Autor Tema: Pomilovanje Zvonku Bušiću nakon 32 godine zatvora u Americi  (Posjeta: 2882 )

Offline DivljiCvit

• Uhodava se na forumu...
    • Divljak
Pomilovanje Zvonku Bušiću nakon 32 godine zatvora u Americi
« : 08 Srpanj 2008, 09:19:41 prijepodne »

Pomilovanje Zvonku Bušiću nakon 32 godine zatvora u Americi

Američka savezna Komisija za pomilovanja donijela je odluku da, nakon 32 godine provedene u zatvoru, oslobodi hrvatskoga emigranta Zvonka Bušića, koji je 1977. osuđen na doživotni zatvor zbog otmice zrakoplova, izjavio je u ponedjeljak glasnogovornik Komisije Thomas Hutchinson.
"U svojoj posljednjoj odluci Komisija za pomilovanje SAD naredila je pomilovanje Zvonka Bušića s 20. srpnja", izjavio je glasnogovornik Hutchinson.

Zvonko Bušić (62), 20. srpnja treba biti pušten na uvjetnu slobodu iz zatvora Terre Haute u Indiani i prebačen pod nadležnost Imigracijske službe (INS), koja treba donijeti nalog o njegovoj deportaciji, bez prava na povratak u SAD, rekao je glasnogovornik Komisije.

"On će biti prebačen u pritvor Imigracijske službe (INS) koja je ovlaštena donijeti nalog o deportaciji. Ako se nalog o deportaciji izvrši, uvjet je da se više nema pravo vratiti u SAD", rekao je Hutchinson.

Ovakvih slučajeva u praksi nije bilo često

Na pitanje o dosadašnjoj praksi u sličnim slučajevima, Hutchinson je kazao kako "se to nije često događalo, ali je bilo takvih slučajeva. Obično se izvrši deportacija i to ja završetak slučaja".

Dodao je kako će daljnji nadzor nad uvjetnom slobodom za Bušića preuzeti hrvatske vlasti.

Skupina hrvatskih političkih aktivista, predvođenih Zvonkom Bušićem, Imoćaninom poznatom po nadimku Taik, 10. rujna 1976. otela je putnički zrakoplov Boeing 727 TWA 355 na letu od New Yorka do Chicaga, sa 76 putnika, s namjerom da iz njega izbace letke nad Londonom i Parizom, u kojima se objašnjava hrvatski slučaj u tadašnjoj Jugoslaviji i poziva na neovisnost Hrvatske.

Zrakoplov je sletio u Pariz gdje su se otmičari predali nakon što su na njihov zahtjev ti proglasi objavljeni u američkom tisku.

Otmičari su prije otmice u jednom pretincu njujorške podzemne željeznice ostavili bombu, a preko pilota su proslijedili informacije o njoj. Ipak, prilikom deaktiviranja te bombe poginuo je američki policajac Brian Murray.

Glasnogovornik je kazao kako je Bušićevo saslušanje pred Komisijom za pomilovanje održano u svibnju te da ga je komisija posjetila u zatvoru.

Nakon što mu je sredinom 2006. odbijen za zahtjev za pomilovanje, Bušiću je kao novi termin za razmatranje zahtjeva određen srpanj 2008., no naknadno je određen raniji termin.

Zločini koje je Bušić počinio 'gnjusni'

Na upit o argumentima Komisije za odluku o oslobađanju sada, u odnosu na odbijanje iz 2006., Hutchinson je rekao kako su zločini koje je počinio "prilično gnjusni" - otmica zrakoplova, eksplozija bombe u kojoj je ubijen jedan policajac, a drugi teško ranjen - i da je "zbog toga odslužio preko mjere od 30 godina".

Bušićevom presudom iz 1977. oslobađanje je predviđeno nakon 30 godina, a odslužio je 32.

Na pitanje je li činjenica da je 2006. Bušić izveden pred Komisiju za pomilovanja u danima obilježavanja terorističkog napada na SAD 11. rujna 2001., bacila drugo svjetlo na njegov zločin i utjecala na odluku da ga se zadrži u zatvoru dvije godine dulje od presudom predviđene kazne, Hutchinson je odgovorio negativno, ističući da komisija nastoji odvojiti takve utjecaje.

"Teško bih nogao reći da je to imalo neke veze. To treba biti individualna odluka. Najvažniji je kod odluke napredak pojedinca u zatvoru, da se utvrdi je li on u stanju voditi život u skladu sa zakonom".

