je jedina zadaća napisati kaznu, makar ona bila realno potpuno neutemeljena. Na primjer: vozaču istekne valjanost vozačke dozvole, ode u policijsku postaju zamijeniti je novom, ali službenik koji izdaje vozačke je na godišnjem, savjetuju ga da dođe u ponedjeljak. Vozača sutra, naravno, ulovi policija u sred sela, i napiše mu kaznu od sedamsto kuna bez obzira što policijska postaja nije odradila svoju zakonsku dužnost.
Ima ovakvih sličnih slučajeva napretek, mogli bi ih navoditi do sutra. Ima i slučajeva da je policajac na cesti vaš prvi susjed, tada ste sigurno slobodni. Ali onako u rezimeu: dojam što ga ostavlja policija u Imotskoj krajini je zaista neugodna represija na mirne građane, kriminal se slabo rješava jer nemaju stručnog i odvažnog kadra, ili je dio službenika potkupljen za sitan novac. I upravo je taj dio službenika najprgaviji, serijski ispisuju kazne kako bi prikrili nadređenom i javnosti zakulisno primanje mita.
Vozeći se po Zagrebu ili po cesti do gore, vozač se može osjećati slobodno, policija intervenira na ekstremne slučajeve, preveliku brzinu ili teži prekršaj. Ne znam čime su mirni i uredni građani zaslužili ovakav tretman policijske postaje, radi li se o prevelikom broju kadrova zbog blizine granice, o želji nadređenih da se nekom u vrhu dokažu, jednostavnoj bešćutnosti i šerifovanju mnogih pojedinaca u policijskoj odori, ili o državnoj represiji na Krajinu, ne znam.

Treba podići glas protiv ovakvog odnosa prema stanovništvu, pljačke novca u državnu blagajnu, ili velikog brata koji je neumoljiv kao đavao.

K. Mašić
Dosta parola.

Offline mcora

• ružna, zla i stara
« Odgovori #7 : 12 Kolovoz 2008, 10:42:33 prijepodne »
Isprika što sam sinoć sam malo pukao.Ovo je najpopularniji članak trenutno na webu IN-a.Mislite li da ima smisla i koristi kritizirati policiju?

nema potrebe za isprikom...makar s moje točke gledišta....  ;)

ne znam koliko ima smisla kritika, jer ne znam niti koliko kritiziranih prati ovaj medij... ali znam da je tragikomično voziti se po imotskoj krajini s registracijskim pločicama na kojima ne piše IM, a još ako udajom promijeniš prezime doslovno im moraš objasnit porijeklo vrste i sebe i auta i prezimena...i šta uopće radiš u Imotskom...
i kad na poslijetku tražiš broj značke da prijaviš maltretiranje jer zaustavlja samo "strane" tablice, bez učinjenog prekršaja, pod izlikom "kontrola prometa" i to malo ispod đirade, pa zablokira protok prometa ... onda nastane rasprava da to nije točno i naposlijetku te pusti... i poslije tebe zaustavi automobil sa ZD registracijom...

:mcora
Kad sam dobra, dobra sam, no kad sam zla, onda sam još bolja.

Insomnia

• Gost
« Odgovori #8 : 12 Kolovoz 2008, 13:05:56 poslijepodne »
ok, nemam ništa prtiv kad kontroliraju subotom noću ili kad je povećan rizik od brze vožnje pod "gasom"...
ali tada ih skoro nikad nema na cesti.
nema ih ni da kažnjavaju freze i traktore u sumrak što idu s polja, a nemaju ni svjetala unatoč tome što su im dva-tri sloja blata na mačjim očima.

zanimljivo je da su na cesti od 7-9 ujutro, po hladovini, kad ljudi ili žure na posao ili se umorni vraćaju sa posla.

tada je njima "paša".

najodvratnije mi je ona multanova... odvratni su mi s njom k'o što su mi odvratni snajperisti.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #9 : 12 Kolovoz 2008, 13:29:59 poslijepodne »
Di si,mila.
 ::)
Treba nam policijA koja će nam pomoći da svi zajedno guramo naprijed,u mir i blagostanje,a ne neka "europska" policija u hrvatskim uvjetima.Ono,stari,kužiš,vozačka mi je istekla,ali nermam 500 kn za izvadit novu,daj me pusti na miru još par dana,vidiš da šljakam. :spidom
Dosta parola.

