Autor Tema: Posuška kultura  (Posjeta: 5466 )

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
Posuška kultura
« : 10 Studeni 2008, 09:41:27 prijepodne »
Oživljeno istraživanje 4000 godina stare Posuške kulture

POSUŠJE - Zanimljivo predavanje o temi Posuške kulture održano je u Posušju. Predavačica prof. Ankica Odža, asistentica na Odjelu za arheologiju Filozofskog fakulteta u Mostaru, koja je održala predavanje pod nazivom “Prapovijest na prostorima općine Posušje”, nazočnima je pobliže pojasnila “Posušku kulturu”, ranobrončanu pojavu na prostorima zapadne i istočne Hercegovine te sjeverne, središnje i južne Dalmacije koja najveći broj nalazišta i lokaliteta, koja datiraju iz 2000. godine prije Krista, ima upravo na području Posušja po kojemu je i dobila naziv.

Oživljeno istraživanje

“Posuška kultura izdvojena je tek početkom osamdesetih godina kao posebna kultura, a otprilike u isto vrijeme nastale su Cetinska, Vinkovačka i druge kulture. Posuška kultura obuhvaća oko osamdeset poznatih naselja, od čega je više od pedeset gradina”, kazala je Odža, naglasivši kako su najvažnije gradine Nečajno kod Posušja, trostruka gradina kod Sovića i druge.
Predavačica je nazočnima govorila i o specifičnostima 4000 godina stare Posuške kulture, čije istraživanje još traje, ili bolje rečeno - ponovno je oživljeno. Pored načina gradnje i životnih navika, Odža je govorila i o specifičnostima u obradi keramike te njezina ukrašavanja, usporedivši je s Cetinskom i drugim kultura s ovih prostora. Za razliku od Cetinske, specifičnost Posuške kulture nije bio nomadski način života, nego su prastanovnici Posušja ljeti živjeli u brdima, dok bi se zimskim mjesecima spuštali bliže poljima, a jedni su od prvih koji su prihvatili obradu zemlje i poljoprivredu.

Specifičnosti življenja
Svojim proizvodima trgovali su sa susjedima, a tragovi njihovih gradina, kamenim zidovima opasanih utvrđenja na dominantnim kotama, u koja bi se sklanjali u slučaju opasnosti, i danas su vidljiva na prostorima na kojima je ova kultura bila rasprostranjena.
Prema riječima ministra Vjekoslava Čambera, čije je Ministarstvo prosvjete, kulture, znanosti i sporta u suradnji s posuškom podružnicom Matice hrvatske organiziralo ovo predavanje, ove bi se godine u Posušju trebao održati znanstveni simpozij o temi Posuške kulture. S navedenog simpozija će sva djela biti prikupljena i objavljena u jednom zborniku o temi više milenijske, nedovoljno istražene i slabo poznate povijesti Posušja i njegove okoline.

H. Marić

http://www.dnevni-list.ba/?mdls=1&mdls_tip=2&nid=19136

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
Odg: Posuška kultura
« Odgovori #1 : 10 Studeni 2008, 09:43:20 prijepodne »
Citat:
Za razliku od Cetinske, specifičnost Posuške kulture nije bio nomadski način života, nego su prastanovnici Posušja ljeti živjeli u brdima, dok bi se zimskim mjesecima spuštali bliže poljima, a jedni su od prvih koji su prihvatili obradu zemlje i poljoprivredu.

evo korjena transhumance

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #2 : 10 Studeni 2008, 09:51:58 prijepodne »
E, da je još argumentirati podebljanu tvrdnju pa citiranu tvrdnju kao i tipološke, morfološke i druge distinkcije Pošuške i Cetinske.
Dobro da se o ovom govori, ali bi bolje bilo raskopat najmanje pedesetak gradina pa onda tvrdit štogod argumentirano.

AFAIK, nitko nije istražio ni Nečajno ni sovićke gradine niti ima ikakvih materijalnih dokaza o razlikama Pošuške i Cetinske.

