Autor Tema: Hrvatsko-srpski snošaji  (Posjeta: 2700 )

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Hrvatsko-srpski snošaji
« : 24 Listopad 2013, 21:26:55 poslijepodne »
Ne mereš prdnit da neko ne spomene Srbe. Koga će mi oni đavla. Imadem s druge strane Madžare, Slovence, amo musulmane, tamo Talijane. Sve banda, ali brate priviše je u nas 'gledatelja Žikine dinastije' (Hodak), pa što se god dogodi iz navike ćire u Beograd. Ovih sam dana naletio na neke briljantne rečenice analize trunutačnih hrvatsko-srpskih odnošaja (snošaja), pa bih ih želio ovdje podijeliti s ekipom koja uglavnom konta da je to bio divlji brak koji nije bio niti sklopljen pred oltarom i da ga nema smisla niti podgrijavati, ali jeebi ga kad živimo u okruženju u kome su glavne vijesti smrt neke Jovanke Budisavljević, a neku nepoznatu glumicu se proglašava hrvatskom Avom Gardner i njome se pune stupci medija samo zato jer se u autu vozila sa Srbinom i to vraćajući se s predstave iz Beograda. Koji je tim ljudima da ne kažem. Što kukaju za loncima Egipatskim?

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Hrvatsko-srpski snošaji
« Odgovori #1 : 24 Listopad 2013, 21:29:17 poslijepodne »
A sad briljantne rečenice:

Da se razumijemo. Normalizacija i suradnja dviju država mogu se samo poželjeti. Ali, samo život i vrijeme mogu biti plodonosni. Jednostavno nema mjesta forsiranju prijateljstva i uspostavljanja nekih naročitih političkih sveza. Takav odnos ne odgovara masovnim emocijama ni s jedne ni s druge strane, ne odgovara stvarnoj važnosti Srbije, jer za Hrvatsku je, kad je riječ o zapadnobalkanskim zemljama, daleko važnija gospodarska suradnja s BiH, Crnom Gorom, Kosovom ili Albanijom, a zna biti izravno kontraproduktivan.

Svako umjetno zatopljenje završi novim zahlađenjem, svako forsirano mirenje novom svađom. To je kao kad se muž i žena nakon rastave nastoje pomiriti i nastaviti zajednički život. I to sve nekako ide sve dok ne počnu razgovarati o tome tko je kriv za razlaz. Na toj kritičnoj točki obvezno nastupa nova svađa. Kao da u Hrvatskoj još mnogima ne ide u glavu da su Hrvatska i Srbija dvije odvojene zemlje i da je njihov savez bio nesretan za oba naroda.

Naš Josip imotski

Briljantan analitičar, dijeli prvo mjesto s odvjetnikom Hodakom. Pronicljiv i istinoljubiv.  :dorfa

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
In medias res
« Odgovori #2 : 24 Listopad 2013, 21:35:47 poslijepodne »
I je li moguće pomirenje na različitim istinama ili na nekoj »srednjoj« istini (teza o podjednakoj krivnji za rat)?

DR. RAGUŽ: To je tako teško pitanje. Možda brutalno zvuči i ne bi se očekivalo od teologa da tako razmišlja, ali mišljenja sam da će do pomirenja teško doći jer Srbija u Domovinskom ratu nije poražena. Kad kažem da nije poražena, onda taj pojam podrazumijevam pod dvostrukim vidom: prvo, Srbija nikad nije priznala ni agresiju na Hrvatsku, a kamoli poraz; drugo, na međunarodnoj razini nikada se pobjeda Domovinskoga rata nije shvaćala kao poraz Srbije. U tom smislu Srbi sebe ne doživljavaju uopće poraženima u Domovinskom ratu. Eto, zašto Srbi imaju svoju istinu, a Hrvati svoju istinu, ili još gore intelektualci svoju bezličnu istinu o podjednakoj krivnji.

To mogu dočarati na primjeru Njemačke. Put pomirenju između Nijemaca i Poljaka, Nijemaca i Francuza nije samo njihova visoka razina kulture, kako se to obično navodi, nego ponajprije činjenica da su Nijemci poraženi i da su prihvatili (morali prihvatiti) poraz. Zato tvrdim da će do pomirenja Srba i Hrvata teško doći, da ćemo još dugo imati dvostruke istine, dokle god Srbi javno, institucionalno ne priznaju poraz. A u tom se krije jedan od glavnih uvjeta pomirenja među Hrvatima i Srbima.

