Autor Tema: HEREZA U HERCEGOVINI  (Posjeta: 8261 )

batakljun

• Gost
HEREZA U HERCEGOVINI
« : 05 Rujan 2008, 15:44:37 poslijepodne »
s obzirom da se ova intrigantna tema lijepo mimoišla, kao nismo čuli, evo linka pa vi komentirajte.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2008,9,4,,132258.jl

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: HEREZA U HERCEGOVINI
« Odgovori #1 : 05 Rujan 2008, 16:09:44 poslijepodne »

Svaki ti će đava na Ercegovinu.

Oće li ji sad ponovo pokršćavat ili će jim uvodit demokraciju?

A meni se učinilo da piše "Jeretik na Apeninskom poluostrvu".

Offline SpiDom

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #2 : 05 Rujan 2008, 16:15:25 poslijepodne »
A meni se učinilo da piše "Jeretik na Apeninskom poluostrvu".
Hahahahahaha ...

Sada ću u daljnjim upisima na ovu temu biti ozbiljna :)

Ta mi nismo gospodari vaše vjere, nego suradnici vaše radosti. (2 Kor 1,24)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #3 : 05 Rujan 2008, 17:24:32 poslijepodne »
Sad ne znam bi li virova u ukazanje ili ne bi.ili da prijeđem na neku manje dvojbenu religiju.na new age. ;D (ironična kritika)
Dosta parola.

Offline SpiDom

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #4 : 05 Rujan 2008, 18:12:28 poslijepodne »
Sad ne znam bi li virova u ukazanje ili ne bi.ili da prijeđem na neku manje dvojbenu religiju.na new age. ;D (ironična kritika)
A kakve to dvojbe po tebi postoje u krćanstvu, točnije - katoličanstvu?

Samo nemoj u new age jer to nije religija, to je potiho nametnut duhovni svjetonazor, Babilon novog doba.
A dvojbenost, trojbenost itd. da i ne govorim.

:zubo

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #5 : 05 Rujan 2008, 19:43:59 poslijepodne »
osnovna dvojba za mene u katoličanstvu je:čitati i razumijevati Bibliju onako kako ti srce kaže, ili onako kako to propisuju crkvene institucije, zatim dvojba:je li važnija biblija ili ono  što su napisali oci tijekom trajanja crkve
zatim: zašto napokon ne priznaju primat isusu (novom zavjetu), a ne starom židovskom mitu o nastanku svijeta tj starom zavjetu i zašto je on jedini vjerodostojan dotle da se još glođemo jesu li postojali adam i eva kao na prikazima s vitraja
Dosta parola.

Offline ato

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #6 : 05 Rujan 2008, 20:17:49 poslijepodne »
Što ti BataKljune misliš o Međugorju, ukazanjima, franjevcima i njihovu odnosu s Crkvom? Koji je tvoj stav o svemu tome?
Lux in tenebris lucet!

Offline SpiDom

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #7 : 05 Rujan 2008, 20:54:32 poslijepodne »
osnovna dvojba za mene u katoličanstvu je:čitati i razumijevati Bibliju onako kako ti srce kaže, ili onako kako to propisuju crkvene institucije, zatim dvojba:je li važnija biblija ili ono  što su napisali oci tijekom trajanja crkve
zatim: zašto napokon ne priznaju primat isusu (novom zavjetu), a ne starom židovskom mitu o nastanku svijeta tj starom zavjetu i zašto je on jedini vjerodostojan dotle da se još glođemo jesu li postojali adam i eva kao na prikazima s vitraja
Kad te Bog, Trojedini dotakne, dvojbe više nema.
Preduvjet da te dotakne tj. cijeloga zahvati jest da se Njemu otvoriš. Najčešće se to otvaranje zbiva iznenadnom patnjom.

Uz Bibliju za bolje razumijevanje treba čitati i popratnu teološku literaturu, bar Uvod koji se nalazi gotovo u svim izdanjima SP KS-i.

Za razumijevanje NZ potrebno je poznavanje SZ. Neodvojivo je.

Primat i jest na Isusu Kristu, Bogu koji je došao k nama, među nas.

Ne vidim što te tu zbunjuje ...

batakljun

• Gost
« Odgovori #8 : 05 Rujan 2008, 20:57:44 poslijepodne »

1. tvoja je dilema slušati sebe ili slušati druge

2. dilema je li važnija biblija ili njezina tumačenja nadovezuje se na ono prvo

3. i tvoje pitanje o novom zavjetu je potpuno u skladu s prethodna dva.

DIJAGNOZA: upoznaj protestantska učenja, tvoji stavovi idealni su za protestantizam.

Što ti BataKljune misliš o franjevcima i njihovu odnosu s Crkvom?  

ja dragi ato mislim da su franjevci integralni dio crkve. druga je stvar to što je crkva u svojim tumačenjima dosta heterogena, za mene franjevci definitivno nisu idealni tumači vjere, o tome sam pisao dosta i nema smisla da se ponavljam.

čekam velike poklonike franjevačke filozofije, ali izgleda da su se za sada primirili - čekaju instrukcije!? do tada te prepuštam riječima sestre spidom koja vjerojatno ni sama ne razumije što misli, ali tko zna možda je ti shvatiš, ja ne uspijevam.

