Autor Tema: PEČAT KURIJE ROŠKO POLJE  (Posjeta: 142536 )

Offline vinx

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Odg: PEČAT KURIJE ROŠKO POLJE
« Odgovori #45 : 08 Travanj 2014, 09:30:12 prijepodne »
..još malo karti 1:75 000

Offline vinx

« Odgovori #46 : 08 Travanj 2014, 09:33:38 prijepodne »
-katastarska

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Grčka Gradina
« Odgovori #47 : 08 Travanj 2014, 15:00:43 poslijepodne »
… Pije dvadesetak godina vodio sam razgovore sa tada starim ljudima Roškog polja koji su mi tvrdili da su se na gradu Rogu u vremenu njihova čobanovanja mogle vidjeti puškarnice te prostorija sa alkama (možda tamnica). Osim toga su mi rekli gdje se ima tražiti podgrađe, naime između grada i lokaliteta Mlakva (govorili su da su se nadzirali temelji više kuća, ali i veće zgrade na njivi danas zvanoj "Duge Njive". Gabariti grada Roga su impozantni, ako se nevaram 120 * 80 metara. Danas se ne vide puškarnice, ali se jazna vide zidine sa strane Krnjina a i manjom mjeri sa strane Pavlovića...početkom 18 stoljeća napušteni grad mještani su koristili kao kamenolom....

Možda idemo offtopic jer postoji tema "roško polje" na ovom forumu. Pošto na podforumu (povijest) ne vidim moderatora, izgleda sa smo sami sebi mjerilo oko toga koliko ćemo se udaljit od naslova (teme).

Ne znam za lokalitete o kojima govoriš (Mlakva, Duge Njive, Pavlovići). Živo me zanima je li lokalitet grada o kojem govoriš na mjestu koje je na slijedećoj karti označeno kao Grčka Gradina i/ili Grčinovac. Otprilike na sredini lijevog ruba (slike) karte.

Škljoc na sliku za uvećanje.

« Zadnja izmjena: 08 Travanj 2014, 15:03:24 poslijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Slavuša
« Odgovori #48 : 08 Travanj 2014, 16:13:35 poslijepodne »
-katastarska

Neke toponime na ovoj karti ne mogu (100%) jasno pročitat. Vinx, ako imaš uvid u kartu, a ne samo ovakav faksimil, molim za pomoć.

Prva elipsa slijeva: Gradina
Radi se o zanimljivoj gradini koju ne spominju ni Patsch, ni Radimsky, nit je ima u arheološkom leksikonu BiH.
Ako se dobro sjećam, brdo na kojem se nalazi zove se Vruljak.

Druga elipsa slijeva: Janjik Bunar?

Treća elipsa slijeva na crvenoj poligonalnoj crti: Kalinovac?
Točno čitanje ovog toponima mi se čini najbitnijim na ovoj karti.

4. elipsa: Slavuša
Ovo mi je zanimljivo iz drugih razloga. Radi li se o toponimu Slamuša? Iz izreka koja Slamušu označuju kao kraj svijeta. "Otiša u Slamušu." "Baci ću te u Slamušu" i slično. A i zbog oputine Slamuša-Stražbenica.

5. elipsa: Vr. Petrovac?
Ispod Šapina.

6. elipsa: Kratić?
Ispod Stražbenice (sic!). Stražbenica.

7. elipsa: Vrelo ??
Na sastavku oputina sa Zavelima i od Škorića prema Roškupolju.

Offline vinx

« Odgovori #49 : 08 Travanj 2014, 16:31:20 poslijepodne »
-na brzinu..

Offline vinx

« Odgovori #50 : 08 Travanj 2014, 16:33:29 poslijepodne »
-na brzinu..ne znam jesam li uvatio

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Toponim Karta na karti?
« Odgovori #51 : 08 Travanj 2014, 16:38:06 poslijepodne »
...slijedom toga ne može biti govora od tome da se iza VISNICZA krije Vinica, vec danas nepoznati toponim...

