Autor Tema: Prezimena  (Posjeta: 38240 )

Offline Insomnia

• Banned
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
Odg: Prezimena
« Odgovori #45 : 30 Lipanj 2009, 15:21:46 poslijepodne »
ep za rep i kiticu za.... hm.

aj, neso, leć. reka bi koramac...

Offline aurora x

• Veteran
  • Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #46 : 05 Srpanj 2009, 05:12:26 prijepodne »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #47 : 25 Studeni 2009, 15:38:53 poslijepodne »
Doduše, naši vorumaši ovdje misle da u zagrebačkim arhivima nema ništa vezano za npr. Imotu
;-)
ali za to imaju sluha mormoni u US saveznoj državi Utah
::)

"U ra­du se koriste slijedeći neobja­vljeni popisi: Deta­ljni popis sa­ndža­ka­ Klis i Krka­ iz­ 1604. godine kojeg se origina­l č­uva­ u T.C. Ta­pu ve Ka­da­stro Genel Müdürlüğü u Anka­ri, pod signa­turom TT 13 (sta­ri broj 475); Deta­ljni popis sa­ndža­ka­ Klis iz­ 1574. godine, origina­l u Ba­şba­ka­nlık Osma­nlı Arşivi u Ista­nbulu, pod signa­turom TT 526 (u ra­du koriš­ten uloma­k koji se odnosi na­ područ­je Ra­vnih kota­ra­ i Bukovic­e); Deta­ljni popis Vla­ha­ Herc­egova­č­kog sa­ndža­ka­ iz­ 1585. godine, origina­l u Ta­pu ve Ka­da­stro Genel Müdürlüğü u Anka­ri, pod signa­turom 82 (sta­ri broj 485). U istra­živa­nju sa­m se služila­ nenumerira­nim xerox-kopija­ma­ koje se na­la­z­e u Hrva­tskom drža­vnom a­rhivu u Za­grebu. Od obja­vljenih deta­ljnih popisa­ u ra­du se koriste: Ahmed Alič­ić, Poimenični popis sandžaka vilajeta Hercegovina, Sa­ra­jevo, 1985, str. 88-95 (uloma­k koji se odnosi na­ biokovsko-neretva­nsko područ­je), te svi na­vedeni popisi koje je obja­vio Fehim Spa­ho (vidjeti bilješ­ku jeda­n)."
Jurin-Starčević, Kornelija; Demografska kretanja u selima srednjodalmatinskog zaleđa u 16. i početkom 17. stoljeća
http://www.ois.unsa.ba/LinkClick.aspx?fileticket=jP6u3RA65g0%3D&tabid=70&mid=396&forcedownload=true

Offline Rico

• Tek se pojavio na forumu...
« Odgovori #48 : 11 Prosinac 2009, 14:18:35 poslijepodne »
Velepoštovani gospodine Zavelime, molim Vas, ako imate podatke ili upute kako najlakše pronaći što detaljnije podatke o prezimenima "Majić" i "Pavić" iz današnje poštovane općine Proložac. Majići su bili prilično raspostranjeni po Imoti (koliko znam), a Pavići su autohtoni Ričičani, ali od kuda, do kuda, zašto...? Molim Vas, kad stignete. Pozdrav, zahvala i naklon do poda.
Rico

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
molim, mogu li ja?
« Odgovori #49 : 11 Prosinac 2009, 15:22:06 poslijepodne »

Evo ja ću ti štogod nabacit, kad nako lipo pivaš. Ne š se valda ljutit, ni Zavelim se ne će ljutit, meščini. Doda će i on svoj prilog temi.

Za početak nađi knjigu (a moga bi i obać fra Vjeku,, i možda nagovarat, i njega, i odgovorne, na tiskanje još jednog izdanje knjige koja je odavno rasprodana):

Vrčić, fra Vjeko; Plemena Imotske krajine, II. dopunjeno izdanje, Franjevački samostan, Imotski, 1996.

1686. Zadvarski zbjeg /

str. 9. Zagvoždani /
str. 20. Pavić Grgo, članova 3
str 22. Jedan dio je ostao u Gornjim i donjim Brelima... Pavić izumrli, iz Krstatica.
str. 47. Cista Griva... Pavić
...
s 242. Ričice / Zemljišnik 1747. god. / Pavić Petar 11 kanapa
s 247. Majić / Prvo krštenje zabilježeno je tek 1800. god... [U župi Ričice. Župa Ričice osnovana 1734. odvajanjem od Prološca.] Doselili iz Drinovaca u Vinjane Donje.
...
Pavić / Zemljišnik je zabilježio 1747. Petra Pavića. U najstarijoj Matici krštenih vode se od 1786. Predaja tvrdi da su doselili od Sinja....
...
itd.
[IMHO, možda i od Livna, ili su i livanjski Pavići od Sinja po predaji. NHF, oprezno s terminom autohtonost u Imoti triba. Do 1718. pa i kasnije.]