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
svako zlo i nevolja na zemlju ercegovu
« Odgovori #9 : 05 Rujan 2008, 21:25:45 poslijepodne »
Svaki ti će đava na Ercegovinu.

Sitio si me ovom rečenicom jednog starogdobrog vica:

Jadaju se dva Hercegovca jedan drugom:

Prvi kaže:
Imali smo NDH i 3 ministra u vladi a sada niti priznaju naše ministre niti priznaju NDH.

Drugi kaže:
Prvi je pokojni Fabijan piva domoljubne pisme sada nema ni Fabijana a ni domoljubnih pisama niti nam to priznaju.

Prvi kaže:
Među prvima smo se priključili obrani Hrvatske a sada niti se smi o Domovinskom ratu pozitivno pričati niti nama Hercegovcima priznaju jednakoprvnost u obrani.

Drugi kaže:
Prvi smo počeli koristiti mobitele s nama se rugali zbog toga a sada svi koriste mobitele a nama neće priznat da smo to uveli u svakodnevnicu.

Prvi kaže:
...a uveli smo i kladionice i isto su nam svašta govorili i prigovarali a sada na sve strane po svim državama okolo kladionice ali nama ne priznaju.

Drugi kaže:
Salinas je tvrdio da je Troja bila u Gabeli a ne priznaju ni pokojnog Salinasa ni Troju u Gabeli.

Prvi kaže:
Gospa se ukazala u Međugorju a ovi ne priznaju danas ni Gospu ni Međugorje.

Drugi zaključuje na kraju revoltirano:
...JOŠ SAMO ČEKAN NEK KAŽU KAKO CHARLIE CHAPLIN NIJE IZ ČAPLJINE!

:doh
"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #10 : 06 Rujan 2008, 06:53:49 prijepodne »
Kad te Bog, Trojedini dotakne, dvojbe više nema.
Preduvjet da te dotakne tj. cijeloga zahvati jest da se Njemu otvoriš. Najčešće se to otvaranje zbiva iznenadnom patnjom.

Uz Bibliju za bolje razumijevanje treba čitati i popratnu teološku literaturu, bar Uvod koji se nalazi gotovo u svim izdanjima SP KS-i.

Za razumijevanje NZ potrebno je poznavanje SZ. Neodvojivo je.

Primat i jest na Isusu Kristu, Bogu koji je došao k nama, među nas.

Ne vidim što te tu zbunjuje ...

Stara moja, imam ja puno toga u kostima,iznenadni boli i spoznanja, pa baš zato govorim ovako. Ne iz sumnje nego iz spoznanja. Katoličanstvo mi sve više liči na hinduizam. Fasada.
Ako se pogledaju povijesni tekstovi, uočava se neprestano trvenje bosanskih fratara s rimom. nekada je uzrok tome bila slaba komunikacija i njihova čelna izloženost istoku, prema pravoslavlju.nije isto isključeno ni sada. franjevci su ipak borci, nije lako biti na prvoj crti.kultura je tu drugačija, na toj periferiji, nego u samom centru ili unutar sigurnih bedema.
« Zadnja izmjena: 06 Rujan 2008, 08:09:29 prijepodne Slovak »
Dosta parola.

batakljun

• Gost
« Odgovori #11 : 06 Rujan 2008, 09:08:43 prijepodne »
Stara moja, imam ja puno toga u kostima,iznenadni boli i spoznanja, pa baš zato govorim ovako. Ne iz sumnje nego iz spoznanja. Katoličanstvo mi sve više liči na hinduizam. Fasada.
Ako se pogledaju povijesni tekstovi, uočava se neprestano trvenje bosanskih fratara s rimom. nekada je uzrok tome bila slaba komunikacija i njihova čelna izloženost istoku, prema pravoslavlju.nije isto isključeno ni sada. franjevci su ipak borci, nije lako biti na prvoj crti.kultura je tu drugačija, na toj periferiji, nego u samom centru ili unutar sigurnih bedema.

problemi rima i franjevaca počeli su tek krajem 19. stoljeća - toliko o tvom poznavanju "dokumenata". opet iznosiš teze koje su "pučko nadmudrivanje".

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #12 : 06 Rujan 2008, 11:16:57 prijepodne »
problemi rima i franjevaca počeli su tek krajem 19. stoljeća - toliko o tvom poznavanju "dokumenata". opet iznosiš teze koje su "pučko nadmudrivanje".

tada su možda počeli problemi između ercegovačke vranjevačke provincije i biskupije mostarsko-puhanjske

slovak mi baš ne liči na "pučkog mudrijaša" a ti citiranim upisom takvu ekitetu liepiš sam sebi

« Zadnja izmjena: 06 Rujan 2008, 11:57:33 prijepodne glonga »

Offline ato

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #13 : 06 Rujan 2008, 12:23:52 poslijepodne »
Jesi li ti vjernik BataKljune?
Lux in tenebris lucet!

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
« Odgovori #14 : 06 Rujan 2008, 12:52:14 poslijepodne »
He, he, opet bavljenje moralnom degradacijom novinara i politikantsvo, ni traga za tragove... Promašena i neuspjela provokacija.