Autor Tema: JORDAN(BLISKI ISTOK)-OTKRIĆE kopija naših prapovijesnih gradina iz rane bronce!  (Posjeta: 337 )

Offline geoherc

• Iskusni forumaš...
Evo jedno svježe objavljeno otkriće u Jordanu na Bliskom Istoku. Kad se pogleda ovo, odnosno detaljno promotre fotografije i pritom pročitate opis - za nevjerovat - pa ovo su kopije naših prapovijesnih gradina - znači - izgrađene od enormne količine kamena (u ovom slučaju magmatskih stijena - bazalta - jer je to osnovna stijena tamo) i to pri čemu su izgrađeni fortifikacijski kameni bedemi koji imaju pogledom iz zraka gotovo isti topografski izgled mase naših gradina, zatim tu su i bedemi s dva lica, oblici prstenastih bedema, pa onda tu su podzide, razni pregradni zidovi, zidići malih kao kula, stražarnica ili slično, maa totalka kao da gledate naše gradine - i još nešto vrlo vrlo bitno - ove Jordanske 'gradine' su prema otkriću - starosti iz RANE BRONCE ! Zašto ovo naglašavam - pa - jeste li čuli za POSUŠKU KULTURU ?! - Znači masa, odnosno veelika većina prapovijesnih gradine na unutar poligona Široki Brijeg - Ljubuški - Grude - Posušje - Tomislavgrad - Rakitno - pripadaju posuškoj kulturi a to je dokazano rana bronca - ee pa ajmo sad usporedit evo samo paralele ove povuć: prvo - starost - gotovo jednaka- rana bronca, onda osnovni tip naselja - gradine s kamenim bedemima, pa onda - način i stil izgrađenih kamenih bedema - prstenasto, ovalno, eliptični ili ponekad kvadratični u tlocrtu, nadalje - bedemi s dva lica u očuvanim dijelovima, zatim - brojni drugi prateći zidovi, podzide, pregradni zidovi, zidovi kulica, izvidnica ili stražarnica, zatim isto vrrloo bitno - položaj na istaknutim vrškovima brda, na vrhovima platoa iznad okomitih stijena i slično - i plus još svašta drugoga - po meni - gotovo nedvojbeno sugerira - POVEZANOST I JEDINSTVENOST OVE RANOBRONČANODOBNE CIVILIZACIJE NA PROSTORU OD ZAP.AZIJE, BLISKOG ISTOKA PREKO JUŽNOG BALKANA DO SREDNJE EUROPE: (pogledajte doobro slike): https://archaeologynewsnetwork.blogspot.ba/2016/09/prehistoric-fortifications-found-in.html#724cg9ZYZXrTRYsG.97

Offline dalmosica

• Tek se pojavio na forumu...
Odg: JORDAN(BLISKI ISTOK)-OTKRIĆE kopija naših prapovijesnih gradina iz rane bronce!
« Odgovori #1 : 29 Kolovoz 2018, 11:51:15 prijepodne »
Impresivno, zato smo tu za razmjenu saznanja. Lutajući po youtubu tražeći Na rubu znanosti nađem slučajno Miniera di selce za mene vrlo zanimljiv način ne znam točno je li gradnje ili rudarenja u svakom slučaju ostaje nutarnja struktura puna kamenih blokova naslaganih ili iskorištenih gdje jesu bili, u svakom slučaju zanimljivo su to neka praplemena (pod navodnicima) u pravremena rješavali. Eto toliko su bili "primitivni" da mi danas nemamo pojma što du to oni radili i čemu je što služilo. https://www.youtube.com/watch?v=puzH1YWQ_M4

Offline Lisalalinda

• Tek se pojavio na forumu...
Odg: JORDAN(BLISKI ISTOK)-OTKRIĆE kopija naših prapovijesnih gradina iz rane bronce!
« Odgovori #2 : 07 Svibanj 2019, 10:32:30 prijepodne »
It's really good. That I have come to read the content of this website with the intention and get the knowledge back.