Autor Tema: Istina o Europskoj Uniji - natruhe fašizma?!  (Posjeta: 21966 )

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Istina o Europskoj Uniji - natruhe fašizma?!
« Odgovori #180 : 23 Listopad 2012, 00:46:10 prijepodne »

Pukovnik Marmont…

MarmonAt u mene me meni ima špecijalnu semantiku. Traumatičnu. Od djetinjstva ranog. Zla baba, ona koja je bila po Omerikama, koja je imala uvjerljivih priča… kojoj se triput vapor privrća na putu Vamo-Tamo priko Velike Lokve (ne bi je sve seocke krave popile za šušna lìta)… e ona koja mi je namrijela i jednu važnu životnu mudrosnu popudbinu: Ćerce, ne pije se svagdi cappuccino. Ona je kriva za za spregu nakostriješene jéze glede samog zvučanje riječi MarmonAt.

Kuću djedovsku, skupa s okolnim kućama pa i šire izpraznila je Ozna s Knojem 1945. i svekoliko selo humano preselila u jedan zaselak u kom su živjeli do 1952.
Tijekom i nakon Domovinskog rata (kao i ranije i kasnije) mnogi su iskusili hod po svojoj i tuđoj kući na zòr napušćanoj, pogažene, izprivrćane, opoganjene stvari na podu i na tlu okolokuće… Glede i unatoč, zla mi baba je restaurirala malko najmanje jedan svoj stari kovčeg vaporskih putnika, od tankih letvi, tanjih od najtanje šperploče, a neobično žilavih (kakva drinovina?), okovan lijepim i svrsishodnim, solidno napravljenim metalnim okovima ispod koji su virili ostanci fine, meke i glatke, a čvrste kože čije veće plohe je očito nekakav barbar sredinom prošlog stoljeća potrgao za tko zna kakvu svrhu koja miriše na znoj i vojnički opanak.
Jedan je komadić ostatka ostataka narečene kože odrezao težkom mukom jedan drag crvenokosi dječak u neznanju i jakoj želji za najboljom praćkom na svijetu i okolici.
Taj komad te praćke nadživio je mnoge rašlje, mnogo guma brižno i bez zarezaka izrezanih od zračnica bicikala i taćaka, mnogo telegrafskih čašica, poneko prozorsko staklo, puno nepovratnih bocuna i poneki povratni…
Ondak je zla baba, pokoj joj napaćenoj duši, smislila strašan način zaštite kovčega koji je počivao u potkrovlju, na tavanu, u zakutku do kojeg nije dopiralo dobro ni svjetlo žarulje sa somića, ni dnevno svjetlo s purtele, ni kroz onih par staklenih crijepova koji se nisu nikad dobro uklopili u okolne sinjske crijepove.
Ne znam je li joj bilo toliko žao još jednog komadićka oparane kože ili je strahovala nad mogućom sudbinom prikupljenih pabiraka uspomena u kovčegu na kojem se ionako kupila prašina, paučina i tavanska tmina.
Baba je rekla: — Marmont!
— Šta?
— Marmont, dico, Marmont, Gospa ga sapela…
— Kakav mrmot?
— Marmont je na tavanu…
Savim dovoljno i brez daljne priče. Nismo ti ga više bàsali po tavanu. Začudno, puno kasnije, kad smo prebirali sjećanja na Marmonta, njegov lik se poklapao u našim dječjim predočbama. Čudnovati kljunaš? Ne. Repato Čudovište. Creponja. S ogromnim zubima na cik-cak ko u morskih psina. Građa kao u T-Rexa glomazno reptilasta. Čupavo. S ogromnom čupavom repinom, s infracrvenim očima… jede mali deca… sve skupa s kostima…

Prva asocijacija na riječ Marmont mi je još uvijek — čudovište koje izranja iz mraka na tavanu.
Nisu mi to izbile iz mašte ni njemačke knjige koje su po pitanju Marmonotova utjecaja na Dalmaciju priličito realne u odnosu na austrijske.
Ujeviću ne zamjeram, ja razumijem povijesnu uvjetovanost i okolnosti, što mnogi Poljičanin, Radobiljak, Zapadnoseljanin, Gróđanin Dubrovčanin… ne će. Da se razumijemo, ni ja ne odobravam.
Ja san više osoba nàka ka Baćo iz Velog mista, demokratična osoba koja ùža sa svakin pit i svašta pit i svagdi, glede i unatoč babine ganutljive opazke o kvaliteti kapučina kao o funcionalnoj posljedici mjesta na kojem se spravlja i konzumira… Nu, dosta o meni… iđemo sad malo o…

