Autor Tema: MI za IM  (Posjeta: 8133 )

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
MI za IM
« : 25 Travanj 2013, 21:15:44 poslijepodne »
Eh, reći ćete: opet Potjeh ratuje s Yumašima...
Naimer, ideja i ljudi su iz njijova inkubatora.
Nu:
http://www.imotskenovine.hr/Lokalne-teme/MI-za-IM-otkrili-adute-predstavili-listu-i-plan-ZA-Imotski.html

Izdvajam:

Svi članovi s liste MI za MI potpisali smo izjavu da kao nezavisna lista niti kao pojedinci nećemo koalirati ni s jednom strankom ili nezavisnim kandidatom prije, niti poslije izbora.

Ako naš vijećnik u vrijeme mandata prijeđe u drugu stranku ili drugoj listi ili upravni odbor MI ZA IM ocijeni kako član ne slijedi dogovoreni program djelovanja, član će prepustiti svoje vijećničko mjesto listi MI ZA IM.

Za izrigat se. Bavili bi se politikom a ne bi se bavili politikom?!
Zašto je bio problem osnovati stranku i ići u legitimnu borbu s legitimnim političkim ciljevima?
Izgleda da su ovakve licemjerne mudrolije u trendu.
Šola ih je dobro opisao u ovome članku:
http://www.glas-slavonije.hr/kolumna/21/3489/O-Pecnikovoj-nepolitickoj-politici

Izdvajam:

Prvi “nepolitički političari” javljaju se u Grčkoj nakon Periklove smrti i krize demokracije. Zvali su se sofisti, inteligentni muljatori, majstori šuplje retorike. Od tada, svako vrijeme krize u Europi izbacivalo je bilo monstrume bilo komedijaše ili sofiste.

ter:

S jedne strane su prljavi političari, s druge strani “mi”, čisti i nevini, predodređeni za čišćenje te prljavštine i oslobođenje naroda iz ropstva prljavaca, korumpiranih, pohlepnih, sebičnih. Kao i svaki drugi populizam, i “nepolitička politika” i “antipolitika” živi od poopćavanja i moraliziranja redovito nastupajući “fon oben”, svisoka, baš u maniri iste politike kojoj se suprotstavljaju.

Nihil novum sub sole  :plete

Offline Thadée

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Odg: MI za IM
« Odgovori #1 : 25 Travanj 2013, 21:30:35 poslijepodne »
osim malog ispravka (nije NOVUM nego NOVI) ostalo podpisujem i čestitam na vrlo dobrom, poučnom, istinitom i iskrenom tekstu.
BRAVO!!!
Sve što čovjeku treba je krov nad glavom, tanjur graha i malo pićke.

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
« Odgovori #2 : 26 Travanj 2013, 08:15:25 prijepodne »
"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #3 : 26 Travanj 2013, 10:03:30 prijepodne »
osim malog ispravka (nije NOVUM nego NOVI) ostalo podpisujem i čestitam na vrlo dobrom, poučnom, istinitom i iskrenom tekstu.
BRAVO!!!

Cijenjeni kolega,
niste u pravu, ili ste tek donekle u pravu.
Naimer:

Nihil novi sub Iove – Nema ništa novo pod nebom. Srednjovjekovna poslovica, nastala prema:
Nihil novi sub sole – Nema ništa novo pod suncem.
Prema: Nihil sub sole novum. Bibl. Eccles. 1,10.

Zvonimir Doroghy: Blago latinskog jezika (Thesaurus linguae latinae)
Citati – sentencije – poslovice – krilatice – uzrečice
SNL
Zagreb, 1986.

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
MI za IMotski
« Odgovori #4 : 02 Svibanj 2013, 18:17:49 poslijepodne »
A šta reći, koju posluku porati ?

Po vama je najbolje da se nismo pokrenuli, bolje da šutimo i ostanemo u kućama nego da se aktiviramo po vlastitim pravilima, jer eto nikako se ne možemo uklopiti u vaše kalupe poimanja politike.
Nitko od nas s liste se nije do sada bavio politikom tako da se baš ne nalazim u tekstu od Šole. Mi nismo "von oben" nego "von unten".

