Autor Tema: Senzacionalno otkriće prof. Budaka: Hrvati nisu bili u Dalmaciji od stoljeća VII  (Posjeta: 3836 )

Offline Trbotor

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Odg: Senzacionalno otkriće prof. Budaka: Hrvati nisu bili u Dalmaciji od stoljeća VII
« Odgovori #15 : 14 Travanj 2009, 11:22:17 prijepodne »
Ko zna možda se nismo ni rodili ::)

U Ilirik su vojne elite, odnosno nositelji hrvatskoga etnonima,došli kao kršcani arijanci.Rim je arijance jednačio s poganima te je inzistirao na ponovnome krštenju odraslih, čemu u prilog ide i primjereno dimenzionirana Višeslavova krstionica.

...in defendenda veritate catholica et Croatia bene administranda...

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
Odg: Senzacionalno otkriće prof. Budaka: Hrvati nisu bili u Dalmaciji od stoljeća VII
« Odgovori #16 : 07 Lipanj 2009, 12:28:41 poslijepodne »
iovo bi povijesno tribalo tumačit:  8)

http://pollitika.com/petar-croarmy

« Zadnja izmjena: 07 Lipanj 2009, 12:30:46 poslijepodne likarija »
:starac

Offline Trbotor

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #17 : 09 Listopad 2009, 17:00:53 poslijepodne »
U Ilirik su vojne elite, odnosno nositelji hrvatskoga etnonima,došli kao kršćani arijanci.Rim je arijance jednačio s poganima te je inzistirao na ponovnome krštenju odraslih, čemu u prilog ide i primjereno dimenzionirana Višeslavova krstionica.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Krstionica
« Zadnja izmjena: 09 Listopad 2009, 17:03:28 poslijepodne Trbotor »
...in defendenda veritate catholica et Croatia bene administranda...

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Senzacionalno otkriće prof. Budaka: Hrvati nisu bili u Dalmaciji od stoljeć
« Odgovori #18 : 09 Listopad 2009, 20:22:02 poslijepodne »

Čudi me da autor članka o narečenoj krstionici (kneza Višeslava) nigdje ne spominje, ni usput, tvrdnje i dokaze o krivotvorini.

U osnovnom članku o krstionici me sklop "Rani primjer pomičnog bazena krstionice" podsjeća na prototip "pokretnoga prijekog grill-a" i subjektivnu činjenicu da mi nedostaje jedan forumaš.

Opetovana "pokrštavanja" su u ta doba ionako funkcionalni pandan recentnim ponovnim "uvođenjima demokracije".
Mislim da treba otvoreno govoriti o nekim stvarima u povijesti, bez autocenzure i osjećaja da ćemo danas nekoga povrijediti činjenicama.
O Paganiji i njenom višekratnom "pokrštavanju", o križarskoj devastaciji Zadra, o embargu na istinu o glagoljici, o ideološkoj pozadini i pragmatičnoj potrebi iranske i arijanske teorije podrijetla u jednom povijesnom trenutku kad je arijansko bilo poželjnije od slavenskog koje je pretežit dio vremena bila poželjnije za račun slavenima, germanima... za volju ne znam kome... Zašto ne možemo biti autohtoni? Tko nam smeta? Zdrav razum? Mitovi? Logos? Politička pragma?

Mislim, nije Jadran Atlantik, nit su Dinaridi za misionare ono što su Alpe za Hanibalove slonove, kao što Karpati jesu za seobu čitavih naroda jer Hanibal nije vodio čitavi narod nego vojsku, da bi kršćanstvo stiglo na ovu stranu Jadrana tek u 7. ili 9. stoljeću i raširilo se.

Priča o eliti koja je ostala i zavladala je prilično tanka u kontekstu Tatara koji su kao skakavci prošli, obrstili i otišli, pogotovo mi se čini da ne će i ne može biti potvrđena genetičkim istraživanjima.