Autor Tema: PEČAT KURIJE ROŠKO POLJE  (Posjeta: 142917 )

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: PEČAT KURIJE ROŠKO POLJE
« Odgovori #210 : 13 Travanj 2014, 14:35:00 poslijepodne »
..dok ne stanem na to ne mogu ništa iznositi...opeklo me to.Izgled(foto)da privarit

To i ja znam, međutim, more mi stat u obraz, bar vako na forumu, bacat stine u svaki bus. Pa, šta izleti - izleti.
A i taština mi more podnit grube promašaje. Ne shvaćam se preozbiljno. Ili bar sebi tako umišljam.

Evo ovo područje, čistina jugozapadno od mjesta zapisanog kao Omažići, valjda Omazići. U potrazi za Božigradom, ovo mi se učinilo preblizu preblizu onoj Gradini (Vruljak) na 766 m.n.m.
A da se uživo ne usudim iznit ikakvu tvrdnju o tomu što je to baš na ovoj slici, jok. A da mi je čudno, ovako iz ždraka — je. I to vrlo i veoma.
Između čistine i ruba šume sjeverno i zapadno, i zapadno kod oputine onaj oputinom odsječeni dio s jačim drvljem (i možda kamenjem ispod drvlja).

Geometrija kamenja na rubovima čistine i niz elemenata okolo. Može bit da je ne tako davno napušteni zaselak. Može bit da se mještani ne sjećaju da je tu bio neki zaselak.

Nakon bijega na Zadvarje, dok su se iza 1717. mještani vratili u zagranična područja iza Požarevačkog mira, niz toponima se mogao zagubit, a novopridošli su mogli štogod preuzet, a štogod po sebi imentovat. Ovi kartografi i mjernici i turski i mletački su mogli znat toponime, kad su dilili granicu oko Imackog, i to jezički iskrivljeno, a stanovništvo je moglo, a nije moralo, tko zna odkud je tu sve naseljeno iza Zadvarskog zbjega i puta Ramske Gospe u Sinj, i koliko su oni koji su se vratili i kad su se vratili (koja generacija?) mogli vratit i nametnut stare imena mikrolokacija.
« Zadnja izmjena: 13 Travanj 2014, 15:10:21 poslijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
stup
« Odgovori #211 : 13 Travanj 2014, 16:03:30 poslijepodne »

Ako će kogod, u prolazu još gatat u geologiju, tektoniku i geomorfologiju te lokacije… prilažem i geološki stup s te karte.

Na tom komadićku zemlje na K21,2 uzdignutom "navlakom Mošnjača" pa prisičenom i gurnutom na zapad k Lepuvu, nedostaje svih normalnih 900 metara E,OI i svi međulojevi do 2M i 1M sjevernije, ali to je valjda završilo u Duvanjskom polju, jer po ovom presjeku na geološkoj, u Roškom nije, nit je moglo stàt, sve da je duboko dva kilometra ko Duvanjsko po Ivanu Gamsu.
Ivan Gams. Tectonics impact on poljes and minor basins (Case studies of Dinaric Karst).^ Acta carsologica. 2005.
« Zadnja izmjena: 13 Travanj 2014, 16:05:03 poslijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #212 : 13 Travanj 2014, 16:40:24 poslijepodne »
...a skroz u šumi ispod velike Mošnjače,mnoštvo podina,ravnih;;zidina..

Ovde? Južno do zapadno od ADZ-ja?
Uzput, čisto radi pravilnosti, je li tu nekad pisalo "Tito"? Ko na onom nasipu u livanjskoj Podgradini i mnogim sličnim mjestima.
Izgleda da područje vabi sve generacije na preslagivanje kamenja. Zeman sláže, a zeman prisláže.

Ili ovuda? U okolici ovog mista di su, bi će magarad, čudno zaoblazila bus pa ostali malko neobični tragovi na tlu od oputine jedne ili dviju.

Još ću napisat traktat o ulozi presudnoj ulozi magaradi u trasiranju ilirskih oputina pa sve do modernih komunikacija.
Kažu da magare pod tovarom samo probire trasu puta koja je ujednačenog pada/nagiba kad iđe uzbrdo, a najskoli kad iđe nizbrdo.
A tamo di se uzdužni nagib naglo lomi da su to su Rimljani skraćivali trase popriko.
« Zadnja izmjena: 13 Travanj 2014, 16:43:16 poslijepodne glonga »

Offline vinx

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Odg: stup
« Odgovori #213 : 13 Travanj 2014, 18:22:35 poslijepodne »
Ako će kogod, u prolazu još gatat u geologiju, tektoniku i geomorfologiju te lokacije… prilažem i geološki stup s te karte.