Neovisnost Hrvatske pridonijela odluci o pomilovanju

Hutchinson je dodao kako je činjenica da je Hrvatska danas neovisna država, za što se Bušić borio, pridonijela odluci o pomilovanju.

Bušić se od kraja 2006. nalazi u novoj zatvorskoj jedinici, namijenjenoj osuđenicima za terorizam, u zatvoru Terre Haute u Indiani, gdje su telefonski pozivi i pošta ograničeni i nadzirani, posjeti svedeni na četiri sata mjesečno, a međusobna komunikacija zatvorenika mora se odvijati na engleskom jeziku.

Bušić je u toj jedinici bio jedini nemuslimanski zatvorenik uz jednog kolumbijskog militanta. U Terre Haute je premješten iz federalnog zatvora Allenwood u Pennsylvaniji.

(Hina)

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
Odg: Pomilovanje Zvonku Bušiću nakon 32 godine zatvora u Americi
« Odgovori #1 : 08 Srpanj 2008, 21:32:55 poslijepodne »
Eto jos jednog ocitog primjera kako vrijedni ljudi puni ideala skupo placaju svoj idealizam. Zivot ih ne stedi od najvecih grubosti. 

batakljun

• Gost
« Odgovori #2 : 09 Srpanj 2008, 10:07:46 prijepodne »
Eto jos jednog ocitog primjera kako vrijedni ljudi puni ideala skupo placaju svoj idealizam. Zivot ih ne stedi od najvecih grubosti. 

o čemu ti ratniče pričaš?
čovjek je osuđen za terorizam, njegova djelatnost koštale je neke ljude glave. ne ulazeći u pravednost njegove borbe, postoje tu i nevine žrtve, znam da ti nije lako staviti se u poziciju nehrvatske obitelji, ali trebao bi imati malo dostojanstva u svojim izljevima radosti.

Offline DivljiCvit

• Divljak
« Odgovori #3 : 09 Srpanj 2008, 10:30:24 prijepodne »
o čemu ti ratniče pričaš?
čovjek je osuđen za terorizam, njegova djelatnost koštale je neke ljude glave. ne ulazeći u pravednost njegove borbe, postoje tu i nevine žrtve, znam da ti nije lako staviti se u poziciju nehrvatske obitelji, ali trebao bi imati malo dostojanstva u svojim izljevima radosti.

...moram priznati da ovaj post ima smisla, posebice dio o "nevinima", jer ipak, cin je teroristicki, kako bi smo ga i nazvali, jer da danas~sutra neko isto tako, od munjenih "RSK"-ovaca isto to ucini....kako bi ga nazvali?!?!?!?!?!?

...ocajnikom, teroristom, idiotom, ubicom il herojem.....sve ovisi s koje tocke gledista gledas.....ako cemo objekivno da komentare dajemo to i je onda teroristicki cin:svojaposla

....subjektivno....e to svako svoje misljenje ima, i isto tako ima pravo da ga zastupa i argumentira, te uvjeri nas ostale u svoj stav......

...ja bi prije rekao "ocajnicki cin jednog covjeka Hrvata u nadi da ce tim djelom postic nesto".......mislim da i tada, ako je i tko bio u tim "emigrantskim" druzbama, tesko da je i mogao da se suprostavi misljenju vecine i nekih koji su "odluke" donosili, odluke da posalju neke na "zadatke u ime Hrvatske", a ti odbijes.....bio bi automatski "ispecatiran"

....nadasve, svijest svakoga pojedinca, samo je tom istome pojedincu prepustena, svijest i osjecaj kao covjek i to sto cinis da li zaista ucinka ima.....i dal donosi necega dobroga...... :hm

...lako je nama sad laprdat i objasnjavat sto je prije 32 ljeta bilo.....ipak je to puno godina.....a puno nas, ili jedna velika, velika vecina,  u to vrijeme nije bilo svijesno Hrvatske u ovom obliku kakva danas postoji.......

