Autor Tema: O nashin ricsiman  (Posjeta: 72914 )

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Odg: O nashin ricsiman
« Odgovori #225 : 03 Veljača 2010, 00:55:20 prijepodne »
oklagija - ?
lisa - ?
mistrija - povezana je drškom s majstorom, maestrom, meštrom, meisterom
Dosta parola.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #226 : 03 Veljača 2010, 01:11:00 prijepodne »

Oklagija je opako oružje u rukama gnjevne kućanice. Nije nužno hladno.

Lisa je rešetkasta, zapravo roštiljna konstrukcija, najčešće drvena, može biti i metalna, armiranobetonske roštiljne konstrukcije koje bi se zvale lisom su vrlo rijetke. U uspravnoj izvedbi i uporabi najčešće služi kao ogradne ulazne vratnice, u dijelu Imote je sinonim za vrljiku i najčešće se sastoji od po tri uspravne i tri vodoravne poluoblice međusobno pričvršćene čavlima u čvorovima. Vodoravni drveni roštilj, najčešće u sušnicama, služi za sušenje mesa, o njega se kljukama, žicom, špagom, konopcem, lìkom vežu komadi mesa koji se suše, u dijelu Imote i u Belevariji se zove lisa.
Primakni se gori (k) lisi
i odr(i)ži što no visi...

Nešto se mistri, nešto se burlja, sve mi se mistri, manta, klapi.
— Meni se klapilo, meni se tlapilo, meni se mistrilo...
...
— I onda ti drug Đuro Pucar Stari zavuče ruku u džep od odijela, onaj nutreni livi na jaketi kama njemu, izvadi ganjci novu, neraspakiranu, mistriju u celofanu i dade je meni ko najboljem trudbeniku socijalističkog rada.
...
Zidarska žlica.

BTW Seoska škola za filozofiju arhitekture u Malom Popoviću kod Beograda zvala se "Mistrija pod orahom", od milošte.
http://sh.wikipedia.org/wiki/Bogdan_Bogdanović
« Zadnja izmjena: 03 Veljača 2010, 01:38:13 prijepodne glonga »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #227 : 03 Veljača 2010, 07:43:57 prijepodne »
u splitu za oklagiju (srbizam) kažu lazanjur (talijanizam pretpostavljam)
valjak za tijesto...a je sto (kad je baba pitala koliko je sati...petnest i trideset...a je sto!!!)
nije se digod čudit što su nam draže posuđenice kad nemamo štogod zgodno svoje

nu protoku ne nađoh u ričnicima. može pitaj publiku?

struga...cili život željeznu ogradu zoven struga...pa sam se iznenadio kad me žena upita šta je struga
(ženu i vola iz svoga doola)
govori li još ko od vas struga za željeznu ogradu?

« Zadnja izmjena: 03 Veljača 2010, 07:45:50 prijepodne Potjeh »

Offline barack

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #228 : 03 Veljača 2010, 07:48:36 prijepodne »
struga...cili život željeznu ogradu zoven struga...pa sam se iznenadio kad me žena upita šta je struga
Citat:
(ženu i vola iz svoga doola)
biće ovo nisi peška u komadu
Citat:
govori li još ko od vas struga za željeznu ogradu?
Ja, digod
« Zadnja izmjena: 03 Veljača 2010, 07:50:33 prijepodne barack »
Je, daštaje...

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #229 : 03 Veljača 2010, 08:20:45 prijepodne »
Citat:
biće ovo nisi peška u komadu

nema više take dote al ne tužin se  ;)

Offline barack

« Odgovori #230 : 03 Veljača 2010, 09:07:00 prijepodne »

nema više take dote al ne tužin se  ;)
Kako si moga dobro si i proša ( a isamu mi je tako)...
uprti pa dosmrti...
Je, daštaje...

