Autor Tema: Istina o Europskoj Uniji - natruhe fašizma?!  (Posjeta: 22046 )

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Istina o Europskoj Uniji - natruhe fašizma?!
« Odgovori #30 : 14 Srpanj 2010, 07:42:05 prijepodne »
uzmi glasila koja tiska katolička crkva pa ćeš u njima naći podatak da je primjerice crkva aktivno te nedvosmisleno i  neprikriveno (s oltara) pozivala hrvate 1992. godine da iziđu na referendum i glasaju za samostalnu bih.

e, pa sad reci da to nije miješanje crkve u politiku i da crkva svojim miješanjem nema snagu utjecati na političke odluke. ma kome ti mažeš oči? 
politika se bavi općim dobrom i sasvim je jasno da će crkva svojim vjernicima dati naputke i o politici. osobno sam razočaran svećenicima poput don ivana grubišića koji ponavlja glupaste boljševičke floskule o tome da se crkva ne smije miješati u politiku (zašto ne?) a sam se ničim i ne bavi doli politikom. njegovi župljani kažu da na misi niti jednom rječju ne spominje politiku. zašto ne? da pokaže da je dosljedan? kao da je katolik jedan čovjek kad uđe u crkvu a drugi u društvu i na forumu. osobno sam razočaran ako mi svećenik s oltara na dan izbora ne kaže da dam svoj glas onima koji se zalažu za život, domoljublje itd. ne treba mi crtati koji su to. vjernik katolik treba ispovijediti čin glasanja za stranke koje u svom programu imaju pravo na pobačaj i slično. svi znamo koji su to.
opravdavam i potičem i ovakvo izjašnjavanje s oltara i o jedinstvenoj bih koja je država i hrvatskog naroda u njoj, a koji je trenutno najugroženiji narod u europi.

Offline Trbotor

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #31 : 14 Srpanj 2010, 08:04:17 prijepodne »
Text displayed on a placard announcing the sale of biens nationaux (1793). Soon after the French revolution, the motto was sometime written as "Liberty, Equality, Fraternity, or Death". The "death" part was later dropped for being too strongly associated with the Reign of Terror.

« Zadnja izmjena: 14 Srpanj 2010, 08:08:00 prijepodne Trbotor »
...in defendenda veritate catholica et Croatia bene administranda...

Offline Trbotor

« Odgovori #32 : 14 Srpanj 2010, 08:05:07 prijepodne »
Text displayed on a placard announcing the sale of biens nationaux (1793). Soon after the French revolution, the motto was sometime written as "Liberty, Equality, Fraternity, or Death". The "death" part was later dropped for being too strongly associated with the Reign of Terror.

Liberté, égalité, fraternité - Wikipedia, the free encyclopedia - [ Prevedi ovu stranicu ]
All the orders relating to the discipline of the crew are hung up, and prefaced by the words Liberté, Egalité, Fraternité, ou la Mort, written in capital ...
en.wikipedia.org/.../Liberté,_égalité,_fraternité - Spremljeno u privremenu memoriju - Slično

« Zadnja izmjena: 14 Srpanj 2010, 08:07:27 prijepodne Trbotor »

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #33 : 14 Srpanj 2010, 09:12:09 prijepodne »
Pa crkva se ima pravo miješati u politiku, ali tek kad sjaši s državne sise...vojska i državni plaćenici moraju biti suzdržani. može se miješati u sve, čekam samo da se crkva miješati u sport, što će to vizionarske propovijedi biti...
ili: ne može crkvi država zabraniti miješanje u politiku, niti vjernici, ali miješanje u dnevnu politiku kod dijela hrvatske crkve je samo stavljanje prsta na svoju stranu vage, da im iz blagajne kane više. njihov odabir je hadz u ime nekih ideala, isto kao da odabiru dinamo jer će pobijediti. također crkveni rasizam, glasujete za vjernika... to je hipokrizija, to vide ljudi i djeca. njima je bandić vjernik, doka je mahao križom s govornica, a jospiović koji se ej: ispričao! - vrlo gibbonijevski i nekatolički.crkva ima u sebi puno kvarnosti, tko ih ne vidi, bog mu dao lijepe oči. svećenici su u hrvatskoj masovno daleko od onoga što propovijedaju, pritom mislim najprije na raskoš koje bi se trebali odreći, ili odvezati onaj jedan čvor s halje...itd., itd. uglavnom, stimulirati fratre dodatno da prijete grijehom zbog glasačkog listića je neodgovorno prema crkvi.
Dosta parola.

