Autor Tema: PEČAT KURIJE ROŠKO POLJE  (Posjeta: 143068 )

Offline vinx

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Odg: PEČAT KURIJE ROŠKO POLJE
« Odgovori #165 : 12 Travanj 2014, 00:28:40 prijepodne »
Grad

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #166 : 12 Travanj 2014, 00:30:47 prijepodne »

U vodoravno položenoj elipsi je navodno nepresušni bunar. Na vr brda vrba mrda.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #167 : 12 Travanj 2014, 00:39:51 prijepodne »

Na ovoj seriji aereial fotografija ne mogu nać ruševina Ruschigrada, ovo što se našlo mi izgleda previše sjeverozapadno, no to bi lako moglo bit to. Ovo u vodoravno položenoj elipsi. Desna elipsa je za orijentaciju.

« Zadnja izmjena: 12 Travanj 2014, 00:43:35 prijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #168 : 12 Travanj 2014, 00:42:03 prijepodne »

Ozbljan kandidat za ruševine Rušigrada.

Offline vinx

« Odgovori #169 : 12 Travanj 2014, 00:45:32 prijepodne »
....poškljocamo(skoro)

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #170 : 12 Travanj 2014, 00:52:25 prijepodne »
....poškljocamo(skoro)

Bi će valjda i dogodine drago (poškljocat), najskoli ako je već ozelenilo. Ostavit za jeseni kasne. Bez lišća i trave.

Offline vinx

« Odgovori #171 : 12 Travanj 2014, 00:58:07 prijepodne »
...možda se i uspije.
Eno danas dobi informaciju da će nešto po Roškom Rogu čeprkat...okasnili(ovo zelenilo),al'ajde de, neka,upaliće georadar...laka noć.
« Zadnja izmjena: 12 Travanj 2014, 01:30:01 prijepodne vinx »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Sutina
« Odgovori #172 : 12 Travanj 2014, 12:38:06 poslijepodne »
…u razgovoru mi neko pripovidi,:Sutulja,Sutinlija,Satinlija,Satulija ili kako već da je pojam za usjek,klanac,klisura?

Na Delmatskom području je Sutina — usjek, klanac, klisura… Geonames.rg daje nekoliko Sutina i oko svake je nekakav klanac, s vodotokom, povremenim ili stalnim ili bez njeg.
Koliko je jezički Sutina daleko od Sutulja, Sutulja, Šatulija… to bi meštar za jezična pitanje - belevarac moga reć i ima li osnove za takvu pokratu.
Pod Zavelimom su Sutina i Satulija preblizu i preparalelno položene pa bi takva pokrata dovela do toponimske zbrke, ili bi je pak uklonila? Ne znam.
Ako Sutina nije o sv. Ilija, od kojeg je sveca? Sut-Ina. Sveta Ina, Agneza, Janja, Jane - Džejn…
Jireček i Muljačić, lino čitat…

Kartograf nije bez veze napisao "Ruine Rošac". Na takvim kartama, mislim da se nigdje nitko ne spori oko takvog imena zapisanog na austrougarskoj karti toga doba. Utvrda Rošac i — amen. Mi smo fenomen. Radovanu Jerkoviću i Amdiji Kreševljakoviću je tu trebao Rog pa im ne pàše.
Meni tuda treba božjačka utvrda Bog prvenstveno, a ako je nema onda mi paše Velim…
Po broju gradina područje izgleda prilično nebranjeno iz blizine, što može značit da se branilo iz daljine i da je tuda siguran grad klase Daorson i Burnum. Barzonja. Belevarac će me ubit.

Jesu li stari stanovnici mogli i glas d i glas v i glas z izgovarat ko Englezi u riječi the? Oćemo li ji za tu svrhu okrezavit? Jer onda Bardonja može bit zapisana ko Barzonja šoto.
I otvara mi nadotegnutu tvrdnju i rastezanje

Dalmion < Valmion < Velmion < Velim

A ovo me stalno vraća nazad. U krug. Ko pile u kučine. Ona kota 962? na Rošca-ma. Utvrda bi i po satelitskoj slici mogla bit baš na mjestu Rošca na oputini, a Grad — normalno u/na Gradu.