BTW, lokalni pošuški portal ni riči ni slike o događaju još objavio nije.

Njima je danas pojam kulture izgleda - Dodo.
Dodo je bio malo blaži od Mamića.

Citat:
PRUD - Nakon što je predsjednik SDA pročitao zajedničku izjavu koja sadrži točke o kojima su se dogovorili lideri HDZ BiH, SDA i SNSD, uslijedila su pitanja novinara.

Arijana, izvoli, dao je riječ Sulejan Tihić novinarki FTV-a

Tek što se predstavila-gospodine Dodik, Arijana Saračević- Helać, magazin 60 minuta Federalne televizije, i zaustila: što mislite... Dodik joj je   odgovorio: hebe mi se.

Dodikov "odgovor" izazvao je smijeh prisutnih, a, među njima i predsjednika  SDA Sulejmana Tihića.

http://www.poskok.info/content/view/14386/1/

Ni citat nije citat kad bane na kolturan vorum.

« Zadnja izmjena: 10 Studeni 2008, 09:59:03 prijepodne glonga »

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #3 : 10 Studeni 2008, 10:05:24 prijepodne »
:)

Mislim da si dobro njušiš. Koliko je Posuška kultura nategnut pojam? No čitao sam o njoj u Prapovijesti kao srodnoj Cetinskoj, ali odvojenoj. No iz ovoga rada Naselje brončanoga doba u Prispu kod Livna Posuška kultura se nekako čudno podudara s današnjim granicama BiH.  ;D Ispada da sve što je u BiH to je Posuška, a što u Hrvatskoj Cetinska.
« Zadnja izmjena: 10 Studeni 2008, 10:15:37 prijepodne Zavelim »

Insomnia

• Gost
« Odgovori #4 : 10 Studeni 2008, 10:10:24 prijepodne »
kakva te kultura snašla u posušju? znaš da ja potičem ogozgar...  :huglove:

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #5 : 10 Studeni 2008, 10:12:16 prijepodne »
Izgleda da i tebe muči poduplavanje linkova. Propusti i previdi. Starost. Ajde uredi post. Pripazi na razliku:
[url] nešto] nešto[/url]
i
[url= nešto] nešto[/url]
I pogledaj ostarjelim očima krajnji desni species - potomak pošuške kolture na drugoj sliki azgozgar . :)

http://www.poskok.info/content/view/14383/1/
http://www.poskok.info/foto/albums/hjsplit/n1004280843_30198547_1830.jpg

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #6 : 10 Studeni 2008, 10:18:09 prijepodne »
ma nike mi mušice letaju livim okom zadnji dana pa jedva išta vidin

ali mora bit gorikar kulturna čeljad, nemore to valit  :)

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #7 : 10 Studeni 2008, 10:23:06 prijepodne »

Od Davora Marijana se očekivalo bolje, više i jače. Temeljiti razliku u čitavoj kulturi na sporadičnim fragmentima keramike, a da nisu sastavili ni jednu jeditu posudu od komada, je kao na temelju iskidanih komadića ričičke i roške tkane torbice tvrditi da se radi o različitim kolturama.

Izgleda da je Čović ipak prpa po onim gromilama za koje mi se činilo da nije. Ali mi ji je nešto puno rasprpa i/ili objavio 1989. biće površno ili je bila godina brez kiše i nevrimena.

Granice ti stari koltura preciznije bi se odredile po današnjem ili jučešnjem omjeru širina crni i bili pruga na mutapu, araru, bisagama, zobnici..., lokalna odstupanja obraditi ili paušalno proglasiti zagađenjem od migracije.
« Zadnja izmjena: 10 Studeni 2008, 11:23:12 prijepodne glonga »

Insomnia

• Gost
« Odgovori #8 : 10 Studeni 2008, 10:28:44 prijepodne »

I pogledaj ostarjelim očima krajnji desni species - potomak pošuške kolture na drugoj sliki azgozgar . :)

star ti je on za ženidba-udaja oglase, a nije da on ne bi...  :smil443643319dc3d6ai:

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #9 : 10 Studeni 2008, 10:37:48 prijepodne »

Insa, ako pogledam Veneru milosku ili Mona Lisu ili Marylin Monroe joli bilo koji povijesni arhetip žemska, znači li to tebi da ću je ženit i/ili da sam lezba?