Takvo što se može zaključit na temelju jedne mletačke karte. Uvidom u niz karata stvari postaju malo jasnije. Praćenjem mletačkih karata i mapa, pa potom ranih austrougarskih neke stvari postaju jasnije, a neke se dodatno zakompliciraju.

Uzalud pokušavam nać onu austrougarsku s "Ruinen" u Zavelimu iznad Zagorja.
Međutim našao se loš faksimil jedne na kojoj stoji toponim "Becken Vinjica" koji sam spominjala.
Na ovoj su i staze malo "pročišćenije." Kod mletačkih kartografa za ovo područje vodotoci i jezera su neumjereno uvećana produljena i proširena. Ko da se radi o Norveškoj. Na mletačkim kartama u boji čitavo područje se plavi.

Nego, vezano za Ružigrad, Bužigrad… na ovoj karti je nestao, a u okolici mjesta gdje bi trebao bit on piše nešto meni nečitko. Karta? Huta? Korita? Kor'ta (od Kor'ta). Daklem malo iza sastavka oputine od Ržana i crkve Svih Svetih (Tutti Santi) i Vinjice prema Sedlu Prevor i oputine iz Rúpe Vinice (Becken Vinjica) prema Prevor Sedlu. Oputina ispod Zavelima prema karti prati Ričinu, zapravo Sutinu neumjereno produljenu na zapad. Mjesto na kojem se uključuje u oputinu prema Sedlu Prevor je nakarti iznad slova k u riječima Becken Vinjica i moglo bi bit na području koje je na prethodnoj vinx-ovoj karti označeno kao Gradina (Vruljak).
Podavelim ili Podbila ili čak Ričice se na ovim kartama pojavljuju pod imenom Rakovica. Ričice malo teže s obzirom na granicu, a Vir isto teško jer je upisan kao Vir (iako se na kartama toga doba pojavljuju duplikati o čemu je pisano u ranijim upisima na ovoj temi).

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #52 : 08 Travanj 2014, 16:43:43 poslijepodne »
-na brzinu..ne znam jesam li uvatio

Hvala, vinx. Ja za ubiciranje Ružgrada, Bužigrada nemam više vrimena, a i volje mi ponestaje.

Najlašnje mi se dogovorit sa sobom da je Rušigrad = Rošnjača. Ne današnje naseljeno mjesto Rošnjače, već Rošnjača na koti 1183 m.n.m s ovih starostavnih karata.

Da se nađe volje i vrimena valjalo bi obić onu Gradinu (Vruljak) na koti 766 m.n.m. s tih karata iako je ona samo na putu za Ružigrad po ovim kartama.
« Zadnja izmjena: 08 Travanj 2014, 16:46:05 poslijepodne glonga »

Offline vinx

« Odgovori #53 : 08 Travanj 2014, 16:53:01 poslijepodne »
-nešto iz daleka ...(u sebi) Rošnjača-Mošnjača

Offline vinx

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #55 : 08 Travanj 2014, 17:27:54 poslijepodne »
Rog
http://planinarenje.hr/kt/gorja/bih-gorje/zapadna-hercegovina-cvrsnica/zavelim-vrh-kolakovac/crkva-svetog-ivana-rog-vrh-kolakovac-zavelim-mocil/

Je li to opća roška ubikacija Rog-a? Lokacija Grad?
Istočno od lokacije Rošca?

A meni se činilo da na lokaciji Grčke Gradine treba tražit u najmanju ruku Dalmion ili kakav grad u klasi Daorsona (Ošanići) i Burnuma.