Oputina vodi baš preko toponima Rošca.
« Zadnja izmjena: 12 Travanj 2014, 13:00:01 poslijepodne glonga »

Offline vinx

« Odgovori #173 : 12 Travanj 2014, 13:08:53 poslijepodne »
....da ne priskačem,neka ostane ubilježeno:glonga"Što će Roški brig u(uz) Roško polje.
Obitelj Kelava su navodno u 19 stoljeću otišle u Bukovicu(Kelavin brig)...da on nije prošeta do kote 886 ,vrati ćemo se na ovo.

Offline vinx

« Odgovori #174 : 12 Travanj 2014, 13:17:57 poslijepodne »
--i još nešto da ostane zabiljuženo,pa posli:
glonga:Znaš di ovo vodi? U "rošku biskupiju" najkasnije, kad se duvanjski biskup sklonio pred Turcima u Roško Polje (što mi je čudno jer Vildanovi (Aličić) defteri ercegovačkog sandžaka 1477. spominju utvrdu Rog, a Duvno nikako. Ako smjestimo ovaj pečat u vrijeme "roške biskupije" onda utvrda Rog u defterima 1477. sigurno nije u Roškom Polju. Ili kurija, ili utvrda Rog? Oboje ne može.)

Daklem IRB. A ne IBO — in Bosna Othomana.

glonga:.... taman se pola gradiva zaboravi o temi, kad opet nešto ispliva ko ovaj tematski pečat roškog dušobrižnišva (curae), a ne kurije (curiae).

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
I Rog i Rošac
« Odgovori #175 : 12 Travanj 2014, 13:55:45 poslijepodne »

Negdje u literaturi je Rog ubiciran na Midenu, netko je to negdje tako ubicirao.
Čini mi se da to olako odbacujem.

Kad se promotre druga vremena lako je dopustit Rog očuvan u toponimu Rogovi koji u nekim drugim vremenima kontrolira prilaze iz Buška Blata a možda i od Brišnika, pregledat ću to na satelitskim slikama za tragove ruševina.

"Ruine Rošac" su Rošac, zasad je to najtvrđe povezano imenom i mjestom na karti koja je starija od 3. austrougarskog premjera, jer su špecijalkarte trećeg premjera na tom području, ako se dobro sjećam, u nijansama zelene, a ova je u nijansama smeđe i sive na području.
Rog su iz tog izveli Radovan Jerković (Bijanković preko Roške kapetanije) i Amdija Kreševljaković.

Oko Rogu Vdumpno dodatna nelogičnost je ta što su okolne utvrde pobrojane 1444. godine i danas očuvane. Ako je Topana u Imotskom na Modrom jezeru očuvana jer su je nastavili koristiti Turci, onda je čudno da utvrda/kula Proložac stoji nauzgor iako nema pisanih tragova da su je koristili Turci. Možemo nagađat da je kakav aga bašo i stanovao u njoj. Možemo, a to je najlakše, zaključit da je Rog zbog naše predočbe današnje o bogatstvu šume bio pretežito građen od drveta pa izgorio.

Današnja predočba Posušja je takva da današnjem razmatraču Prolosatz Vposutro nikako ne leži. Šta će Proložac u Posušju, ako je Imota Huimoth? I, što će konačno, utvrda Imot i utvrda Prolosatz tako blizu jedna drugoj. Jesu li Badnjevice bile prohodan putni kanjon? Ima li tragova, danas je to poligon za ekstremne športove. Ili su to utvrde različitih posjednika posjeda Vposutro i Huimoth? Ali to otvara mogućnost da i na području Roškog Polja imamo i Rošac i Rog, koji mogu postojat istodobno i/ili naizmjenično u vremenu.
« Zadnja izmjena: 12 Travanj 2014, 14:00:19 poslijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Dizdaruša-Gradina-Sinjal
« Odgovori #176 : 12 Travanj 2014, 14:27:32 poslijepodne »

Jezik je kuća bitka.

Utvrdu roške ili duvanjske kapetanije, a u koju je navraćao i Bijanković, po opisu hoda i po vojničkim užancama najlakše mi je locirat na Dizdarušu ili Gradinu. Sinjal je tu promatračko mjesto i optička (relejna, ime mu sve kaže - Signal, nije pasta za zube) veza Roškog s Duvanjskim poljem.