Insomnia

• Gost
« Odgovori #10 : 12 Kolovoz 2008, 13:34:37 poslijepodne »
Di si,mila.
 ::)
Treba nam policijA koja će nam pomoći da svi zajedno guramo naprijed,u mir i blagostanje,a ne neka "europska" policija u hrvatskim uvjetima.Ono,stari,kužiš,vozačka mi je istekla,ali nermam 500 kn za izvadit novu,daj me pusti na miru još par dana,vidiš da šljakam. :spidom

tu sam, dragi.
lako je za tog šljakera, meni je super kad policijot kaže "aj, daj ovaj put štagod za piće, drugi put te neću pustit".

no, šljakeru s početka priče to super dođe. u svojoj krntiji koju vozi na ložu i žuri u kamenolom na posao, sutradan neće pasti na pamet oplesti po gasu i voziti 90 km/h.

to dobro dođe i onom što fura kolica visoke klase i žuri u varuš na kavu, on će i sutra oplesti po gasu jer je kupio još jednog policajca.

danas baš filozofiram. idem čatat, nije ovo za mene.

Insomnia

• Gost
« Odgovori #11 : 13 Kolovoz 2008, 13:36:48 poslijepodne »
starija je malo, al je dobra :)

Na sirotinji i zec qrac oštri... do kada će bih Hrvati služiti kao vreća za napucavanje?

Uz ispriku članovima posuške Frame zbog prostote u naslovu (nadam se ipak da će oprostiti mojoj grješnoj tipkovnici budući da se radi o staroj hrvatskoj narodnoj izreci), moram već u startu izraziti sumnju u autentičnost vlastitog teksta.

piše: Herceg (nije Nevenko!)

Kao što su nedavno, u sklopu Tjedna Hrvata iz BiH u Zagrebu, na «modnoj reviji» parodirali moji sunarodnjaci obučeni u narodne nošnje, tako bi možda za dio zagrebačke javnosti jedini autentičan izraz BH Hrvata bio usmeno izneseni deseterac, a ne ogorčeni tekst u Wordu.

Na sirotinji doista i zec spolovilo oštri… Mala, siromašna, prema Zapadu bezuvjetno poslušna i ponizna zemlja poput RH iskonstruirala si je konačno svoju «sirotinju» u odnosu na koju poput Zeca iz naslova može glumiti snagu, razvijenost, prosvjećenost. Kako je lijepo kad možeš i ti biti Zapad u odnosu na nekoga, prosvjećivati ga, biti mu tutor, naređivati mu, davati mu malo mrkve desnom rukom, a istovremeno mu prijetiti batinom u lijevoj… Reći mu da «uči loviti ribu»…

Posljednjih dana svjedoci smo prave medijske histerije protiv Hrvata iz Bosne i Hercegovine, koji odjednom postaju najvažnija tema predizborne kampanje u Republici Hrvatskoj. Bujica rasističkih, šovinističkih, fašistoidnih (dodavajte dalje po volji) stereotipa i uvreda sipaju se po njima iz hrvatskih medija, bez straha da će njihovi novinari biti optuženi za političku nekorektnost. Ono što se, hvala Bogu, više ne smije reći o Crncu, Židovu,  Srbinu, homoseksualcu ili ženi, bez problema se može iskaljivati po ostacima ostataka Hrvata u Bosni i Hercegovini, i to zbog prava koje im je, nota bene, izglasano na Trgu sv. Marka u Zagrebu. U emisiji Piramida, u kojoj troje uglavnom nekompetentnih ljudi raspravljaju o pet aktualnih tema, u epizodi emitiranoj 31.10., ocvala voditeljica Danijela Trbović raspravljajući o Zdravku Mamiću kaže otprilike kako u školama u BiH i u njegovim Mamićima sigurno nije bilo dovoljno psihologa pa je ispao takav kakav jest… Ostavivši po strani to što je Mamić cijeli život i školovanje proveo u RH, zanimljivo je da je postalo samorazumljivo da je civilizacijski odnos RH prema BiH, pa tako recimo i Danijelinog Karlovca, prema npr. Mostaru jednak odnosu Londona prema Kinšasi ili Pariza prema Senegalu…
Nakon Piramide, otvorim Globus, iz kojeg me vreba tekst Denisa Kuljiša, novinara koji, u cijelom nizu tekstova o Hercegovcima, govori o «kockastim glavama», «brahiokefalnim» fizionomijama» i sl. antropometrijskim argumentima za koje bi, da ih je npr. napisao o Crncu ili Židovu, u većini zapadnih zemalja završio u zatvoru, ili da je to danas napisao npr. o Srbima, sigurno izgubio posao u svom EPH. Ali o BiH Hrvatima se može koristiti i taj rasistički registar i pri tome još ispasti simpatičan…

No ostavivši formu po strani, začuđuje i potpuno fikcionalan sadržaj takvih konstrukcija. U  zadnjem tekstu, govoreći o listi za dijasporu, Kuljiš piše sljedeće: «No, nema dovoljno pasivnih krajeva gdje bi HDZ mogao pobijediti, pa izbornim jedinicama u pretežno razvijenoj, urbaniziranoj zemlji valja pridodati kamenjar u susjednoj državi, ne bi li se izgledi izjednačili».
Iz ovoga se može zaključiti sljedeće:
-RH je «pretežno razvijena», «urbanizirana zemlja»
-Hrvati iz BiH su suprotno od toga, oni su «kamenjar».