Nakon toga, ako ti se da, možeš tražiti stare župske matice, vjerojatno će one koje budeš tražio biti u Državnom arhivu u Zadru kao i stari mletački katastri za Imotu:
http://www.arhiv.hr/hr/drugi-arhivi/fs-ovi/arhivi-hrvatska.htm

Očekuj da ćeš trebati znati hrvatsku ćirilicu (arvaticu, bosanicu, bosančicu) za čitanje starih matica, možda i nešto latinskoga jezika.

Arvaticu možeš naučiti iz online dostupnog Truhelkinog rada "Prinos bosanskoj paleografiji" <>.
Latinski možeš učit i online i offline, izvora ne nedostaje.
« Zadnja izmjena: 11 Prosinac 2009, 15:51:26 poslijepodne glonga »

Offline Rico

• Tek se pojavio na forumu...
« Odgovori #50 : 02 Siječanj 2010, 20:35:12 poslijepodne »
Evo ja ću ti štogod nabacit, kad nako lipo pivaš. Ne š se valda ljutit, ni Zavelim se ne će ljutit, meščini. Doda će i on svoj prilog temi.

Hvala od srca, uvaženi gospodine, na ovim velevrijednim uputama koje ću svakako slijediti kad jednog dana ili kad budem, pa ako..., ali, i ovako je dosta! Hvala!

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
Prezimena župe Ričice
« Odgovori #51 : 18 Siječanj 2010, 15:45:00 poslijepodne »
Velepoštovani gospodine Zavelime, molim Vas, ako imate podatke ili upute kako najlakše pronaći što detaljnije podatke o prezimenima "Majić" i "Pavić" iz današnje poštovane općine Proložac. Majići su bili prilično raspostranjeni po Imoti (koliko znam), a Pavići su autohtoni Ričičani, ali od kuda, do kuda, zašto...? Molim Vas, kad stignete. Pozdrav, zahvala i naklon do poda.
Rico

Glede navedenih prezimena "Majić" i "Pavić" preporučam doći do knjige "Prezimena župe Ričice" koju je napisao gosp. Ante Ivanković. Knjigu koju trenutno nemam ali sam je za blagdane držao u rukama i prelistao na brzinu se može nabaviti u župnom uredu u Ričicama ili kod autora gosp. Ivankovića u Splitu.
"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Prezimena župe Ričice
« Odgovori #52 : 18 Siječanj 2010, 19:38:50 poslijepodne »
Glede navedenih prezimena "Majić" i "Pavić" preporučam doći do knjige "Prezimena župe Ričice" koju je napisao gosp. Ante Ivanković. Knjigu koju trenutno nemam ali sam je za blagdane držao u rukama i prelistao na brzinu se može nabaviti u župnom uredu u Ričicama ili kod autora gosp. Ivankovića u Splitu.

Nemam ništa protiv Ante osobno.
Glede i unatoč ratno-poratne uzrečice-kletve: — Dabogda ti Ante Ivanković iz kuće izvješćiva.

Nakon čitanja većeg dijela njegove bibliografije opisane na NSK kataloškim stranicama:
http://opak.crolib.hr/bnew/search.html
Ivanković, Ante, novinar [16 naslova]
1 Dobranje (2009) monografija (knjiga)   
2 Duvanjska prezimena (2001) monografija (knjiga)   
3 Hrvatski rodovi u župi Vinjani (2006) monografija (knjiga)   
4 Hrvatski rodovi općine Muć (2007) monografija (knjiga)   
5 Hrvatski rodovi u župi Podbablje (2005) monografija (knjiga)   
6 Nazivi naselja Splitsko-dalmatinske županije (2009) monografija (knjiga)   
7 Podrijetlo hrvatskih rodova u Turjacima pokraj Sinja (2005) monografija (knjiga)   
8 Podrijetlo hrvatskih rodova vrličkog područja (2003) monografija (knjiga)   
9 Podrijetlo hrvatskih rodova u Trilju i okolici (2003) monografija (knjiga)   
10 Podrijetlo hrvatskih rodova općine Otok na Cetini (2004) monografija (knjiga)   
11 Prezimena općine Dicmo (2007) monografija (knjiga)   
12 Prezimena općine Lećevica (2007) monografija (knjiga)   
13 Prezimena župe Ričice (2009) monografija (knjiga)   
14 Prezimena općine Dugopolje (2002) monografija (knjiga)   
15 S kamerom HTV u Domovinskom ratu (1997) monografija (knjiga)   
16 Toponimi Cetinske krajine (2005) analitika (članak)

laički (ne)skromno mogu reć da zamjećujem veću površnost samo u zajednički objavljenim znanstvenim (stručnim, preglednim) radovima koje su potpisali Katica Ivanda i Josip Jurčević.
Npr. http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanci_advanced_search&godiste=2006&podrucje=5&next=4801

