Autor Tema: OSMRTNICE  (Posjeta: 54891 )

potjeh

• Gost
Odg: OSMRTNICE
« Odgovori #30 : 01 Kolovoz 2008, 07:57:19 prijepodne »
Neka ti je laka hrvatska zemlja rodijače.

Offline FCroaticum

• Domaćin
  • Iskusni forumaš...
Umro je Mate Kokić
« Odgovori #31 : 07 Kolovoz 2008, 10:56:14 prijepodne »

Gospodin Mate Kokić bio je predsjednik Zavičajne udruge proložana u Zagrebu - Sveti Mihovil

U ime Udruge IMOart obitelji, rodbini i prijateljima pokojnika iskrena sućut!

potjeh

• Gost
« Odgovori #32 : 07 Kolovoz 2008, 13:37:40 poslijepodne »
Mir vječni mu daruj Gospodine!

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
bio je veliki čovjek i gospodin
« Odgovori #33 : 19 Kolovoz 2008, 10:25:31 prijepodne »

M A T E K O K I Ć ( 1954-2008 )

«Kad umire čovjek
zemlja postaje teža
i dublja
za jednu ranu
crnja za jednu jamu
i jedan zakucan kovčeg.

Kad umire čovjek
Svijet bi morao stati
I zadrhtati
Težinom tuge
Dubinom bola
U šutnji koja bi rastvorila vrata mrtvačnica
I podigla ploče grobova
Kao umorne kapke iza besane noći

Kad umire čovjek, umire dio svijeta
I zemlja postaje teža
Iskusnija i ljudskija
I veća za jednu ranu
I dublja za jednu jamu.»

Opet jedan skup ljudi, zamišljenih i ozbiljnih, i jedan neželjeni sastanak, silom prilika. Opet jedan govor onoj koja nas je unesrećila, ali i jedna NADA koja nas neće iznevjeriti.
Dragi prijatelji, okupili smo se danas ovdje, na zagrebačkom Mirogoju, iako bismo trebali biti 400-tinjak kilometara južnije, na Mostu, uz Suvaju, kod Doma, na močilu ili na Joskinim skalinima… Umjesto na proslavi blagdana naše nebeske Zaštitnice, u veseloj i opuštenoj atmosferi na Vrljici, okupljeni smo oko odra dragog prijatelja… okupili smo se kako bismo na vječni počinak ispratili našega Matu, sina, muža, oca, brata i prijatelja…
Mate Kokić Perin:
- rođen 16.01.1954.g. u Prološcu Donjem, u katolički i nacionalno osvještenoj obitelji, Milana i Pere Kokić-što je odredilo i cjelokupan njegov život, do konca;
- 1969.g. dolazi u Zagreb, gdje je završio školu i počeo raditi 1972.g. u PPK-u i Slaviji;
- 1985.g. stupa u brak i stvara obitelj kojoj je uvijek bio predan i brižan otac i suprug;
- 1991.g. stavlja se na raspolaganje Narodnoj zaštiti
- 1993.g. odlazi u borbu za svoju domovinu
- Od 1999.g. do kraja života radio je u Gradskoj upravi
- Svoj posao je odrađivao savjesno i odano
- U slobodno vrijeme bavio se sportom, slikanjem i pisanjem
- Oduvijek je bio povezan sa svojim rodnim krajem te je poveden time 2005.g. osnovao udrugu Proložana u Zagrebu, koja bijaše ostvarenje njegova sna, kojoj se davao svom dušom i svim srcem;
- Bio je društveno aktivan
- Živio je za obitelj i domovinu;

Treba umrijeti. Potrebno je proći tunel života. Treba zgrčiti ramena i kičmu od udaraca života i vremena. Treba umrijeti, no odista je teško shvatiti, ponekad i prihvatiti neumitnost života. No, križ, patnja, tegoba života i konačno smrt nisu teške ako ih gledamo u svijetlu Krista i njegove muke.