Zakon dozvoljava da osim stranaka mogu na izbore izaći i lista građana... zašto bi mi bili neka iznimka. Zašto se ja osobno ne bi mogao baviti politikom i biti nepolitičan ? Da i to je moguće.
Ako volim svoj grad zašto se ne mogu boriti za njega poltičkim sredstvima ? Meni je politika sredstvo, a ne cilj ! Gdje je problem ? Zar moram osnovati stranku da bi se izborio za neke ideje na lokalnoj razini ?
Ako vam se ne sviđaju naše ideje, ako smo vam odbojni - imate na izbor još masu stranaka i političnih, ali smatram da je nedoraslo nekoga unaprijed osuditi, a još nismo ni došli u poziciju da djelujemo. Ne znam otkud tolike gorčine ?
Na kraju ne želimo vladati nego participirati u vlasti, želimo gurati neke svoje vizije.

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #5 : 02 Svibanj 2013, 18:29:46 poslijepodne »
...ma ljudi da nisam u tome i da se pojavi jedna ovakva mlada ekipa željna djelovanja u imockoj političkoj kaljuži ja bi im dao bezrezervnu podršku ! Oni su meni super...

Ispravak krivog navoda: od rečenih 17 ljudi s liste samo ih je dvoje iz Dogane, ostali nemaju veze s tim...
« Zadnja izmjena: 02 Svibanj 2013, 18:32:39 poslijepodne Podi »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: MI za IMotski
« Odgovori #6 : 02 Svibanj 2013, 20:51:20 poslijepodne »
Zašto se ja osobno ne bi mogao baviti politikom i biti nepolitičan ? Da i to je moguće.
...
Na kraju ne želimo vladati nego participirati u vlasti, želimo gurati neke svoje vizije.
Podi prijatelju,
daj ponovo pročitaj ove dvije rečenice. Niđe logike.
Vi bi se, da prostite...a da vam ne uđe.
Pa to ni Risa ne će. On puca ozbiljno i vlada bi gvozdenom pesnicom.  ;D
Mislim da je potrebno srušiti s vlasti trenutnog gradonačelnika, ali bojim se da se to ne će dogoditi zahvaljujući i 'apolitičnim političarima'.
Politika je, kažu, umijeće mogućeg.
Ne zamjeri na malo provokacije. Ipak je ovo forum, a nema teme bez dileme. Budući da je moj upis ciljao na tebe i Okjara (jer jedini amo zalazite), tako sam i složio priču da upletem Doganu.  ;)
Podi, von unten, ne zamiri.

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
o da
« Odgovori #7 : 03 Svibanj 2013, 09:16:44 prijepodne »
Potpisujem (tj. već sam potpisao) te dvije rečenice i duboko vjerujem u njih !

Siguran sam da smo skroz na suprotnim kutevima shvaćanja politike, dubokoumnu analizu mi se ne da pisati. Isto tako sam siguran da jedan drugog ne može niti približiti svome shvaćanju politike onda zašto rasipati nule i jedinice.

Nismo ušli u politiku da bi rušili nekoga niti realno imamo snage za to, naša ideja je puno prizemnija: hoćemo gurati svoje male majušne idejice (i za to nam politika ne treba).
Što se tiče "apolitičnih političara", prateći još prošle izbore, prateći neke trendove u Europi, moja prognoza je da će takvih nezavisnih lista (barem na lokalnoj razini) biti sve više. Oni možda neće imati snagu kao velike stranke, ali udruživanje građana kako bi došli do nekog svog cilja sigurno će biti još izraženije u budućnosti...

P.S.: Ovim putem pozivam sve Imoćane u Zagrebu da u subotu uvečer dođu u Zagsa, MI za IM dolazi gori predstaviti svoje kandidate i svoje majušne ideje. Nosimo i vino ;)

Offline Thadée

« Odgovori #8 : 03 Svibanj 2013, 10:18:39 prijepodne »
Izjave tipa „Nas ne zanima vlast kao takva“ ili „Nećemo koalirati ni s kim“ su izraz nerazumijevanja vremena i trenutka.
Ako nešto želiš provesti neku svoju ideju onda moraš biti na vlasti, inače to ne možeš ostvariti, a ako se unaprijed odričeš vlasti, čemu onda sve to? Tu je Potjeh potpuno u pravu kad ovakav stav uspoređuje sa sofistima – kritizerima koji zapravo ni ne žele ništa drugo…
Podržavati dobre projekte, a istupati protiv loših je floskula. U politici se podržava nešto što je u skladu s vizijom ili protiv nje, a što je dobro ili loše? Je li recimo za Imotski dobro da ima rodilište ili nije (jeste li sigurni da bi svoju ženu vodili u to i takvo rodilište?)? I takvih primjera ima na desetke… oni ako nisu uklopljeni u kontekst, u širu viziju, onda je to bez veze.

