Autor Tema: Stećci - Klovićevi dvori 4.rujna - 2. studenog  (Posjeta: 13195 )

potjeh

• Gost
Odg: Stećci - Klovićevi dvori 4.rujna - 2. studenog
« Odgovori #30 : 05 Rujan 2008, 12:44:11 poslijepodne »
Citat:
a do jučer si svedočio o tome da si na forumu po zadatku
Ne do jučer, već i ovdje potvrđujem što sam više puta napisao da je moje forumašenje dio moga kršćanskoga poslanja. Pišem samo u svoje osobno ime.
Citat:
još nešto,ako nastaviš pilat vratit će ti se rajti na forum da te dokrajči
Onda ću nastavit pilat.  ;D

To nema veze sa stećcima.  :shy
« Zadnja izmjena: 05 Rujan 2008, 12:55:22 poslijepodne Potjeh »

Insomnia

• Gost
« Odgovori #31 : 05 Rujan 2008, 12:46:43 poslijepodne »
nema stećaka koji nisu nadgrobni spomenici, osim što vjerojatno ima stećaka pod kojima nitko nije pokopan iz raznih razloga. oko ciste su ovo ljeto vršena iskapanja i izvađen je veliki broj kostura (preko 30) koji je odnešen na dna analizu u split. to bi bilo više za osudu, nego pomicanje stećka, zar ne?

kosti su odnešene u svrhu dna analize, što znači da ćemo saznati više o našim pretcima i to je ok. vratit će se i dostojno pokopati di su i nađeni.
micanje nadgrobnog spomenika (i to te težine) da bi ga se vidjelo, umjesto da se na licu mjesta zaštiti, konzervira, očisti i skrene pažnja na njega kao nedjeljivog dijela podneblja iz kojeg dolazi, po meni se ne može usporediti sa micanjem kostura.

jel shvaćaš o čemu ja (ne MI) pričam? to što se radi je pohvalno iako debelo zakašnjelo, ali se, za moj pojam, radi na pogrešan način.

nije svrha zaštititi samo kamen, jer on ipak i nije samo kamen. treba zaštititi i ono ispod njega...
to nije ni blizu mikelanđelovog davida koji je načinjen za divljenje ljudi ljepoti umjetničkog izričaja...
mikelanđelov david je david gdje god da ga odneseš, a stećak je stećak samo tamo di mu je misto.

Offline nunu

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • SATAN GUDARSKI
« Odgovori #32 : 05 Rujan 2008, 13:19:40 poslijepodne »
nese,molim te vrati se na upis: « Odgovor #9 : Danas u 10:18:04 »
pročitaj ga ponovo i kaži bi li ponovo na isti način komentirala izložbu "stećci",osobe koji su je postavili i osobe koje su se zatekle tamo?
i love my bike

Insomnia

• Gost
« Odgovori #33 : 05 Rujan 2008, 13:32:13 poslijepodne »
nese,molim te vrati se na upis: « Odgovor #9 : Danas u 10:18:04 »
pročitaj ga ponovo i kaži bi li ponovo na isti način komentirala izložbu "stećci",osobe koji su je postavili i osobe koje su se zatekle tamo?

sve isto osim imoćana. ipak nisam mogla ni pomisliti da će baš tako ignorirati tu izložbu.

ostalo - sve stoji. jednostavno mi je odvratno čupanje stećka iznad kostiju. to je skrnavljenja GROBA!

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #34 : 05 Rujan 2008, 13:36:41 poslijepodne »
kosti su odnešene u svrhu dna analize, što znači da ćemo saznati više o našim pretcima i to je ok. vratit će se i dostojno pokopati di su i nađeni.
micanje nadgrobnog spomenika (i to te težine) da bi ga se vidjelo, umjesto da se na licu mjesta zaštiti, konzervira, očisti i skrene pažnja na njega kao nedjeljivog dijela podneblja iz kojeg dolazi, po meni se ne može usporediti sa micanjem kostura.

jel shvaćaš o čemu ja (ne MI) pričam? to što se radi je pohvalno iako debelo zakašnjelo, ali se, za moj pojam, radi na pogrešan način.