Ostavivši postrani međunarodne procjene RH, od bruto domaćeg proizvoda, nezaposlenosti, zaduženosti, razine korupcije do razine obrazovanja stanovništva (polovica ima samo osnovnu školu, 7% s visokom školom), začuđuje potpuno fiktivni podatak o omjeru urbanog i ruralnog stanovništva u RH i Hrvata u BiH. Čak ako uzmemo u obzir samo najstigmatiziranije Hrvate Hercegovine, priča o «kamenjaru» ne drži vodu – primjere možemo nizati u sva tri gospodarska sektora, od vrlo razvijene poljoprivrede u plodnoj dolini Neretve, preko npr. Aluminija, kao najuspješnije tvornice u ovom dijelu Europe, do Međugorja koje ostvaruje veći turistički promet od Dubrovnika… i to sve na dvjestotinjak tisuća ljudi, što je manje od npr. Splita. Prema tutorima iz RH, Ljubušak bi npr. sa strahopoštovanjem Ivice Kičmanovića trebao ulazi u razvijeni Vrgorac, a bilo kojeg Mostarca bi svaki Varaždinec, zahvaljujući svom urbanom humoru, mogao ispreskakati kako poželi…

No to Kuljišu i sličnima ionako ne treba objašnjavati, jer oni sve to znaju. «Hercegovina» o kojoj oni govore ionako je jedna fiktivna konstrukcija koja im služi za projiciranje svojih političkih frustracija i kulturoloških kompleksa. Hercegovac je zločinac iz kamenjara koji im je za sve kriv, a Bosanac je glupi portir koji će im parodirati u narodnoj nošnji, repati i pričati im viceve…

BiH Hrvati se suočeni s mogućnošću glasovanja za 11. izbornu jedinicu nalaze u bezizlaznoj situaciji. Jedan od dva suprotstavljena politička bloka, koji je istaknuo svoju listu, tretira ih kao poslušne ovce, vječito topovsko meso, koje se po potrebi može isturati kao prva linija zajedničkog nacionalnog fronta, a onda mu se potpisivati daytonski sporazum i prodavati mu maglu kako «nema federacije bez konfederacije». U kasnijim izborima ta opcija ih koristi kao bazu za izglasavanje nekoliko vlastitih podizača ruke u Saboru, uglavnom intelektualno ograničenih osoba, koji u javnosti cijelo vrijeme grijanja saborske klupe nisu pokrenuli nijednu ozbiljniju inicijativu glede hrvatske dijaspore, a pogotovo Hrvata iz BiH, čijim su glasovima uglavnom i izabrani. Paternalistički odnos Zagreba pokazuje se i zadnjim Sanaderovim «mirenjem» dva HDZ-a i uveseljavanjem bošnjačke prijestolnice desetinama jumbo-plakata sa svojim likom.

Ovoga puta, kao najjači potez združenih HDZ-ova povlači se kandidatura čovjeka koji će sve to promijeniti, koji će u Saboru zabljesnuti inteligencijom, obrazovanjem i elokvencijom i tako nam konačno vratiti dostojanstvo. Njegovo ime je Rade Bošnjak.
Da od svakog zla ima i gore potvrđuje druga strana. Isti čovjek koji je BiH Hrvatima početkom 90-ih kao izaslanik dolazio smjenjivati vodstvo, manje od desetljeća kasnije poručivat će im da «uče loviti ribu» i, pothranjujući najprizemnije osjećaje hrvatskih birača, koristiti ih kao dežurnog krivca i žrtvenog jarca za sve hrvatske probleme. Hercegovci su u ulozi zlog Drugog, ekskluzivnog krivca za sve nedaće fašistoidnog hrvatskog malograđanina, zamijenili simbolički istrošene Srbe, a čovjek koji se u šestom desetljeću života crkveno vjenčao na Širokom Brijegu,  zasjest će u fotelju «predsjednika svih Hrvata» oštreći vršnjaka upravo na Hercegovcima.

