Autor Tema: Stećci - Klovićevi dvori 4.rujna - 2. studenog  (Posjeta: 13246 )

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Odg: Stećci - Klovićevi dvori 4.rujna - 2. studenog
« Odgovori #45 : 05 Rujan 2008, 15:22:31 poslijepodne »
Mislim da je na cisti zaštićena lokacija. treba imati razumijevanja i strpljenja, konzerv. ured je tek odnedavno formiran, centar mu je u imotskomu a nadležan je do sinja i za vrgorac, šta bi oni trebali reći. novca za kulturu ima uvijek premalo, tako da su prisiljeni ići nekakvom listom prioriteta, npr. stare seoske kuće su bitnije i na njima se više radi jer su podložnije propadanju.
u prilog stavljam tekst o stećcima, link sam našao na ganga.hr, tamo ima još dobrih knjiga. pa, uprimo svi pomalo, nije lako sa stećcima.

[privitak je izbrisao admin]
Dosta parola.

Insomnia

• Gost
« Odgovori #46 : 05 Rujan 2008, 15:36:10 poslijepodne »
Mislim da je na cisti zaštićena lokacija. treba imati razumijevanja i strpljenja, konzerv. ured je tek odnedavno formiran, centar mu je u imotskomu a nadležan je do sinja i za vrgorac, šta bi oni trebali reći. novca za kulturu ima uvijek premalo, tako da su prisiljeni ići nekakvom listom prioriteta, npr. stare seoske kuće su bitnije i na njima se više radi jer su podložnije propadanju.
u prilog stavljam tekst o stećcima, link sam našao na ganga.hr, tamo ima još dobrih knjiga. pa, uprimo svi pomalo, nije lako sa stećcima.

pa upire se, pogledaj kako je podi upro sa svojom fantastičnom stranicom :)

znam da je problem novac... zato me i ljute neke stvari. na primjer, cijena ovog skrnavljenja (transport i ostalo) je mogla začepiti koju financijsku rupu naših mladih restauratora i konzervatora ;)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #47 : 05 Rujan 2008, 16:10:47 poslijepodne »
Pusti, pusti, moja Viktorija.
Triba i ljudima u zagrebu malo dat da vide, evo recimo zavelim, on je siguro bio kakav bogumil, pataren, manihejac, mali brat ili did. bio je na izložbi 100posto da se siti prošlih života. nije isključeno kako je i neki purger bio pod tim stećkom. figurativno rečeno. privatno i javno vlasništvo i njihov odnos, kulturna otvorenost, sve veći utjecaj na nivo svijesti cjelokupnog naroda koja na posredne načine pomaže očuvanju spomenika. kulturna hermetizacija čini nekad štetu i vodi odumiranju kulture. treba vješto balansirati kako bi se opstalo.
Dosta parola.

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #48 : 05 Rujan 2008, 16:18:37 poslijepodne »
Ma šta did, divendid. Istina je, ja nisam ništa popijo ni poijo, a nije ni nunu i samo kaki kvake. Istina tijo je ali nije uspio doć na red koliko su Purgeri bili brzi. Od Imoćana je ipak bila jedna kotlušarka i njen čovik Metkovljan koliko sam zapazio. Ukupno ima sedam stećaka (tri iz Imotskoga [Budimiri, Cista, Proložac], tri iz Sinja i jedan s Brača) i tvrde da niti jedan nije s groba već da su prije bili razmišćani. Jesu li ili nisu ne znam. Ako je stećak iz Prološca na orginalnom mistu i grobu onda su napravil zajeb i to im triba reć.