batakljun

• Gost
« Odgovori #34 : 14 Srpanj 2010, 09:22:31 prijepodne »
ili: ne može crkvi država zabraniti miješanje u politiku, niti vjernici, ali miješanje u dnevnu politiku kod dijela hrvatske crkve je samo stavljanje prsta na svoju stranu vage, da im iz blagajne kane više.

da ne idemo u širine, ja bih se vratio na početak ove polemike. pojedinci tvrde da se crkva ne miješa u dnevnu politiku i stoga im nije jasno zbog čega su pojedini hrvatski političari i nekad i danas u crkvi prepoznavali političkog protivnika.

potpuno je izvjesno da se crkva i nekad i dnas jako miješa u politiku, što onda daje za pravo političarima da s crkvom razgovaraju na jeziku politike. neozbiljno je očekivati da se netko petlja u dnevnu politiku, o čemu je ovdje izneseno par eklatantnih primjera, a da mu s druge strane stiže odgovor u vidu pohvala za moralne i ine napore koje crkva zasigurno ulaže.

crkva u hrvata, da zaključim često je sudjelovala u vrlo bitnim političkim odlukama, nekad uspješno, nekad manje uspješno, pa ne razumijem koga to čudi da su pojedini političari - starčevi, radić, a o titu da ne govorim u crkvi vidili velikog političkog rivala. umjesto čuđenja (jer samo su pjesnici čuđenje u svijetu) bolje bi bilo razgovaarti o konkretnim situacijama i tražiti odgovor na pitanje (iz naše današnje perspektive) je li primjerice radić bio u pravu kad je kritizirao crkvu. nije on to radio bez razloga, kako se hoće reći, a koji su razlozi - e to je druga priča.

batakljun

• Gost
« Odgovori #35 : 14 Srpanj 2010, 09:30:13 prijepodne »
Liberté, égalité, fraternité - Wikipedia, the free encyclopedia - [ Prevedi ovu stranicu ]
All the orders relating to the discipline of the crew are hung up, and prefaced by the words Liberté, Egalité, Fraternité, ou la Mort, written in capital ...
en.wikipedia.org/.../Liberté,_égalité,_fraternité - Spremljeno u privremenu memoriju - Slično

o.k.

Živjela Francuska revolucija i njene stečavine, koje su nam donijele odvajanje Crkve od države, koje su donijele uništenje katoličkih kraljevina i carevina, itd.,itd.  
Ovo je prava istina!!!!

a ovo je o katoličkim kraljevima (i to iz pera katoličke enciklopedije):
Pius V, being constantly informed in regard to the civil wars in France and the massacres and depredations there committed, looked upon the Huguenots as a party of rebels who weakened and divided the French Kingdom just when Christianity required the strength of unity in order to strike an effective blow against the Turks. In 1569 he had sent Charles IX 6000 men under the command of Sforza, Count of Santa-Fiore, to help the royal troops in the third religious war; he had rejoiced over the victory at Jarnac (12 March, 1569), and on 28 March had written to Catherine de' Medici: "If Your Majesty continues openly and freely to fight (aperte ac libere) the enemies of the Catholic Church unto their utter destruction, divine help will never fail you."
The peace concluded in 1570 between Charles IX and the Huguenots caused him grave anxiety. He had endeavoured to dissuade the king from signing it and had written as follows to the Cardinals of Bourbon and Lorraine: "The King will have more to fear from the hidden traps and knavishness of the heretics than from their barefaced brigandage during the war." What Pius V wanted was an honest, open war waged by Charles IX and the Guises against the Huguenots. On 10 May, 1567, he said to the Spanish Ambassador, Don Juan de Luniga: "The masters of France are meditating something which I can neither advise nor approve and which conscience upbraids: they want to destroy by underhand means the Prince of Condé and the Admiral." To reestablish political peace and religious unity by the royal sword was the inexorable dream of Pius V who must not be judged according to our modern standards of toleration;

http://www.newadvent.org/cathen/13333b.htm
« Zadnja izmjena: 14 Srpanj 2010, 09:37:24 prijepodne BataKljun »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #36 : 14 Srpanj 2010, 09:46:32 prijepodne »
da ne idemo u širine, ja bih se vratio na početak ove polemike. pojedinci tvrde da se crkva ne miješa u dnevnu politiku i stoga im nije jasno zbog čega su pojedini hrvatski političari i nekad i danas u crkvi prepoznavali političkog protivnika.

