Autor Tema: Vladimir "Vlado" Gotovac  (Posjeta: 21535 )

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Vladimir "Vlado" Gotovac
« Odgovori #30 : 12 Kolovoz 2010, 17:37:38 poslijepodne »
a u crkvu je tada kao i sada mogao svatko, bez straha da će mu time biti ugrožena životna egzistencija. ako nisam u pravu, onda te molim da me uputiš na adresu gdje bih i sam mogao potražiti nekakvu financijsku nadoknadu za strah pretrpljen svaki put kad su mi imotski svećenici došli blagosovit kuću.
i da, za razliku od velikog broja imoćana koji nisu bili hrabri staviti glavu na kocku, ja na badnju večer nisam spremao školsku torbu, niti sam u vrijeme božićnog ručka brisao ploču. je li moguće da je to ostavilo na mene trajne posljedice i je li moguće da mi se u starijoj dobi zbog toga javi neki poremećaj?
moj je otac batakljune mogao ići u crkvu jer je liječnik, slobodnija profesija. mater nije išla javno u crkvu sve do dolaska demokracije jer je bila prosvjetni djelatnik. poznato je da za njih nije bilo uputno ići u crkvu. izvoli navedi mi koji su to profešuri išli stalno u crkvu? vele se čudim ovomu. moram napomenuti da mi je i ocu na poslu rečeno da pripazi što mu sin radi na oltaru s pratrima. ja sam bio crkveni orguljaš u crkvi svih svetih u zmijavcima (tada runovićka župa) ter u sv. luke na kamenu mostu i u drumu (tada župa podbablje) od svoje 11-e do 15-e, 16-e. čudim se što pišeš ovakve stvari. kao da nismo živjeli u istom društvu. nije nitko nigdje napisao da ne smiješ ali pravila su bila jasna. lako je nekome možda sad osuditi taj strah i potajno posjećivanje crkve ali to su bile vrlo ozbiljne stvari o kojima je ovisila egzistencija. pojedini imotski partijaši kriomice su obavljali sakramente.
« Zadnja izmjena: 12 Kolovoz 2010, 17:39:31 poslijepodne Potjeh »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: gotovac
« Odgovori #31 : 12 Kolovoz 2010, 17:48:54 poslijepodne »
lijepo bi bilo kad bi nam objasnio dvije stvari:
1. što znači sintagma "njihova hrvatska"?
2. što znači govoriti protiv tuđmana?

inače, pismo iz 1993. godine kojim se traži tuđmanovo povlačenje, uz gotovca su potpisali i vesna pusić i slavko goldstein. pitanje je samo je li to pismo bilo udar na temelje hrvatske državnosti ili tek jedan, u demokratskom svijetu normalan poziv za preispitivanje određenih društvenih odnošaja. naime, nezabilježeno je u demokratskoj praksi europskih zemalja da se politička opozicija tretira izdajom makar to bilo i u najnezgodnijim trenucima ratnog vihora. pa nije li općepoznat slučaj da je churchill izgubio izbore dva mjeseca nakon završetka rata, očito opozicija je vrlo mudro radila dok su se vodile borbe za prijelaz rajne i tko je ikad u tome vidio problem*?
1. građanska hrvatska tj. hrvatska koja podjednako pripada svima. hrvatska je prvenstveno država hrvatskoga naroda a i svih drugih manjina koji u njoj žive. to je bitno. ko je gazda u dvorištu to se valjda zna.
2. usred rata na jednoj neobveznoj večeri u zmijavcima hrvatima govoriti protiv tuđmana može samo netko bez vele pameti (džabe škole i filozofija kad je jal jači).

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #32 : 12 Kolovoz 2010, 17:52:58 poslijepodne »
DRAGI MOJ ERO, IZ OVOGA BI I PUNO TUPASTIJIMA OD TEBE TREBALO BI BITI JASNO DA ALIJA POZIVA MUSLIMANE DA NE IDU U RAT PROTIV HRVATA.
alija bio predsjednik samo muslimana? prvi put čujem. da ne idu u rat protiv hrvata? pa nisu hrvati napali bih nego srbi hrvate u ravnome.

batakljun

• Gost
« Odgovori #33 : 12 Kolovoz 2010, 20:36:45 poslijepodne »
izvoli navedi mi koji su to profešuri išli stalno u crkvu? ... nije nitko nigdje napisao da ne smiješ ali pravila su bila jasna...