Samo tren, jesu li Budimiri u Sinju ili Imockome????
« Zadnja izmjena: 05 Rujan 2008, 16:27:06 poslijepodne Zavelim »

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #49 : 05 Rujan 2008, 16:53:24 poslijepodne »
Ma ne znam za budimire.
Nu,zajeb? Ljudi nikad nisu pokopani pod sami stećak, šetajući po mirogoju, uočit ćete tamo neke grobograditelje koji rade, razbijaju stare ploče, grob otvoren, pa ga poklope daskom i nema ih par dana, pa montiraju novi spomenik.zajeb je velim ti ovih 30 kostura u cisti, izvađeni svi odreda, pa bi gledali jesu li rodbina, pa ko je od čega umro. cilj je isti, ali ovo je puno svetogrdnije, zar ne. ajmo onda o tom, pa ćemo onda o ukrasima.
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #50 : 05 Rujan 2008, 17:02:05 poslijepodne »
Znači, ovi što su i' mlili u drobilican znali su svoj posa. Čista ekonomska logika.
Kultura ima svoj talog, i oscilacije. Nije cilj izmlatiti drobiličara ili plakati tri dana, nego biti racionalan i zaustavit ponavljanje budućnosti.Sikki!
postoje dva osnovna načina zaštite spomeničke baštine:
in situ  na mjestu  gdje se spomenik zatekne
ex situ na drugom, prikladnijem mjestu
kriteriji koji se primjenjuju za donošenje odluke o ovom su brojni (i jednostavno logični).
« Zadnja izmjena: 05 Rujan 2008, 17:05:55 poslijepodne Slovak »
Dosta parola.

batakljun

• Gost
« Odgovori #51 : 06 Rujan 2008, 08:54:53 prijepodne »
Ljudi nikad nisu pokopani pod sami stećak, šetajući po mirogoju, uočit ćete tamo neke grobograditelje koji rade, razbijaju stare ploče, grob otvoren, pa ga poklope daskom i nema ih par dana, pa montiraju novi spomenik.zajeb je velim ti ovih 30 kostura u cisti, izvađeni svi odreda, pa bi gledali jesu li rodbina, pa ko je od čega umro. cilj je isti, ali ovo je puno svetogrdnije, zar ne. ajmo onda o tom, pa ćemo onda o ukrasima.

1. nije poanta priče jesu li pokopani točno pod kamen ili nisu, u kolektivnoj je svijeti zabranjeno na bilo koji način uništavati ono što pripada pokojniku, a sad je i mu to leži uz uzglavlje, stoji na nogama je ili je pored sasvim je svejedno.

2. ovo o čemu pričaš zove se arheologija. koliko je ona svetogrđe može se pričati, ali imamm dojam da ti o toj tematici nemaš pojma i da ponavljaš stereotipe seoskih baba.

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
"Vukov greb" nagleda se svita
« Odgovori #52 : 06 Rujan 2008, 09:08:55 prijepodne »
"Vukov greb" je veličanstven sljemenjak koji se nalazi na samom ulazu u Zagvozd, na Golubinćini iznad Bartulovića kuća, s desne strane puta, pri dnu je sužen, trapezoidan.  Sljeme je također ukrašeno dvojnim spiralama. Na jednoj strani je scena lova, gdje vidimo lovca s mačem u ruci koji progoni dva jelena. Uže strane sljemenjaka su ukrašene spiralama koje izlaze iz zajedničke stabljike i izvijaju se svaka na svoju stranu. Iz legende o tom stećku saznajemo da se Vuk doselio iz Bosne, pobjegao od vladara koji ga je slao u rat. Ovaj je stećak prikazan na izložbama u Parizu 1963. godine, u Sarajevu 1970. godine i u Budimpešti 1972. godine, te je vraćen u Zagvozd 1974. godine.

U Zagvozdu ima stećaka na više lokaliteta. Kod crkve Svih Svetih bilo ih je 27, a danas ih je svega 5. U okolici crkve Velike Gospe i sv. Križa svi su potpuno uništeni Od mnogih zagoških stećaka posebno treba istaknuti i Zaranč ploču koja se u narodu zvala Saranč ploča prema glagolu sahraniti (saraniti). Na njoj se nalaze šesterokrake rozete u kutovima, te križ i polumjesec, a jasno je čitljiva i godina 1645. Pod pločom je grob kojeg su seljaci otvorili 1865. i naišli na kosti. Postoji legenda koja se vezuje uz Zagvozd i Budimire gdje i počinju imotski stećci. Budimiri su nekad bili značajna nekropola stećaka no kroz nju je prolazila cesta koja je nekoliko puta proširivana, stećci su premještani, korišteni za ivičnjake tako da su tu ostali tužni ostaci. Legendu prenosi F.Ivanišević u svom radu o Poljicima, a po navodima Natka Nodila koji kaže da je stari seljak iz Budimira pričao: “ Kaže moj did, a čuo sam i od drugih. Bila neka Vida Vidoševića, živila devet stotina godina, i to tri stotine curom, tri stotine ženom, a tri stotine udovicom i ona ih je sve kamene jednog po jednog, preduć kudiljicom u ruci, na glavi snila, eno gori s onog brda. Nu kad je htila i najposljednjeg da snese, u sri strane stala. Tu od umora pod stećkom dospila. Na tom istom mistu ukopalo je, a ona je posljednji stećak na grobnicu joj navalila. Eno ga u srid strane lipši nego ovdi ijedan.“[1]