Naš Mate, koji je od ranog djetinjstva pošao od kuće, nosio je u svom srcu svoj Most, svoj Proložac, svoj Imotski… Bez obzira na sve, standard, debljinu novčanika, imanje ili nemanje, očinsko ognjište bila je magnetska sila koja ga je vukla u Proložac. Nerijetko se sjetim jedne Matine izjave, kada sam ga sreo kako sjedi na skalinima i upitao šta tu radi sam. Odgovorio mi je kako je njemu tu, u dnevnom boravku, najbolje sjediti: uvijek netko naiđe, uvijek s nekim proljudika, požali se ili pohvali…
Dragi naš Mate. Koliko sam te poznavao znam da si spreman pošao u susret nebeskom Ocu. Znam da su tvoji koferi bili spremni. Jer znam da «smrt nikada ne iznenađuje mudraca. On je uvijek spreman na odlazak!»
I ako je istinita riječ da «živjeti u srcima onih koje ostavljamo ne znači umrijeti», onda ti nisi mrtav, jer živiš u našim srcima:
- u srcu svoje supruge, čiji su osjećaji dublji i jači, pa je i bol sveobuhvatnija;
- u srcu svoga sina i kćeri, Svizora i Janje, koji od danas počinju starjeti i kojima je sada Sunce malo pomrčalo;
- u srcu svije majke Pere koja je uvijek s molitvom na usnama pratila tvoj život;
- u srcu svoga brata i sestre, Mladena i Mirjane, jer danas gube nešto što se nikada ne može nadoknaditi;
- u srcu svojih prijatelja i rođaka koji su poznavali tvoju dobrotu, altruizam i humanost
- u srcu svih nas okupljenih oko tvoga odra, koji smo ostali zatečeni kad smo čuli tužnu vijest.

I na koncu, Dragi prijatelju, dragi naš Mate! U ovom času rastanka dajemo ti ono najviše što možemo dati iza vlastite krvi, a to su suze. Samo ljudske oči mogu plakati. U mladosti ima suza bez boli, u starosti boli bez suza. Suze tvoje majke, supruge, djece, brata i sestre, rodbine i prijatelja dokaz su boli kojim te pratimo.Plaču danas i Most i Šarampov, Dom i Škarpa, Kuk i Kokića glavica, Suvaja i Jezero, Čanjavice i Dila, Postranje i Proložac… Plaču jer znaju kako je Tebi, više možda nego ikome drugome Proložac u srcu, draži ti je od svih blaga…Bio ti je brat i sedstra, otac mili majka draga, Proložac iz srca Tvoga!

«Prijatelju, s Bogom! Rastat mi se s tobom
I od milog groba tvoga mi je poći:
Gle već davno zapalo je sunce,
Bregovi se gube u tamnini noći,
Umorna se zemlja k tihom sanku sprema,
A na modrom nebu večernjica sjaji.
Još jedamput: s Bogom do viđenja sretnog,
Ako Gospod dade, vječnoj u domaji.»

U ime Udruge Proložana u Zagrebu, iskrena sućut obitelji, rodbini i prijateljima, uz obećanje da ćemo zbog i radi našega Mate, nastaviti s radom udruge onako kako je i on sam radio, sa velikim odricanjem, svesrdnim zalaganjem, djetinjom odanošću i ogromnom ljubavlju.

Bog ti dao pokoj duši a sveti Mihovil neka te prati i čuva kao i na ovom svijetu!

