Autor Tema: Gangolozi, gangofobi i gangologija...  (Posjeta: 7373 )

Offline belevarac

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
Gangolozi, gangofobi i gangologija...
« : 04 Prosinac 2008, 23:55:10 poslijepodne »
Citat:
IMOTSKI - Poznati radijski voditelj Tomo Matković iz Imotskog prije desetak godina počeo je sakupljati snimke gange, bilo da ih je osobno snimao ili prikupljao kao glazbena izdanja s temom narodne baštine. Prvotna zabava s vremenom se pretvorila u pravu strast, pa danas posjeduje poveliku kolekciju ganga iz raznih krajeva. Slušajući gangu i uranjajući u taj, kako kaže, mistični svijet, poželio je pročitati ponešto, gledano sa znanstvene strane. No, ističe da se iznenadio kad je shvatio da se o gangi (i reri kao njenoj sestri) jako malo pisalo, a i ono što se napisalo, izdano je davnih dana. Najmlađi je rad o gangi iz 1989. g., prof. Nikola Buble, te nedavno prošireno izdanje dr. Anđelka Mijatovića “Ganga”.

Čak ni Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu u svom fondu nema neki izbor radova o gangi, a tek kada je Matković stupio u kontakt s Institutom za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu, našao je i veću zbirku radova. Sve svoje spoznaje o gangi, naravno sve zvučne zapise, koje je prikupljao godinama podijelio je s cijelim svijetom otvorivši vrlo posjećenu internetsku stranicu

www. ganga.hr

- Ganga nije samo pivanje i pisma, ganga je naš život, tu je naša povijest, naša kultura, naš svjetonazor. Sve je zbijeno u te dvije kitice i priginjanju. Volim reći, a tako i jest, da je ganga haiku s kamena, ona vapi za kamenom, kominom, poskokom. Tu leže njena moć i draž... - ističe Matković.

Shta mi je vajde, Podi, kad se ne csujesh dalje od Zavelima (mislin na planinu). A kako se postaja "Mir" more csut u Zagrebu?
« Zadnja izmjena: 06 Prosinac 2008, 11:33:52 prijepodne FCroaticum »
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #1 : 04 Prosinac 2008, 23:56:26 poslijepodne »
U sinoćnoj epizodi Života na sjeveru Chrisa su trebali izručiti Nevadi jer je tamo nešto davno uprska, ali sutkinja je shvatila  kako je toliko bitan za život zajednice da bi izručivanje više štetilo društvu. Zaslužan je za katapultiranje klavira, krađu radioaparata po ciceliju kako bi ukazao na kaos koji pritajice vreba na sve. Na rolling stoneu je završio tečaj za svećenika. Slava je relativan pojam, ali lijepo je biti slavan, svi to vole.
Dosta parola.

Insomnia

• Gost
« Odgovori #2 : 05 Prosinac 2008, 00:11:29 prijepodne »
Shta mi je vajde, Podi, kad se ne csujesh dalje od Zavelima (mislin na planinu). A kako se postaja "Mir" more csut u Zagrebu?

klikneš ovdje

http://www.pa-hosting.de/castcontrol/playlist.php?port=23565&type=asx

pa te pita ščin ćeš otvorit, ti odabereš windows media player, i slušaš za nekoliko trenutaka.

-------------------------------------------------------------------------

za radio grude ti triba jedan player kojeg skineš ovdi:

http://www.winamp.com/player

a kad instaliraš, unda klikneš ovdi: http://sc7.spacialnet.com:24980/listen.pls

file otvoriš sa tim winamp playerom

--------------------------------------------------------------------------

radijo imotski isto slušaš u gorespomenutom playeru tako šo klikneš ovdje i otvoriš ga tim playerom

http://64.191.67.149:7028/listen.pls

Insomnia

• Gost
« Odgovori #3 : 05 Prosinac 2008, 00:17:31 prijepodne »
ako ništa barem me tituliraju kao "poznati radijski voditelj"  ;)

http://www.jutarnji.hr/hrvatska/clanak/art-2008,11,30,,143203.jl

mogu ti biti prijateljica? ;D

osebujan jesi, u svakom slučaju... na pozitivan način, naravno :)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #4 : 05 Prosinac 2008, 00:42:28 prijepodne »
Radio imotski (komentari članka):

