Autor Tema: Spomenik pripadnicima HV (strancima)  (Posjeta: 5821 )

Offline benco

• Forumaš sa stavom...
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • Kada čovjek prešuti istinu, kamen progovori!
Spomenik pripadnicima HV (strancima)
« : 09 Veljača 2010, 00:40:16 prijepodne »
Za Hrvatsku u Domovinskom ratu živote su dali i stranci koji su došli boriti se za RH. Mada će se (po starom hrvatskom običaju) tražiti "natruhe" da bi se umanjila njihova žrtva, osobno sam mišljenja da zaslužuju spomenik na kojemu će biti ispisana njihova imena = DA SE NE ZABORAVI!

61 Francuz, 46 Nijema­ca, 17 ame­ri­ka­naca, 7 talijana, 9 iraca, 5 Škota, 3 Belgijca,... Udruga branitelja Albanaca u Sisku je prikupila popis svih Albanaca koji su bili pripadnici HV (pripadnic, invalidi, poginuli u HV).

Daklen, zanimalo bi me vaše mišljenje o ovoj problematici.

Hvala!
... Svakim danom čovječje je promišljanje sve kompliciranije ...

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
Odg: Spomenik pripadnicima HV (strancima)
« Odgovori #1 : 11 Veljača 2010, 18:14:44 poslijepodne »
Mislim da se možemo složiti da je svaka žrtva za Domovinu vrijedna, a ako je u pitanju stranac pa još i dragovoljac, tu je sve jasno! Naravno da se spomenik treba izgraditi SVIMA poginulima za domovinu - Republiku Hrvatsku, spomenik svim braniteljima pa i stranim državljanima.

batakljun

• Gost
« Odgovori #2 : 11 Veljača 2010, 18:46:03 poslijepodne »
Mislim da se možemo složiti da je svaka žrtva za Domovinu vrijedna, a ako je u pitanju stranac pa još i dragovoljac, tu je sve jasno! Naravno da se spomenik treba izgraditi SVIMA poginulima za domovinu - Republiku Hrvatsku, spomenik svim braniteljima pa i stranim državljanima.

a kakav bi to stranac mogao biti nego dragovoljac pa nigdje na svijetu nema da se mobiliziraju ljudi iz drugih država. druga je priča koliko su ti dragovoljci koštali.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #3 : 11 Veljača 2010, 18:52:45 poslijepodne »

khm, & IMHO, i svi domaći branitelji su dragovoljci kad uzmeš u obzir činjenice o mobilizaciji i sankcioniranju onih koji su izbjegavali sudjelovanje

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #4 : 11 Veljača 2010, 20:07:57 poslijepodne »
Pa to je dvostruka karakterizacija - strani državljanin, profi vojnik, ali znači, vojnike koji se plaćaju bato bi u ovom slučaju možda mogao i podcijeniti.
Zaboravljate da smo postali satelit planetarnog NATO-a, da i sami imamo profi vojsku koja odlazi ratovati u svijet...mogli bismo o svačemu ovdje raspravljati, ali ljudi koji su kao vojnici dali život za Hrvatsku naravno da zaslužuju spomen.

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #5 : 11 Veljača 2010, 20:14:52 poslijepodne »

Bar ih spomenuti (strance), neki i dan danas imaju problema zbog Domovinskog rata,
a da o nekakvom "statusu" ili sl. da i ne govorimo.

« Zadnja izmjena: 11 Veljača 2010, 20:16:51 poslijepodne likarija »
:starac

Offline benco

• Forumaš sa stavom...
« Odgovori #6 : 11 Veljača 2010, 22:58:15 poslijepodne »
Bar ih spomenuti (strance), neki i dan danas imaju problema zbog Domovinskog rata,