...sam sam extreman u nekim pogledima, priznajem i ne krijem, nit se branim a jos manje podrske trazim.....al to sam ja i svako odgovara za postupak svoj......mislim da je i tako najispravnije, ili nije :misli

...ipak, cut cemo kad izidje van, cuti sto sam ima da rece i kaze.....ipak mislim da je imao dosta vremena da se spremi za taj cin.....jer "nada umire posljednja", a slobodu zeli svatko i svima nam je najvrijednija i bez cijene.....a to je ipak covjek koji nije priprost, vec ima nesto iza sebe, i zato nebi zelio reci previse, jer ne znam sto on misli o svemu....al cut cemo.....jos malo ako Bog da.....
« Zadnja izmjena: 09 Srpanj 2008, 18:58:32 poslijepodne DivljiCvit »

batakljun

• Gost
« Odgovori #4 : 09 Srpanj 2008, 11:49:26 prijepodne »
ja bih rekao jedan nerazuman čin u borbi za pravednu stvar.

sad je kasno o bilo čemu govoriti, dug je plaćen, čovjek se vraća svojoj kući - neka mu je sa srećom i njemu i njegovoj obitelji. 

Offline DivljiCvit

• Divljak
« Odgovori #5 : 09 Srpanj 2008, 18:59:21 poslijepodne »
...najkrace otprilike tako....sad je najvaznije da se Domu i obitelji vrati i mir s njima nadje i u srcu svom!

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #6 : 09 Srpanj 2008, 19:52:41 poslijepodne »
Kao prvo o kakvoj radosti bato pise u mom upisu?  Nemam pojma. Mozda jer covjek koji je robijao pola svog zivota izlazi na slobodu.?? Pa hvala Bogu imam se cemu i veseliti...

Srbski zlocinci iz Vukovara nisu dobili ni priblizno koliko je dobio Zvonko koji nije zlocinac i nije okrvavio ruke grubom mrznjom ni odvratnom namisli kao sto su to radili jugo-cetnici pa nijedan nije dobio pola zivota robije...
Stoga se nadam i usudim se i vjerovati da ste vi obojica toliko razboriti pa mozete zakljuciti da u meni ima razumijevanja i sazaljenja za idealiste koji su se iduci strastveno i sa srcem u borbu za pravednu stvar uvalili u probleme i te kako  skupo platili idealizam i propatili zbog svoje pogreske.

I nije mi naprosto jasno i srce me zaboli da neki poput bate ce se ovdje sjetit nevino poginulih nekih pojedinih, a nekih drugih pojedinih poginulih se nece rado sjetit...je li bato, kako to?

Offline DivljiCvit

• Divljak
« Odgovori #7 : 09 Srpanj 2008, 20:08:34 poslijepodne »
Kao prvo o kakvoj radosti bato pise u mom upisu?  Nemam pojma. Mozda jer covjek koji je robijao pola svog zivota izlazi na slobodu.?? Pa hvala Bogu imam se cemu i veseliti...

Srbski zlocinci iz Vukovara nisu dobili ni priblizno koliko je dobio Zvonko koji nije zlocinac i nije okrvavio ruke grubom mrznjom ni odvratnom namisli kao sto su to radili jugo-cetnici pa nijedan nije dobio pola zivota robije...
Stoga se nadam i usudim se i vjerovati da ste vi obojica toliko razboriti pa mozete zakljuciti da u meni ima razumijevanja i sazaljenja za idealiste koji su se iduci strastveno i sa srcem u borbu za pravednu stvar uvalili u probleme i te kako  skupo platili idealizam i propatili zbog svoje pogreske.

I nije mi naprosto jasno i srce me zaboli da neki poput bate ce se ovdje sjetit nevino poginulih nekih pojedinih, a nekih drugih pojedinih poginulih se nece rado sjetit...je li bato, kako to?

...stari moj.....lijep pozdrav kao prvo!

...ja nisam komentirao tvoj post, jer ja nisam vidio to negativno kao Bata.....ja sam samo dodao komentar na post Bate, u smislu cina za neke stvari koje je Busic ucinio.

....ne da Busica negativno okarakteriziram, il njegovu zelju, teznju, borbu za Hrvatsku.....vec cin "ocajnika" koji bi se i danas nazvao teroristickim, je tako!

...dakle, ja u tvom postu ne vidim nista negativno il neko radovanje nad nevinim zrtvama.....a s Batom sam se jos i onda zakacio na starom forumu, tako da je ovo mislim od rijetkih ako ne i prvi post di ja odogovaram na njegov i pozitivno okarakteriziram ispis njegov.

Do sad me nije fascinirao nikako pisanjem, iako dobro pocne, uvijek zasere i nesto mu u "Hrvatskoj ne valja".....pa ako nije tako, e onda forumasi ne valjaju. uvijek neko mora biti kriv, nema neutralnog stava, uvijek nati, kontra i slicno!