Predsjednik-Zec sada daje podršku četrdesetjednogodišnjem mladiću, koji je u prosincu 1999. herojski ušao u SDP. Što je rizično, otprilike, kao u travnju 1945. ući u partizane. «Mlado, novo lice» u petoj deceniji života i njegovi politički saveznici s gnušanjem govore o BiH Hrvatima, zaboravljajući da je država u kojoj bi im zabranili glasovanje supotpisnica Daytona i sukreator ovakve BiH u kojoj «kamenjari» žive, i u kojoj ih preglasavaju, biraju im člana predsjedništva koji govori «bosanski», dok njihov jezik nazivaju «ustaškim». Zaboravljaju ti «zečevi», ili žele zaboraviti, da se RH oduvijek puno više miješala u sudbinu BiH Hrvata, nego što su oni utjecali na sudbinu Hrvatske.

No nije sve apsolutno crno. Pozitivna novost u cijeloj priči je da se «pretežno razvijeni» i «urbanizirani» Rojs ovoga puta nije kandidirao u kamenjarskoj, 11. izbornoj jedinici, nego u «civiliziranoj» 6. Onako profinjen, shvatio je da tamo ima više šanse.

poskok.info

Offline SpiDom

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #12 : 13 Kolovoz 2008, 16:12:32 poslijepodne »
Dujmovića treba čitati.
Uvijek pogađa u srid sride.

VRIJEME APSURDA
Istarsko dociranje
Autor Tihomir Dujmović

U nizu drugih zrcali nam se i podjela na Thompsonovu i onu drugu Hrvatsku te kamo sreće kada bi stvar bila banalna kako se čini Kajinu: da se radi o podjeli na profašističku i antifašističku opciju.

Znali bismo što nam je činiti. Treba li netko pjevati “Za dom spremni” 2008.? Ne, premda to nije originalan ustaški pozdrav, s obzirom na to da su se njime prije NDH služili HSS-ovci. Ustaše su ga iskompromitirali pa se te tri riječi nikada neće gledati izvan konteksta NDH.

Postavlja se pitanje zašto su branitelji zdušno prihvatili pjesmu “Čavoglave” početkom 90-ih? Jesu li Kajinovom logikom branitelji bili profašisti? Pljuska prihvaćanjem te pjesme 90-ih dana partizanskoj ljevici boli i danas jer nema partizanske pjesme koja se pjevala u Domovinskom ratu.

Zašto? Jednostavno, partizani nisu stvarali hrvatsku, već jugoslavensku državu. I to ostaje njihov križ. Jesu li, prema Kajinovoj logici, stotine tisuća koje su došle na Thompsonov zagrebački koncert pa stotine tisuće koje su se nedavno slijevale u Čavoglave sve redom profašistički simpatizeri?

Neki dan se na koncertu u Senju skupilo 6000 ljudi, što je neviđen broj za malo mjesto. Je li i tu, prema Kajinovu poučku, bilo 6000 pritajenih ustaša? Ima li uopće izvan Istre antifašista?

Da sam Istrijan, ponosio bih se istarskim antifašizmom, ali bih se sramio kad bih iz jedine analitičke knjige o toj temi, “Rijeka i Istra u hrvatskom proljeću”, razabrao jasnu poruku da je Istra za tu hrvatsku borbu protiv Beograda bila posve nezainteresirana.

Za njih su, dakle, i Savka i Tripalo bili šovinisti. Docirati, dakle, iz istarske perspektive, kako to čini Kajin, cijeloj hrvatskoj državi o hrvatstvu bit će vrlo težak posao.

U Kninu se na Dan pobjede okupilo 2000 ljudi, u Čavoglavama ih je bilo doslovno 50 puta više. Uključujući i biskupa Ivasa, koji je s glavne svečanosti u Kninu došao u Čavoglave! Zar političari ne razumiju da uvrijeđen i ponižen narod bježi od njih. Zašto? Pa ove godine politika nije dopustila u Kninu ni ratne zapovjednike postrojiti!

Thompson ima pravo pjevati svoje pjesme sve dok nisu zabranjene, za sve što se zbiva na nastupima odgovorna je primarno policija, on u ovoj delikatnosti može poslušati neki autoritet, no tko je moralni uzor koji valja slušati? Predsjednika države, koji na najvažniji hrvatski državni praznik ide u posjet u Mongoliju?

