Autor Tema: PEČAT KURIJE ROŠKO POLJE  (Posjeta: 142558 )

Offline belevarac

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
Odg: PEČAT KURIJE ROŠKO POLJE
« Odgovori #195 : 13 Travanj 2014, 00:27:11 prijepodne »
Druga stvar je ime izvorišta "Rošca" u Roškom polju. Kako to zovu mještani? Rošca su mi vrlo neobčan toponim/hidronim.
Rosica? Od rose i rosne trave? Je li Kosica roška daleko od Rošca-a. Evo belevarac kako bi ti složio genitiv od imenice Rošca? Rošaca?
Kosica - pa od nje Nuićevo i Rubićevo Koškopolje, i Rosica i Roškopolje.

Koliko se ja razumin u mehaniku, izvor "Rošca" su mnozsina od "Rošce" sr; rodnik mnozsine je "Rošaca". "Rozsce" bi mogla biti umanjenica od "Rog", ali neobična. Jer umanjenice na -ce su od sr (uvce, zvonce, poljce). Ne vidim kako bi moglo biti od "rosa"; jedino, mozsda, od "rosice", umanjenica u nazovniku mn., pa onda odpalo "-i-" u "rosce" > "rošce". Ali Hrvati toga kraja nisu gubili "i" u tom polozaju, nisu oni Vlaji od Benkovca. Tribalo bi proviriti kod mistnih govornika kazsu li "ova, nasha Rošca" ili kako. Koji je naglasak i dr.?
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline vinx

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #196 : 13 Travanj 2014, 00:39:29 prijepodne »
..ova naša Rošca,,,poša,iša,doša

Offline vinx

« Odgovori #197 : 13 Travanj 2014, 00:44:47 prijepodne »
Prije mi se čini da Rožani, Roščani iz Seonice-Omolja imaju tu svoje njive, livade, šta li već — zemlju.
Baš me zanima koristi li narod danas ime Rošci u Seonici-Omolju i kako se zovu mještani sela/zasoka Rošci? Roščani?

---mislim  da nemaju(Omoljani,Seoničani),opet?Raspitao se za ime Rošci u Seonici-Omolju,izgleda !da toga više nema,možda stariji znaju i izgleda zaseoka nema,to su Omoljani

Offline vinx

Odg: trt
« Odgovori #198 : 13 Travanj 2014, 01:49:39 prijepodne »
trt - treći roški trokut

Ne imajuć markantne točke na Velešovu Greblju, pođo mu tražit kuću. Na specijalki TK25 ima nekakva kota 937 u Pavlovićima/Nevistićima.
Google Earth kaže da točke nemaju međusobnu vidljivost, ili se ja ne znam s tim služit. Na terenu i na satelitskoj slici valda je lako nać tu kotu 937 možda na kakvoj gromilici jer se oko nje vide međe na karti, a na satelitskoj slici su te međe slično obrasle drvlje (i kamenjem). Ako ima optičku vidljivost, ima sve kriterije za mitski trokut. Može bit ta kota ili kakav obližnji vršak na mjestu gdje je u prirodi markantan na tom krajnjem kraju toga rta kojim Zavelim upada u polje. Ako se tu na terenu ovariše kakva točka s koje se vidi i Velika Mošnjača i Grad, to je to. Ako je nema, a šta ću joj ja, dogovorit ću se da je to raznila erozija i zatvorit trokut. A di no mi je onaj Vršak koji odgovara Završju?

Uzput. Ono IBO (In Bosna Othoman) mi se omaklo. Uz IRB na kupriškom stoji godina 1802., kad RB-a nije više odavno bilo. Daklem IBO vjerojatno nikad nije ni zapisan kao takav, osim u mojoj manitoj glavi.

glonga de mi malo prošaraj preko eartha,ako ti mogu dočarati,,al'priđi,gledaj od roška polja-naselje
od ove kote 937 idi prema koti 1012 nekih 200 metara,neka ti to bude jedna stranica,sad napravi trokut poviše Pavlovića,ostale su malo duže...uglavnom u ovim zidinama sve daje  oko 937.Zagledaj se malo u rastinje po ovim suhozidinama.Što ti misliš ima li ovdje kapaciteta...obrati pažnju i na šire područje u kontekstu odudara li,,,ne bi bilo loše malo se i dignuti ovom vododerinom,,,vidiš li ti neke prokope pa smotaj cijelom dužinom ispod V.mošnjače.Ja sam se tuda naoda,nešto mi uvik miriši na nešto,...
nadam se da sam ti uspio dočarati,s obzirom da sam trenutno hendikepiran,

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #199 : 13 Travanj 2014, 11:44:03 prijepodne »
Zagledaj se malo u rastinje po ovim suhozidinama.

