Autor Tema: PEČAT KURIJE ROŠKO POLJE  (Posjeta: 143066 )

Offline vinx

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Odg: PEČAT KURIJE ROŠKO POLJE
« Odgovori #225 : 14 Travanj 2014, 00:57:15 prijepodne »
..usput da zabiljužim,na ovom području je nađeno novčića-rimskih??(mada ja imam teoriju koja možda pije vode?-to posli)-ispod Pavl.kuća!?imamo tumulus(e) ,prilikom oranja zna se desiti da izbaci kostiju,i da je pronadeno zanimlj.artefakta/kamenih'?koliko i što? ne znam.,şve ovo ispod pav.kuća...navodno i neki temelja

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Što je lepuv?
« Odgovori #226 : 14 Travanj 2014, 01:17:47 prijepodne »

Ne mislim tako. Mislim da je ovo starije od Rimljana. Vuče me na grčki utjecaj i Daorson i Ošaniće. Možda si nabasa na Velim, a možda i na sâm Dalmion.
Možda me je malo ponilo. Pun misec.
Nu ako je ondje kamenolom, onda je uzet đomeštra i di mu od crte Mošnjača-Grad zatvori Belajev trokut na 23º i sa stranicama 1:1.41 zatvori triangulacija - tu je Vèlim, žrtvenik ili glavna kula, na tu točku arheologa da počme kopat.

A mogli smo odma belevarca pitat za etimologiju i sva značenja riječi "Lepuv".

U va doba znam svašta lupat. Obično preživim.

A ako lepuv nije od grčkog već od dalmatskog — čestitam. Našao si Ad Libros.
http://en.wiktionary.org/wiki/lipro
Gonjali pečat — istrali zeca — na čistinu.
« Zadnja izmjena: 14 Travanj 2014, 01:34:49 prijepodne glonga »

Offline vinx

« Odgovori #227 : 14 Travanj 2014, 01:22:24 prijepodne »
..preciznije odgovore bi sutra izbacim(nisam doma,računar i to),,koliko znam r.polje zabilježeno ima arh.mjesta,a da je nešto čeprkano-ništa?ovaj trokut nije (za)sigurno?duge njive-da li je to uz sv.IVAN greblje sjeverno??gradina bakulin dol)-da li je to bumerang??ona je mislim pribilježena i mošnjača,a da je se neko penjo-njet

Offline vinx

« Odgovori #228 : 14 Travanj 2014, 01:33:22 prijepodne »
Mišljenja sam da je starije,nema rim.žbuke,barem ja nisam intro,,keramika na mošnjači je prapovjesna,to sigurno,,a na vrhu čule(mošnjača)skoro pa sam siguran da ima neke temelje...prošo sam toga,a one zidine u šumi,poslagivanje-ilirsko,ja volim reči delmatsko

Offline vinx

« Odgovori #229 : 14 Travanj 2014, 01:44:55 prijepodne »
Ajde neću biti eufor...al znam da će ovaj pečat nešto otvoriti,a ad Libros,mirio sam ja i kilometre.,,imam svjedoke,žena mi kaže da sam prosviro,pogotovo ovih dana.hvala Ti na dosadašnjem razgovoru,pa makar ne bilo ništa,a biće.znam kad bi ovo bilo utemelj.da otvara još puno toga...

Offline geoherc

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #230 : 14 Travanj 2014, 07:50:40 prijepodne »
Pozdrav svima, necu bas dugo al cu se kratko osvrnit na fotke posebice fotku s googleeartha od gloonge '' kamenolom?
« Odgovori #222 : Jučer u 23:27:25 '' -- ovako: kao prvo -- definitivno NIJE RIJEC OVDJE O SUHOZIDIMA NITI DIJELOVIMA KAMENONLOMA - VEC O CISTOJ PRIRODNOJ GEOLOSKOJ POJAVI -- USLOJENOSTI - -- rijec je o izdancima boranih debljih slojeva cenomanskih K2-1,2 vapnenaca (baj d vej -- njih je najlakse na terenu prepoznati po lepezastim okamenjenim skoljkama tzv.hondrodontama) -- i ovakvih pojava i jos ja bih rekao mocnijih paralelnih slojeva na satelitu mozete (gloonga) vidjet SI od Livna, juzno od Borove Glave gdje se pored ovih zidovima slicnih na tisuce slojeva vide i skolski primjeri rasjeda s pomacima krila uljevo i udesno - PA POGLEDAJTE TAJ DIO SI OD LIVNA NA GOOGLE pa cete skontat. Nadalje, zuckasti dio na onoj slici gloonge iznad onih slojeva su vec miocenski pjeskoviti lapori sa fosilima jezerskih puzica i skoljkica -- ako pogledate onaj isjecak geol.karte sto si gloonga stavila -- vidjet cete cak i oznaku puzica na zutoj boji miocena - M2.
A pravi i tocniji detalji geologije i geomorfologije -- tek kad dodju slike od nekog ko bude slikao tamo...
Pozdrav iz Mostara.