lakše mi je nabrojat koji profesori svoju djecu nisu slali u crkvu, nego koji jesu. kao što i sam kažeš, tvoji su roditelje vas sve slali u crkvu i to prid oltar i čestito obavljali svoj posao.
pravila? pravila su bila da bez ulaska u partiju ne možeš napredovati puno u karijeri, a partijaši doista nisu išli u crkvu, ali to je njihov izbor, ionako ih dobar dio ne ide ni danas. međutim, jedna je priča egzistencija, a druga su priča političke pozicije, ja nikad nisam rekao da partijaši nisu bili privilegirani, niti mislim da je to bilo u redu (iako je i u 90-ima bilo skoro isto!), ali da si ti ostajao bez posla samo zbog odlaska u crkvu...

batakljun

• Gost
« Odgovori #34 : 12 Kolovoz 2010, 20:43:30 poslijepodne »
1. građanska hrvatska tj. hrvatska koja podjednako pripada svima. hrvatska je prvenstveno država hrvatskoga naroda a i svih drugih manjina koji u njoj žive. to je bitno. ko je gazda u dvorištu to se valjda zna.
2. usred rata na jednoj neobveznoj večeri u zmijavcima hrvatima govoriti protiv tuđmana može samo netko bez vele pameti (džabe škole i filozofija kad je jal jači).

hrvatska oćeš nećeš podjednako pripada svima. možeš ti državu definirat i kao državu afričkih crnaca, ali njih 20 koliko živi danas u hrvatskoj o njezinoj, odnosno našoj sudbii ne može odlučivat ništa, odlučuje većina - hrvati. to je bio srž problema s kojim su se srbi suočili, njima je od početka bilo jasno ko dan da privilegija više neće biti. tako neki danas tvrde da su se srbi uzbunili jer su izbačeni iz ustava, problem je samo u tome što su i barikade i formalno odvajanje od hrvatske vlasti provedeni i prije nego je ustav donesen!

što se neobavezne večere tiče, opet je pitanje - što znači govoriti protiv tuđmana? tuđman je u to doba pokazivao određene tendencije koje su se s vremenom potvrdile i radikalizirale, tuđman nije bio demokratski orijentiran i to je to. ako ga je kritizirao zbog toga, imao je pravo - druga je stvar ima li smisla to govoriti pred ljudima koji to ne žele čuti.

batakljun

• Gost
« Odgovori #35 : 12 Kolovoz 2010, 20:54:25 poslijepodne »
alija bio predsjednik samo muslimana? prvi put čujem. da ne idu u rat protiv hrvata? pa nisu hrvati napali bih nego srbi hrvate u ravnome.

dragi moj potjeh, nemoj na prvu reagirati. alija je uputio poziv (što se iz citata i vidi) svim građanima bih. tko normalan može reći da je gajio i najmanju iluziju da će ga poslušati srbi, jednako kao što je potpuno irelevantno reći da je alija pozivao hrvate da ne ratuju protiv hrvatske.
prema tome, alijin poziv, iako upućen svima, u biti se odnosio na muslimane, ali to nije bitno.

bitno je to što se alijin poziv za nesudjelovanje u ratu stavlja u kontekst da alija nije htio pomoći hrvatima u ravnom koji su napadnuti iz crne gore par dana ranije. istina je drukčija, alija je svojim pozivom stao na stranu hrvatske (pobogu netko bi mogao reći da je alija pozvao muslimane da ne hrle u hrvatsku vojsku, braniti karlovac i gospić!?), a to što osim vapaja u pustinji nije poduzeo ništa drugo jasno je k'o pekmez. jna se jedva par tjedana prije toga povukla iz slovenije u bih. muslimani da su digli glavu prošli bi k'o u srebrenici.

i kad me već pitaš i ovu ću ti reći:
po daytonskom sporazumu u bih je trebalo izjednačiti vojne snage. u tom trenutku (1995.godine, dakle 4 godine kasnije za vrijeme koje su desetci brodova i aviona dopremali oružje muslimanima) omjer u artiljeriji je bio:
BOSANSKI SRBI - 370 TENKOVA, 800 TOPOVA I 20 AVIONA
FEDERACIJA (MUSLIMANI I HRVATI ZAJEDNO) - 131 TENK, 330 TOPOVA, 3 AVIONA.

i sad nek mi netko kaže trebalo je ovako i onako, pa nije ni franjo bio lud kad je išao dogovarati sa srbima - znao je on što znači sva ta tehnika.