Sa ka sve zbrojin, na taj komad povisti pritrujene međ Cetinom i Neretvom, glede mene me, završnu točku je metnijo, metnimo reć — Aralica. Njegov lik-naslov "Graditelj svratišta". Arhivsko međutočje pra Vrane Talijančić ko Prokleta avlija - "Prokleta Turija – pusta zgrada u pustoj pustoši ostade pusta".
Ako me sjećanje služi, a nije, sve je to postalo mješavina fikcije i fakcije u omjeru 1:3, za lošijih dneva 1:2, pri otkrivanju ploče na Turiji… ma ima na webu citat…

»Za vladanja Napoleona Velikog, pod zaštitom potkralja Italije Eugenija, za vrijeme generalnog providura Vincenza Dandola, vojnog zapovjednika generala Marmonta, pod tehničkom upravom generala Blancharda, inženjera Gelića i podinženjera Zavorea, uz sudjelovanje cijele kopnene i primorske Dalmacije, probijen je ovaj put od granice Hrvatske do Albanije u dužini od 250 geografskih milja u toku godina 1806, 1807, 1808. i 1809. Ovoj cesti u znak harnog sjećanja i zahvalnosti za primljenu zaštitu od uzvišenog vladara dadoše ime Napoleonova cesta.

Nije mi bilo pravo što je spomen-ploča pisana na talijanskom jeziku i to sam bez uvijanja rekao inženjeru Geliću, kad je sa dva visoka činovnika iz Split a izišao na Turiju da vidi kako sam ploču isklesao.

— I ja sam bio tvoga mišljenja - odgovorio mi je Gelić. — Rekao sam tame gdje je trebalo reći, da u ovu planinu najviše zalaze domaći ljudi, pa neka ploča bude ispisana na njihovu jeziku. S najvišeg mjesta mi je odgovoreno: spomen-ploča se diže za buduća pokoljenja, a hrvatski jezik nema budućnosti. I što da mu kažem, Jakove?

Mislio sam, kad Dandolo proriče budućnost, ne znači da će se i dogoditi one što on prorekne, ali zacijelo znači ono što bi on želio da se dogodi. U meni je uskipjelo i, na Gelićevo pitanje što da se kaže Dandolu, odgovorio sam:

— Proroku govno u obroku!

Gelić i jedan od njegovih pratilaca pravili su se da nisu čuli, a onaj treći je na povratku u Split rekao Glumčeviću da onomu svomu na Turiji skrati jezik, pa se čini da je jedino on razumio kako sam uvrijedio vlast i kako bih mogao biti kažnjen. Glumčević je pomislio da će mi taj skraćivati jezik sam, pozvao me u Sinj, ukorio, dakako, i rekao da bi za mene bilo najbolje da odem u Ramu i da se otuda ne vraćam, pod prijetnjom stroge kazne, dok me on sam ne pozove. Znao sam da me sklanja, ali tada nisam znao od čega …«

Da… nakon puta bez sna, gradidbe smradišta, robska duša, u sitni sat, u gluho doba i u glušne uši, ponavlja Dandolu s početaka 19. stoljeća i Dandolu s početka 21. stoljeća rìmu pro-ro-ku ob-ro-ku iz neke nove stvarne i metafizičke Nigdine, neke Ràme u kojoj se neka Mèsuda sprema zaklat pivca da ju pogosti ko svoju dušu u tuđem tilu, ono biži u noć ko kokoš paranoJična, ne more se oprt svojoj duši, uostalom, koga još brigaju detalji o razmjeni robskijeh dušah…
« Zadnja izmjena: 23 Listopad 2012, 00:52:11 prijepodne glonga »

