Autor Tema: Sjećanje na poginule branitelje  (Posjeta: 15720 )

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
Odg: Sjećanje na poginule branitelje
« Odgovori #90 : 07 Listopad 2012, 12:46:55 poslijepodne »

DA SE NE ZABORAVI...

Dan neovisnosti blagdan je u Hrvatskoj koji se obilježava 8. listopada.
Toga dana 1991. godine Hrvatski sabor je jednoglasno donio Odluku o raskidu državnopravnih sveza s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ.
Sabor je pritom utvrdio da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim ni jedno tijelo dotadašnje SFRJ,
te da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije, koja više kao takva ne postoji.

http://www.youtube.com/watch?v=MKDtYEgBHME

08.10.1991.    
   Veliki broj građana napušta grad Karlovac.
        Na grad je ispaljeno preko 3.000 projektila zbog čega je učinjena velika materijalna šteta.
        Sela na desnoj obali Kupe, od Kamenskog i dalje, u plamenu.
        Dolaze postrojbe ZNG iz Zagreba i Zagorja u obranu grada Karlovca.
        Napad na Vaganac i Drežničko Selište, Grabovac, Cetingrad, Hrvatski Blagaj.
        U Slunju mirno, nema struje, vode, telefona.
        Vijeće Europe suspendira sporazum o suradnji s Jugoslavijom.
        Kraj moratorija o neovisnosti Hrvatske i Slovenije.
:starac

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #91 : 17 Listopad 2012, 19:15:18 poslijepodne »

DA SE NE ZABORAVI...

Naježite se
Ustao sam jutros na posao, bilo je šest sati i trideset minuta.
 U kuhinji sjedi moj otac, dobrovoljac Domovinskog rata, pije kavu u tišini i luta mislima... ponudi me kavom.. odbijem žurim na posao... obučem se i obuvam tenisice,
tv uobičajeno upaljen, ne obraćam pažnju sve dok ne čujem riječi ''Na današnji dan'' ne znam koja emisija je bila u pitanju, uglavnom... nebitno...
Obratim pozornost i slušam: Rođen Ban Jelačić, Stjepan Radić i studenti zapalili mađarsku zastavu, poginuo Toše Proeski... i krene... 100 godina samo o Toši Proeskom... i završi emisija.

Nije da imam nešto protiv Toše, baš naprotiv, drag mi je bio.
Po završetku emisije pita me otac: ''Što si se tako zamislio''?
Sa nevjericom gledam u njega i odgovaram mu pitanjem: ''Na današnji dan poginuo je velik čovjek, heroj, ljudina, domoljub, jedan od najvećih u povijesti Republike Hrvatske,
koji??? Sramotno je spomenuli ga u emisiji nisu!!! '' (nastavim ja dalje).
Zamišljen i u čudu gleda me otac i srkne kavu iz šalice.
Zacrvenio se, shvatio je o kome se radi… još jednom srkne kavu i kaže: ''Bio je to velik čovjek, nema riječi koje mu opisuju djela''.
Još je samo klimnuo glavom i izgovorio njegovo ime. BLAGO ZADRO. Rastali smo se u tužnom, tmurnom raspoloženju.
Sada čitam dnevne portale i ni riječi o junaku… niti slova.. ZAR SE ZABORAVILO?? ZAR JE DO TOGA DOŠLO???
Žalosna nam je Lijepa Naša kad se junaci pod tepih bacaju, kao staro štivo za čitanje…
Nevjerujem…
Čekam samo da mi radno vrijeme završi, da dođem kući, da sa ocem popijem kavu i čujem koju lijepu riječ o našem pokojnom general bojniku Blagi Zadri!
Neka mu je vječna slava i hvala!!! Š
aljem Vam ovu poruku u nadi da ćete je podijeliti sa ljudima koji nisu zaboravili heroje i herojsku obranu naše države!

"...prenešen tekst..."

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #92 : 21 Listopad 2012, 21:39:34 poslijepodne »
DA SE NE ZABORAVI...