potpuno je izvjesno da se crkva i nekad i dnas jako miješa u politiku, što onda daje za pravo političarima da s crkvom razgovaraju na jeziku politike. neozbiljno je očekivati da se netko petlja u dnevnu politiku, o čemu je ovdje izneseno par eklatantnih primjera, a da mu s druge strane stiže odgovor u vidu pohvala za moralne i ine napore koje crkva zasigurno ulaže.

crkva u hrvata, da zaključim često je sudjelovala u vrlo bitnim političkim odlukama, nekad uspješno, nekad manje uspješno, pa ne razumijem koga to čudi da su pojedini političari - starčevi, radić, a o titu da ne govorim u crkvi vidili velikog političkog rivala. umjesto čuđenja (jer samo su pjesnici čuđenje u svijetu) bolje bi bilo razgovaarti o konkretnim situacijama i tražiti odgovor na pitanje (iz naše današnje perspektive) je li primjerice radić bio u pravu kad je kritizirao crkvu. nije on to radio bez razloga, kako se hoće reći, a koji su razlozi - e to je druga priča.
pošteno pišeš. ni ja ne vidim razloga za muljanje. dakako, treba uzeti u obzir da crkva nije politička organizacija i nema nikakav jedinstven stav po pitanju dnevne politike ali cijeloj je crkvi sigurno u interesu borba za vrijednosti koje i inače propagira u društvu.
ovako je, kažu, govorio starčević:
Kad ovaj sviet ne bi bio poživinčen on bi u popu najvećega svoga neprijatelja vidio.
a radić je navodno govorio kako samo mali čovjek i siromah vjeruje u Boga, a gospoda i bogataši da ne vjeruju, jer da njima Bog ne treba, a naši biskupi "i oni su gospoda i oni ne vjeruju".

ja ovakve izjave držim neargumentiranima i vrlo sličnim onima koje smo slušali i od komunista. jasno je da oba vide samo zemaljsku dimenziju crkve. to mi je još i razumljivo...ali gdje je konkretan argument. umjesto njega ponudili su nam svoje predrasude i generalizaciju. molio bih ako netko ima neke njihove izjave koje su konkretnije.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #37 : 14 Srpanj 2010, 10:41:23 prijepodne »
Da ovaj puk ne bi bio poživinčen, on bi uz rijetke iznimke, u popu smatrao najprvoga svoga neprijatelja. Uistinu, narod hrvatski ima svu svoju nesreću najvećma popovima pripisati. Ako se pokaže pravi ili bolji svećenik, on postaje mučenikom.
(Ladan, Starčević, 30)
http://sabarh.blog.hr/
je li ovim fašiantifašistima vjerovati i kad citiraju? :-\

batakljun

• Gost
« Odgovori #38 : 14 Srpanj 2010, 11:15:06 prijepodne »
izjave mi se ne čine toliko bitne, one su naime posljedica odnosa, a vrlo rijetko njihov uzrok - ovo što je izrečeno nije izrečeno u afektu!

nego uzroci:
trbotor donosi nekakve pamflete o propasti europe i sve to povezuje s francuskom revolucijom.
pitanje broj jedan je zašto su katolički carevi i kraljevi (nedvojbeno uz pomoć crkve) hrvatski narod držali u mraku neznanja i nerazvijenosti? mi smo unazad 100-tinjak godina bili društvo koje je jedno od zadnjih ukinulo kmetstvo, a pismenih je bilo za pobrojati na prste.

kakva je uloga u svemu tome crkve i jesu li starčević i radić crkvu kritizirali kao najčvršću branu bilo kakvim promjenama i modernizacijama?