Na tom komadićku zemlje na K21,2 uzdignutom "navlakom Mošnjača" pa prisičenom i gurnutom na zapad k Lepuvu, nedostaje svih normalnih 900 metara E,OI i svi međulojevi do 2M i 1M sjevernije, ali to je valjda završilo u Duvanjskom polju, jer po ovom presjeku na geološkoj, u Roškom nije, nit je moglo stàt, sve da je duboko dva kilometra ko Duvanjsko po Ivanu Gamsu.
Ivan Gams. Tectonics impact on poljes and minor basins (Case studies of Dinaric Karst).
^ Acta carsologica. 2005.

--oće,oće-progatati će:večeras oli sutra

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
oputine opet
« Odgovori #214 : 13 Travanj 2014, 18:34:47 poslijepodne »

Pribilježit ću ovdje "razmišljanje" o oputinama na području i pravcu more - unutrašnjost, svakako smo temu zaprznili i učinili nepreglednom.
Ako ništa drugo, kud je se sô gonjala, u koja doba. Nije se valjda iz Tuzle dogonila.

Grad kod izvorišta Rošca u Roškom Polju mogu smjestit u kontekst rimskih cesta na području.
Rimljani navodno nisu bendali prevelik nagib na svojim cestama, nisu žalili diferncijal kako bi rekli današnji vozači. Ova trasa im je mogla bit "ljetna preko planine", ko što su imali "ljetne priko poplavljenog polja" na primjer od Kamenmosta prema Imotskom.

Jedna takva je mogla vodit od Grabovice, Drmića, preko Mitrove Glavice na Rošca pa priko Zavelima u Podzavelim^, taj pravac sjever-jug. Ta je putna postaja mogla imat istu i veću ulogu i na pravcu istok-zapad, Buško Blato - Posušje i/ili do priključka na trasu Studenci - Zidine.

To je srednji pravac, priko vr planine.

Zapadniji pravac izbjegava vrhove i velike nagibe i vata usedline, prijevoje, (Privore, Privale, Previle, Prisike…)
Božigrad je na osnovnoj trasi Studenci - Zidine. Tu se od Imotskog i Prološca po onim mletačkim kartama zaobilazi Zavelim za zapadne strane.

Makarski biskupi ko u pravilu idu zapadnijim pravcem Studenci - Božigrad - Roško Polje na svojim pohodima. Apostolski vikar Bogdanović 1768. priko Midene dolazi u kuću braće sutiškog samostana. Od Brišnika priko Midene (Dizdaruša!). Po svoj prilici tuda je i Bijanković išao 1710. po svomu opisu puta. Daklem put od Makarske u Duvno i nazad je po toj Bijankovićevoj putanji. Dizdaruša i Gradine oko nje govore o značaju mikrolokacije, a na tolikom komadu puta kroz slabo naseljeno planinsko područje turska kula je i potrebna i logična. Zašto Makarska?
»Makarska je bila jedina turska luka na Jadranu. Bila je (1568.g.) utvrđena s tri kule povezane zidinama s istoka na zapad.«^

Istočniji pravac isto ide na usedlinu "Sattel Klanac" i na onu zapadniju na manjoj nadmorskoj visini nego što je ona na koju se bez vidljiva razloga (osim što može bit "rimski ljetni prečac") penje srednja trasa. Srednja trasa je čudna za Ilire, pa i za Turke, nema traga naselja na vr Zavelima, da ga je potriba povezat. Nije nešto uporabiv u zimskim uvjetima. Srednji pravac je svakako "ljetni pravac".

Istočniji pravac. Od Imotskog preko Zagorja u Vojkoviće/Mesihovinu/Bukovicu (Kulina!). To nam može šapljat da Rog Vdumpno smjestimo na Kulinu. Tim putem dolazi Pavao Rovinjanin 1640. i vidi lijepi zvonik, pa dolazi u Bukovicu.^.
Od luke u Makarskoj do Duvanjskog polja se nakon 1640. izgleda ide Bijankovićevom zapadnijom trasom.
1640. je bliža 1444. i 1448. kad se Rog spominje. Čini mi se da turski karavani malo manje koriste ovaj pravac od polovice 17. stoljeća.
Da je Rovinjanin išao srednjim ili zapadnim pravcem mogao je vidjet zvonik izbliza. Da je išao priko Dizdaruše izbio bi u Brišnik, a ne u Bukovicu. U templarska doba ovaj je pravac od Opačca i Imotskog polja u Duvno mogao bit više korišćen. Nema Božigrada. Lipo Nimac piše "Rošac" za jedno i Mletak "Buschi- Ruschi-" za drugo, e sad što se meni i drugima to ne sviđa, ko nam je kriv?