17. listopada 1991. Egzodus 10.000 građana Iloka

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #93 : 15 Studeni 2012, 20:16:08 poslijepodne »

DA SE NE ZABORAVI...

14.-16.11.1991.  HRM u Splitskom, a zatim u Korčulanskom kanalu porazila JRM i razbila pomorsku blokadu grada Splita.

http://www.youtube.com/watch?v=o6u0f3EJ5VA
« Zadnja izmjena: 15 Studeni 2012, 20:17:48 poslijepodne likarija »

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #94 : 15 Studeni 2012, 20:18:53 poslijepodne »

DA SE NE ZABORAVI...

V  U  K  O  V  A  R

http://www.youtube.com/watch?v=AP8w92_bL4w

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #95 : 18 Studeni 2012, 10:44:43 prijepodne »
DA SE NE ZABORAVI...

18.11. 1991. U Vukovaru je prestao organizirani otpor hrvatskih branitelja.

http://www.youtube.com/watch?v=wylQw9sYRyY

http://www.youtube.com/watch?v=NLk1IuPI5xM
« Zadnja izmjena: 18 Studeni 2012, 11:01:50 prijepodne likarija »

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #96 : 18 Studeni 2012, 10:55:00 prijepodne »

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #97 : 01 Svibanj 2013, 11:04:31 prijepodne »

DA SE NE ZABORAVI...

http://youtu.be/MT_RJESoGVI

Operacija Bljesak - vojno-redarstvena akcija Hrvatske vojske i specijalne policije RH. Započela je 1. svibnja 1995., kada su hrvatske vojne i redarstvene snage munjevitom akcijom oslobodile okupirana područja zapadne Slavonije. U samo 31 sat oslobođeno je oko 500 četvornih kilometara teritorija koje je zaposjeo srpski agresor i uspostavljen je nadzor nad autocestom Zagreb-Lipovac. Akcija Bljesak bila je u vojnom smislu nastavak uspješne vojne operacije Otkos 10 iz prosinca 1991. kada je oslobođen veći dio zapadne Slavonije. Potpuno oslobađanje zapadne Slavonije u zimu 1991. spriječilo je potpisivanje Sarajevskog sporazuma i dolazak mirovnih snaga UN-a.

Napad je uspio preko svih očekivanja. Već prvoga dana hrvatske su snage došle nadomak Okučana i ušle u Jasenovac te ovladale svim bitnim objektima. Kada je Hrvatski radio javio da je oslobođen Jasenovac nacijom se prolomio uzvik oduševljenja - bilo je jasno da se operacija dobro odvija.

U enklavi se branio 18. korpus SVK sastava tri lake brigade (s četvrtom na desnoj obali Save), jačine oko 4000 vojnika, ali je pružio mlitav i neorganizirani otpor i počeo se u rasulu povlačiti u Bosnu preko mosta kod Stare Gradiške; prvog dana u Bosnu je prešao i zapovjednik korpusa. Zajedno s vojskom bježalo je i srpsko stanovništvo, kojih 18.000 ljudi.

Drugoga dana operacije zaposjednuti su Okučani i svaki otpor u južnom i središnjem dijelu enklave je prestao, a rijeke civila pomiješane s vojnicima koji su izgubili vezu sa svojim postrojbama, prelazile su u Bosnu. Na sjeveru, zapadno od Lipika i Pakraca, na području koje nije bilo pod prvim udarom, ostale su snage 51. lake brigade SVK koja je nastavila s borbom i u sljedeća dva dana. 4. svibnja poslije podne Hrvati u to područje desantiraju jednu ojačanu pješačku satniju, nakon čega je uslijedio topnički i pješački napad drugih hrvatskih snaga iz dodira i s oboda sektora. Borba je trajala svega nekoliko sati, a potom su se Srbi počeli predavati. U brdskim selima iznad Pakraca uhićen je i jedan od vođe srpske pobune, Veljko Džakula. Srpski gubici procijenjeni su na oko 350 do 450 mrtvih te oko 1000 do 1200 ranjenih. Zarobljeno je oko 1500 Srba.