Rekoh na početku da zvuči čudno i pesimistično da jedan teolog tvrdi kako je priznanje poraza jedan od uvjeta pomirenja. Ali upravo to je bit kršćanske poruke: obraćenja nema bez priznanja poraza, tj. bez priznanja grijeha. Hoće li se to dogoditi u skoroj budućnosti kod Srba u Hrvatskoj i u Srbiji? Sumnjam, ali se nadam.

optužujem toga hrvatskog intelektualca zbog nebrige i ravnodušnosti

Izvrstan intervju.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #3 : 27 Listopad 2013, 09:30:15 prijepodne »
"Kad prošećete gradom Zagrebom, pogledate ploče, zgrade, prolistate stranice povijesti, vidite koliki je doprinos Srba Hrvatskoj, našem uspjehu", rekao je Josipović dodavši da je u povijesti tih odnosa bilo i neuspjeha, a najveći je bio rat.

Lignja guzoliz

Smradu udbaški, što nisi doša u Vukovar i reka da kad malo pogledamo ruševine da bi i bolje vidili. Eto, mala sitnica se zgodesila...ratić. Inače su odnosi za 5.  :mirbi
Ti si Josipoviću glava udbaške hobotnice u današnjoj hrvatskoj!

Offline belevarac

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #4 : 28 Listopad 2013, 15:49:44 poslijepodne »
Pa, sagledavajuchi sve csinjenice, mislim da je njihov najveći doprinos na području materijalne kulture. U njezinu razaranju.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline golozlo

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #5 : 28 Studeni 2013, 15:03:54 poslijepodne »

Divno od tebe Potješe , nek' ti lepo sebi stvaraš sliku na osnovu onoga iz medija i one prošlosti  koja tebi odgovara , ali od toga neće Srbi nestati i ispariti iz komšiluka a kamoli da će prestatiti "naše" zajedničko *ebavanje,mržnja i ljubav.

Al' jedno si u pravu , mi se nikad ne možemo pomiriti , ali nikad ni prestati imati seks , mada je to incest i još pritom pederluk tj.bolje rečeno patrijahalni incest.

Ja imam odrđenu teoriju tzv.krivog odraza u ogledalu.

Srbin kad ugleda Hrvata ili obrnuto kad Hrvat ugleda Srbina on vidi  sebe kao iskrivljeni odraz  u ogledalu.
I pošto je takvo šta jedinstveno u psihologiji naroda na dunjaluku , čoveku(Srbinu ili Rvatu) ne preostaje ništa drugo nego da ode i nikad više ne vidi ovaj iskrevljeni odraz , ili da ogledalo slomi i skrcka na iljade komadića.
A pošto je nemoguće da se ode i više nikad ne vidi taj odraz u ogledalu , i  pošto je nemoguće slomiti ogledalo na hiljade komata jer ogledala ima  koliko ima i ljudi , ostaje nam samo protiv prirodni seks i dualistički pristup međusbno životu , "malo ja tebi a onda ti meni" princip.

Nikakve isprike i izvinjena penisa ne vrede među nama i tu jednostavno nemoš ništa.
Hrvati misle da je vremeprošlo od 2.sv.rata i da je dovoljno vremena a i dovoljno izvinjanje bilo sa njihove strane , međutim Srbi početkom 90' su to shvatili kao ruganje i kao pišpanje po grobima Srba i onda su napravili još goru stvar jer je u pitanju bio kraj 20.veka.
Da sad Srbi koletivno počnu da se izvinjavaju i da kose sebi čupaju na glavi bacajući se u Dunav i Drinu od kajanja zbog zločina i napada na Hrvate , običan Hrvat bi rekao :"Nije loš performans al' može to mnogo bolje" , a drugi običan Hrvat bi rekao :"Pazi ti Srba što se napadno kaju , mora da nešto spremaju ponovo , a i verovatno će ovi naši domaći izdajnici komunjare i jugoslovenčine brže bolje njima u zagrljaj"

Znači rešenja nema , mada možda ipak i ima , a to je raspad BiH.
Nas ne treba više ništa spajati a naročito politički i državno , e tek onda postoji velika mogućnost da se po prvi put u istoroji zaista poštujem, i to tako da ti mene poštuješ kao Srbina aja tebe kao Hrvata što dosad nije nikad bio slučaj.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #6 : 28 Studeni 2013, 19:37:26 poslijepodne »