Offline belevarac

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #181 : 23 Listopad 2012, 12:11:32 poslijepodne »
Sad bi tribalo okresat novu plocsu i izshpicat novo shtivo, na englezkom jeziku, i posadit je na nieko odmorishte izmedju Zagvozda i Vrgorca. Za okruglo dvista godina uznapridovali smo od talijanskog do englezkoga i od McAdama do shestotracsnice. I Shestanovac je po njoj dobio ime.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #182 : 23 Listopad 2012, 12:21:29 poslijepodne »
šestotračnice?

a ja mislijo da je zato što im je šestan novac

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #183 : 24 Listopad 2012, 07:57:05 prijepodne »
slušan jutros na radiju vapaj mlikara, uvaljali se u kredite s velikim kamatama, suša poskupila kravam ranu, a cina otkupa stoji jer se u EU ne minja, oni su svoje dvopostotne kredite davno otplatili

banka strana, industrija mlika strani vlasnik, banka nabije kamate na poljoprivredne kredite, Lactavis forisira otkup mlika iz svoje države... je li se i vama čini sa smo na*ebali?

batakljun

• Gost
« Odgovori #184 : 24 Listopad 2012, 08:17:27 prijepodne »
slušan jutros na radiju vapaj mlikara, uvaljali se u kredite s velikim kamatama, suša poskupila kravam ranu, a cina otkupa stoji jer se u EU ne minja, oni su svoje dvopostotne kredite davno otplatili

banka strana, industrija mlika strani vlasnik, banka nabije kamate na poljoprivredne kredite, Lactavis forisira otkup mlika iz svoje države... je li se i vama čini sa smo na*ebali?

1. zašto mlikari ne kažu zašto krave koje su u inozemstvu kupili na kredit daju 30% manje mlijeka nego iste takve krave za zapadu?

2. zašto mljekari stalno obmanjuju javnost i kad govore o otkupnoj cijeni mlijeka prešućuju novac koji dobivaju od hrvatske države

3. zašto se stranim mljekarima podmeće da žele uništiti domaću proizvodnju kad se zna da je mljekarstvo nigdje na svijetu nije uvozna industrija

4. nađi ti zavelime produkt u kojem je razlika između proizvodne cijene i maloprodajne cijene 1:2, ako me razumiš....

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #185 : 24 Listopad 2012, 09:14:23 prijepodne »
1. to je prosjek, propadaju i nove moderne mlikare s istim stočnim fondom ko i kod stranaca

2. dobijaju li strani mlikari potpore od svoje države

3. mljekarstvo nije uvozna industrija?

4. oćeš reć da je bolje da krave i ne držimo

batakljun

• Gost
« Odgovori #186 : 24 Listopad 2012, 12:30:35 poslijepodne »
1. to je prosjek, propadaju i nove moderne mlikare s istim stočnim fondom ko i kod stranaca
propada i nokia, propao je kodak, propao je kerum..... so what?

2. dobijaju li strani mlikari potpore od svoje države
pun mi je falus laži i kuknjave.... Laslo tvrdi da mu je problem visoki PDV - pa koga on jeebe u mozak?
on za repromaterijal plaća PDV, a za isporučeno mlijeko prihoduje PDV - plaća razliku ako je ima.... isti mu je falus je li PDV 20 ili 50% samo mu je bilanca malo veća!

3. mljekarstvo nije uvozna industrija?
naravno da nije! probaj ti od mlijeka u prahu dobiti sir.

4. oćeš reć da je bolje da krave i ne držimo
oću reć da je mljekarima bolje nego većini drugih poduzetnika u državi, samo što boli falus i tebe i mljekare zato što je u hrvatskoj nestalo 200.000 radnih mjesta u 3 godine, bitnije je što je zaklano 500 krava!

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #187 : 25 Listopad 2012, 14:04:58 poslijepodne »
Podsjetimo, zbog fiksne otkupne cijene, hrvatsko je sirovo mlijeko bilo i 15 posto skuplje od europskog, zbog čega se unatrag godinu dana uvoz sirovog mlijeka s jeftinijih tržišta povećao za više od 60 posto, a domaće mlijeko gomilalo na "lagerima" i propadalo.

http://www.poduzetnistvo.org/news/otkupne-cijene-mlijeka-uskladivat-ce-se-s-eu