i konačno, ovdje se radi o namjernom brkanju činjenica. europa je stoljeće i po nakon francuske revolucije bilježila golemi rast stanovništva, "moderne" zemlje čak puno veći nego ove naše zatucane. europa je u tim desetljećima punila ameriku, australiju pa čak i druge kontinente i to je bilo u redu. a onda odjednom (malo ratovi, malo ostalo...) došlo je do prestanka rasta stanovništva i sukladno tome njegova starenja i sad treba uvoziti mlade, radno sposobne. e, sad se mudraci prisjećaju francuske revolucije i u njoj nalaze glavni problem iako 150 godina nakon revolucije u europi nije bilo značajnih useljavanja, a europljani su praktički pokorili cijeli svijet, ali to je nebitno jer tim su mudracima problemi počeli u doba revolucije - ma dajte, lovite rake govnjare.

« Zadnja izmjena: 14 Srpanj 2010, 11:17:04 prijepodne BataKljun »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #39 : 14 Srpanj 2010, 11:25:13 prijepodne »
ne se idit bato. dosadno ti je u malom mistu. aj dođi večeras u fife na večeru u 21.30. ja častin.
ovo što kažeš dijelom stoji. crkva je jedan dio povijesti bila usidrena u strukture pa i činila otpor potrebnim promjenama. dijelom to čini i danas. to ipak nije bio razlog da se francuska revolucija i sve ostale revolucije poslije nje s njom tako surovo obračunaju i toliko ljudi pobiju.

batakljun

• Gost
« Odgovori #40 : 14 Srpanj 2010, 11:36:16 prijepodne »
ja ne pričam o ubijanju, ja pričam o idejama.

što se malog mista tiče, ubi me čamotinja. nemaš više s kin sist i popit piće, makar i na svoj račun. pomalo umirre grad u kojem smo odrasli, a na njegovim ruševinama niče jedan drugi - možda bolji, ali svakako nepoznati.

hvala na pozivu, ali večeras ne mogu nikako, kad budem sljedeći put u spljetu, možda se i javim - u fife svakako.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #41 : 14 Srpanj 2010, 11:48:59 prijepodne »
ja ne pričam o ubijanju, ja pričam o idejama.
neki zbog ideja ubijaju. istini za volju i crkva je to činila ali u zanemarivoj mjeri prema onima koji su izgleda medijski ekskulpirani dok se dica tresu na sam spomen riči inkvizicija.
mene veseli već i dobra volja da se sidne i proćakula pa taman se i ne javio. stoj mi dobro.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #42 : 14 Srpanj 2010, 13:09:11 poslijepodne »

zašto su katolički carevi i kraljevi (nedvojbeno uz pomoć crkve) hrvatski narod držali u mraku neznanja i nerazvijenosti? mi smo unazad 100-tinjak godina bili društvo koje je jedno od zadnjih ukinulo kmetstvo, a pismenih je bilo za pobrojati na prste.

kakva je uloga u svemu tome crkve i jesu li starčević i radić crkvu kritizirali kao najčvršću branu bilo kakvim promjenama i modernizacijama?

ne može se crkvi predbaciti narodna nepismenost. pa glagoljica, ćirilica i narodni jezik u bogoslužju su fenomen u europi. tko je radio na pismenosti koliko franjevci.
a ta dnevna politička pristranost je ono što dugoročno crkvi sigurno šteti, fratri govore jezikom poganijim od novinara. kaćunkove besjede na blogu su sramotne za svećenika, i za novinara da je samo to.
Dosta parola.

Offline Trbotor

« Odgovori #43 : 14 Srpanj 2010, 15:57:37 poslijepodne »

trbotor donosi nekakve pamflete o propasti europe i sve to povezuje s francuskom revolucijom.

S kim ih morao povezivati? Možda s Eskimima?

Koliko vidim, agenciju smeta što se tzv. majka svih revolucija  propitkiva po negativnostima?

Offline boboim

• ništa ne zna, ništa ne čita...
« Odgovori #44 : 14 Srpanj 2010, 20:50:42 poslijepodne »
Citat:
pomalo umirre grad u kojem smo odrasli, a na njegovim ruševinama niče jedan drugi - možda bolji, ali svakako nepoznati.

Stari, stariš!