Srbin kad ugleda Hrvata ili obrnuto kad Hrvat ugleda Srbina on vidi  sebe kao iskrivljeni odraz  u ogledalu.
I pošto je takvo šta jedinstveno u psihologiji naroda na dunjaluku , čoveku(Srbinu ili Rvatu) ne preostaje ništa drugo nego da ode i nikad više ne vidi ovaj iskrevljeni odraz , ili da ogledalo slomi i skrcka na iljade komadića.
A pošto je nemoguće da se ode i više nikad ne vidi taj odraz u ogledalu , i  pošto je nemoguće slomiti ogledalo na hiljade komata jer ogledala ima  koliko ima i ljudi , ostaje nam samo protiv prirodni seks i dualistički pristup međusbno životu , "malo ja tebi a onda ti meni" princip.
Goli zliću, ja imam određenih problema s tvojom teorijom, i to zato što ne pristajem na to da su Srbi i Hrvati tek dva naroda kao i svi drugi narodi, kao svatko je za nešto kriv. Istina, možemo reći da smo mi Hrvati imali jednu osvetničku grupu koja se kolektivno obrušila na Srbe (između ostalih) u drugom svjetskom ratu, ali to ne znači da smo isti. Mi Hrvati nikad nismo imali osmišljen plan ovladavanja Srbijom ili nekim njezinim dijelom. Obratno nije slučaj. Dakako, vrlo malo u Srba ima svijesti da je Garašaninovo Načertanije velikosrpski spis. Gro vaših povjesničara ga vidi nevino jugoslavenskim, a to nije istina. Hrvati su dobili po nosu zbog zločina ustaških, a ustaša je možda bilo do 15% među Hrvatima, a malo ih je da i nevini nisu glavom platili samo zato što su bili ustaše, a cijeli narod i danas nosi stigmu koju mu znalački lijepite da se ne vidi što ste u mnogo većem postotku činili devedesetih.  S druge strane, među Srbima ni danas nema svijesti o tome što su učinili Hrvatima devedesetih. Ne priželjkujem osvetu. Priželjkujem tek pravedno i potrebno pokajanje. Nismo mi isti Goli zliću. Ne mislim na tebe osobno. Nas dvojica kao pojedinci se možemo volit do neba, al hebi ga, kad mi staneš na žulj poslat ću te u srpsku materinu. To je tako.
« Zadnja izmjena: 28 Studeni 2013, 19:42:53 poslijepodne Potjeh »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #7 : 28 Studeni 2013, 19:57:12 poslijepodne »
Nas ne treba više ništa spajati a naročito politički i državno , e tek onda postoji velika mogućnost da se po prvi put u istoroji zaista poštujem, i to tako da ti mene poštuješ kao Srbina aja tebe kao Hrvata što dosad nije nikad bio slučaj.
Apsolutno se slažem s tobom u ovome da ako bismo se pošteno odvojili da bismo imali stoput bolje odnose, odlične dapače. Danas sam u Splitu na Gripama vidio neku reklamu na talijanskom (nešto 'ke bela Italia', vako nešto) i mislim, materetimile, pa ovi su tu terorizirali prije samo 70 godina i niko nije tu reklamu zašara. Dokaz je to da Hrvati znaju praštati. Kad bi tako pisalo 'ma ke bela Serbija', samo bi vidio što bi bilo s reklamom. Isto tako, podno samostana svete Klare vijori se slovački barjak na visokom jarbolu. I nikome ne smeta. E, ali da je srpski ja bi se prvi uzvera na jarbol i potpalio ga. Jeebi ga drugar, ne ćemo se pravit da ništa nije bilo, ili da smo mi kadri oprostiti neraskajanim razbojnicima.
Nije istina da se Hrvati i Srbi nikad nisu poštivali. Zapravo su veći dio povijesti živjeli mirno jedni kraj drugih. Ja te uvjeravam da je nemir počeo kad je brat Srbin osmislio strategiju krađe tuđega (a ne obratno!). Načertanije. A naše su pametne glave (Meštrović, Kljaković, Trumbić, pa i Radić) trkali tamo pristajući na to da Srbija bude južnoslavenski Pijemont. Kad su se otriznili od te ludorije, već su ga pofumali do balčaka.