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #231 : 03 Veljača 2010, 09:20:18 prijepodne »
Kako si moga dobro si i proša ( a isamu mi je tako)...
uprti pa dosmrti...
i dobro
mogu se lupat nogan u guzicu  :smil443643319dc3d6ai:

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #232 : 03 Veljača 2010, 11:58:53 prijepodne »

Struga mi se omakla. To je razor (razoreni segment) u suhozidu koji služi za prolaz. Na strugi (struzi) često bude lisa, ako se prolaz češće koristi, inače je na drugi pogodan način zatvorena, najčešće rauljama ili naviljkom drače pogodno pričepljene komadima kamena zidnjaka.

Za protrku i oklagiju nemam sad vrimena. Barilla-ine manistre će skoro pa ostavit kalagiju brez posla okolo te vrste uvaljanog tista.

Prìša.
Dio pučke o dračenju struge na kojem ono docu i jamstvu za đavla:

— Đava nije. Ja za đavla jamčim. Nego zadrači strugu na onom (kojem ono) docu, pa ti ništa ne će krast mliko iz kotle.

.. i je li no bijo dolac ili ogreda?

Daklem, ipak.
Udala se divojka priko ogrede, ili priko doca, iz boljestojeće u gorestojeću kuću. Ubila ju bukara. Pa bi kriomice dolazila priko doca u kuću očinsku, na grede (lisu) iznad ognjišća, veruga i kotle. Slamkom šeničenom probila bi debeli skorup žućkasti na vareniki i popila koliko bi mogla. Stopanjica je upratila da nestaje mliko ispod naoko cilog skorupa, pa podigla dževu tvrdeć da joj đava pije mliko, jerbo takvo štogod ne mere bit z Božje strane. Časni sijedi starac, svojim jamstvom za nečastivog, primijenio je šok terapiju na seocko vijeće (ad hoc task force) za rješavanje tekuće i urgentne seocke problematike.
« Zadnja izmjena: 03 Veljača 2010, 12:16:36 poslijepodne glonga »

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #233 : 03 Veljača 2010, 23:04:52 poslijepodne »

. Stopanjica je upratila da nestaje mliko ispod naoko cilog skorupa, pa podigla dževu tvrdeć da joj đava pije mliko, jerbo takvo štogod ne mere bit z Božje strane.

Mislim da vech drugi put rabish rics "upratit"; nieshto se ne sitjam da sam je csuo. A gdi se to govori (u nas) "dzseva"?
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #234 : 03 Veljača 2010, 23:19:16 poslijepodne »
klàgija ž razvijač za razvlačenje tista, valjalo ◊ tur. oklağu

lȉsa¹ ž 1° pleter od (vrbova) pruća za sušenje smokava 2° pleterni strop koji odvaja podkrovlje od prizemlja (ognjišta, stojne kuće) 3° podkrovlje kuće pokrivene strišinom i odvojeno lisom 2° od prizemlja, za sušenje mesa, držanje namirnica i sl. [Što je za mȉsu, níje za lȉsu.]; čeranj

mìstrija ž zidarska žlica ◊ tur. mistar »poduža daščica kao ravnalo zidarima i ličiteljima za pravljenje crta« < ar. mistar »naprava za pravljenje crta na papiru«

strȕga¹ ž 1° uzki prolaz, klanac, laza 2° veći razmak između dva pridnja sridištnja gornja zuba [Ko ȉmā strȕgu u zùbīn, bȉ će srȉtan.] 3° uzani prolaz (uz tor) gdi se muzu ovce [Pak na strugam, koje u tôr vode, / Zasile su muziljice mlade.]

protoka ž A shto je to?
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #235 : 04 Veljača 2010, 10:58:10 prijepodne »
Naziv oklagija se u narodu  IK koristi za razvlačenje, ali ne tijesta kao nudlvager nego maltera, kreča i crljenice odnosno pržine. Naprava je slična motiki, samo ima na ušicam dvije nasuprot postavljene uže oštrice, da kad se jedna zamalta, moreš privrnit oa mišat. Korijen mi još nije jasan, Klaić šuti.
Lisa je točno definirana, a korijen joj mora dolaziti iz lista, malo smiješno, ali stogovi grma u obliku plasta zvali su se lišnjaci.
Dosta parola.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #236 : 04 Srpanj 2010, 15:33:02 poslijepodne »
Zar se u vas nije govorilo "klapilo"?