Tvoja Zavičajna udruga proložana u Zagrebu - Sveti Mihovil
"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline dorfa

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #34 : 29 Kolovoz 2008, 13:52:42 poslijepodne »

27.08.2008.g
Umrla je Gordana Rebić rođ.1969.god
Pokop će se održati danas 29.08. u Vinjanima Donjim u 17 h

Unatoč smrti našoj svagdašnjoj toliko me šokiralo da ne znam šta pišem,Gordana je naša prijateljica i kolegica iz razreda.Zvala sam je da dođe na proslavu mature ,na žalost nikog nisam dobila na telefon.
Pokoj vječni daruj joj Gospodine!
Ne mogu vjerovat.....strašno....Bože... :'(

Insomnia

• Gost
« Odgovori #35 : 29 Kolovoz 2008, 13:55:33 poslijepodne »
27.08.2008.g

Unatoč smrti našoj svagdašnjoj toliko me šokiralo da ne znam šta pišem,Gordana je naša prijateljica i kolegica iz razreda.Zvala sam je da dođe na proslavu mature ,na žalost nikog nisam dobila na telefon.
Ne mogu vjerovat.....strašno....Bože... :'(

iskrena sućut svima koji su je voljeli i poznavali :(

Offline nunu

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • SATAN GUDARSKI
« Odgovori #36 : 29 Kolovoz 2008, 14:19:09 poslijepodne »
Citat:
27.08.2008.g

Ne mogu vjerovat.....strašno....Bože...

iznenađen sam i tužan,pokoj vječni našoj dragoj školskoj kolegici
i love my bike

potjeh

• Gost
« Odgovori #37 : 29 Kolovoz 2008, 14:24:05 poslijepodne »
S tugom u duši javljamo svima koji su je poznavali i voljeli da je dana 27.VIII.2008. prestalo kucati plemenito srce naše voljene kćeri, sestre, tete i nećakinje

GORDANE REBIĆ

1969. - 2008.
Pokop drage nam pokojnice obaviti će se na groblju sv. Roko u Vinjanima Donjim.
Posljednji ispraćaj drage nam pokojnice polazi iz mrtvačnice sv. Roko u Vinjanima Donjim 29.VIII.2008. u 17 sati.
Ožalošćeni: otac Branko, majka Anita, brat Damir, sestra Karmen, zet Jadranko, nećaci Ivan i Mirela te ostala tugujuća rodbina i prijatelji.
Počivala u miru Božjem.

Gordana, Bog ti dao mir!

Offline bossmark

• Uhodava se na forumu...
« Odgovori #38 : 29 Kolovoz 2008, 14:53:03 poslijepodne »
Iskrena sućut cijeloj obitelji isvima koji su je poznavali, mislim da mogu reći u ime cijelog mog razreda.
Uspori gospojo draga, ne'š zar slipa pored pusta blaga, nožica mrvicu nek ti stane i pogleda na blago pane...

Offline dorfa

• Iskusni forumaš...
Umro Dino Dvornik
« Odgovori #39 : 07 Rujan 2008, 14:42:47 poslijepodne »
http://www.index.hr/vijesti/clanak/umro-dino-dvornik/401210.aspx

U ZAGREBU je pod još uvijek nepoznatim okolnostima preminuo Dino Dvornik. Tu informaciju plačući je za Index potvrdila Alka Vuica koja se oko 14 sati čula s utučenom Danijelom Dvornik.

Danijela Dvornik javila se i nama na telefon, međutim od plača nije mogla doći do riječi.

Dino Dvornik umro je u svom stanu u Zagrebu, a prema nama poznatim informacijama u krevetu ga je mrtvog pronašla supruga jutros kada ga je išla probuditi. Ona se probudila nekoliko sati prije i pustila je Dinu da spava, a kada ga je išla probuditi šokirala se. Već je bio hladan, davala mu je umjetno disanje ali nažalost bez uspjeha.

U ovim trenucima ispred stana Dine Dvornika nalazi se policija.