Svaka cast Tomislavu na takvom zalaganju.Nek nam bude na ponos svima koji smo rodjeni iodgojeni u gangi.Sto se tice Zagreba da nemaju arhivu o gangi to me ne iznenadjuje nimalo.Zagreg iokolica se samo rugaju stom kulturo ,jer po meni su nekulturni da bi mogli cijenit i postovat tudju kulturu.
Hocu rec gos. Matkovicu svaka cast. 
Potdrav i puno uspjeha.
Gangas
Komentari sa portala grude - o, :: 30-11-2008 19:26
1. Napisao grude, uključen 30-11-2008 16:40 
Bravo Tomo, svaka ti čast. 

Prijavi 
2. d
Napisao nana, uključen 30-11-2008 17:30 
napokon netko

Prijavi 
3. Napisao ja, uključen 30-11-2008 19:23 
Nije Tomo iz Imotskog, on je naš gruđanin. Svaka čast Tomo, ovo je veliki uspjeh i moram priznati da ti se divim kako si uzdigao gangu. Svaka ti čpast. Duboki naklon
institut
mr.no, :: 30-11-2008 21:14
ni Nacionalna Sveučilišna knjižnica u Zagrebu u svom fondu nema neki izbor radova o gangi, tek kada je stupio u kontakt s Institutom za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu našao i veću zbirku radova.

Kulturan je Zagreb, još itekako, samo treba tražiti, a tražiti od purgera da piše o gangi - nekulturno je, pa imamo tomu.
Svaka čast
TONKO, :: 01-12-2008 07:36
Kad čovik vidi Tomu nebi ga iz kupusa istra, ali što "jes jes" Tomo je čudo od čovika! E' kad bi u gradu imali više Toma Matkovića. I još nešto, zašto čovik poput Tome radi na Radio Grudama, "imotski dragulj" bi u svakom slučaju triba raditi na RiM-u. Pozdrav!
TomoOva email adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili Javascript , :: 01-12-2008 08:25
fala vam ljudi... kao što rekoh prema istraživanjima ganga je nastala na Imotskom području - dakle oriđinale Imotski brend...

hahaha "Kad čovik vidi Tomu nebi ga iz kupusa istra" - uvik kažem bolje zvučim nego što izgledam...
Tako ljudi dođu na radio vidit koji je to Tomo, da samo vidite na licu razočarenje kad me ugledaju !!!
jedna mala, :: 01-12-2008 08:58
Tomo, ti si legenda
Ivan Perkušić - Zagreb, :: 01-12-2008 09:00
Dobro bi bilo kada bi se ovakvi ljudi kao Tomo Matković kandidirali za gradonačelnika. Dosta nam je lupeža
hej
imoćanin, :: 01-12-2008 09:02
Tomu za GRADONAČELNIKA, Tomo je ZAKON !!!
nu vidi..., :: 01-12-2008 11:56
ma da grubinjani kazu da je tomo (tj.tomislav) njihov jos bi im i prizna.
ma nu grudjana,oce oni tomu posvojit.
e pa ne more lipi moji jercegovci!
dali smo vam domovnice,putovnice,rodiliste,djecji dodatak,penzije...a tomu ne damo.
i tocka.
« Zadnja izmjena: 05 Prosinac 2008, 00:44:56 prijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #5 : 05 Prosinac 2008, 00:44:25 prijepodne »
Ovo je druga strana (rim):