Offline belevarac

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #8 : 28 Studeni 2013, 20:24:58 poslijepodne »
Potjeshe, sukobi Hrvata i Srba pocseli su u razdoblju 1170. - 1220., i traju do danas. Nikada ne tje priestati.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline golozlo

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #9 : 28 Studeni 2013, 21:54:38 poslijepodne »

Bravo Belevarac ušao si u iskon sukoba.

Srbi su pravoslavci a Hrvati katolici , i to je suštinska podela koja je bogom dana za sukobe , i čim budu neka nova trvenja u svetu i propast sloboda čoveka kao pojedinca(fašizacija) Srbi i Hrvati će zauzeti kao sudbinski različite strane upravo zbog te drevne srednjovekvne podele i napasti jedni druge na neki način.
Zato je za takvu vrstu izlečenja nabolji lek neživeti zajedno u bilo kakvoj političkoj tvorevini.

A ti Potješe teško da ćeš ikada doživeti ikakvu ispriku od nekog Srbina a i Srpkinje ili neke valjane institucije onako kako si ti to zamislio.
Toga ovde kod "nas" nikad nije bilo niti će biti , spavaćemo mi svi "zajedno" još zadugo sa jednim okom otvorenim .

sfertg5hw

• Gost
« Odgovori #10 : 04 Rujan 2016, 14:32:39 poslijepodne »
Divno od tebe Potješe , nek' ti lepo sebi stvaraš sliku na osnovu onoga iz medija i one prošlosti  koja tebi odgovara , ali od toga neće Srbi nestati i ispariti iz komšiluka a kamoli da će prestatiti "naše" zajedničko *ebavanje,mržnja i ljubav.

Al' jedno si u pravu , mi se nikad ne možemo pomiriti , ali nikad ni prestati imati seks , mada je to incest i još pritom pederluk tj.bolje rečeno patrijahalni incest.

Nikakve isprike i izvinjena penisa ne vrede među nama i tu jednostavno nemoš ništa.
Hrvati misle da je vremeprošlo od 2.sv.rata i da je dovoljno vremena a i dovoljno izvinjanje bilo sa njihove strane , međutim Srbi početkom 90' su to shvatili kao ruganje i kao pišpanje po grobima Srba i onda su napravili još goru stvar jer je u pitanju bio kraj 20.veka.
Da sad Srbi koletivno počnu da se izvinjavaju i da kose sebi čupaju na glavi bacajući se u Dunav i Drinu od kajanja zbog zločina i napada na Hrvate , običan Hrvat bi rekao :"Nije loš performans al' može to mnogo bolje" , a drugi običan Hrvat bi rekao :"Pazi ti Srba što se napadno kaju , mora da nešto spremaju ponovo , a i verovatno će ovi naši domaći izdajnici komunjare i jugoslovenčine brže bolje njima u zagrljaj"

Nas ne treba više ništa spajati a naročito politički i državno , e tek onda postoji velika mogućnost da se po prvi put u istoroji zaista poštujem, i to tako da ti mene poštuješ kao Srbina aja tebe kao Hrvata što dosad nije nikad bio slučaj.dreambox

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #11 : 19 Listopad 2016, 14:48:40 poslijepodne »
Citat:

sfertg5hw, ja mislio da si neki robot, kad tamo Srbin.  ::) ;)
Ne brini, nije meni namjera bila dodatno svađati Hrvate i Srbe. Niti mi je namjera stvar spuštati na odnose pojedinaca. S tobom, ili bilo kojim Srbinom, ja mogu osobno biti dobar, ali i dalje držim da je o stvarima dobro pričati umjesto pometanja istih pod tepih. Ovo što pišeš 'da sad Srbi koletivno počnu da se izvinjavaju i da kose sebi čupaju na glavi bacajući se u Dunav i Drinu od kajanja zbog zločina i napada na Hrvate' ja ne bih shvatio kao performans. Čak i kad bi ti to kao pojedinac učinio. Nije čovik beštija da ne zna razlikovati iskreno od neiskrena kajanja.
Međutim, kolektivno kajanje je izostalo (što se ne može reći za Hrvate po pitanju zločina nad Srbima u WW2, ma koliko ti to ne vidio).