Naja, pa sam iskoristio priliku da "ufatim" jedan kraci post di jos neki smisao ima i napisem da je tako, a tako i je! Ipak....vrijednost je to da uopce izlazi i da ce na slobodu doc i s obitelji biti, mislim da je i to tezina i noseca baza ovoga topicka.

Naravno, o svem se more razgovarat, pa i o subjektivnim misljenjima o cinu i djelu, kao i osobi Brune Busica.

Pozdrav svima....divljak

Offline dub

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #8 : 09 Srpanj 2008, 22:16:35 poslijepodne »

Citat:
Naravno, o svem se more razgovarat, pa i o subjektivnim misljenjima o cinu i djelu, kao i osobi Brune Busica.

Ante, Bruno, Zvonko, Tajik...?

[Lisabon]

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #9 : 09 Srpanj 2008, 22:51:00 poslijepodne »
Bush bi za ono sto je iskamcio od Hrvatske u pravilu trebao se duboko poklonit kad dodje na hrvatski teritorij ...taman posla da jos Zvonka drze u zatvoru, ionako su prevrsili sve mjere i pretjerali...

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #10 : 09 Srpanj 2008, 22:53:57 poslijepodne »
Citat:
koji bi se i danas nazvao teroristickim, je tako!

Samo za napomenu - terorizam je danas glavna borbena strategija, strategija koja se izucava i puno je vise 'in' od na primjer partizanskog stila ratovanja.

Offline DivljiCvit

• Divljak
« Odgovori #11 : 10 Srpanj 2008, 08:49:10 prijepodne »
Citat:
Citat:
Ante, Bruno, Zvonko, Tajik...?

...sorry...mislio sam Zvonka Busica u ovom slucaju, al u brzini napisao Bruno(...pjevusio pjesmu "sa Siroka Bruno Busic vice, vice...."...pa vjerovatno mi ostalo)

.....

Citat:
Samo za napomenu - terorizam je danas glavna borbena strategija, strategija koja se izucava i puno je vise 'in' od na primjer partizanskog stila ratovanja.

...partizanski stil ratovanja je kad je rat, dakle rat izbio, te znamo sto je da ne objasnjavamo posebice.....a terorizam je oblik djelovanja prvenstveno u miru(dal krizna podrucja il totalno mirna...pravila nema), teroristickim aktima, sredstvima, ljudstvom i svim sto pod ruku dodje, a svih oblika i nacina(zguzvana definicija na brzaka)

batakljun

• Gost
« Odgovori #12 : 10 Srpanj 2008, 10:47:55 prijepodne »
partizanski ili gerilski način ratovanja prvenstveno je usmjeren protiv naoružanih protivnika, dok je terorizam prvenstveno usmjeren protiv civila.

ratniku jadnom nije ni samom jasno koji stav o svemu ovome ima.  :-\

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #13 : 10 Srpanj 2008, 15:48:34 poslijepodne »
Zvonko je davno prislužio što je zaslužio i davno je vrime bilo da se vrati kući. Nek mu Bog dug život pa da barem tako nadoknadi prikomirnu kaznu.

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #14 : 10 Srpanj 2008, 21:31:44 poslijepodne »
Citat:
...partizanski stil ratovanja je kad je rat, dakle rat izbio, te znamo sto je da ne objasnjavamo posebice.....a terorizam je oblik djelovanja prvenstveno u miru(dal krizna podrucja il totalno mirna...pravila nema), teroristickim aktima, sredstvima, ljudstvom i svim sto pod ruku dodje, a svih oblika i nacina(zguzvana definicija na brzaka)

Manje vojne formacije sa svih strana, sabiru se pa rasprse - to je gerila, a terorizam ne uvazava granicni pojas ratiste - naseljeno, civilno podrucje - sve je meta i u svakom trenutku, kao i svi - to je karakteristika rata i ratovanja 21. stoljeca, a takav stil se ubrzano razvija vec s krajem 20. i danas se koristi masovno, svi se u terorizmu vjezbaju....to je tehnika zastrasivanja, udara iznenada i psiholoskog slamanja protivnika...I ustvari nema sto posto neke definicije koja bi bila dovoljno dobra da se ne bi morala i dopuniti...

Terorizam iz vremena kad je Zvonko bio mladic nije jednako sto je terorizam danas u svijetu...Zvonkov "terorizam" u tome smislu je danas nista drugo do povijest.
« Zadnja izmjena: 10 Srpanj 2008, 22:27:39 poslijepodne Ratnik svjetlosti »