neće ići
zvone, :: 02-12-2008 07:05
Pa ne može Tomo raditi na Rim-U, on čovik, radi za novce, za pristojnu plaću, a Leo daje crkavice.
Redakcija Radio Imotskog, :: 02-12-2008 10:13
Radio Imotski plaća točno onoliko koliko se dogovori sa svojim djelatnicima i točno u ono vrijeme kada se dogovori. Što se tiče Tome Matkovića njemu su vrata na RIM-u uvijek otvorena no Tomo je vrlo popularan u Hercegovini te je jedan od najvećih majstora za izradu radijskih spotova i BiH-a. Dolaskom na RIM izgubio bi veliki dio tog posla. 
Inače,Tomo Matković je jedan od najpozitivnijih osoba u Imotskoj krajini
Komentari sa portala Grude-onl, :: 02-12-2008 19:44
A sto reci za covjeka koji se koji se sjetio i toliko truda i vremena potrosio na nesto sto je nase(Hrvatsko)izvorno. Njegov cilj nije samo sakupljanje gangaskih napjeva ovog naseg kraja nego i vracanje poveznice izmedju djelova jednog naroda naroda kojeg je, nadam se ne zauvjek, podjelila ova nesretna tzv.granica. 
Stoga me nimalo ne iznenadjuje cinjenica da se o gangi jako malo znalo i pisalo. 
Znam i tvrdim iz svojega iskustva da se dosta \"ljudi\" znalo postidjeti takvog pjevanja i stihova misleci da je to nesto nazadno,a sve naravno zbog kompleksa kojeg su im \"drugovi\" nametali toliko godina.

Prijavi 
6. Dame biraju
Napisao smart, uključen 01-12-2008 01:26 
Ganga nikada neće izići van granica ovog našeg uskog etničkog prostora jer ganga nije oblik društveno prihvatljivog ponašanja na trenutno dostignutom civilizacijskom nivou. Gangu možete pjevati u njenoj postojbini, ali u zemljama zapadne provenijencije izazvat ćete sveopće zgražanje prisutnih. Koliko god mi voljeli gangu, ne možemo natjerati druge da je vole i razumiju. Koliko znam gangu mrze gotovo svi koji ne potiču iz naših krajeva; ganga je brutalna a tekstovi su većinom vulgarni, gotovo da nisu za dječje uho. Ona je takva jer je i nastala u grubim i teškim vremenima. Svijet danas funkcionira po drugačijem modelu. 
Lijepo je čuvati i očuvati tradiciju i stare običaje. Cijenim ljude kao Tomo što to pokušavaju i što se trude, ali za mlađariju koja u devedeset posto slučajeva ne zna otplesati obični dvokorak, ganga nije prioritet nego korak unatrag.

Prijavi 
7. Bravo ja
Napisao Tomo, uključen 01-12-2008 01:57 
hvala vam ljudi... a ko će je čuvati ako mi nećemo !

Prijavi 
8. opet ja
Napisao Tomo, uključen 01-12-2008 02:05 
samo ispravak krivog navoda: većina pjesama uopće nije vulgarna ! Ima tu pravih pjesničkih haiku bisera... manjina je vulgarna ali se češće uzimaju kao primjer kad se ganga hoće poniziti. 
Naravno da nećemo nikoga natjerati da je voli, ali se borim da nas ne mrze zbog nje...

Prijavi 
9. Napisao 123, uključen 01-12-2008 09:54 
Bravo Tomo majstore. Svaka ti dala. 

Prijavi 
10. ej Smart,
Napisao jinx, uključen 01-12-2008 11:56 
ako je civilizacijski korak unaprijed poništavanje svega onog izvornog i puko kopiranje trulog Zapada (Big brother i sl.) daj Bože da se svi vratimo taj korak unatrag!! Ne želim reći da je sve loše, normalno da je informatizacija i sl. potrebna, ali je potrebno sačuvati i ono što iz čega smo nastali i što nas čini jedinstvenim u svijetu, a ne biti samo puke kopije.. Tomo svaka čast..

Prijavi 
11. Napisao DD, uključen 01-12-2008 16:47 
Tomo,svaka čast! 

Prijavi 
12. df
Napisao gf, uključen 01-12-2008 19:08 
jao seljaka

Prijavi 
13. Za onog sto se prozva SMART
Napisao URBANORURALNI, uključen 01-12-2008 23:13 
U ovim nasim krajevima gotovo svi ljudi imaju nekakav nadimak. Kad sam bio mladji i upoznavao ljude sa svakavim, a cesto i bezobraznim nadimcima da ih sada ne navodim puno,recimo "Karesa"! Takvim nadimkom koji su mu darovali ljudi i on je to sigurno negdje zasluzio, a iz njega se moglo saznati sve o njegovom duhovnom i tjelesnom stanju. 
Stoga moj SMART-u neznam kakav ti nadimak nosis, odnosno kakav ti je selo dalo ali budi siguran da je u njemu sadrzano sve ono sta jesi, pa makar bilo ruzno za djecije i Europske usi! 
Recimo ti si sebi ovdje dao nadimak SMART, ali to ti nije dalo selo nego si ga podario sam sebi, nazalost nisi jedini! 
Nadam se da si shvatio sta sam ti htio reci i ako jesi onda ces sigurno shvatiti i GANGU! 