Dopuštam mogućnost da je Ričice ipak detaljno i temeljito obradio. Župa je relativno mala i relativno mlada.
« Zadnja izmjena: 18 Siječanj 2010, 19:56:54 poslijepodne glonga »

Offline belevarac

Odg: Prezimena župe Ričice
« Odgovori #53 : 19 Siječanj 2010, 00:32:54 prijepodne »

laički (ne)skromno mogu reć da zamjećujem veću površnost samo u zajednički objavljenim znanstvenim (stručnim, preglednim) radovima koje su potpisali Katica Ivanda i Josip Jurčević.
Npr. http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanci_advanced_search&godiste=2006&podrucje=5&next=4801

A zashto ti, rechi tjemo ti kazat, ne bi napisao prosudbu sastavka imenovanoga dvojca. Pa ako istu nitko ne bi htio objaviti, objavish je na Imoartu. Voden uvik vali matrijala.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
milas
« Odgovori #54 : 12 Ožujak 2010, 12:03:43 poslijepodne »
u imotskim novinama prošloga je mjeseca objavljen je razgovor s novinarkom vedranom milas. žena onako usput spomenu da su milasi 2300 godina stara loza iz grada milasa u turskoj.
zna li tko što više o tome prezimenu?

Offline mcora

• ružna, zla i stara
Odg: milas
« Odgovori #55 : 12 Ožujak 2010, 12:06:13 poslijepodne »
u imotskim novinama prošloga je mjeseca objavljen je razgovor s novinarkom vedranom milas. žena onako usput spomenu da su milasi 2300 godina stara loza iz grada milasa u turskoj.
zna li tko što više o tome prezimenu?

e uz sve  što smo do sada o tebi saznali, samo nam još ova potvrda fali... pa da zaokružimo sliku  ;D

:mcora

Kad sam dobra, dobra sam, no kad sam zla, onda sam još bolja.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #56 : 12 Ožujak 2010, 12:20:02 poslijepodne »
e uz sve  što smo do sada o tebi saznali, samo nam još ova potvrda fali... pa da zaokružimo sliku  ;D
nu je vidi. nije tamo bilo turaka prije 2300 godina. ja već odavno imam teoriju da su svi hrvati nastali od milasa. brešale.  ;D

Offline mcora

• ružna, zla i stara
« Odgovori #57 : 12 Ožujak 2010, 13:50:47 poslijepodne »
nu je vidi. nije tamo bilo turaka prije 2300 godina. ja već odavno imam teoriju da su svi hrvati nastali od milasa. brešale.  ;D

a more bit  ::) ...  jer da je kršćanstva (i katoličanstva) od kad i milasa... ne bi nas bilo 4,5 miliona  ...  :P

:mcora
Kad sam dobra, dobra sam, no kad sam zla, onda sam još bolja.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #58 : 12 Ožujak 2010, 13:59:05 poslijepodne »
ne ćedu da rađadu. u 'katoličkoj' rvackoj, u 'katoličkoj' novni...piše...Čak 40 posto Hrvatica ne koristi nikakvu kontracepciju
http://www.vecernji.hr/zivot/cak-40-posto-hrvatica-ne-koristi-nikakvu-kontracepciju-clanak-107652
nu naslova, nu teksta, nu 60% rvatica, nu katolkinja
...o čemun smo ono...e
« Zadnja izmjena: 12 Ožujak 2010, 14:00:53 poslijepodne Potjeh »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #59 : 12 Ožujak 2010, 14:05:39 poslijepodne »
onako usput

Onako usput. Naročito. Još ću nekog počet zvat; Tales od (će)Mileta.
Ako na babinim torbicama nađe bilo koji od motiva sa sljedeće fotke, virujen joj da se i ne skida.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/6/6a/Milashalısı.jpg
« Zadnja izmjena: 12 Ožujak 2010, 14:14:52 poslijepodne glonga »