Imam par prijatelja Albanaca na području Sisačko-moslavačke županije koji su 1991. godine pobjegli s Kosova i došli u RH, prijavili se u HV. Prije pola godine jedan od njih je imao problem sa dobivanjem državljanstva. S druge strane u kući koju smo otkupili i dali njegovoj obitelji živio je Srbin koji je bio jedan od zapovjednika u SrAO. On je uredno dobio državljanstvo, mada ne smije doći u RH (zbog zasluga u SrAO). I ono što je bilo posebno ponižavajuće sa to je kada je došlo rješenje od Fonda HR branitelja da taj Srbin ima udejle od 1991. godine u Fondu.
Naravno, pomoglo se čovjeku koji je dragovoljac Domovinskog rata u dobivanju domovnice i ostalih potrebitih dokumenata. Ali smo pokušali doći do podatka jesu li ukinuti udjeli za Srbina (odnosno četnika) u Fondu HR branitelja.
Mada sam već spomenuo da će se naći nekakav razlog, ali su mnogi od Dragovoljaca stranaca nastavili život u RH, a neki su pokopani u RH. Ne znam koliko su koštali, ali znam da su u DR dobro došli, jer nije bilo 500 000 branitelja nego puno (pa i u duplo) manje.
Naravo, poginuli stranci, a pripadnici Pobjedničke Hrvatske Vojske zaslužuju veeeliki spomenik.

Offline benco

• Forumaš sa stavom...
« Odgovori #7 : 12 Veljača 2010, 00:22:37 prijepodne »

Tako je. U listopadu je francuska televizija snimala emisiju o instruktorima iz Legije stranaca u HV. Međutim nisu bili zadovoljni s nadimscima, nego su tražili imena. Naravno, nisu dobili imena, jer .............................................................................   ;D

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #8 : 12 Veljača 2010, 10:35:27 prijepodne »
Imam par prijatelja Albanaca na području Sisačko-moslavačke županije koji su 1991. godine pobjegli s Kosova i došli u RH, prijavili se u HV. Prije pola godine jedan od njih je imao problem sa dobivanjem državljanstva. ...
Sudjelovanje u Domovinskom ratu nije uvijet za dobivanje državljanstva.
... S druge strane u kući koju smo otkupili i dali njegovoj obitelji živio je Srbin koji je bio jedan od zapovjednika u SrAO. On je uredno dobio državljanstvo, mada ne smije doći u RH (zbog zasluga u SrAO). I ono što je bilo posebno ponižavajuće sa to je kada je došlo rješenje od Fonda HR branitelja da taj Srbin ima udejle od 1991. godine u Fondu.
Nažalost nije jedini slučaj. :'(
Tako je. U listopadu je francuska televizija snimala emisiju o instruktorima iz Legije stranaca u HV. Međutim nisu bili zadovoljni s nadimscima, nego su tražili imena. Naravno, nisu dobili imena, jer .............................................................................   ;D

Dosta njih je došlo pod dosta "nerazjašnjenim " okolnostima. Isto tako su se poslije vratili u matične postrojbe.
To opet znači da je Francuska aktivno sudjelovala na strani HR.
E to neće priznati nikada (vjerovatno). :spidom
Jedini koji su došli legalno (instruktori ) su bili u programu MPRI.
 :type

batakljun

• Gost
« Odgovori #9 : 12 Veljača 2010, 16:30:26 poslijepodne »
Pa to je dvostruka karakterizacija - strani državljanin, profi vojnik, ali znači, vojnike koji se plaćaju bato bi u ovom slučaju možda mogao i podcijeniti.
Zaboravljate da smo postali satelit planetarnog NATO-a, da i sami imamo profi vojsku koja odlazi ratovati u svijet...mogli bismo o svačemu ovdje raspravljati, ali ljudi koji su kao vojnici dali život za Hrvatsku naravno da zaslužuju spomen.

ja strane vojnike ne potcjenjujem, svi znaju koliko su američki časnici radom na črnomercu zadužili hrvatsku državu i vojsku.

sramotno je dragi ratniče uspoređivati hrvatsku vojsku koja legalno i prema svim međunarodnim standardima boravi po svijetu i šačice avanturista, često s kriminalnim dosjeom.

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #10 : 13 Veljača 2010, 15:40:07 poslijepodne »
Citat:
sramotno je dragi ratniče uspoređivati hrvatsku vojsku koja legalno i prema svim međunarodnim standardima boravi po svijetu i šačice avanturista, često s kriminalnim dosjeom.