E, sada ti ti malo razmisli o onome sto si gore napisaonull 

Prijavi 
14. Napisao blondie, uključen 02-12-2008 00:25 
za komentar 6 veze ti nemas sta je ganga ni sta je civilizacija.Ti vjerovatno mislis na SINANA SAKICA i druge to je tvoj model civiliziranog svijeta,i di si ti bio pa da si vidio zgrazanje mase ja osobno zivim trenutno di ti mislis da ima zgrazanja,ali je to netocno to samo prezentiraju ljudi koji mrze i stide se svoje kulturne bastine tako ti je to proeuropski SMARTE 

Prijavi 
15. Napisao Blondie, uključen 02-12-2008 00:26 
TOMO SVAKA TI CAST BOG TI DA ZDRAVLJA I VESELJA

Prijavi 
16. Napisao smart, uključen 02-12-2008 02:17 
Danas živimo u globaliziranom svijetu koji svima nameće svoje kriterije. Svoju vrijednost ne određuješ ti sam sebi, nego kako te drugi, tj. taj globalni svijet vidi. Ganga ne vrijedi onoliko koliko ti to misliš, nego kako je ocijeni neko tko je prvi put čuje. Ti je jedino možeš voljeti, a o njenoj vrijednosti ne odlučuješ. Koliko je sličnih napjeva kao ganga u svijetu?! Koliko je naroda i eničkih skupina, a svaki ima svoj folklor, običaje, pjesme i napjeve. E, u takvim uvjetima konkurencije se moraš izboriti da te primjete da nešto vrijediš, a ne na lokalnom derneku u svom selu. 
I još jedno pitanje "pametnima": Zašto bi svi u Hercegovini trebali voljeti gangu ili bilo što drugo? Nekome ona jednostavno ne leži.

Prijavi 
17. Napisao lol, uključen 02-12-2008 09:33 
ŠPERCI NAM ČUVAJU BAŠTINU 

Prijavi 
18. Za smrada
Napisao JA, uključen 02-12-2008 10:49 
Znaš li,kad toliko zvoniš,šta je Pavaroti rekao za gangu kad je čuo a mislim da je njegovo mišljenje donekle mjerodavno?

Prijavi 
19. Napisao za "pametnog" smarta, uključen 02-12-2008 10:54 
Ne moraju svi u Hercegovini voljeti gangu,ali zar nije bit ovoga da očuvamo ono što je dio nas?Nekome se plesovi afričkih plemena mogu činiti smiješni i divlji ali to je dio njihovog identiteta po kome se razlikuju od nekih drugih.Treba njegovati narodnu baštinu,sačuvati je od zaborava.Ako sam sebe ne cijeniš,neće te cijeniti ni drugi.Osim toga,ne njeguje se ganga radi "globalnog svijeta",da nam on (ne)da prolaznu ocjenu,već radi nas samih jer je dio nas.Pa tko voli,nek izvoli!

Prijavi 
20. Napisao inf, uključen 02-12-2008 13:42 
gangu su pokušli uglazbiti(igy pop,bregović),ali nitko još nije uspio, 
govori li vam to išta

Prijavi 
21. Napisao rujan, uključen 02-12-2008 15:21 
Tomo Matković je istinski domoljub koji je za buduće generacije prikupio i sačuvao tonske zapise gange - tog folklornog bisera dinarskih Hrvata. Gangu se često napada, ali ne zbog nje same, nego zbog onih koji je pjevaju. Razni Latini, Kuljiši, Pukanići i Jergovići odavno se blatom nabacuju na Imotsku krajinu i Hercegovinu, jer masoni dobro znaju da je u tom području sačuvana zdrava klica hrvatskog nacionalizma i državnosti. 
Sačuvaj nas Bože ovakvih prodanih duša kao što je "smart" i poživi drage ljude poput Tome! 

