Autor Tema: RINA MIROŠEVIĆ ???  (Posjeta: 10367 )

Offline nunu

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • SATAN GUDARSKI
RINA MIROŠEVIĆ ???
« : 14 Rujan 2009, 17:30:27 poslijepodne »
Ko je bila ova gospođa što je fotografirala Modro Jezero krajem 19tog stoljeća?

http://www.modrojezero.org/docs/specials/before_1900/slides/RinaJezero_I.html

http://www.modrojezero.org/docs/specials/before_1900/slides/RinaJezero_II.html

i koju spominje gosp. Boris Pervan u ovom testu

http://www.imotskenovine.hr/Zivot/Kultura/Moj-radioaparat.html

Citat:
Dok sam živ pamtit ću Cvjetnu nedjelju 1941. godine. Osunčana nedjelja izvukla je tople sunčane zrake koje su skinule moje zimske duge hlače. Kratke modre hlače, bijele dokoljenice, bijela košulja, a u ruci maslinova grančica, okićena „pivčićima" što mi ih je dala šjora Rina Mirošević. U crkvi sam piva Dječaci hebrejski i poslije mise žurio kući s blagoslovljenom grančicom mira. U kući muk - bez osmjeha na licima oca i majke, a upaljeni radio na stanici Beograd, umjesto bilo kakve pjesme, s kratkom stankom emitira: Halo, halo, bombardovan Beograd!

zna li ko nešto više o toj gospođi,možda aurora ???
« Zadnja izmjena: 14 Rujan 2009, 17:35:51 poslijepodne nunu »
i love my bike

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
Odg: RINA MIROŠEVIĆ ???
« Odgovori #1 : 14 Rujan 2009, 18:33:35 poslijepodne »
Ono što me fascinira je da na svi starim slikama Imotske krajine ne moreš nać drveta ni za lika. Ma ni busa, a kamo li drveta.  ::)

Offline nunu

• SATAN GUDARSKI
« Odgovori #2 : 14 Rujan 2009, 19:38:03 poslijepodne »
točno,pobrstile koze i naložili Imoćani

ali mene fascinira dotična mlada dama koja je 1880 godine uzela fotoaparat,fotografirala i sve to sačuvala za nas

volio bi da sam je poznava...
« Zadnja izmjena: 14 Rujan 2009, 19:40:29 poslijepodne nunu »
i love my bike

batakljun

• Gost
« Odgovori #3 : 14 Rujan 2009, 22:07:12 poslijepodne »
naš je nuklearni fizičar krivo datirao slike.
crkva sv. frane u imotskom dovršena je 1900. godine, što na njoj i piše, a na prvoj slici je očito da je crkva gotova. prama tome, to ne more bit 1880-ih, već oko 1900 (godina gore-dolje, ali prije će bit kasnije nego ranije).

inače, nunu rina mirošević nije bila fotograf, to su slike iz njezine zbirke; kupljne, poklonjene, nasljeđene, tko bi ga znao. detalje iz biografije, nekoć mlade i zgodne rine ne bih iznosio iz razloga koje vam ne želim reći.

Offline nunu

• SATAN GUDARSKI
« Odgovori #4 : 14 Rujan 2009, 22:32:23 poslijepodne »
Citat:
naš je nuklearni fizičar krivo datirao slike.
crkva sv. frane u imotskom dovršena je 1900

„Samostan i Crkva sv.Franje“ – Današnja župna crkva u neoromantičnom stilu gradila se od 1861. do 1881. godine od domaćeg kamena.  Pročelje ima tri portala, a unutrašnjost krasi pet oltara.  Glavni oltar, od bijelog kamena djelo je talijanskog kipara Artura Ferraronija.  Crkvene vitraje izradio je poznati Josip Botteri Dini.  Pred crkvom nalazi se spomenik graditelju samostana fra Stjepanu Vrljiću, rad kipara Josipa Poljana.  Samostan sv.Franje izgrađen je 1738. godine. U samostanu se nalazi muzej (arheološke zbirke, zbirke sakralne umjetnosti, zbirka građanskog života, etnografska zbirka...) i bogata biblioteka.

Citat:
inače, nunu rina mirošević nije bila fotograf

a je li imala fotić???

Citat:
detalje iz biografije, nekoć mlade i zgodne rine ne bih iznosio iz razloga koje vam ne želim reći.

aj molin te bar štogod,ima li izravnih potomaka u Varušu???
i love my bike

batakljun

• Gost
« Odgovori #5 : 17 Rujan 2009, 09:19:57 prijepodne »
oltari u crkvi su izgrađeni dvadeset godina kasnije u splitskoj radionici pavla bilinića, pričalo se da je jedan anđeo djelo ivana meštrovića. da je crkva podignuta 1881. godine, vjerojatno se ne bi čekalo dvadeset godina da se dignu oltari i da se crkva posveti. inače po ovom imotska bi crkva bila jedna od najstarijih historicističkih građevina, ne samo u hrvatskoj.

mislim da su tvoje godine točne jednako koliko i da je samostan izgrađen 1738. očito auktor teksta ne zna razliku između ustanovljivanja samostana (duhovna zajednica) i gradnje objekta (materijalna činjenica).

