Autor Tema: PAD BATINA IDOLA  (Posjeta: 16977 )

Offline benco

• Forumaš sa stavom...
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • Kada čovjek prešuti istinu, kamen progovori!
Odg: PAD BATINA IDOLA
« Odgovori #15 : 26 Siječanj 2010, 15:53:19 poslijepodne »
Bilo bi još zanimljivije koliko je potrošeno od te love za arheološka iskapanja rimskih lokaliteta, a koliko za iskapanja srednjovjekovne hrvatske lokalitete?

Dugo smo bili bez države, pa nije red očekivati da će se tuđini baviti toliko s arheologijom hrvatskih kraljevanja i državotvornosti. Danas imamo svoju Hrvatsku, pa me baš zanima koliki je postotak ulaganja u "hrvatske" lokalitete.  :spidom
... Svakim danom čovječje je promišljanje sve kompliciranije ...

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #16 : 26 Siječanj 2010, 16:36:34 poslijepodne »

IMHO, svi lokaliteti na području avnojske RH (pa i šire) su hrvatski.

Naselja i nalazi uglavnom imaju kontinuitet. Pa imaš više slojeva u nalazu. Zašto bi odvajao, na bilo kojoj razini, "rimski" i "hrvatski"? Kani se toga. Mo š obolit. Na dušu.

Offline benco

• Forumaš sa stavom...
« Odgovori #17 : 26 Siječanj 2010, 17:18:46 poslijepodne »
IMHO, svi lokaliteti na području avnojske RH (pa i šire) su hrvatski.

Naselja i nalazi uglavnom imaju kontinuitet. Pa imaš više slojeva u nalazu. Zašto bi odvajao, na bilo kojoj razini, "rimski" i "hrvatski"? Kani se toga. Mo š obolit. Na dušu.

Možda sam (jesam) se malo krivo izrazio, jer sve što se nalazi u amanetu na području RH pripada Hrvatskoj. Poštujem povijesni slijed, ali bi mi bilo drago da u arheološkom ulaganju bude što više zastupljenosti pojedinih arheoloških lokaliteta koje bi nam mogli pripomoći u boljem shvaćanju nacionalne povijesti.  :strizi

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #18 : 26 Siječanj 2010, 18:24:56 poslijepodne »

Ne mrem bolivit da bilo tko u RH planira istraživanje arheoloških lokaliteta. Pomisao da netko to radi, i k tome još to tendenciozno radi, mi vuče na bolest.

Začarani krug siromačtva. Arheološki radovi, i to više više zaštitni nego istražni, u RH se u pravilu događaju kad negdje netko na baušteli iskopa nešto čudno i to još prijavi mjerodavnima. Ciljanih arheoloških istraživanja u RH, AFAIK, nema.

Kako će ih i bit kad naš @nunu nije mimo 0,6x4.500.000, a i među onih 0,4x4.500.000 najviše nas je ni v rit ni mimo. Malo više realne predočbe o nama nam puno fali. Suljo je bolno svjestan svog okružja, pa kaže:
— Znam ja nas, hebo ja nas.

Daklem, u zadanom okružju, tvoj upis mi se učinio ko da ja npr. ili bilo tko drugi počme žugat ovoforumskom @andjelu gabiđolinu da za koji je k... naša one okrugle stine i kamene buće, da šta nije naša štogod s pleterom. Do zla da ji je tražiJo. http://www.imoart.hr/forum/index.php?topic=1458.0
« Zadnja izmjena: 26 Siječanj 2010, 18:34:27 poslijepodne glonga »

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
« Odgovori #19 : 26 Siječanj 2010, 18:35:47 poslijepodne »
Ljudi, arheologija je u modernom svijetu PRESTIŽNA ZNANOST! ;) 8)

• Gožđeno pero foruma
Odg: LOPATICE,KANTICE,PRETILA GOSPOĐA
« Odgovori #20 : 26 Siječanj 2010, 18:38:08 poslijepodne »
Nema se za tunel ali ima za pretilu gospođu

U PROTEKLIH sedam godina na arheologiju, znanstvenu granu kojom se bavi supruga bivšeg premijera Ive Sanadera, Mirjana Sanader, utrošeno je više od pola milijarde kuna, odnosno najmanje 507 milijuna i četiri stotine tisuća kuna. Toliki je iznos od 2003. godine do danas morala platiti državna tvrtka HAC za brojna arheološka istraživanja na gradilištima hrvatskih cestovnih pravaca

http://www.index.hr/vijesti/clanak/nacional-kako-je-mirjana-sanader-opeljesila-hac-za-pola-milijarde-kuna/472303.aspx

Ma nemoj mi reći, a što će biti s mladim areheolozima bez posla?