Tu se najprije triba zagledat u kamenje u tim prizidama. Otkud te stine tu? Tu ne bi tribalo bit stina.
Ako imaš kakva pajdu geologa, a geomorfologiju s terena uživo moš najbolje pročitat sâm, daj mu da ti to pogleda i s karte i na licu mista.
Po mom amaterskom znanju geologije i geomorfologije, one su stine donesene.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #200 : 13 Travanj 2014, 12:25:51 poslijepodne »

Presjek kroz geološku na ovom dijelu karte je ona kosa crta što siječe slovo i u riječi Krnin.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #201 : 13 Travanj 2014, 12:52:00 poslijepodne »

Preklopljena geološka. Velik je tektonski, erozijski i geološki dernek tu na malom prostoru.
Geološka je mjerila 1:100000, pa sve da je topografska vuče grešku od 100 metara. Google Earth reljef je na bazi SRTM 3"x3" a to je na ovoj zemljopisnoj širini ugrubo 100x70 metara.
Tako da je lako pogriješit i to vrlo grubo.

Područje na kojem su one prizide je područje s kojeg su voda i morene tribale odnosit, a takva mu je i podloga K21,2. Vododerine su kratke, što triba opet vidit na TK25, a na sjevernim padinama dinarski planina i obrasle vegetacijom puno jače nego južne, podloga u vododerinama s juga je E,OI i ne dere se lako, ova jaruga s jugoistoka je teško tu mogla taložit stine formata "zidnjak". Područje je relativno podignuto jer se ta navlaka oko Mošnjače uzdiže u odnosu na okolni teren.
Za duljine vododerina ovde, moram ponovo bacit oko na TK25, po Google Earhu mi se čini da je to kratko. Kako god okrenem ne liči mi ni na materijal koji je ostavljao vodotok, ni ledenjak, jer je taj K21,2 je ogoljen, nedostaje mu u najmanju ruku puna visina susjednog sloja E,OI.

Materijal iz vododerina je završio u polju, nu ja nikako ne mogu izgatat da bi krupniji zidnjaci ostali baš na tom jezičku tla na kojem su te prizide. Ne znači da ne griješim, i to vrlo grubo.

Rasjed između Mošnjače i tog jezička (rta) zemlje s prizidama a koji se pruža po prilici zapad-istok je presjekao taj komad navlake i teren je smaknut po pravcu istok-zapad, tamo di je čelo "navlake Mošnjača" prekinuto, baš taj jezičak s prizidama je pomaknut prema Lepuvu.

Na terenu se valjda vrlo lako mogu očitat ovi tragovi navlake i rasjeda. Tamo di prestaju oni lučni slojevi sedimenta od Lepuva na istok.

Na sastavu padina Zavelima i polja i okolo samo su ovde prizide.

Na južnim padinama Zavelima koje su i golije i strmije bujice su na par mjesta napravile oblike vidljive iz Imotske Krajine, a na tim dionicama je drukčiji raspored s geoloških slojeva i vododerine su puno dulje. Toponim Žalo na južnim padinama Zavelima.
http://i.imgur.com/D14OXVW.png
http://i.imgur.com/PzO7NHP.png
Ove dvi slike se od lani drže na imgur.com, a vezane za jednu drugu ovoforumsku temu. Moš pobacat fotke i na imgur.com, pa dok dùr — dùr.

« Zadnja izmjena: 13 Travanj 2014, 12:56:46 poslijepodne glonga »

Offline vinx

« Odgovori #202 : 13 Travanj 2014, 13:34:31 poslijepodne »
Tu se najprije triba zagledat u kamenje u tim prizidama. Otkud te stine tu? Tu ne bi tribalo bit stina.
Ako imaš kakva pajdu geologa, a geomorfologiju s terena uživo moš najbolje pročitat sâm, daj mu da ti to pogleda i s karte i na licu mista.
Po mom amaterskom znanju geologije i geomorfologije, one su stine donesene.