Mlečanima je 1204. smeta Zadar ko luka na Jadrnu koja nije pod njihovom kontrolom, pa su iskoristili IV. križarsku da ga satare.
Sigurno im nije pasala turka luka na Jadranu, i imali su planove za uzet to i utvrdit na Zadvarju i po vr Bijakove. Ne dalje.
Makarski biskupi imaju razloga u svojim izvješćima kapetaniju izravno ili neizravno nazvat Roškom, a ne Duvanjskom. Nisu išli otvoreno reć da im je interes priuzet Duvanjsku biskupiju, pa da je makar očenit komad pod drugim imenom jer je biskupsko misto ionako prazno od tog doba.

A o kulturi i administraciji i duhu toga doba i doba Alfonsove povelje 1444.? Što reći? Koju posluku porati?
Pismeno je bilo ono pratara po samostanima Bosne Srebrene, i par pisara po velikaškim dvorovima do ranga Rvatinića i Kozače.
A kako su Kozačini bili pismeni najbolje nam pokazuje transkripcija i transliteracija Alfonsove i Fridrihove povelje.
Stare matice i iz 18. stoljeća nam pokazuju i drugu pismenost. U tim terenskim uvjetima po razbacanim župama i uz toliki zulum… Dobro da su živi bili… kako je derano, nije krvavo.
Po tim utvrdama iz Alfonsove povelje nije stanova niko pismen, i šta je ima administrirat? Nije ni prihode zna pribilužit osim u raboš.
« Zadnja izmjena: 13 Travanj 2014, 19:10:55 poslijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #215 : 13 Travanj 2014, 18:46:46 poslijepodne »

Nije taj komad stupa bijo za nj, već za kakva geologa amatera namjernika na ovom forumu.
Ako je taj tvoj pajdo geolog po struci i štruci, osnovano vjeruem da ima tu kartu pri ruci kao i puno bolje podloge od te karte, ko i hidrogeološke i pedološke i tumače koje idu uz te i takve karte i brdo ine literature ko i dovoljno znanja da na prvu ispravno posloži taj priveliki nered na tom komadiću terena.
« Zadnja izmjena: 13 Travanj 2014, 18:55:37 poslijepodne glonga »

Offline vinx

« Odgovori #216 : 13 Travanj 2014, 18:57:37 poslijepodne »
Nije taj komad stupa bijo za nj, već za kakva geologa amatera namjernika na ovom forumu.
Ako je taj tvoj pajdo geolog po struci i štruci, osnovano vjeruem da ima tu kartu pri ruci kao i puno bolje podloge od te karte, ko i hidrogeološke i pedološke i tumače koje idu uz te i takve karte i brdo ine literature.

ma razumijemo se,,pajdo je geolog po struci i štruci....usput ono je na onoj "foto1." ----   370 metara udesno od ADZ-a(znači prema Vojkovićima),isti nivo,možda malo gorika-prima vrhu,ispod prstenaste,.uraslo u šumetinu....
« Zadnja izmjena: 13 Travanj 2014, 19:07:51 poslijepodne vinx »

Offline vinx

« Odgovori #217 : 13 Travanj 2014, 19:27:16 poslijepodne »
--ma da probam ovo,jesam li uvišćo...evo ga,izgleda da jesam;e valim te Bože!..a lipote
http://imgur.com/b04jRiu
« Zadnja izmjena: 13 Travanj 2014, 19:31:53 poslijepodne vinx »

Offline vinx

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #219 : 13 Travanj 2014, 21:28:17 poslijepodne »
tutek

A toj tvojoj slici je URL:
http://i.imgur.com/b04jRiu.jpg
pa je ubaciš ovdje tako da oko nje budu BBC tagovi za umećanje slike - "img"

[img]http://i.imgur.com/b04jRiu.jpg[/img]
i ova druga, škljocaj po slici (jer ne znam kako to iđe na windowsima i internet exploreru) dok ti se ne pokaže adresa u obliku
http://i.imgur.com/ImeSlike.jpg
završetak treba bit .jpg (može i .png i .gif, ako koristiš takav tip grafičke datoteke).

i druga
http://i.imgur.com/bf2egvn.jpg

Ovako je umetneš u upis u forumu
[img]http://i.imgur.com/bf2egvn.jpg[/img]ispred URL adrese slike
[img]i iza
[/img]ili škljocneš na one sličice iznad prozora u koji tipkaš upis, prva u drugom redku ti je za slike, pa se u prozoru u kojem tikaš pojave uneseni ti BBC (BletinBoardCode) tagovi za umetanje slike
[img][/img]
« Zadnja izmjena: 13 Travanj 2014, 21:44:08 poslijepodne glonga »