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #53 : 06 Rujan 2008, 09:12:06 prijepodne »
Ovu legendu koja očito pripada Imotskoj krajini donosi i L. Katić opisujući stećke u Zagvozdu, ali u obliku pjesme koju je zabilježio P. Kaere. Koji kaže da se ova zagvoška pjesma odnosi na Zaranč nadgrobnu ploču velikih dimenzija 252X210X30 cm i na lijepu i jaku Vidoslavu, sestru popa Radoslava

Ona poni ploču na Zaranču       

Ovce pasuć, a kudilju preduć

Bože mili čuda velikog

Trista godin mlada divovala

Trista godin mlada nevovala!

Trista godin mlada udovala!

http://stecci.tripod.com/id11.html

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #54 : 06 Rujan 2008, 11:04:42 prijepodne »
...
i još trista kamenje nosala
zabavljajuć turiste dokone
...

Legenda kaže da je u Zagozd došla na godišnji tj. višegodišnji odmor nakon što je završila ozbiljan posao oko piramida u Visokom ter vikend piramida u Egiptu a stećke je nosala da ostane u formi.

« Zadnja izmjena: 06 Rujan 2008, 12:04:48 poslijepodne glonga »

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
Vukov greb
« Odgovori #55 : 06 Rujan 2008, 12:27:34 poslijepodne »

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #56 : 06 Rujan 2008, 12:30:58 poslijepodne »
stećci u Berinovcu

Koja dobra lokacija za groblje i bilige, prosto mami čovik da je positi i umre od gušta.  :)

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #57 : 06 Rujan 2008, 14:57:21 poslijepodne »

stećci na Crljivici kod Ciste, sveto misto koje triba čuvat

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #58 : 06 Rujan 2008, 15:06:42 poslijepodne »
1. nije poanta priče jesu li pokopani točno pod kamen ili nisu, u kolektivnoj je svijeti zabranjeno na bilo koji način uništavati ono što pripada pokojniku, a sad je i mu to leži uz uzglavlje, stoji na nogama je ili je pored sasvim je svejedno.

2. ovo o čemu pričaš zove se arheologija. koliko je ona svetogrđe može se pričati, ali imamm dojam da ti o toj tematici nemaš pojma i da ponavljaš stereotipe seoskih baba.
Jel' to ona rukavica?
Dobro,batke, ima stećaka di su pokojnici točno pod kamenom, ali autorica projekta je izričito rekla da ni jedan gore izložen nije podignut s groba. ovo jest pitanje arheologije. na cisti se digla policija kad su vidjeli da odjednom stećka nema, pa tek kad su pozvali načelnika bilo je ok. znači, u organizaciji je bilo propusta, sa strane općine ili konzervatora, ne znam. tvoj dojam, bato, je površan, nemoj na mine. nego ajmo mi iz srednjeg vijeka u današnjicu, ajmo ostat baš- abaš.
Dosta parola.

Offline nunu

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • SATAN GUDARSKI
« Odgovori #59 : 06 Rujan 2008, 22:08:28 poslijepodne »
postoji i legenda o kamenom prahu sa stećaka no o tome više u današnjemu prilogu Jutarnjeg lista
pa koga zanima...
« Zadnja izmjena: 06 Rujan 2008, 22:12:50 poslijepodne nunu »
i love my bike