Offline vinx

« Odgovori #231 : 14 Travanj 2014, 08:42:53 prijepodne »
Pozdrav svima, necu bas dugo al cu se kratko osvrnit na fotke posebice fotku s googleeartha od gloonge '' kamenolom?
« Odgovori #222 : Jučer u 23:27:25 '' -- ovako: kao prvo -- definitivno NIJE RIJEC OVDJE O SUHOZIDIMA NITI DIJELOVIMA KAMENONLOMA - VEC O CISTOJ PRIRODNOJ GEOLOSKOJ POJAVI -- USLOJENOSTI - -- rijec je o izdancima boranih debljih slojeva cenomanskih K2-1,2 vapnenaca (baj d vej -- njih je najlakse na terenu prepoznati po lepezastim okamenjenim skoljkama tzv.hondrodontama) -- i ovakvih pojava i jos ja bih rekao mocnijih paralelnih slojeva na satelitu mozete (gloonga) vidjet SI od Livna, juzno od Borove Glave gdje se pored ovih zidovima slicnih na tisuce slojeva vide i skolski primjeri rasjeda s pomacima krila uljevo i udesno - PA POGLEDAJTE TAJ DIO SI OD LIVNA NA GOOGLE pa cete skontat. Nadalje, zuckasti dio na onoj slici gloonge iznad onih slojeva su vec miocenski pjeskoviti lapori sa fosilima jezerskih puzica i skoljkica -- ako pogledate onaj isjecak geol.karte sto si gloonga stavila -- vidjet cete cak i oznaku puzica na zutoj boji miocena - M2.
A pravi i tocniji detalji geologije i geomorfologije -- tek kad dodju slike od nekog ko bude slikao tamo...
Pozdrav iz Mostara.

...evo,ja odo slikovnicu praviti(fotografirati)..pa da i to stoji..

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #232 : 14 Travanj 2014, 11:07:52 prijepodne »

Hvala geoherc. Razmak slojeva, pad terena, to su mi prve razlike, ovo u Dobrom Selu mi se čini manje izrazito terasastim i puno manje nalik etažama kamenoloma. Bar tako želim vjerovat.

Terasaast izgled tla. Ovo lijevo su možda mještani napravili da zadrže obradivu zemlju na krednom vapnencu. Upalo mi je u oko da nema baš terasastog obradivog tla po ovom polju, kao i da terase na krednom vapnencu lijevo, smaknuto prate terasice na ovo Promina seriji desno, a između njih je čelo navlake. Tu je negdje i rasjed vodoravno po slici po kojem ovo lijevo pomaknuto udesno. Slčno terasasto oblikovanje na dvije podloge različita sastava i starosti. Ne znam geomorfologiju. Dobro, lijeve terase ćemo pripisat ljudskom radu. Aha, prvo mi je bilo čudno otkud kamenje na onim ljudskim terasama. U tolikoj količini. Donili ljudi da zaštite obradivo tlo. Može bit, a ne mora.

Ne znam ja ni geologiju. Samo amaterski nagađam. Da se radi o kamenolomu učinilo mi se i zbog uslojavanja. Najniži sloj na slici mi se čini kao da je u sinklinali, oni gornji pak na antiklinali, ako to gledam kao slojeve. Želim vjerovati da je Promina na ovoj slici deblje uslojena nego što pokazuju oni antiklinalno posloženi slojevi i da su ovo na slici terase kamenoloma starog tisuću godina. Možda je onaj posmik i pomak na rasjedu ovako deformirao ove slojeve u promina seriji tako da je najniži sinklinalno a ovi drugi antiklinalno, a možda i nije.