nije svrha zaštititi samo kamen, jer on ipak i nije samo kamen. treba zaštititi i ono ispod njega...
to nije ni blizu mikelanđelovog davida koji je načinjen za divljenje ljudi ljepoti umjetničkog izričaja...
mikelanđelov david je david gdje god da ga odneseš, a stećak je stećak samo tamo di mu je misto.

o stećcima su napisane knjige i knjige, stručne i bogatim dostignućima prethodnika. konzervatori i muzejski dužnosnici rade prema tim knjigama koje su svjetski kriteriji za odnos prema baštini. moje mišljenje je da stećak u prološcu, ako ga se stvarno želi očuvati, treba dislocirati u muzej,postoje poglavlja u tim knjigama koje govore o štetnom utjecaju blizine prometnica na spomenike kulture. pitanje o kostima nije tako banalno, jer neće se kosti baš sve vratiti kako su bile, nego je pitanje kada, u kojem periodu se kosti tretiraju drugačije, priče o krapini ne bi bilo da kosti vrate u zemlju.ali taj stećak u prološcu se može i vratiti, tj. ostaviti na mjestu tako da tu odigra svoju ulogu.nalazište na cisti je ipak najreprezentativnije.bez emocija:stećak u prološcu je lijep i vrijedan, ali ima boljih majstorskih uradaka za muzeje.
Dosta parola.

Offline nunu

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • SATAN GUDARSKI
« Odgovori #35 : 05 Rujan 2008, 13:38:27 poslijepodne »
« Odgovor #9 : Danas u 10:18:04 »

moram ti reći da je ovaj tvoj upis hrpa bezrazložnog cinizma i netrepeljivosti.
i love my bike

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #36 : 05 Rujan 2008, 13:43:16 poslijepodne »
ne bih se složio, sasvim obrnuto. to sam studirao.a kad bi govorili o ozbiljnoj djelomičnoj devastaciji, mogli bi spomenuti dikovaču i gradnju hale za kade neposredno uz blizinu višeslojnog lokaliteta.to nije trebalo, ali sad se može spasiti što se spasiti dade.
« Zadnja izmjena: 05 Rujan 2008, 13:46:11 poslijepodne Slovak »
Dosta parola.

Insomnia

• Gost
« Odgovori #37 : 05 Rujan 2008, 13:46:51 poslijepodne »
ja uistinu ne znam gdje konzervatori rade na očuvanju stećaka?

možda u cisti... moguće u hrvatskoj da i rade. ja ne primjećujem nekakav napredak po tom pitanju. ali neću o onom što uistinu ne znam dovoljno.

Insomnia

• Gost
« Odgovori #38 : 05 Rujan 2008, 13:47:58 poslijepodne »
« Odgovor #9 : Danas u 10:18:04 »

moram ti reći da je ovaj tvoj upis hrpa bezrazložnog cinizma i netrepeljivosti.

shvati kako hoćeš. ja ipak zadržavam pravo na svoje mišljenje.
eto, ja mislim da je ovaj tvoj upis gore u citatu isto to.

Insomnia

• Gost
« Odgovori #39 : 05 Rujan 2008, 13:49:30 poslijepodne »
ne bih se složio, sasvim obrnuto. to sam studirao.a kad bi govorili o ozbiljnoj djelomičnoj devastaciji, mogli bi spomenuti dikovaču i gradnju hale za kade neposredno uz blizinu višeslojnog lokaliteta.to nije trebalo, ali sad se može spasiti što se spasiti dade.

onda znaš i za grudski stećak u obliku križa, dolje kod tvornice violete...

za svoj kraj ti mogu reći samo da ih lokalno stanovništvo drži grobovima "starih kršćana", netko zapali sviću na "mrtvi dan" i odnese plastični cvit, netko potrsi travu oko njih, netko prođe kao i da ne postoje.
imam ih par i na vlastitoj zemlji. nisu monumentalni kao prološki, ali su stećci. misliš da tko zna da su uopće tu osim onih koji tuda prolaze?
to je groblje i tako se još uvijek percepira i dobro je što se barem lokalno stanovništvo odnosi prema tomu.

i sad odjednom iskrsnuše stručne knjige, konzervatori, muzejski dužnosnici, svjetski kriteriji... bokte, jesam li ja u zoni sumraka ili što???