Kad za to dođe vrijeme, siguran sam da će u Imotskom i u Hercegovini postojati ulica Tome Matkovića - čuvara hrvatske narodne baštine! 

Pozdrav Tomi Matkoviću i svim prijateljima gange ma gdje bili!

Prijavi 
22. Napisao BRĐANIN OSIJEK, uključen 02-12-2008 16:17 
VELIKI POZDRAV I VELIKO HVALA TOMI ŠTO SE TRUDI OČUVATI NAŠU BAŠTINU I ŠTO JE TO STAVIO NA STRANICE DA BUDE DOSTUPNO CIJELOM SVIJETU.

Prijavi 
23. Napisao smart, uključen 02-12-2008 17:10 
Baš me zanima dali vi gangoljupci prakticirate i pjevanje iste. Gotovo sam siguran da niste. A ko fol se zdušno zalažete da se očuva kao kulturna baština. Znate li kako se čuva narodno blago i običaji. Prakticiranjem i prenošenjem s koljena na koljeno. Da li vi, gospodo, svojim osobnim primjerom animirate vašu djecu da i oni pjevaju i uče od vas gangu? Ovo što Tomo radi je očajnički korak da se sačuva ganga bar u phonotekama. On je jedan od rijetkih kojemu je istinski stalo, pa je bar arhivira, jer za deset godina neće se moći čuti uživo. Da bi kao običaj preživjela mora se oriti iz grla dvadesetogodišnjaka, a to nećete čuti na ni jednom partiju, rođendanu, zabavi. Iziđite subotom uveče ispred kuće pa poslušajte hoćete li negdje u daljini čuti gangu momaka i cura. Ako tko i zapjeva to je neki starac prije smrti. Dakle nije vam kriv smart za odumiranje gange nego vi i vaša djeca, kako dečki, tako i cure. Žalosno je da Tomo mora spašavati gangu od zaborava skupljajući snimke, a sve pored živućeg naroda i vas živih. 

P.S. 
Da li si je ti brđanine ikad zaorio na korzu ili promenadi?

Prijavi 
24. Napisao ..., uključen 02-12-2008 20:28 
Smarte nije ti ganga glazba koja se vrti po mtv-u. To je dio kulturne baštine jednog naroda. O kakvoj ti konkurenciji pričaš,ne natječemo se ni s kim niti te ko tjera da voliš to. A globalizam nameće svoje kriterije onom ko mu to dopusti.

Prijavi 
25. Napisao brđanin osk, uključen 02-12-2008 20:29 
ZA TZV.SMART Pjevam braco u osk sa ekipom od pet šest ljudi i to možeš provjeriti na viš mjesta u ovom gradu a i u hercegovini

Prijavi 
26. Napisao e moj narode, uključen 02-12-2008 21:37 
pajdo svaka cast

Prijavi 
27. Napisao blondie, uključen 02-12-2008 21:47 
nije tebi srce zatreptalo nikada neki strani covjece u toj zemlji di se prave ideali globalizacije.Kada bi to samo jednom cuo npr na hercegovackoj veceri u Stuttgartu tada bi vidio da vrijedi sacuvati tu bastinu nego ti i taki klapite kao neki stovatelji nametanja boljeg mozda MARLYN MASON se tebi svidja ili TOM CRUZ koji namece scijenotologiju ili neke gay udruge sta ti volis reci mi.Sramis se svoga kako ce je drugi prihvatiti kada su je takvi ko ti prezentirali zadnjih 50 godina sve su nam htijeli oduzeti i nametniti tudje
Dosta parola.

Insomnia

• Gost
« Odgovori #6 : 05 Prosinac 2008, 08:10:12 prijepodne »
lijepo od tebe, slovače, što si nam predočio ovdje komentare u svezi i glede tome i njegovog ganga-projekta, ali znali smo mi i bez toga da je tomo omiljen u 99,5% slučajeva, pa i oni koji kulturološki ne pripadaju ganga-području ni hrvatskom etnosu kao taj tip što sebe pretencioznao naziva "smart" (ili ih samo žestoko peru kompleksi kao neke pojedince na ovom forumu), simpatiziraju tomu i njegov rad.
bravo za tomu i za gangu!
« Zadnja izmjena: 05 Prosinac 2008, 08:13:30 prijepodne Insomnia »