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #21 : 26 Siječanj 2010, 18:42:23 poslijepodne »

'ta je IndiJana Đonsu sp1ćkat miljardu kuna, a on se naša žugat našoj kršnoj gospoji Miri, ko da je ona sve potrošila od onog broja što ga su zlon nakanon iznaša
do zla da su te pare prokartane i prokurvane, da su bačene, da su date kjurvi i đidiji...
E
« Zadnja izmjena: 26 Siječanj 2010, 18:44:40 poslijepodne glonga »

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #22 : 26 Siječanj 2010, 18:54:55 poslijepodne »
Dobro je znati što se skriva u POD-ZEMLJU, ali mi nije jasno kako to da se za sve te godine otkad Slovenija otimlje naše more, nije hrvatskom homo politicusu palo na pamet istražiti i taj dio podmorja, da se točno vidi za čim Slovenija ustvari 'pati'.?! -? 8)

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #23 : 26 Siječanj 2010, 21:16:27 poslijepodne »
Ma nek je pao Batin Idol (B.I.), važno da nije pao i bato. ;)

Offline benco

• Forumaš sa stavom...
« Odgovori #24 : 26 Siječanj 2010, 23:14:13 poslijepodne »
Glonga, slažem se da financijski RH ne može učiniti velike zahvate i ono što se čini da je većinom sanacijski dio. Međutim, postoji cijeli niz gradova po obroncima prostora u kojem sada živim. Zahvaljujući vojnim kartama i snimkama bespilotnih letjelica (posebno u kasnu jesen ili u rano proljeće) moguće je kompjuterskom obradom locirati neke lokalitete. Kada se lociraju, onda kada mi pukne film obiđem mogući lokalitet. U dobrim sam odnosima sa dr. Kruhekom, dr. Horvatom,... pa i njih gnjavim da ministru kulture prenesu taj dio nacionalne baštine. Naravno, da bi se do nje došlo, mora se malo uložit u iskapanje. Svako to iskapanje govori ne samo o građevini nego i o cijelom nizu posebnosti (način života, materijalne mogućnosti, stil gradnje,...).
U prijašnja vremena nismo očekivali da će država (YU) ulagati u taj dio nacionalnog postojanja, a sada kada imamo RH - možda se može nešto "kaniti" i u taj dio povijesti koji je vezan uz narod Hrvata.
Nisam dovodio u pitanje ni postojanje Idniana Jonesa a ni čast krupne gđe Mirjane nego san pokuša vapit za onim što je dio našeg narodnog identiteta. Ovo je vapaj za npr. Plemstvom Gusića, Karlovića, Kurjakovića,... Frankopana, Zrinskih,... Postoje razvaline njihovih gradova koji nam pokušavaju pokazati i svoju ljepotu, svoj život, svoju arhitekturu, svoju bol i patnju.
Osobno želim više znati o tim vapajima.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #25 : 27 Siječanj 2010, 00:28:08 prijepodne »
Ovo je vapaj za npr. Plemstvom Gusića, Karlovića, Kurjakovića,... Frankopana, Zrinskih,... Postoje razvaline njihovih gradova koji nam pokušavaju pokazati i svoju ljepotu, svoj život, svoju arhitekturu, svoju bol i patnju.
Osobno želim više znati o tim vapajima.

Koje crno plemstvo, benco? Kakvi vapaji? Ne mere Imota bez plemljenja i stremljenja plemljenju.
Nadam se da š nadoć. Oko plemstva.
Kad čujem pl. ili pročitam pl., npr. pl. Lovro Matačić, kosa mi se na glavi diže i strašno me ljuti.

Na ovom forumu o (našem) plemstvu je najjače govorio Belevarac.