30 godina glazbene karijere

Miljenko "Dino" Dvornik, pjevač i zvijezda reality showa "Dvornikovi" rođen je 20. kolovoza 1964. u Splitu i sin je renomiranog hrvatskog glumca Borisa Dvornika. Dino i njegov brat Dean Dvornik 70-ih godina glumili su u nekoliko televizijskih filmova i serija, od kojih je ipak najpoznatija "Naše malo misto", koja je proslavila njihovog oca Borisa. Pohađao je glazbenu školu od koje je kasnije odustao, a od malena je pokazivao interes za glazbu. Sa 17. godina sa bratom Deanom osniva funk band "Kineski zid" s kojim snima ploču koja je ujedno bila i prva funk ploča u hrvatskoj diskografiji.

Godine 1988. Dino je debitirao na Zagreb Festu sa pjesmom "Tebi pripadam" koja mu je priskrbila nagradu za najboljeg debitanta. Postupno, Dino je popularnost gradio na kombinaciji duhovitih pjesama i energičnih nastupa, a u ranim fazama svoje karijere odabrao je imidž po uzoru na Morrisseyja iz grupe The Smiths. Devedesetih godina Dino se sa funka prebacio na techno, a njegova najpoznatija pjesma bila je "Ništa kontra Splita" s kojom je 1995. godine nastupio na Splitskom glazbenom festivalu. Dino je u svojoj karijeri osvojio tri Porina, 1996. godine za pjesmu "Afrika", 1997. godine za album "Enfant terrible", te 1998. godine za najbolji kompilacijski album "Vidi ove pisme".

U kolovozu 1989. Dino se oženio za Danielu Kuljiš s kojom je dobio kćerku Ellu. Narednih godina bio je na udaru medija zbog svoje ovisnosti o raznim drogama, što je naposljetku i sam priznao. Pjevač je 2004. godine u filmu "Ta divna splitska noć" glumio narko bossa, a iste je godine postao prva hrvatska zvijezda koja je počela pisati svoj blog, a kasnije su mu se u istome pridružile supruga i kćerka. Godine 2006. Dino i njegova obitelj postali su zvijezde reality showa "Dvornikovi" koja je rađena po uzoru na kultni britanski reality show "The Osbournes".

Dino je u listopadu ove godine, nakon dugih šest godina glazbene pauze, trebao objaviti novi album pod nazivom "Pandorina kutija", a upućeni estradnjaci koji su čuli novi materijal prognozirali grandiozni povratak na hrvatsku glazbenu scenu.

« Zadnja izmjena: 07 Rujan 2008, 14:46:31 poslijepodne dorfa »

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
« Odgovori #40 : 07 Rujan 2008, 17:30:27 poslijepodne »
U zadnje vrijeme sami pogrebi, a žalosti i sve ljudi koji su mogli još pola života potegnuti.
Moja sućut žalosnima.

Offline djshaba

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #41 : 10 Rujan 2008, 13:23:36 poslijepodne »
Tužnim srcem javljamo rodbini, prijateljima i znancima da nas je zauvijek napustio naš voljeni, sin, suprug, otac, brat, stric, ujac, zet i nećak

STIPE ŠUTO

1976. - 2008.
Pogreb dragog nam pokojnika obavit će se dana 10.IX.2008. u 16.30 sati na mjesnom groblju Svih Svetih u Zmijavcima.
Ožalošćeni: otac Nediljko, majka Ana, supruga Tanja, sin Zvonimir, pokćerka Hana, posinak Tomi, punac Toni, punica Hana, brat Ante s obitelji, sestra Ivana s obitelji, sestra Marija, strici Stjepan (Zele), Ante i Miroslav s obiteljima, ujac Ante s obitelji, tetke Marija, Iva, Slava i Nada s obiteljima, rodica Dijana s obitelji te ostala tugujuća rodbina i prijatelji.
Počivao u miru Božjem.

potjeh

• Gost
« Odgovori #42 : 11 Rujan 2008, 14:17:57 poslijepodne »
Majkl,
u raj poveli te anđeli,
na dolasku tvome primili te mučenici
i odveli te u sveti grad Jeruzalem.
Zbor anđeoski primio tebe
i ti s Lazarom nekoć ubogim
pokoj vječni imao!

