Autor Tema: PEČAT KURIJE ROŠKO POLJE  (Posjeta: 133368 )

Offline Delmata Dinaroid

• Iskusni forumaš...
Odg: PEČAT KURIJE ROŠKO POLJE
« Odgovori #1680 : 12 Srpanj 2015, 16:45:38 poslijepodne »
@Glonga rodijače  imam ja tu knjigu od Bagarića i upravo gledam taj križ koji je jako sličan Peraginom u Roškom groblju a isto tako imam i te matice iz kojih vadiš  Fr. Joannes Scopibuscich naime teško da ih je u Duvnu imao tko prije mene i ja sam ih i ustupio pra Robertu preko pokojnog Marka 2008 godine a dobio sam ih još davno od jednog prijatelja iz Kanade ( A imam i sve ove koje postoje u Roškoj crkvi a oko kojih je se pra Robert slabo potrudio isčitati ih)   no…Ja ti ni uz najbolju volju u ovom prezimenu „ Scopibuscich „ u orginalu u  maticama ne vidim slovo  P koje ti vidiš nego iako malo čudnovato i  nekako izduženo ja ipak vidim slovo C dakle vidim onako kako bi i trebalo biti ScoCibusich…Ne zamiri ako sam u krivu jer siguran sam da sam nešto stariji od tebe i jbg  samim tim ponešto i ćoraviji….;)…I da mislim da previše pažnje poklanjaš  tim sitnim pogreškama kao što su isčitavanje pojedinih slova jer slovo R pisano rukom lako postane B kao  i K…Neš ti  tamo neko Koškopolje i zapisivača  od koga je moj did Rožanin  stariji…;)

Offline Delmata Dinaroid

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #1681 : 12 Srpanj 2015, 16:48:35 poslijepodne »
Nego 02. kolovoza na izvoru Močila organiziram gusle gangu i diple pa ti aj lipo dođi da se ja ti i vinx  porazgovorimo  a ako oš i ove matice koje imam ću ti ustupit jerbo nisam ti ja baš za neke pisanije....More i neki drugi datum nije problem pozzzz

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: POMOĆ Pitanje
« Odgovori #1682 : 13 Srpanj 2015, 12:45:41 poslijepodne »
Potjeh ne zna? Pretpostavljam kako može doznati od Ljube Gudelja ako se Gudelj sjeća. Upitaj ga na privatnu poruku na ovom forumu, ako ne čita forum.
Ne zna Potjeh ko mu glavu nosa. Forumom povremeno proletim. Šta ću kad ne kontam od čemen pišete, a nisan ima vrimena se uputit. U Rošku sam Polju bio prija Glonge, još dok nisan zna ni odat. Ako što mogu pomoć, pomoć ću. Vidit ću šta je pitanje, upitat Ljubu pa javit.

Offline vinx

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Zadnja izmjena: 13 Srpanj 2015, 13:07:46 poslijepodne vinx »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #1684 : 13 Srpanj 2015, 15:33:29 poslijepodne »
http://aroundguides.com
Pitaš: — Otkud im podatci? Ne š ti podataka. Geonames.org npr., Panoramio.com, itd.
npr.
http://www.geonames.org/3286113/skocblusicevhan.html

Oni bunari u Kamešnici su već bili na temi s nekog loko web mjesta, Podgradina i/ili Miši. Navodno iz austrougarskog doba.
Nakeljeni su bili i linkovi na loko stare kuće, s posebnim naglaskom na način izvedbe kamenih nadvoja.

A pitanje? Pitanje je epsko.

U Rošku sam Polju bio

Je li Duvno di je prije bilo?

Dobro. Epsko-lirsko.

Je li Duvno di je prije bilo
i mejana kod Šarića ana?
« Zadnja izmjena: 13 Srpanj 2015, 15:39:26 poslijepodne glonga »

Offline vinx

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #1686 : 13 Srpanj 2015, 21:59:35 poslijepodne »
Ne znam. Ono nad Bilom?
Rt u polje. Sugestivna analogija s Libom. Preočito.
Čini mi se da mu je sve do melioracije osičeno i besmisleno livo krilo kroz veći dio godine, a desnog krila u antička doba i nema (400 m).
Možda pogledat austrougarsku špecijalku i vidit što je bilo potopljeno tj. suho samo u sri lita.
« Zadnja izmjena: 13 Srpanj 2015, 22:02:40 poslijepodne glonga »

Offline vinx

...jedan križ u Bukovici...
« Odgovori #1687 : 14 Srpanj 2015, 12:31:38 poslijepodne »

Vinx, drago bi mi bilo, i zbogradi Delmate, ako nađeš nauzgor, ja l' nauzdol (na-uzdol) i uslikaš jedan križ u Bukovici, ili iz Bukovice. Onaj što ga je Bagarić 1989. objavio na stranici 116.

....
A je vruće, krvi ti i tla.
Glonga me zamolila,pa...

Ovdje,
43.599680, 17.264233

(malo sam ga vodom "umio"...poradi svega)

« Zadnja izmjena: 14 Srpanj 2015, 12:33:38 poslijepodne vinx »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #1688 : 14 Srpanj 2015, 13:27:28 poslijepodne »
Da mi se ne zamiri.

Ko će ti zamirit? Ma to jednom kad lišće pane triba organizirat planinare i druge da pročešljaju lokaciju Stari Grad u krugu polumjera 800 metara i uslikaju svaki kamen jerbo po slikama s Kamišnice na Panoramio.com i sličnim mjestima nema ničeg ni blizu Starom Gradu i Pločetijem Putu.

Hvala za "Roško-Bukovički Križ". Znakovito. Do pol keltski. Na razmirju predkršćanskog keltskog i grčkog utjecaja na Delmate.