Dizdaruša nije tu bez veze, ili je dizdarov posjed ,ili je kula u kojoj je dizdar, ili je oboje? Posjed mi se čini tankim i za turski timarski sustav ne priliči dizdaru, jedina mu je prednost što mu je "s ruke" i blizu.

Nekih ruševina se i ne vidi, ali znakovit je toponim Gradina i nekakve nelogične potkovičaste zidine istočno od Gradine.

Po geloškoj karti podloga je K21,2, a satellitska slika mi je zanimljiva jer rijetko koji K21,2 ima takav odsjaj na satelitskim fotografijama, ili me dans peku oči ko što i jesu.

Ne mislim da je ovo Rog, već da je turska utvrda iz XVIII. stoljeća, a možda i od prije (kontrolira put), koju spominje Bijanković. Odavde mu se priča o putovanju do krajnjih granica Roška Polja sasvim uklapa.

« Zadnja izmjena: 12 Travanj 2014, 14:33:18 poslijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Rog
« Odgovori #177 : 12 Travanj 2014, 15:03:15 poslijepodne »

Ima mjesta i za Rog. Možda ne za Rog Vdumpno, ali, nemojte se odma ljutit, za Rog spram Buško.
Rog ili Mitra, ili oboje kako je zeman gradio i zeman razgrađivao? Pristup iz područja Buška Blata. Kod Mitrove glavice se vide nekakve ruševine, nekakva gradina. Ne vjerujem da je to glavica nekog Dimitrija - sina Mitra, već da je vezana uz rimske ceste koje su na slijedećoj slici vrlo neprecizno potegnute. Daklem, Mitra, rimsko božanstvo, očuvano uz rimske putne utvrde. Kao i na prijelazu iz Gorice i Imotskog, dakle Imotsko-bekijskog polja u Posuško polje.
Ne vjerujem da su posuški Mitri dobili prezime kao patronimik, već po očuvanu toponimu iz ilirskog/rimskog doba.
Mitri posuški. U ovom području posuških Mitara čini mi se da su nađeni i Mitrini žrtvenici, ili malo dalje na istok od njih.

Od rimskog do turskog zemana putna utvrda se mogla pomaknut k Rogovima, jer ni onaj za Konak tamo mi se ne čini da je dobio ime s Marsa, moglo je bit kakvo konačište na turskom karavanskom putu koji se vidi i na onim mletačkim kartama, na pravcu … - (Livno) - Grabovica - Roško Polje - Posušje - (Mostar) - …

Offline vinx

« Odgovori #178 : 12 Travanj 2014, 15:20:45 poslijepodne »
--upute:ne mogu postaviti slikovnicu

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
trt
« Odgovori #179 : 12 Travanj 2014, 15:22:22 poslijepodne »
trt - treći roški trokut

Ne imajuć markantne točke na Velešovu Greblju, pođo mu tražit kuću. Na specijalki TK25 ima nekakva kota 937 u Pavlovićima/Nevistićima.
Google Earth kaže da točke nemaju međusobnu vidljivost, ili se ja ne znam s tim služit. Na terenu i na satelitskoj slici valda je lako nać tu kotu 937 možda na kakvoj gromilici jer se oko nje vide međe na karti, a na satelitskoj slici su te međe slično obrasle drvlje (i kamenjem). Ako ima optičku vidljivost, ima sve kriterije za mitski trokut. Može bit ta kota ili kakav obližnji vršak na mjestu gdje je u prirodi markantan na tom krajnjem kraju toga rta kojim Zavelim upada u polje. Ako se tu na terenu ovariše kakva točka s koje se vidi i Velika Mošnjača i Grad, to je to. Ako je nema, a šta ću joj ja, dogovorit ću se da je to raznila erozija i zatvorit trokut. A di no mi je onaj Vršak koji odgovara Završju?

Uzput. Ono IBO (In Bosna Othoman) mi se omaklo. Uz IRB na kupriškom stoji godina 1802., kad RB-a nije više odavno bilo. Daklem IBO vjerojatno nikad nije ni zapisan kao takav, osim u mojoj manitoj glavi.