Još jedna srednja trasa sjever - jug.
Bilježim još jednu stvar. Pošto mi je Google Earth pretrpan glupostima, isključene su mi bile ceste. Ima još trasa iz Vira u Roško Polje koje nitko u literaturi ne spominje, na kartama su možda manje uočljive. Dobre su ove pogreške na Google Earthu.
Postranje - Kobilić - Trnovac - Nevistići.
« Zadnja izmjena: 14 Travanj 2014, 11:12:15 prijepodne glonga »

Offline geoherc

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #233 : 14 Travanj 2014, 11:29:02 prijepodne »
Glonga, i meni 'cesto' kao i tebi -- bujna masta radi --- NO ! nakon dolaska na lice mjesta i pogleda izbliza -- sve ovakve, poput tvojih - rijeci i nagadjanja -- postaju definitivno -- masta. Mogao bi ali ne zelim sad ulazit u diskusiju jer me ovakvi forumi ne zanimaju bas al sa znanstveno-strucne i geoloske strane --- preporucam ovaj jedini ispravni metod zakljucivanja: prvo prikupit cinjenice (fotosnimci, biljeske, audiozapisi-diktafon) na licu mjesta izbliza -- i to cinjenicu po cinjenicu po cinjenicu (a za to vrijeme NE IZVLACIT NIKAKAV ZAKLJUCAK!) i tek nakon puno prikupljenih cinjenica -- SVE CINJENICE POVEZAT -- I ONDA CE SE ZAKLJUCAK NAMETNUT KAO LOGICAN SAM OD SEBE. Evo ovo vam je ispravan princip zakljucivanja. EE SAD JE DRUGA STVAR DA LI VI ZELITE OVAKO ZAKLJUCIVAT. JA DA. POZDRAV.

Offline belevarac

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #234 : 14 Travanj 2014, 12:14:27 poslijepodne »
Jucser mi csovik iz Borcsana recse, da kod Omolja postoji zaselak (desetak kutja) ROŠIĆI (KS na "o"). Poshto kupio, po to i prodajem.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #235 : 14 Travanj 2014, 12:15:47 poslijepodne »
Geoherc, i ja u svojoj struci tako radim. Ovo je (meni) drugo. Lov na Božigrad.

Duga Njiva, (rimske zgrade) iz Arheološkog leksikona BH je izgleda Velešovo Greblje. Na katastarskoj je zapisano u množini - Duge Njive.

Ova lokacija do "kamenoloma" na istok se zove Krbulje. Opet belevarac. Tamo na onoj Gradini (766 m.n.m na putu za Rušigrad) gdje na vr brda vrba mrda vrtli se zovu Krbini Vrtli i bunar Krbin Bunar. Tko je Krba? Što je krba? Ima li veze s kamenolomom?

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #236 : 14 Travanj 2014, 12:20:22 poslijepodne »
Jucser mi csovik iz Borcsana recse, da kod Omolja postoji zaselak (desetak kutja) ROŠIĆI (KS na "o"). Poshto kupio, po to i prodajem.
Kupljeno. Opet kartografi. Ròšci. Izpušćali i i crticu na c.

Ròšići, ko Ròša aramboša. Róg, Ròžići, Ròšići.

Nego šta misliš je li Ad Libros prije "kod knjiga",  ili je Ad Lipros "kod zecova" i Vode Zečice? Glede vrila Lepuv.
http://en.wiktionary.org/wiki/lipro

Grčki lepuv kako ga latinski transliterira internet, na mjestu transliteriranog p nema pi već ro i ima veze s nekavim svetištima i svetinjama. leruv

I kakva je etimologija Krbave i Krbavskog polja? Koliko je to iz latinskog preko dalmatskog daleko od engleskog quarry?
« Zadnja izmjena: 14 Travanj 2014, 12:43:04 poslijepodne glonga »

Offline vinx

« Odgovori #237 : 14 Travanj 2014, 13:16:35 poslijepodne »
...evo ja idem s terena..sa slikovnicom,ima toga puno...glonga,možeś li mi dati neki livi mail da ovo pošaljem,nečiji šta god(meni je to najlakše),geohercu svakako ide pa vi selekciju na forumu(javno.kako vi želite?/..

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #238 : 14 Travanj 2014, 13:19:01 poslijepodne »
« Zadnja izmjena: 14 Travanj 2014, 13:27:32 poslijepodne glonga »

Offline vinx

« Odgovori #239 : 14 Travanj 2014, 13:27:10 poslijepodne »
...
« Zadnja izmjena: 14 Travanj 2014, 13:42:51 poslijepodne vinx »