JESI L’ SE OVOM NADO

Ivan Gundulić, jedan od brojnih Ivana
i još brojnijih Gundulića
koji je, dok Bosnom ne bi jašao,
sidio na dva, pa i na više tronožaca,
dne 24. kolovoza 1415.
ovako odpisa knezu:
„Rano odjahasmo prima Sutisci
ja, kralj Ostoja, i sin mu Stipan,
voevoda Pavao Radinović i sin mu Petar,
voevoda Sandalj i Vukmir, i knez Vuk.
Sandalj i Vukmir jahaše postrance
i dugo razgovarahu.
Kad bijasmo kod Parene Poljane,
Sandalj izvuče sablju,
a i svi ljudi njegovi.
Ostoja i još nieki
dadoše svezati Petra,
a Vukmir povuče natrag kneza Pavla.
Sve mi se to činilo kao ditčja igra,
tä nikakve svađe prije ne bi:
tä nisu li Sandalj i Vuk
stričevi Pavlove žene Barbare,
tä nije li Ostoja, odpustivši Vitaču,
oženio Kujavu od Radinovića?
Uto dođe knez Vuk
i nietko od Sandaljevih odrubi mu glavu,
drugi opet odrubi glavu knezu Pavlu
i pade mrtav.
Kasnije čuh kako će mu sina Petra
u Bobovcu jamačno oslipit.
Sve se smiri i ljudi pođoše kući.
Poginula samo četiri.
Odjaših do Sandalja, a on mi reče:
- Jesi l’ se nado da ćeš ovo vidit?”

Bezdana je bijeda. (A.B. Šimić)

Citat:
Post scriptum

U siromaštvo gledah
i htjedoh da ga otpjevam

Al kad se dublje zagledah unutra
zanijemih
vidjeh:
Bezdana je bijeda!

Što posta mojom pjesmom?
jedan pogled, uzdah
Sve ostalo mi osta izvan pjesme
neopjevano

To mogu samo ćutati.

Nu kakvi su, taki su, naši su.
Kakvi smo, taki smo, naši smo.

Offline belevarac

« Odgovori #26 : 27 Siječanj 2010, 22:41:07 poslijepodne »
Glonga, ne da mi se trazsit po polici, ali je li Shimich siromacstvo htio od-pivati ili o(b)-pivati. Ako je "odpivati siromacstvo" = "iztribiti ga pivanjem", mogao bih to i prihvatiti.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline benco

• Forumaš sa stavom...
« Odgovori #27 : 27 Siječanj 2010, 22:58:54 poslijepodne »
Glonga, slažem se da smo siromašni. Kroz povijest nam je tuđin pisao povijest, tj. pisao ono ošt mu je odgovaralo a ne ono što se i kako se događalo. Zato nas kamen i poziva iz šikara i prikriven humusom da bi rekao svoju stvarnost. Možda bi zato i trebalo u zemlju zagrebsti, jer

"Ako čovjek prešuti istinu, onda kamen progovori!"     :small3d034:   :strizi

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #28 : 28 Siječanj 2010, 07:01:13 prijepodne »
Glonga, ne da mi se trazsit po polici, ali je li Shimich siromacstvo htio od-pivati ili o(b)-pivati. Ako je "odpivati siromacstvo" = "iztribiti ga pivanjem", mogao bih to i prihvatiti.
Shit happens. Wikiizvor je preuzeo sa pokojnog web-mjesta - lektirabih.
http://hr.wikisource.org/wiki/Pjesme_(Šimić)U izdanju IKP "Mladost", Zagreb 1979. str. 85. — isto, uz dodatak na dnu (1920—1921).

Pȍkoj mu duši, zasad se čini da je bijo vòljan samo obpivat siromačtvo. Drinovčanac. Od Peć-Mlina zna da ne triba zasipat više nego se more samlit.

Pokojna Šmanjinica bi podigla drinovac šćap za blaga ko ćordu brijatkinju i pritila unučadi kad bi joj koje utužilo:
— Opiva ćeš! (Ubi ću te, privarit te ne ću.)
Zanimljivo, s vèzovom i vrbinom mladicom u ruci bi govorila:
— Oplaka ćeš.
« Zadnja izmjena: 28 Siječanj 2010, 07:15:04 prijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #29 : 28 Siječanj 2010, 08:54:51 prijepodne »
"Ako čovjek prešuti istinu, onda kamen progovori!"     :small3d034:   :strizi

Ko na tvrdoj stini svoju povist piše, napatijo je se klešuć, nit mu ko more povist izbrisat, nit tu ima nekog štiva za pročitat.