Ajmo sad na konkretne točke:
TRANSPARENTNOST – priča za naivne. Trasparentnost nije zabranjena, ona postoji i danas… može li transparentnije – naravno da može i mora, ali ovo je lijepa želja bez ikakve naznake konkretnih poteza koji će dovesti do toga.
EU FONDOVI – to nije priča za lokalnu razinu.
TURISTIČKI PROJEKTI, JAVNA RASVJETA – to su sitni projekti, simpatični ali sitni.
POVRATAK MLADIH – za početak bi mislioci u Pokretu trebali pogledati zadnji popis stanovništva – Imotski je u prosjeku najmlađi grad u Hrvatskoj!!! Sve ostalo su floskule – mi znamo što fali, nama nedostaje sadržaja, pozitivne atmosfere…. Konkretno? Ništa!
DOGANA, ŠPORTSKA REKREACIJA, KULTURA – lijepe želje, ali prilično periferno i bez ikakvih konkretnih naznaka kako i odakle (lova).
ESTETIKA – floskule. „o estetici grada ne može odlučivati birokratski, već zahtjeva stručno umjetničko vođenje“ – što ovo pobogu znači?

Sve u svemu, par lijepih želja, konkretnih akcija nigdje… ali ono što je najgore od svega i tu ponovo upozoravam na Potjehov stav – grad je živi organizam. On ima svoju dinamiku rada i razvoja. Gdje su ovdje stavovi o ključnim pitanjima grada? Koji je vaš stav u pitanju smetlišta, vodoopskrbe… ne može se program raditi na temelju par stavki koje nekoga zanimaju. Što je sa svim ostalim? Postoji li neka vizija osmišljavanja grada na drugi način – što recimo sa starim dijelom grada koji naočigled propada, što s lošom infrastrukturom, što sa zapuštenim općinskim zemljištima, evidentno je već 30 godina da Imotski raste, kako usmjeravati taj rast… gdje bi bila stambena, gdje poslovna, gdje rekreativna zona…. Ima li išta konkretno zbog čega bi vrijedilo za vas glasati???

I da ne bi bilo zabune – veliki dio ovoga može se kopipejstat na sve koji sudjeluju ili će sudjelovati u izbornoj utrci… ali ako vi mladi, slobodnomisleći, obrazovani i odlučni niste ponudili ništa….
« Zadnja izmjena: 03 Svibanj 2013, 10:21:42 prijepodne Thadée »

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #9 : 03 Svibanj 2013, 12:26:45 poslijepodne »
ajme jadan ti sam u šta se upetlja' ...evo moje zadnje na ovu temu:

- „Nećemo koalirati ni s kim“ znači da dobro razumijemo vrijeme i stanje ne samo u Imotskom, nego u cijeloj Hrvatskoj.
-o nezanimanju za vlast već sam dovoljno rekao u prethodnim postovima
-TRANSPARENTNOST nam je stavka br. 1  jer ŽIVIMO u ovom gradu i dobro znamo zašto smo to rekli, između ostalog želimo veću odgovornost vijećnika prema zajednici, a ne prema stranačkom diktatu... imamo načina kako to postići
-EU FONDOVI - u gradu koji nije potegao ni kunu od toga... Osim toga upravo ti fondovi su prava stvar za lokalnu zajednicu jer se s malo sredstava može napraviti konkretne stvari - samo treba znati... ti fondovi će trajati još dvije godine, a mi ih nismo niti malo iskoristili...
-TURISTIČKI PROJEKTI, JAVNA RASVJETA - kao što rekoh imamo male, majušne idejice
-POVRATAK MLADIH - ah ta statistika, samo problem je što te mlade ne vidim u svakodnevnom životu ? Možda je tvoja statistika puna male dice, pa ispada lako je za jednog otišlog 25ogodišnjaka kad na njega ide dvoje dice iz vrtića.
DOGANA, KULTURA - dugogodišnje promišljanje, a meni osobno glavni razlog što sam pristupio ovoj listi
ESTETIKA –  „o estetici grada se ne može odlučivati birokratski, već zahtjeva stručno umjetničko vođenje“ – što ovo pobogu znači? na ovo ti stvarno nemam što reći ako nisi razumio o čemu se radi...