Offline nunu

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • SATAN GUDARSKI
« Odgovori #36 : 12 Kolovoz 2010, 21:12:21 poslijepodne »
Citat:

to može samo onaj ko zna o čemu govori,ne kalkulira,ne boji se...

bez škole,pameti,para sa malo filozofije
punih 20 godina u svakoj prigodi i svakome ko me želi slušati govorim protiv krivoustog korumpiranoga komuniste

sve ovo što se događa danas su poslijedice vladavine krivoustog
vlado je to znao i zato je toliko tupio:"Hrvatska,da ali ne bilo kakva"
i love my bike

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #37 : 12 Kolovoz 2010, 23:47:53 poslijepodne »
lakše mi je nabrojat koji profesori svoju djecu nisu slali u crkvu, nego koji jesu.
pitao sam te koji su profešuri (a ne njihova dica) išli redovito u crkvu.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #38 : 12 Kolovoz 2010, 23:54:46 poslijepodne »
što znači govoriti protiv tuđmana? tuđman je u to doba pokazivao određene tendencije koje su se s vremenom potvrdile i radikalizirale, tuđman nije bio demokratski orijentiran i to je to. ako ga je kritizirao zbog toga, imao je pravo - druga je stvar ima li smisla to govoriti pred ljudima koji to ne žele čuti.
dobro pamtiš li ti o čemu je trubio liberalni trubač? o tuđmanovoj raskoši, avionima, počasnoj gardi, o tome da je autokrat. ja sam 100% siguran da bi isti taj koji je to govorio imao isto to i bio jednak i veći autokrat.
što to znači biti demokratski orjentiran? demokracija je vladavina većine. većina je izabrala franju generala. točka.
« Zadnja izmjena: 13 Kolovoz 2010, 00:05:47 prijepodne Potjeh »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #39 : 13 Kolovoz 2010, 00:03:16 prijepodne »
jna se jedva par tjedana prije toga povukla iz slovenije u bih. muslimani da su digli glavu prošli bi k'o u srebrenici.
da, a kad je o hrvatskoj riječ onda je, pretpostavljam 'genijalni strateg' špegelj bio u pravu da je s jna trebalo stupiti u frontalni rat makar prošli ko u srebrenici. za hrvate uvik vride druga pravila. dovoljno sam ja na svitu da znam da čovik stav ne formira jer je puno knjiga pročita nego iz razloga svoje osobne i obiteljske povijesti. ne laje ćuko nikad radi sela. takvi smo.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #40 : 13 Kolovoz 2010, 00:04:26 prijepodne »
i sad nek mi netko kaže trebalo je ovako i onako, pa nije ni franjo bio lud kad je išao dogovarati sa srbima - znao je on što znači sva ta tehnika.
tehnika ne dobiva rat.

Offline benco

• Forumaš sa stavom...
  • Kada čovjek prešuti istinu, kamen progovori!
« Odgovori #41 : 13 Kolovoz 2010, 01:00:22 prijepodne »
da, a kad je o hrvatskoj riječ onda je, pretpostavljam 'genijalni strateg' špegelj bio u pravu da je s jna trebalo stupiti u frontalni rat makar prošli ko u srebrenici. za hrvate uvik vride druga pravila. dovoljno sam ja na svitu da znam da čovik stav ne formira jer je puno knjiga pročita nego iz razloga svoje osobne i obiteljske povijesti. ne laje ćuko nikad radi sela. takvi smo.

Ma ne bi oni napali. To je "narodna", "antifašistička", "oslobodilačka",... armija. E moj Potješe, slabo ti razumiš "bratstvo i jedinstvo" a ni ne čuvaš "tekovine NOB-a". Zato i ne razmiš "mirotvorstvo JNA" a ni ne možeš shvatiti "ljepotu" troroge kape, a da i ne spominjem zvijezdu jer ona je znak "mira i ljubavi" (šteta jer nema smajlića koji se valja od smijeha)
... Svakim danom čovječje je promišljanje sve kompliciranije ...

batakljun

• Gost
« Odgovori #42 : 13 Kolovoz 2010, 10:20:17 prijepodne »
pitao sam te koji su profešuri (a ne njihova dica) išli redovito u crkvu.