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #40 : 05 Rujan 2008, 13:49:44 poslijepodne »
Tri konzervatorice rade ogromnu foto i drugu dokumentaciju, nalaze se u zgradi gdje i pučko otvorenu učilište. najavite se, cure su srdačne i pristojne, pokazat će vam o temama koje vas zanimaju. Nije pretjerano reći svjetski kriteriji jer postoje udruženja (brojna) u koja su učlanjeni i naši konzervatori i restauratori. U nekim stvarima je potrebno žrtvovati emocije za određene ciljeve, tako se postaje bolji. nemožeš napasti kirurga zbog reza skalpelom jer ti dragoj osobi odstranjuje cistu.
« Zadnja izmjena: 05 Rujan 2008, 13:58:34 poslijepodne Slovak »
Dosta parola.

Insomnia

• Gost
« Odgovori #41 : 05 Rujan 2008, 14:06:00 poslijepodne »
zašto se ne može konzervirati cijeli lokalitet? na primjer, naprave se odlijevci i postave na originalno mjesto.
kao što se radi sa ostalim povjesnim nalazištima.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #42 : 05 Rujan 2008, 14:35:20 poslijepodne »
Govoreći o stećcima, zašto ne rade odljeve: zato što je procjena da se radi o tipu spomenika od materijala visoke trajnosti, jer izrada gipsanih odljevaka ne bi bila učinkovita, zamjenski materijal brzo nastrada od vanjskih čimbenika, jer nemaju zgradu i novac potreban za skladištenje, jer je stećak (još njih većina) ljepši in situ, jer kulturna klima nije zrela i sposobna za takav čin a da se spomenička vrijednost ne naruši. za to će trebati vremena. ali stećci će se očuvati. ako koji i izblijedi ili pukne, više će vrijediti oni koji su ostali. to je princip, ali pravilna pomoć pri održavanju je dobrodošla. ako je nekom kraj kuće, moralna obveza je brinuti se o njem (njima) dok se struka ne aktivira. nekad je dobro i ne činiti ništa, stvari postaju starije  ;)
Dosta parola.

potjeh

• Gost
« Odgovori #43 : 05 Rujan 2008, 14:46:35 poslijepodne »
Citat:
ako koji i izblijedi ili pukne, više će vrijediti oni koji su ostali. to je princip
Znači, ovi što su i' mlili u drobilican znali su svoj posa. Čista ekonomska logika.

Insomnia

• Gost
« Odgovori #44 : 05 Rujan 2008, 15:08:21 poslijepodne »
Govoreći o stećcima, zašto ne rade odljeve: zato što je procjena da se radi o tipu spomenika od materijala visoke trajnosti, jer izrada gipsanih odljevaka ne bi bila učinkovita, zamjenski materijal brzo nastrada od vanjskih čimbenika, jer nemaju zgradu i novac potreban za skladištenje, jer je stećak (još njih većina) ljepši in situ, jer kulturna klima nije zrela i sposobna za takav čin a da se spomenička vrijednost ne naruši. za to će trebati vremena. ali stećci će se očuvati. ako koji i izblijedi ili pukne, više će vrijediti oni koji su ostali. to je princip, ali pravilna pomoć pri održavanju je dobrodošla. ako je nekom kraj kuće, moralna obveza je brinuti se o njem (njima) dok se struka ne aktivira. nekad je dobro i ne činiti ništa, stvari postaju starije  ;)

brinu se ljudi, ali kako rekoh, sve te struke, svih tih svjetskih razmjera konzervatorskih poteza i svega što si prije spomenuo, ja ne vidim.
možda grišim.
meni to sliči samo na fotkanje i objavu u knjigama, tako da se sve završi na policama knjižnica i kakvom stručnom skupu dok stećci i dalje gutaju dim automobila i bivaju premještani kako se kojem nadzornom građevincu dig.. šune.

prije si spomenuo micanje stećaka, zato sam i pitala jel se može cijela lokacija zaštititi i konzervirati kamen, kao u salona, na primjer, a ne stećak kao komad kamena u nekom muzeju?

isčupati stećak, odnijeti u muzej, poravnati zemlju kao da tu nikad nisu ni bili... isčupati dušu kamenu iz kojeg su nikli...
nadam se da se nikad neće desiti.
još uvijek sam mišljenja da treba zaštititi cijelu lokaciju, a ne stećak po stećak pojedinačno i na drugoj lokaciji.