Momci kanite se te salonske politike... to je jedino što mogu reći na cijelu ovu temu.

Offline Thadée

« Odgovori #10 : 03 Svibanj 2013, 14:03:40 poslijepodne »
- „Nećemo koalirati ni s kim“ znači da dobro razumijemo vrijeme i stanje ne samo u Imotskom, nego u cijeloj Hrvatskoj.

nećemo koalirati, u prijevodu znači ne želimo na vlast - čemu sudjelovanje u izborima ako niste spremni preuzeti odgovornost i vladati? da bi se družili, da bi se pokazali.... možda našli kakva komada... nemam ja ništa protiv toga, ali...

-TRANSPARENTNOST nam je stavka br. 1  jer ŽIVIMO u ovom gradu i dobro znamo zašto smo to rekli, između ostalog želimo veću odgovornost vijećnika prema zajednici, a ne prema stranačkom diktatu... imamo načina kako to postići

transparentnost i stranački diktat u osnovi nemaju nikakve veze.
stranački diktat je vrhunski instrument demokracije - ako ne želimo da nam stranke lažu u kampanji, obećavaju jedno, a poslje rade druge, zašto bi bilo prihvatljivo da to rade pojedinci?
ako si izišao na nekoj listi, ponudio program i dobio glasove da ga provedeš - izvoli to i raditi!
stranačka stega je najprije odgovornost prema biračima, a tek onda odgovornost prema stranci.

-EU FONDOVI - u gradu koji nije potegao ni kunu od toga... Osim toga upravo ti fondovi su prava stvar za lokalnu zajednicu jer se s malo sredstava može napraviti konkretne stvari - samo treba znati... ti fondovi će trajati još dvije godine, a mi ih nismo niti malo iskoristili...
pisarnica u imotskom nema šanse privući ozbiljne projekte - to je srž moga prigovora, a naravno da bi za zajednicu bilo korisno dobiti lovu, samo na ovaj način nema šanse!

-POVRATAK MLADIH - ah ta statistika, samo problem je što te mlade ne vidim u svakodnevnom životu ? Možda je tvoja statistika puna male dice, pa ispada lako je za jednog otišlog 25ogodišnjaka kad na njega ide dvoje dice iz vrtića.
umjesto prodika s visoka (što baš i nije neki kompliment za osobu koja se želi baviti politikom - podjseća malo previše na keruma i slične), radije se spustimo na razinu brojeva.
je li ti recimo poznato kako se broj "mladih" kreće u zadnjih 30 godina?
je li ti poznato da danas u imotskom (pričam o gradu) ima više mladih, u godinama za rad - i apsolutno i relativno nego prije deset i prije dvadeset godina? demografski trend je pozitivan!

ESTETIKA –  „o estetici grada se ne može odlučivati birokratski, već zahtjeva stručno umjetničko vođenje“ – što ovo pobogu znači? na ovo ti stvarno nemam što reći ako nisi razumio o čemu se radi...
naravno da se tu nema što za reći.
najrazvijenije zemlje svijeta s najljepšom estetikom i najvrijednijim arhitektonskim rješenjima odluke donose birokratskim putem. zašto su onda kod nas rezultati loši?
odgovor je jasan i jednostavan - iz istog razloga zbog kojeg nema ni lijepe kuće ni lijepe okućnice. u nas su svi pametni i nitko ne da da mu se kaže išta što bi bilo protiv njegova mišljenja. da svaki seljak zna napraviti lijepu kuću, ne bi u svijetu bilo toliko arhitekata i ne bi ih se plaćalo suhim zlatom. ali što će nama netko pametovati kad smo mi najpametniji... i kako u gradnji kuće, tako u upravljanju gradom, a kako vidimo, ni alternativa koja nam se nudi nije ništa bolja.
HVALA!

« Zadnja izmjena: 03 Svibanj 2013, 14:05:28 poslijepodne Thadée »

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #11 : 03 Svibanj 2013, 18:45:43 poslijepodne »
Znate šta, napisao sam poširok tekst da vam objsanim neke stvari, ali sam zaključio da to nema smisla....