Offline nunu

• SATAN GUDARSKI
« Odgovori #6 : 17 Rujan 2009, 12:45:57 poslijepodne »
dragi moj druže kljune

u potpunom pravu si kada kažeš da se na fotografiji gospođe Rine ne vidi oltar crkve svetoga Franje

ljudi
zna li tko od sudionika ovoga nekada vrlo dobrog i uzbudljivog foruma
kada su završeni kameni radovi crkve i zvonika sv. Franje,1881 ili dvadeset godina kasnije?

aurora bi zasigurno znala ali ona nema kada odgovoriti zbog silnih društvenopolitičkih obaveza...  :raspa 
i love my bike

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #7 : 17 Rujan 2009, 21:43:10 poslijepodne »
Crkva je novim krovom od moderna crijepa pokrivena u jesen 1888., a prije toga je imala krov od kameni ploča koji je bio na već gnjilim gredama (valjda zbog slabo napravljenog krova) i težak pa se pod hitno mora zaminiti. Kako se krov na ovoj slici čini mi se bili more bit prije da je prije 1888, nego kasnije. Od 1899-1904. su se pravili oltari i unutrašnjost crkve. Između nije bilo love pa se nije radilo ništa. Bar tako pišu.

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #8 : 17 Rujan 2009, 22:55:48 poslijepodne »
Fra Vjeko veli da je crkva u globalu bila gotova 1883., a 1863. je stavljen kamen temeljac s tim da je od 67-74 bio zastoj u gradnji jerbo nije bilo....... love :) . Od 1861.-63. se pravio nacrt te rušila polovica stare crkve. Zvonik se počeo raditi 1850. a završio vjerojatno 1853. Bio je privelik za staru crkvu, ali je osta malo omanji za novu.
« Zadnja izmjena: 17 Rujan 2009, 22:58:30 poslijepodne Zavelim »

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #9 : 18 Rujan 2009, 07:08:31 prijepodne »
Tako da je po svemu sudeći ova fotografija nastala uzmeđu 1883-1888. pa je naš nuklearni fizičar očito bio u pravu.  :)

nego šta je ovo na slici? gomila?

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
Imotski u 18. st.
« Odgovori #10 : 18 Rujan 2009, 10:52:39 prijepodne »
Tako da je po svemu sudeći ova fotografija nastala uzmeđu 1883-1888. pa je naš nuklearni fizičar očito bio u pravu.  :)
nego šta je ovo na slici? gomila?

Ako sam te Zavelime dobro razumio? Znači kako se opet pokazuje da naš BATAkljun ima krive informacije i zaključke!

Glede same gomile na ovom crtežu se ne da (barem meni) razaznati o čemu se zapravo radi? ili...

"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
Imotski samostan
« Odgovori #11 : 18 Rujan 2009, 10:56:25 prijepodne »
Glede izgleda stare Imotske crkve evo jedan crtež samostana:

Obzirom na brzinu učitavanja...ima li smisla da ostavim samo poveznicu (bez prikaza fotografije) ili da ostane ovako?

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
Imotski samostan nakon 1856. god
« Odgovori #12 : 18 Rujan 2009, 11:07:33 prijepodne »

ljudi
zna li tko od sudionika ovoga nekada vrlo dobrog i uzbudljivog foruma
kada su završeni kameni radovi crkve i zvonika sv. Franje,1881 ili dvadeset godina kasnije?

aurora bi zasigurno znala ali ona nema kada odgovoriti zbog silnih društvenopolitičkih obaveza...  :raspa 

;D lipo ti trzaš auroru, nu vjerujem da ti neće zamjeriti...ono što ti ja zanmjeram je podsjećanje na nekad stara i dobra vremena ovog foruma a bez da i sam preuzmeš u takvoj rečenici i svoj dio odgovornosti za sadašnja vremena jer ona su jedino važna!!! Većina nas su odrasle osobe s zaposlenjem i privatnim, obiteljskim i društveniim obvezama...a glede foruma situacija je TRENUTNO ovakva i zbog navedenog i nenavedenog i tu zamjerke nema...

Forum ide dalje bez obzira, glede i unatoč ...a tko voli nek izvoli...jer svega će biti samo nas neće, kažu...

Glede same priče o Rini i njenoj temi koja je krenula malo više na crkvu i samostan u Imotskom evo još jedan crtež:

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #13 : 18 Rujan 2009, 11:19:20 prijepodne »
ako vako nastavi morat ćemo pribacit topic :)

Ne znam ništa o Rini. Ako je ona fotografirala valjda je imala bar 18g kad je to radila. Ko bi da ditetu u ruke tada ridak i skup foto aparat. Godine 1941. imala bi po tom oko 75g.

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #14 : 18 Rujan 2009, 11:20:18 prijepodne »
Citat:
Ako sam te Zavelime dobro razumio? Znači kako se opet pokazuje da naš BATAkljun ima krive informacije i zaključke!

a eto, jopet  :)