..zamolio,nadam se odgovoru..

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #203 : 13 Travanj 2014, 13:59:34 poslijepodne »

Nego, previše je preciznih geometrijskih elemenata na tim prizidama tih parcela. Jesi li ikad izbliza zagledā kamenje iz tih prizida?
Jesu li mještani zaseoka nalazili tu išta zanimljivo?
Elementi parcelacije, evo i meni izgleda da nadotežem tezu dok ne pukne, liče na grčku horu, ajde, na rimski ager, ili su prizide samo malo porazmišćene od nekih ruševina. Previše je pravilnih geometrijskih elemenata, pravaca, kutova.

Jedino objašnjenje je da je sudeć ugrubo po raslinju na prizidama, ako ga nitko nije baš sika i podkresava,  možda polovicom prošlog stoljeća kakav bujični incident nanio hrpu kamenja kao ono na južnim padinama Zavelima, pa da su onda mještani otribili i oziđali pod špagu i u vinklo i u suvislije kutove i pravce, ali mi za to nema štofa ni u materijalu na površini rasjeda u E,OI materijalu i očekivanu vegetaciju, a pogotovo ne mogu zamislit da bi kamenje veličine koje se obično koristi u suvozidu završilo na tom jezičku zemlje. Nu, bujična provala je čudo po sebi. Ako postoji sjećanje kod starijih mještana na takav bujični incident ili više njih, onda je ovo vrlo nadotegnuto. Uglavnom, zbunjujuće.

« Zadnja izmjena: 13 Travanj 2014, 14:07:04 poslijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #204 : 13 Travanj 2014, 14:05:23 poslijepodne »

I ova Gradina istočno od te lokacije. Nu. Previše mi je grčka. Malo ih je viđeno, ako ne i nijedna da su joj zidine vako smotane u grčko vinklo i pripadne pravce. Grčki utjecaj? Vuče na Daorson i Ošaniće. Kako se zove ta gradina? Boomerang?
Uz one geometrijske elemente na parcelaciji, kad vidim vako nešto… ne znam. Čudno.

« Zadnja izmjena: 13 Travanj 2014, 14:07:52 poslijepodne glonga »

Offline vinx

« Odgovori #205 : 13 Travanj 2014, 14:12:54 poslijepodne »
..proslijedio geologu..ma imam hrpu tih slika,sa svim tim akcentima,,meni cilo"brdo"izgleda kao ....cjelina
PS.

Offline vinx

« Odgovori #206 : 13 Travanj 2014, 14:15:33 poslijepodne »
imamo pojam Vrata-ovaj klanac unutra, našao ostatke,građevne....a skroz u šumi ispod velike Mošnjače,mnoštvo podina,ravnih;;zidina..što se priko Google earth teško može uočiti
« Zadnja izmjena: 13 Travanj 2014, 14:25:21 poslijepodne vinx »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #207 : 13 Travanj 2014, 14:27:57 poslijepodne »

Ne znam zašto odbacuješ Kuline. U kontekstu onih povelja s obzirom na kontrolu duvanjskog prostora, ove su položajem s obzirom na tu funkciju odmah iza one ruševine iznad seoničkih Rošaca, od dosad razgledanih ruševina iz ždraka.

A ova ima potencijala, posebno mi se zanimljivom, vako iz ždraka, čini ona istočnija cjelina.

Offline vinx

« Odgovori #208 : 13 Travanj 2014, 14:31:41 poslijepodne »
..dok ne stanem na to ne mogu ništa iznositi...opeklo me to.Izgled(foto)da privarit

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #209 : 13 Travanj 2014, 14:33:14 poslijepodne »

Bijanković je ponajprije bio kod dizdara ovde negdi oko ovih Gradina i ruševina oko Dizdaruše.

Ovo oko Mošnjače je druga priča i drugo vrime. Puuuno starije. Bar tako mislim. Zeman gradi, zeman razgrađuje.