Možete li zamisliti da Bush na Dan nezavisnosti ode u Makedoniju? Predsjednika države, koji na Tadićevu provokaciju odgovara da se on već ispričao te da bi Tadić to morao znati? Pa uvredljivija od Tadića jedino je ta Mesićeva reakcija. Kako poslušati savjet Jadranke Kosor dok drugi potpredsjednik iste Vlade, Uzelac, ne samo što ne odlazi u Knin na Dan pobjede već prkosno provocira kako mu je žao da se 5. kolovoza posjećuju samo jedni grobovi.

Koga da posluša? Medije? Koji združeno prešućuju činjenicu da se u Čavoglavama okupilo 100 tisuća ljudi? Ignorirati skup od 100 tisuća ljudi, pa to je ozbiljan posao i za moskovsku Pravdu. Treba li slušati medije što ozbiljno razglabaju o tomu da Mesić nakon isteka mandata postane hrvatski premjer. Što znači da bi, s obzirom na to da su mu 74 godine, mandat premjera završio u 80.

Zacijelo ne bi mijenjao svoga savjetnika Budimira Lončara, a on bi na kraju toga Mesićeva mandata imao točno 90 godina! S obzirom na to da je Vanja Sutlić ovih dana zvao za savjetnika za zabavni program Sašu Zalepugina (77 godina), njemu bi, pak, na kraja Mesićeva premijerskog mandata bile 83 godine. Doista, zašto im ne dati još jedan mandat? U tome slučaju najbolje ulaganje za ostatak nacije bilo bi odvajanje 35 eura za slovensku vinjetu jer će stampedo iz Hrvatske zagušiti prometnice!

(Mesiću  ;D - op. moja)
Ta mi nismo gospodari vaše vjere, nego suradnici vaše radosti. (2 Kor 1,24)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #13 : 19 Kolovoz 2008, 22:25:55 poslijepodne »
Onako,malo psihologijski gledano,bez preferenci na jednu il drugu stranu:dragi partizani,vi ste zauvijek izgubili.Drage ustaše,vi ste se izgubili jer nemate još Hrvatsku.ova kiflica koja je ostala poslije Juge je premala,je li tako,nitko nije zadovoljan.A i ta kiflica kao da nije naša.E sad vi pomalo pripremate nezadovoljna hrvatski narod da shvati da triba imat cijeli kruh,a ne kiflicu.pa pomalo ih češkate na neki rat,recimo za 70 godina za pravu hrvatsku i slobodu.ovo pacifisti sve vide,ljudski se boje,ali vi vidite da im fali srca.dakle,u rat ili ne u rat?postoje ljudi kojima je država vrlo "sveta" stvar,sve bi dali za tu kolektivnu melasu za tjeranje pravde i istine,a odgovor je samo jedan:i tada će biti njome nezadovoljni.Dakle,neću viknut : u rat samo zato jer ću ispast huškač,poslat ću na drinu nečijega sina ili unuka,a vode imam i preko grla.ali neću viknut ni:šutite,jer ima tu puno bolne istine.a te silne političke strasti koje haraju,naš su recidiv,ne može se to jednostavno preokrenut u nešto bitno,u rad,u stvaranje,u pravu ljudsku sudbinu,još dugo.
To je moj omentar na ovu kolumnu.
« Zadnja izmjena: 19 Kolovoz 2008, 22:36:18 poslijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline nunu

• SATAN GUDARSKI
« Odgovori #14 : 19 Kolovoz 2008, 22:49:07 poslijepodne »
Jutarnji 19/08/08

Revoltiran što su mu radnici poduzeća Konstruktor zbog obnove i asfaltiranja ceste srušili hrast, 83-godišnji starac ubio se u utorak prijepodne pred šokiranim radnicima pucavši si u glavu.

Kako se danas moglo doznati u gradu Zlataru, starac je navodno bio jako ljut i žalostan jer su mu srušili drvo koje je s njim raslo gotovo cijelog života. Međutim, kako je bilo nužno srušiti drvo, koje je smetalo obnovi ceste prema Donjoj Batini, u predjelu zvanom Metzgerica, ogorčeni čovjek, navodno je jutros oko 9,40 sati došao do poslovođe i rekao mu kako će se ubiti jer su mu srušili drvo. Nekoliko sekundi kasnije, pred šokiranim poslovođom i radnicima zlatarske firme, podigao je vatreno oružje i pucao si u glavu.

U PU Krapinsko-zagorskoj danas su potvrdili nesretan događaj, rekavši samo kako se 83-godišnjak ubio u Donjoj Batini na zelenoj površini pored ceste u izgradnji.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
neznam zašto ali ovaj događaj me pogodio.
valjda zato što volim stabla ko i nesretni starac.
i love my bike