Autor Tema: You're havin illusions drivin you mad inside…  (Posjeta: 2495 )

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: You're havin illusions drivin you mad inside…
« Odgovori #15 : 05 Travanj 2013, 17:05:50 poslijepodne »
godina je 1982.... ćiro, bijeli šal, titula, zagreb u deliriju.... a iz dobro obavještenih izvora samo doznali da je u to doba zasuzilo i jedno oko u zmijavcima, oko koje već godinama suzi samo na mišu... "vidim jata onih istih ptica, istu zvijezdu previsoku...", a tajnu modre suze znaju samo... AVAJ
:beat

Offline Thadée

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #16 : 05 Travanj 2013, 19:08:02 poslijepodne »
Tadija, menisčini da si i ti skakuća u popuprignuton stavu i da su ti jajca skakućala jerbo se nisi proslavijo da znadeš rupu u rupi načinit. Kad navru Kinezi i Sjeverna Koreja i tebe će pošćedit. Nego, maločak si mi grub prema Belom. Ne moradu svi znat ekonomiju, a najskoli segment ekonomije. Pari mi ko da se nekako nada nj postavljaš, al on je dobar pa trpi.

ma ne radi se tute o znanju oli neznanju.... ja san ti samo alergičan na pokušaje rehabilitacije socijalističkog ekonomskog sistema i šuplju argumentaciju koju ptiču tzv. novinari istraživači....

daklem, čitati i spoznavati, ako spoznaja do sada već nije bistra - i to je to!

Sve što čovjeku treba je krov nad glavom, tanjur graha i malo pićke.

Offline Thadée

« Odgovori #17 : 05 Travanj 2013, 23:59:36 poslijepodne »
deder stolnotenisaču.... evo ti još jednog kandidata

http://www.index.hr/vijesti/clanak/milanovic-bili-smo-zemlja-visokog-dohotka-no-s-te-razine-se-45-godina-nismo-pomakli/671230.aspx

pa kud nas ovi vodi..... gospe sinjska, gospe od anđela, gospe od karmela, gospe od pojišana (potjeh ti nastavi...) prosvitlite pamet ovom ispaćenom narodu da progleda kad budu jopet izbori jerbo ovo nema smisla....   

Offline Thadée

« Odgovori #18 : 06 Travanj 2013, 01:15:39 prijepodne »
štovano obćinstvo, cijela me je ova situacija žestoko uznemirila i kao što vidite ni spavat ne mogu....

ma je li moguće da se to nama događa?
je li moguće da je ovo političko vodstvo ono što mi kao narod doista i zaslužujemo???

davno je meni bilo jastno da ovi ne misle dobro, ali opet čeljade se nada.... ma neće sve bit tako crno....
ma neće milokliz!!!

ma promislite vi samo da mi zadnjih par mjeseci, otkako je otišao ratko izgledamo brez ideje, vizije, cilja.... brez ičega?
a da je ratko bijo dobar.... možeš mislit (vjerujem da su se u njegovo dobro razuvjerili i oni kojima je sagradio "jeftine" stanove....)

čačić je zadnjih 4 godine izgledao nesuvisao.... njegova trabunjana često su dizala živce
(ispričavam se na maloj digresiji, ali ono što je on drobijo u predizbornoj kampanji je strašno.... naravno ako vam je poznato što je to Crowding Out Effect. ako nije, moglo se dogodit da ruka sklisne te da zaokružite trenutno vladajuću garnituru....

ali ponavljam, taj i takav čačić davao je kakvu takvu nadu.... a ovo večeras! da se nismo makli 45 godina iz mjesta.

AVAJ!

P.S. jeste li vi potjeh u školi učili ogrika navedeni pojam?
« Zadnja izmjena: 06 Travanj 2013, 01:17:14 prijepodne Thadée »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #19 : 06 Travanj 2013, 14:40:23 poslijepodne »
Koji pojam? Jel AVAJ?  :hm

Offline Thadée

« Odgovori #20 : 06 Travanj 2013, 22:16:52 poslijepodne »
Crowding Out Effect

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #21 : 07 Travanj 2013, 07:16:02 prijepodne »
Crowding Out Effect
Znade Wiki:
In economics, crowding out occurs when increased government borrowing, a kind of expansionary fiscal policy, reduces investment spending.

Nisam prije čuo za ovaj pojam, ali meni se prija more dogodit da sam sebi osičen ruku nega zaokružin sljedbenike kompartije.

Offline Thadée

« Odgovori #22 : 07 Travanj 2013, 10:30:24 prijepodne »
Znade Wiki:
In economics, crowding out occurs when increased government borrowing, a kind of expansionary fiscal policy, reduces investment spending.

Nisam prije čuo za ovaj pojam, ali meni se prija more dogodit da sam sebi osičen ruku nega zaokružin sljedbenike kompartije.

moga si ti otić i na investopediju, još je malo detaljnije objašnjenje, ali nema veze.... ja sam mislio da ćeš ti to nama uklopit u priču o planu 21.... ali i svim ovim pričama ljube jurčića i sličnih koji tvrde da država može i mora biti motor razvoja.
daklem, čačko nas je uvjeravao (a narod zaokruživao) kako će velikim državnim investicijama pokrenuti "zamrlu" ekonomiju.... pa elektrane, pa oblačenje zgrada, pa železnica.... moguće i most priko do pelješca....

kad tamokar, engleski su ekonomski teoretičari opisali model po kojem velike državne investicije guše privatni sektor i ometaju svekoliku privatnu inicijativu.... cinici bi rekli, kao da to nismo vidili "in situ" i brez engleske teorije.... grčić i linić se čudom čude da banke ne daju kredite jeftine poduzetnicima, pa di to ima na svitu da banke daju pare poduzetnicima za kamatu manju nego što dobiju za državne obveznice??? a, hvala na pitanju - dug hrvatske države (ono što češe bjelavarca) od cca 170 milijardi kuna većim je dijelom kunski nego devizni.... pa vi računajte koliko je držav posaugala - i zašto banke pozitivno posluju...

daklem, ljudi moji - kanimo se ćorava posla, državne investicije i privatna inicijativa ne idu zajedno. samo se trebalo odlučit! i odlučili smo: "sigurna plaća", sindikalna zaštita i ostale blagodati državnih zaposlenja. sad samo treba nać pare da i plaće budu u skladu s potrebama... 