Kako bi naši stari rekli: ja u kupe, ti u špade.

Srećom imate povelik broj drugih političkih opcija pa imate komu dati svoj glas, ako uopće izlazite na izbore...

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
Obavijest ostatku Imoarta, osim ove dvojice...
« Odgovori #12 : 03 Svibanj 2013, 19:22:12 poslijepodne »
Kad je ekipa iskovala ovu ideju u vezi Nezavisne liste, pozvala je Rajka i mene da im se pridružimo - pomislio sam tada: Uf svaka čast, ovim curama i momcima treba pomoći na bilo koji način ! Nije me uopće zanimao njihov program, niti detalji, nego sam se raspitao u gradu kakvi su kao LJUDI... i dobio sam redom odgovor da su 1 kroz 1 !
To je meni bilo sasvim dovoljno. Nisam tražio dlaku u jajetu, niti im podmećao bezbroj podpitanja na koje nitko nema odgovor.
Meni je važno da su mladi, neiskvareni i barem naziru da je u Imotskom moguć bolji život za cijelu zajednicu.

Niti su oni od politike, niti sam ja, ali nas vodi taj zajednički impuls da trebamo barem pokušati nešto dati zajednici s kojom živimo svaki dan.
Ne zanosimo se, sigurno nećemo osvojiti većinu u gradskom vijeću, dakle sva pitanja u vezi Kozijačića, vodovoda, statistike ostavite za nekog drugog, pošteno bi bilo, onima koji su sa svojim neznanjem i nebrigom sve to prouzročili. Od nas očekivati da ćemo upasti gori i napraviti dar-mar van je pameti, jel' tako ?
Dozvolite da imamo svoj film, komu se sviđamo nek nas zaokruži, komu smo odbojni široka mu glasačka lista....

U subotu u Zagsa stojim na raspolaganju za sva pitanja
« Zadnja izmjena: 03 Svibanj 2013, 19:33:10 poslijepodne Podi »

Offline Thadée

« Odgovori #13 : 03 Svibanj 2013, 20:05:31 poslijepodne »
1, nema razloga za nerviranje....

2. nitko ne kaže da vi niste kao ljudi super

3. šteta je da ovome ne pristupate ozbiljno - pa ako i nemate dugoročnih političkih ambicija, bareb da otvorite bitna pitanja, da ljude obrazujete.... ne može nitko u imotskom izići na izbore a da nema stava o kozjačiću, nažalost to tebi nije jastno.

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #14 : 03 Svibanj 2013, 23:27:56 poslijepodne »
...uopće se ne živciram

... naravno da imamo stav o Kozjačiću i ostalim problemima, ali to svakodnevno čuješ od svakog Imoćanina, naša priča se ne razlikuje... uostalom šta bi trebao reći ? šta bi volio čuti ? Kad dođemo na vlast zatvorit ćemo ga ? Dotrat ćemo bagere i sve ono smeće iskopati i otrati ? Otrat ćemo ga u neki drugi dolac ili na neko drugo odlagalište ? Očekujete li od nas da kažemo zabranit ćemo dovoz smeća na Kozijačić ?
Ako ćemo realno, nećemo biti u poziciji odlučivati o tome, onda zašto bi pričali prazne priče ? Ne pada nam napamet prosipati slatkoriječive floskule i zato to nismo stavili u naš program. Na kraju krajeva za pravo riješenje se pita stručnjaka, a ne nas. Na nama je da ga poslušamo i napravimo što treba. Možda se malo razlikujemo od ostalih jer ne nudimo niti instant riješenja, ni obećanja, mi samo želimo da se napokon počme slušati struka po SVIM pitanjima koje muči Imotski. Svi problemi Imotskoga su riješivi samo treba znanja i volje...
Odjednom prije izbora oko mene svi neki stručnjaci, svi siplju iz rukava super ideje i projekte zapošljavanja na svakom koraku... ma daj, riga mi se od toga... mi idemo namjerno polako, zasada nudimo male ideje i predani rad - ništa više.

Zar druge stranke imaju stručnjaka za Kozijačić, pa eto kako mi nemamo ? Siguran sam da sve druge stranke imaju riješenje za tu crnu rupu - pa onda ljudi glasajte za njih, jel tako...