Offline geoherc

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #220 : 13 Travanj 2014, 21:44:31 poslijepodne »
Pozdravljam sve forumase Imotskog i prekograne - geolog sam po struci i na molbu vinxa sam se prijavio ovdje iako nisam bas korisnik niti ljubitelj foruma -- 1. od 14 str.foruma gdje glonga ubacuje geologiju u pricu o ovoj arheolosko-povijesnoj temi vaseg kraja - mogu napomenuti (kao geolog) nekoliko stvari -- prva - geoloske karte poput ove u mjerilu 1:100 000, ovo je list Imotski, na samom terenu mogu odudarat i po nekoliko stotina metara! sto sam se X puta sam uvjerio na terenu, ali pretpostavit cemo da onaj preklopljeni isjecak geol.karte na googleearth vrijedi -- ono sto je sigurno, da se radi o suhozidima koji su napravljeni od UPITNIK? vrste stijene uz pitanja svim forumasima o ovoj temi -- zelio bih vidjeti fotke ove lokacije? Moj inace moto i princip jest da JEDNA FOTKA govori TISUCU I VISE RIJECI! - pa bi detalje o kakvim se stijenama radi mogao reci tek kad vidim fotografije izbliza ovih suhozida? Nisam citao, niti mi se dalo ulazit u detalje ovog topika o kojem ste pricali, ali mislim da bi o geologiji znao nesto reci no nakon sto postavite (glonga, vinx) fotke izbliza ovog trokuta o kojem pricate ... pa eto cim vidim fotke izbliza dajem geoloski komentar. Pozdrav svima.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #221 : 13 Travanj 2014, 21:53:48 poslijepodne »

Dobrodošao, geoherc. Hvala na trudu.
Ja sam daleko od lokacije. Vinx-a sam već u jednom upisu pitala je li zagledā kamenje u prizidama, prvenstveno radi mogućnosti da se među njim nađe ono što arheolozi zovu spolij. Razumijem da ti se ne čita 14 stranica forumskih inglendi.
Meni ne smeta pamet za napamet tvrdit da su ili K21,2 naneseni jarugom od (jugo)istoka ili E,OI naneseni niz a stranu s južne strane. Naneseni u blizinu (istočno i zapadno od mikrolokacije, ili južno, uglavnom dovoljno blizu) a ljudskim radom doneseni na mikrolokaciju.  Ne znam kako je se i Vinxu u ovo doba godine motat oko tuđi prizida. Valjda ga ne će niko napadat. Postoje određeni stereotipi o Rožanima, Viranima, Koljanima, Crnolokvašima…
« Zadnja izmjena: 13 Travanj 2014, 21:58:03 poslijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
kamenolom?
« Odgovori #222 : 13 Travanj 2014, 23:27:25 poslijepodne »
Izgled(foto)da privarit

Je. Mislim da bi stine mogle bit iz ovog kamenoloma ako me fotografija grdno ne vara.
Oni lučno "nabacani slojevi sedimenta", kako su mi se na prvi pogled učinili, bi mogli bit slojevi (etaže) majdana. Izgleda li to uživo ko "stubište" etaža u kamenolomu? Kad se pogleda iz polja u brdo? Ovo između onih prizida i Lepuva? Bi li mogle bit terase kamenoloma? Erodirane i zatrpane nanosom.

« Zadnja izmjena: 13 Travanj 2014, 23:40:51 poslijepodne glonga »

Offline vinx

« Odgovori #223 : 13 Travanj 2014, 23:55:34 poslijepodne »
-tipkam na mob(zastarjela teknologija,nije pametan).ono izgleda kao da je baš kao stari kamen,stubiš-ima tu i jače tektonike?,ali dok ne pofotkam u paketu sa trokut_pa đo geoherc(pozz) nebi ništa íznosio(ipak sam amater i ovo şve mí nije struka,nego eto oda se,sabire,óduzima..
« Zadnja izmjena: 14 Travanj 2014, 00:04:09 prijepodne vinx »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #224 : 14 Travanj 2014, 00:37:12 prijepodne »

Da ne bi otkrivali možda već otkriveno (a ne(dovoljno)istraženo) bilježim iz Arheološkog leksikona BiH izvadke vezane za temu.

Ne znam ove toponime, a zanima me di je "Duga Njiva"? Je li blizu ovom u Pavlovićima/Nevistićima? "Kamenolomu" i prizidama - "ruševinama"?

Je li "Gradina više Bakulina Dola" makar na putu za prema onoj Dizdaruši?