Insomnia

• Gost
Umro Tomislav Ladan
« Odgovori #43 : 12 Rujan 2008, 21:06:35 poslijepodne »
Ugledni hrvatski jezikoslovac, prevoditelj, leksikograf, romanopisac te glavni ravnatelj Hrvatskoga leksikografskog zavoda Miroslav Krleža umro je u Zagrebu u 76. godini, nakon teške bolesti.

Tomislav Ladan rođen je 1932. godine u Ivanjici. Diplomirao je književnost na Filozofskom fakultetu u Sarajevu 1958. godine. Na poziv Miroslava Krleže godine 1961. dolazi u Leksikogafski zavod u Zagreb.

U Hrvatskom leksikografskom zavodu 'Miroslav Krleža', vodećoj hrvatskoj znanstvenoj instituciji, bio je glavni urednik 'Osmojezičnoga enciklopedijskog rječnika' te glavni ravnatelj.

Tomislav Ladan u književnosti se javio 50-tih godina prijevodima angloameričkih i skandinavskih pjesnika, pjesmama, esejima i kritikama.

Kako ističe književna kritika, njegovi književno kritički radovi na graničnim su područjima eseistike, znanosti o književnosti utemeljene na nekim iskustvima angloameričke nove kritike te jezikoslovlja, a najbolje funkcioniraju u okvirima enciklopedijske informatičnosti kao i disciplinirana pristupa tradiciji i klasicima.

Njegova tumačenja hrvatskih pisaca naklonjena su komparatističkim obzorima, te pokazuju posebno zanimanje za jezičnost. Njome je natopljen i Ladanov roman ''Bosanski grb'' (1975.) utemeljen na destrukciji tradicionalnih obrazaca pripovjedanja. Spomenuti roman 1990. doživio je drugo prošireno izdanje.

Ladan je u svom bogatom polustoljetnom književnom i leksikografskom djelu ostavio brojne inačice i izričaje, oteo zaboravu i neke riječi iz starije hrvatske pismenosti i književnosti.

Ladan je objavio i kapitalno djelo enciklopedijsku knjigu ''Riječi: značenje, uporaba, podrijetlo'' 2001. godine.

Prevoditelj je sa starogrčkoga, poglavito Aristotelova djela, dijelova Biblije, Eshila, Euripida, latinskih pisaca Ovidija i Augustina, djela hrvatskoga filozofa Franje Petrisa s latinskoga, te Decartesa i H. Marcusea.

Hrvatsku književnost zadužio je i prijevoditma T. S. Eliota, E. Pounda, V. Nabokova, Shakespearea, I. Bergmana, H. Ipsena, A. Strindberga. Godine 1991. objavljena su mu Izabrana djela, a 2001. prvo kolo Sabranih djela.

Ladanov utjecaj bio je izniman u hrvatskoj kulturi, bio je iznad svega filološki inventivan, a svojim djelom utjecao je na više naraštaja i kao jezikoslovac i kao književnik.

U povodu Ladanove smrti njegov bliski suradnik, ravnatelj Hrvatskog leksikogafskog zavoda 'Miroslav Krleža', Vlaho Bogišić izjavio je kako je Ladan stvorio tijekom pola stoljeća najopsežnije djelo u povijesti hrvatske leksikografije i leksikografije uopće.

Govoreći o suradnji na poslovima u vodstvu Hrvatskog leksikogafskog zavoda, Bogišić je napomenuo kako su se svakodnevno sastajali ujutro i poslije podne.

''U gotovo tisuću večeri naših sastanaka nije izgovoreno mnogo riječi, mnoge su se ponavljale, ali su gotovo sve poznate'', rekao je Bogišić.

potjeh

• Gost
« Odgovori #44 : 15 Rujan 2008, 08:10:35 prijepodne »
Pokoj vični daruj mu Gospodine!