ivan prlić i njegova žena nikad nisu "neopravdano" izostali s jedne mise ili procesije u gradu imotskom. ali to nije najvažnije, najvažnije je to da su svi imotski katolici svoju djecu slali u crkvu i odgajali u hrvatskom, katoličkom duhu. tko je koliko strahovao teško je danas odvagnuti, ali da je netko doista htio ugasiti katoličanstvo, onda im sigurno ne bi dozvolio da djecu odgajaju u tom duhu.
inače, moja je mater je (koliko pamtim) jednom bila prisiljena lagati, uvuka' joj se stra' u kosti; naime, u sridu 7. svibnja 1980. godine na imotskoj pijaci kupila je živog pivca, kojeg smo (k'o na Božić) ispekli s kumpirima i pojeli za ručak u četvrtak 8. svibnja. za one koji ne znaju taj je dan bio neradni jer se taj dan Tita pokapalo i mi smo taj dan dolično obilježili i dobro se nakrkali, ne mareći pri tom što je većina države od tuge gladovala. sićam se k'o jučer da sam dobio upute: "ništa ne spominji pečenog pivca, a ako te netko pita za ručak, reci da smo poili pileći tingul i manistre usuvo - da ne bi 'ko šta krivo pomislio." ne smin vam odat tajnu tko je pojeo guzicu, u našoj familiji od pamtivijeka najcijenjeniji dio pečenog pivca.

batakljun

• Gost
« Odgovori #43 : 13 Kolovoz 2010, 10:27:44 prijepodne »
dobro pamtiš li ti o čemu je trubio liberalni trubač? o tuđmanovoj raskoši, avionima, počasnoj gardi, o tome da je autokrat.
i što je od ovoga krivo rekao? o raskoši i razbacivanjem na gluposti kakva je bila operetna garda, vrijeme je već reklo svoje. ni najzadrtiji HDZ-ovci danas ne pomišljaju obnavaljati takve stvari. je li to sve bilo nužno u trenutku kad je država jedva krpala kraj s krajem i kad je falilo i oružja i uniformi - pa mis mo po brijunskom transkriptu 1995. godine imali municije za 4-5 dana rata!?

demokracija je vladavina većine. većina je izabrala franju generala. točka.

točno, isto kao što je točno da je većina u zagrebu 1995. godine izabrala nehdzovsku vlast, a franjo im nije dao da preuzmu vlast. je li to autokracija ili demokracija? je li takav postupak normalan ili zaslužuje bar žuti karton - nažalost puno toga što je gotovac pričao o franji je bila istina. a protiv istine se ne može, ona mora biti na vrhu svega pa i države i državne politike.

Offline benco

• Forumaš sa stavom...
  • Kada čovjek prešuti istinu, kamen progovori!
« Odgovori #44 : 13 Kolovoz 2010, 10:33:26 prijepodne »
... ali da je netko doista htio ugasiti katoličanstvo, onda im sigurno ne bi dozvolio da djecu odgajaju u tom duhu.

1945.-47. godine likvidirano je preko 500 crkvenih osoba (svećenika, redovnika, redovnica,...) a o broju aktivnih vjernika/ca ne treba ni spominjati.

inače, moja je mater je (koliko pamtim) jednom bila prisiljena lagati, uvuka' joj se stra' u kosti; naime, u sridu 7. svibnja 1980. godine na imotskoj pijaci kupila je živog pivca, kojeg smo (k'o na Božić) ispekli s kumpirima i pojeli za ručak u četvrtak 8. svibnja. za one koji ne znaju taj je dan bio neradni jer se taj dan Tita pokapalo i mi smo taj dan dolično obilježili i dobro se nakrkali, ne mareći pri tom što je većina države od tuge gladovala. sićam se k'o jučer da sam dobio upute: "ništa ne spominji pečenog pivca, a ako te netko pita za ručak, reci da smo poili pileći tingul i manistre usuvo - da ne bi 'ko šta krivo pomislio." ne smin vam odat tajnu tko je pojeo guzicu, u našoj familiji od pamtivijeka najcijenjeniji dio pečenog pivca.
Ne znan, zašto je bilo toliko sakrivanje a bilo je tako dobro u vrijeme YU. Tek sa "mračnim 90.-im" se uvuka stra među ljude.
... Svakim danom čovječje je promišljanje sve kompliciranije ...