To nedvojbeno jest Grad. Nu nije Rog. Ni "Rogu Vdumpno" iz povelje Alfonsove (taj je između Seonice i Omolja, (zašto li je Barišić sjedište hercegovačkog apostolskog vikarijata plasira baš u Seonicu? i zašto baš Mandić sve do Eubela provlači biskupiju Rosanensis kao Roško Polje, a ne Rošce, Roški Brig i Seonicu-Omolje, to je dio posebne pričea o D. Mandiću)), ni kasniji Herceg Stjepanov u Roškovcima. Zašto bi Erceg po prihode (vidi drugu temu (roško polje) )u Džubrovnik slao Rožanina koji nije iz Roškovaca kod Blagaja?
Prvi defteri također pokazuje da Rog o kojem goveore nije u duvanjskom kraju već u Nahiji Blagaj. Ercegovački sandžakbeg jaše u rat s posadom Roga, a stoluje u Blagaju (u vrime Vildanovih deftera 1477.). Ne bi ubicirala taj Rog u Roško Polje ni da su u ta doba (1477.) jašali na motorima i sazivali se u pohod mobitelima.

A Rošku kapetaniju ni Šabanović ne zna kamo bi š njomen. Biskup Bijanković je bio u Rošku polju kod dizdara neke tvrđave u gostima, nu nigdje ne piše da je ta tvrđava — Rog. Osobno ne mislim da bi ta utvrda bila na narečenoj lokaciji Grad. Kakva im je to zaštita od Mlečana s juga 1718. i kasnije? Ta utvrda Sutlijaševića u Roškom Polju u 18. st. je bila kakva drvena utvrda tipa "palanka" sklepana iza 1718. (1721. i li još kasnije) za potrebe smještaja turske vojske u novu granicu iza Požarevačkog mira.
« Zadnja izmjena: 08 Travanj 2014, 17:41:06 poslijepodne glonga »

Offline vinx

« Odgovori #56 : 08 Travanj 2014, 18:16:36 poslijepodne »
..sa vojne,,

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Konačno, Vèlim!
« Odgovori #57 : 08 Travanj 2014, 19:20:51 poslijepodne »
..sa vojne,,

Otolen mi dođi.
Grad je Velim, a ne Rog. Grad Vèlim između Imoskog i Duvna.
Konačno. Tražim ga ima sto godina. Ona Gradina (Vruljak) je bila ozbiljan kandidat ali je pala iz jezičnih razloga, kao i ove dvi "Gradine" u Zagorju, ova zapadnija Gradina (na karti iz citata) u Zagorju i "Valj" pokraj nje su bili posebna zavrzlama (od Velim do Valj).

Ne stankovačka^ utvrda Velim. Ni poljičko brdo.
Ni slivanjski zaselak.

Ni ovaj viš Zdilarove Drage:
Jedna slika gori-doli. Samo za Zavelima.
Velim.

Izvornik

Kako se zovu greblja? Velešova ili Velesova.

Tu piše još Sv. Ilija. Je li tu neka kapelica sv. Ilije?

Na toj vojnoj se vidi i znak za crkvu ili kapelicu uz naziv Srce Isusovo sjevernije od brda Rošnjača. Čini se kao pravo mjesto za kontrolu usedline Privor, ako je Ružigrad Bužigrad osiguravao taj putni pravac, a trebao bi. Doduše uz svekolike mape to bi tribalo pogledat s lica s mista. Oputina kroz Škorića Brijeg sjeverno od crkve Srca Isusaova ide na prijevoj Privor. To je ta oputina sa starih karata.
« Zadnja izmjena: 08 Travanj 2014, 19:52:28 poslijepodne glonga »

Offline vinx

« Odgovori #58 : 08 Travanj 2014, 19:54:15 poslijepodne »
--mislim da je Veleše(o)va greblje...opet tribalo bi bolje priupitat

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Nije Karta, nego Kula?
« Odgovori #59 : 08 Travanj 2014, 20:04:15 poslijepodne »
A ima li ikakva kapelica sv. Ilije?

Nego, ne mogu sebi virovat, ni svojim očiman, de ti pogledaj (bez sugestije) piše li na ovoj karti "Kula" na mjestu gdje je na drugima Ružigrad-Bužigrad.

Može li se od starijih stanovnika Rošnjača izvuć sjećanje na kakvu Kulu?
Ipak je ovo malo mlađa karta u odnosu na mletačke, iz vremena kad su austrougari počeli crtkarat detalje na području.
« Zadnja izmjena: 08 Travanj 2014, 20:06:21 poslijepodne glonga »