Nego, kad ti tako dobro iđe ovo dokumentiranje nasljeđa… jednom… ka bude i ako je još išta nauzgor… Vučkovine vridi poslikat. Čitko.

Stipo Manđeralo. Vučkovići na Duvanjskim Vučkovinama. Kačić. No.44.-45. Sinj. 2012.-2013. pp. 207.-221.
http://franjevci-split.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=4630&Itemid=21
http://franjevci-split.hr/pdf/kacic_44-45_I_dio.pdf

Offline geoherc

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #1689 : 14 Srpanj 2015, 17:00:26 poslijepodne »
Ljudi ee ovo sad ne mogu da ne prokomentiram - ZAHVALJUJUĆI OVOM ZADNJEG VINXOVOM ATACHMENTU - TJ.SLICI - STAAROG KRIŽA -- ovo je već PREOČITA PODUDARNOST da nema ama baš nikakve veze između ovog, unatoč 'ogromnoj?' starosnoj razlici - PROSUDITE SAMI! - DAKLE SLIČNOST UREZANIH RUKA 'STAVLJENIH' OKO PASA S ISPRUŽENIM PRSTIMA -- GOBEKLI TEPE - (za one koji ne znaju, MORAJU UPOZNATI OVAJ LOKALITET KOJI MJENJA ČITAVU DOSADAŠNJU POVIJEST ČOVJEČANSTVA - samo ga uguglajte i izvolite čitati) a sličnost je prema jednom od najintrigantnijih megalita iz gobekli-ja kojeg su interpretirali arheolozi kao 'neko posebno svećeničko lice' -: http://ngm.nationalgeographic.com/2011/06/gobekli-tepe/mann-text, zatim SLIČNOST S KIPIĆEM LJUDSKE FIGURE TAKOĐER NAĐENE U GOBEKLI TEPE-u (idite dolje na linku- nećete mašit): http://humansarefree.com/2011/01/gobekli-tepe-12000-years-old-temple.html ZATIM SLIČNOST S KAMENIM MEGALITIMA USKRŠNJEG OTOKA: http://1.bp.blogspot.com/-UCInLjsr_98/UtsGeFNGQCI/AAAAAAAAQWU/Z7JsJ5Vt6Pw/s1600/IMG_6246-1_edited-1.jpg NADAM SE DA STE DOBRO POGLEDALI NAVEDENEU SLIČNOST - ŠTA, KAKO I TKO ? SVAŠTA ĆE SE JOŠ OTKRITI !
VELIKI POZZ

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #1690 : 14 Srpanj 2015, 19:22:17 poslijepodne »

Roško Polje livo, Bukovica desno.

Offline belevarac

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #1691 : 14 Srpanj 2015, 19:27:49 poslijepodne »
Slucsajno nabasah.

Ljudskoliki (antropomorfni) krizs i Globekli Tepe! Slicsnost je u tome, shto su oba od kamena. Vishe je slicsnosti s Mostarom: i tamo ima Tepa.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline vinx

« Odgovori #1692 : 14 Srpanj 2015, 21:49:38 poslijepodne »
Slucsajno nabasah.

Ljudskoliki (antropomorfni) krizs i Globekli Tepe! Slicsnost je u tome, shto su oba od kamena. Vishe je slicsnosti s Mostarom: i tamo ima Tepa.

Oba kamena?
« Zadnja izmjena: 14 Srpanj 2015, 22:42:41 poslijepodne vinx »

Offline geoherc

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #1693 : 14 Srpanj 2015, 22:05:03 poslijepodne »
belavarac - nešto mi skroz slabo KONTAŠ, ili slabo vidiš, ili nisi uopće pročito dobro tekst što sam napiso, PONOVITI ĆU, i tebi i onima koji NISU DETALJNO PROČITALI - ono što sam napiso: neuobičajena i NEPOBITNA SLIČNOST između križeva od vinxa i glonge i gobekli tepea, i uskrsnjih otoka, nije samo u tome što ti misliš, VEĆ U DETALJU MOTIVA, detalju ruka stavljenih na bokove s prstima ispruženim s vanjske strane bokova! što bi se reklo i ćorav bi skonto! valjda nisi ćorav. A ako oš evo objasnit ću ti ko djetetu: AKO IMAŠ ZDRAVE RUKE STAVI IH NA BOKOVE I ISPRUŽI SVE PRSTE OSIM PALČEVA S VANJSKE ODNOSNO PREDNJE STRANE BOKOVA ! evo jel možeš to napraviti da ti bude jasnije U ČEMU JE ZAISTA NEOBIČNA SLIČNOST PONOVIT ĆU - DETALJA MOTIVA - JOŠ JEDNOM VELIKI POZZ.

Offline belevarac

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #1694 : 14 Srpanj 2015, 23:26:56 poslijepodne »
Ma kakvi, bolan, nishta ti ja ne razumin. A ti malo bolje pogledaj, kad vech govorish o prstima i palcsevima, gdi su palcsevi na jednom, a gdi na drugom krizsu, te shto znacsi "podbocsiti se", a shto sastaviti ruke izpod pupka. Nema dvojbe da su slicsnosti izmedju antropomorfnih krizseva i ove "human statue":
http://humansarefree.com/2011/01/gobekli-tepe-12000-years-old-temple.html
očite - pa zaboga u oba se slucsaja prikazuje ljudski lik. A ti zapeo za istovitnost primitivnoga nacsina prikazivanja prstiju shaka. Za te bi bilo sve obicsno, kada bi u jednom ili u drugom slucsaju ruke visile i mlatarale po vitru.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)