Offline nunu

• SATAN GUDARSKI
« Odgovori #7 : 05 Prosinac 2008, 09:25:01 prijepodne »
Tomo,
od srca ti hvala za promicanje kulturoloških vrijednosti kao što je ganga.
bez tebe bi krajina pa i šire bila znatno siromašnija.

opće je poznato da u dokonim zimskim noćima počesto sa svojim društvom zapivaš gangu.
pače oni koji su te slušali kašu da da si melem za uši.

aj slomi jednu nama IMOartovcima.
i love my bike

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #8 : 05 Prosinac 2008, 10:03:48 prijepodne »
Ne držim za sebe da sam nešto "megapopularan", mada moj radio pokriva skoro dvije županije i tu mi teško može netko konkurirati. Htio sam reći kako je titula "poznati radio voditelj" ispečen na negdašnjem Radio Imotski ! I što rekli o tome imao je taj radio svoj poseban štih, iako iz malenog mjesta imao je velike ideje...još ako uzmemo da je emitirao u vrijeme rata !

nunu: Gangu pivam u dokonim zimskim noćima samo svojoj ženi, te ona kaže da sam melem za uši, ali ne znam je li baš mislila na moje ganganje...

Offline nunu

• SATAN GUDARSKI
« Odgovori #9 : 05 Prosinac 2008, 10:37:15 prijepodne »
Citat:
nunu: Gangu pivam u dokonim zimskim noćima samo svojoj ženi, te ona kaže da sam melem za uši, ali ne znam je li baš mislila na moje ganganje...

meni je najdraža ona gudarska:

"Mala moja evooooooooooooo ti ga evoooooooooooo pa sa njega gledaj sarajevoooooo"

ta ima silan kulturološki doprinos kako za moje Runoviće tako i šire
i love my bike

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #10 : 05 Prosinac 2008, 11:11:49 prijepodne »
Nikada, ali baš nikada, nisam čuo da netko ganga tu pismu... čini mi se da ta izmišljena kako bi se narugali gangi

Insomnia

• Gost
« Odgovori #11 : 05 Prosinac 2008, 11:19:40 prijepodne »
zbilja grozno i primitivno.
mogu misliti kako je nekom kao što je nunu i bata živjeti u zagrebu i sramiti se primitivizma kraja iz kojeg potječu gledajući kulturološko i civilizacijsko dostignuće građana zagreba i omiljenih im stranki koji se s tim ogromnim (is)korakom naprijed u civilizacijskom smislu, promiču na paradama u sred metropole...

ljudi moji, pa ako ovo nije civilizacijsko dostignuće, ja stvarno ne znam što jest?!

Insomnia

• Gost
« Odgovori #12 : 05 Prosinac 2008, 11:20:28 prijepodne »
Nikada, ali baš nikada, nisam čuo da netko ganga tu pismu... čini mi se da ta izmišljena kako bi se narugali gangi

znaš li ti šta znači rič "sitno"?

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #13 : 05 Prosinac 2008, 12:38:57 poslijepodne »
ne znam u kojem smislu ? znam da za mene ponekad kažu "sitna duša" !

Offline nunu

• SATAN GUDARSKI
« Odgovori #14 : 05 Prosinac 2008, 12:43:55 poslijepodne »
Citat:
naime, korisniče nunu, od svih ovdje, uključujući i tebe, naravno, ja sam jedna od rijetkih koja ne zastupa ni jednu stranku ni trenutnu političku opciju, a samo zato jer kratko i jasno rečeno: nemam interesa za razliku od vas!

Citat:
mogu misliti kako je nekom kao što je nunu i bata živjeti u zagrebu i sramiti se primitivizma kraja iz kojeg potječu

bez žuči,
ovo su dvije od niza tvojih izjava u kojima bezrazložno i perfidno skupini ili pojedincu stavljaš na teret nešto što jednostavno nije točno.
ako misliš da ćeš ovakvim izjavama na pijedestal na pogrešnu si putu.

osobno se ponosim svojim zavičajem,često i nametljivo ističem odakle sam,ako se bilo čime sramim sramim se jedino sebe i svojih postupaka.

tvoj prijatelj

nunu
i love my bike