Je. "San je klapnja, a Bog je istina". "Meni se klapilo, meni se místrilo…"
Čulo se i k i t, čak i u istog stàra govornika izvornog.

Unda ti je jedna lokalna lipotica banila z derneka kući materi, ujnaman, strinaman, tetkamon i nako lipa i mlada rekla:
— Mama, ja se klepila.
— Molim?
— Ja se klepnila.
Štaš. Da Bog šesno tilo i lipu glavu, nje doteklo više.
I otkad je to jedna strina — ko crkveno zvono, i sise su joj take, pronila kroz a svit, nije moglo u njoj sagnjit, a i za nju se more svašta čut, puno će ji ko iz prve ruke posvidočit i kad ji niko ne pita da joj još jedan dijo tila ima veze s crkvenin zgradon, da joj je nika stvar ko crkovna vrata, božemiprosti… svi ti tutek govore t, nesta klapnje, nikom se ne klapi ništa… sve je to ispraznost i pusta tlapnja…

A i ja ti u ovin upisimon pravin sve više omašaka, ominje se to, omane se, eno u onom o partijskon ćeliji pošuškoj četrespete mi ostane u upisu uređen i neuređen, uneređen komad teksta, i na sto drugi mista trista drugi omašaka, Schpritzer und Weinschale und… und…
Mora ću malo molat.
« Zadnja izmjena: 04 Srpanj 2010, 15:45:19 poslijepodne glonga »

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #237 : 04 Srpanj 2010, 20:34:19 poslijepodne »
Je. "San je klapnja, a Bog je istina". "Meni se klapilo, meni se místrilo…"

Mistrilo?

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #238 : 05 Srpanj 2010, 10:40:58 prijepodne »
Da. I u upisu #226 na ovoj temi.
Mistrija među javom i med snom.
Izvorni govornik je jedna baba rodom iz Žeževice, ne znam je li još živa. Oponašanjem i izrugivanjem izraz se raširio. Po ovome klapnja nije samo san nego i svaki pričin i privid, optička varka i halucinacija. Mištrenje razumijevam kao miješanje jave i sna i/ili pričina/privida. Ne znam kakva je baba bila s psihotropnim biljem. Glasine.
Ovo je tapkano na malešnu pokretnu aparatu na tuđoj bežičnoj. Tlaka.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #239 : 05 Srpanj 2010, 16:15:39 poslijepodne »
Mistrilo?
misterija, stanje slično snu. drugo je "bistrilo". jedno je vedrijola a drugo modrijola, neki kažu modra, nikad plava voda. to malo sliči na drimanje. kažu da je biljku dobro u rano prolić protrest, da se probudi. a to je pisalo u nekon knjizi.
vedrina ima neke veze s plavom bojom, jer vedro ima korijen u ved- iz kojega su ogranale riči viditi i znati. plava boja je boja spoznaje, kako kažu učitelji književnosti. a vedro nebo je nebo beskrajno, kad plava boja frekvencijom stvara oku neki domet kojega zapravo unutrašnjem oku nije prepreka. vedro iliti vidljivo ili znadni da si unde di vidiš.
ovo klapilo se koristi za kad netko oće ukrast, klapilo mi mistriju. kaže se inače tlapnja i tlapiti, slično je hlapiti, ili neopazice ispariti, opet slično klapiti. ali ko će ga znat ako ti pamet ne govori da ne valja krast ni tlapit.
« Zadnja izmjena: 05 Srpanj 2010, 16:24:26 poslijepodne Slovak »
Dosta parola.