A da? A tko vrši takve usporedbe? Uostalom, valjda se tu, u toj tvojoj opisanoj USPOREDBI treba dogoditi SPOR kojega dosad na ovome topicu nije bilo.

Offline benco

• Forumaš sa stavom...
« Odgovori #11 : 13 Veljača 2010, 17:30:16 poslijepodne »
ja strane vojnike ne potcjenjujem, svi znaju koliko su američki časnici radom na črnomercu zadužili hrvatsku državu i vojsku.

Nitko ne uspoređuje HV i "šačicu avanturista", jer je to u Domovinskom ratu bila pobjednička Hrvatska vojska. A tko to ima pravo dovoditi u pitanje časnost stranaca koji su bili dio HV i dali svoje živote, npr. u Vukovaru?
Zar ni oni koji su se 1990. godine okupili u Rakitju, bez vojnih vještina i naoružanja, u stvaranju RH nisu bili avanturisti? Oni su znali "sada je vrijeme da se ostavri san pradjedova", ali je bilo i tada onih koji su rekli "Ovo nije moj rat". Daklen, nismo svi jednako željeli Domovinu, a svima onima, iz biloga svita koji su ratovali za RH hvala.

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #12 : 13 Veljača 2010, 20:22:48 poslijepodne »
Nitko ne uspoređuje HV i "šačicu avanturista", jer je to u Domovinskom ratu bila pobjednička Hrvatska vojska. A tko to ima pravo dovoditi u pitanje časnost stranaca koji su bili dio HV i dali svoje živote, npr. u Vukovaru?
Zar ni oni koji su se 1990. godine okupili u Rakitju, bez vojnih vještina i naoružanja, u stvaranju RH nisu bili avanturisti? Oni su znali "sada je vrijeme da se ostavri san pradjedova", ali je bilo i tada onih koji su rekli "Ovo nije moj rat". Daklen, nismo svi jednako željeli Domovinu, a svima onima, iz biloga svita koji su ratovali za RH hvala.

Otprilike baš tako.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #13 : 14 Veljača 2010, 04:46:11 prijepodne »
A tko to ima pravo dovoditi u pitanje časnost stranaca koji su bili dio HV i dali svoje živote, npr. u Vukovaru?

Ja. Jutros. Trinaestog u decembru, ili bilo kog drugog. Ili bilo tko drugi, bilo kad.
Odgojen si na desetercu, promotri stih: "jer će ludo pogubiti glave". Nalit teću i zaginit. Živa glava dugovanje plaća.
Postoji časna služba i nečastan otpust, nečastan život i časna smrt, kao i niz drugih kombinacija. Bilo ih je koji su bili tu, iz tko zna kakvih razloga, mijenjali strane, poginuli na ovoj ili onoj, o njima se ne govori, osim u slučaju kad netko potegne pitanje časti, a oni žive u živom sjećanju, o njima se najbolje šuti, ponekad, ponekad im se u tišini pomoli za duše.

Ne idealiziraj. U Rakitju je tada bilo idealista otprilike koliko i u HSP-u, onda i danas.
Uz put mi na pamet padaju najmanje tri stvari:
— Homer (Ahilove riječi Patroklu pod Trojom),
— Dave Grossman http://en.wikipedia.org/wiki/On_Killing:_The_Psychological_Cost_of_Learning_to_Kill_in_War_and_Society
— Kranjčević (Mojsije)
http://hr.wikisource.org/wiki/Mojsije_(Kranjčević)
« Zadnja izmjena: 14 Veljača 2010, 04:56:34 prijepodne glonga »

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #14 : 14 Veljača 2010, 09:23:58 prijepodne »
Samo znam jedno...puno riječi, a malo iskaza na kraju. Oni koji su živi spomenicima žele na neki način ugraditi u svoj daljnji život njihove smrti izazvane ratom, bilo da je riječ o smrti vojnika, bilo da je riječ o smrti civila...život i smrt su povezani. Mrtvi možda i nisu tako daleko kako izgleda da jesu. 8)