A narečeni species mi nekako baš paše za maskotu pošuške kolture i korespondirajućeg arhetipa, da je malo viša mogla bi bit duvanjka.

Insomnia

• Gost
« Odgovori #10 : 10 Studeni 2008, 10:44:41 prijepodne »
A narečeni species mi nekako baš paše za maskotu pošuške kolture i korespondirajućeg arhetipa, da je malo viša mogla bi bit duvanjka.

pričamo o ženama ili o curicama?  :1238:

ja bih radije o kolturi, makar i ovoj našoj, jadnoj, pošuškoj...

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #11 : 10 Studeni 2008, 11:12:29 prijepodne »

Kad god se govori ili piše rič je o kolturi.
U citiranom slučaju o predlošku maskote kolture pošuške.
Slobodno me potvori u pedovilsku lezbu ali ona gorika meščini zna sama namazat i pekmez na kruv i lice šestanovačkom kremom i drugim zerzevatima, more dobavit kvaku, začešljat se, opremit i izać na tulum i stuć n+1 vodkajuice-a s puno više vodke vengo đusa (u onoj čaši nije ni fanta ni mirinda ni orangina ni pipi ni žuti sok).

Sa će mi Slovak pomoć okolo tumula i tuluma.
« Zadnja izmjena: 10 Studeni 2008, 11:37:26 prijepodne glonga »

Insomnia

• Gost
« Odgovori #12 : 10 Studeni 2008, 11:16:37 prijepodne »
Kad god se govori ili piše rič je o kolturi.
U citiranom slučaju o predlošku maskote kolture pošuške.
Slobodno me potvori u pedovilsku lezbu ali ona gorika meščini zna sama namazat i pekmez na kruv i lice šestanovačkom kremom i drugim zerzevatima, more dobavit kvaku, začešljat se, opremit i izać na tulum.

Sa će mi Slovak pomoć okolo tumula i tuluma.

aj ne seri...

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #13 : 10 Studeni 2008, 11:19:15 prijepodne »
aj ne seri...

Viš šta ti je koltura, dobro si me pripomenila, triba i to obavit, odo da ne brljam vorum, pa ću se vratit ka to kulturno rešim.
« Zadnja izmjena: 10 Studeni 2008, 11:24:23 prijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #14 : 10 Studeni 2008, 12:56:31 poslijepodne »
Oli ne vidiš atavizme i relikte pošuške kolture?
U pošuškoj kolturi se žemskadija podapasavala prokleto visoko - odman ispod sisa.
Vidiš li na sliki oni crni pas (crni pojas treći dan).
E taj ti se održa sve do postinvormatičke xhtml kolture ka
</tits>
Povjesničari mode (šefica uključno) bi tu našli i relikt male sive aljine za okopavanje rašćike u cvatu.
Pače, mogli bi se nadovezati tvrdnjama da je pojas redundantni atavistički relikt iz doba transhumance. Pojas je u vrijeme transhumance i obrade tla služio za pričvršćivanje pedane od kotule u visini vazine od modre ili od modre za vazinu od modre pri obradi tla (npr. tla oko rašćike u cvatu) a poradi komocije i slobode pokreta tijela koje bi pedana blago ometala stalnim spadanjem.
Ovdje je to redundantno i praktično riješeno modernim materijalom - laštrikom podašivenom u pedanu. I to bi bilo to, ako Čović i Marijan ne dokažu da su u Pošuškoj kolturi već bili "izumili" gumu i laštiku.

Ako skočni i dinamčni poskok makne fotku, za svaki slučaj:

« Zadnja izmjena: 10 Studeni 2008, 13:41:25 poslijepodne glonga »