« Zadnja izmjena: 07 Travanj 2013, 10:36:51 prijepodne Thadée »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #23 : 07 Travanj 2013, 11:55:16 prijepodne »
Tade brte, nemoj ti prisaugat. Meni je drago da si ti oduševljen idejama Miltona Friedmana, ali te ideje o slobodnom tržištu su samo jedna krajnost. Druga je socijalizam. Kako su se Ameri čupali iz recesije '29.? Privatnom inicijativom? Ko je sadaker krpa minuse privatnih banaka? Da nisu možda države? Island je mali izuzetak. Ekonomija ne može postojati, niti postoji, brez državnog intervencionizma. Potrebno je tek naći pravu mjeru, a nikako povjerovati u te zablude o potrebi potpune slobode na tržištu.

Offline Thadée

« Odgovori #24 : 07 Travanj 2013, 12:56:50 poslijepodne »
1. treba malo proučiti stranu literaturu da bi se saznalo o čitavom nizu fridmanosvskih mjera koje su uvedene u skandinaviji unazad 15ak godina
za početak kreni sa obrazovanjem - danska ima najliberalniji model školstva u europi. roditelji dobijaju kupone s kojima djecu upisuju u škole (privatne/javne) po vlastitom odabiru.

2. ovo o amerima je malo duglja priča, ali uhvatit ću ovijeh dana malo vremena da ti pojasnim no šo nećeš čuti na HTVju pa ćeš i ti postati zagovornik liberalizma... samo se maločak strpi.

3. island je u svom slučaju postupio na liberalan način i pustio banke da propadnu (ovo će biti ključna premisa teksta iz točke 2), i onda smo tri godine slušali antiglobalsite, komuniste i ine kako jecaju nad islandskim rješenjem. a kad je sad istu tu stvar napravio EU i pustio da rikne banka na cipru... isti ti znalci mudro šute. sad će im trebati par mjeseci da polove konce i shvate što se to zapravo dogodilo.... ili im je možda već jasno da je liberalizam riješio stvar u oba slučaja i da bi tako trebalo postupiti i u hrvatskoj!

4. slobodno tržište je pusta tlapnja - nema reguliranijih tržišta od tzv. liberalnih tržišta!

Offline Thadée

spašavanje zadnjeg milijuna
« Odgovori #25 : 07 Travanj 2013, 21:27:05 poslijepodne »
ono što treba shvatiti da je socijalizam u nas i te kako prisutan, makar brojimo 20 i vieš godina od nejgova formalnog rasformiranja. pokazalo se naime da je daleko lakše zamjeniti zastave i imena ulica ter promjeniti imena firmi nego suštinski nešto zaokrenuti. a da je valjalo, ne bi trebalo zaokretati, o čemu svjedoče ovi postovi iznad.

nego, ajmo mi u sridu:
bankrot, strašna riječ koja se nerijetko ublažava brojnim izrazima (npr. stečaj) jedna je od tekovina liberalizma te je slijedom toga daleko najveću teoriju i praksu imao u SADu. Naravno, od vremena do vremena se dogodi da neka tvrtka izbjegne bankrot zbog višeg interesa (američki rečeno: prevelika da propadne, kao što je bio slučaj nedavno s autoindustrijom), ali bankrot je u SADu vrlo popularna i dobro poznata praksa.
Naravno, uz bankrot tvrtki, postoji i bankrot pojedinaca – i naravno, opet je SAD bio predvodnik u tom trendu, dok su tzv. socijalne države poput naše još uvijek u fazi promišljanja…. bi ili ne bi. E, sad malo iznenađenje za sve ljubitelje antiliberalizma: pogodite koja je zemlja EU prva uvela mogućnost osobnog bankrota? To vam neću reći, osim da dotična dolazi iz kruga skandinavskih država…. I moram pripomenuti da je kompletan svijet sjevera (daklem od danske i švedske, do finske i norveške) već odavno upoznao taj institut… liberalizma!
Ne bih sada ulazio u razgalbanje razloga ZA i PROTIV, mislim da je dovoljno materijala za razmišljanje već ovdje…. Socijalna skandinavija i neoliberalne metode. Zašto vam nitko o tome do sada nije govorio??? Potjeh, ne gledaj u mene…. Šta ja znam što ti čitaš i koga slušaš… evo ti ovdekar podaci pa ti provjeravaj je li točno ovo što sam rekao…

Ajmo dalje: amerika i njezin upliv u doba krize. Nemalo je onih koji to uzimaju kao casus belli za intervencionizam, antiliberalizam, gotovo kao socijalizam SADa. Pa je li to baš tako? Naravno da u jednom dijelu američka država utrčava na tržište kad je ovo u padu i utječe na njegov oporavak. Međutim, to što amerikanci rade nema veze s ovim što se radi kod nas. Kao prvo, ameri vode računa da se visoka politika ne petlja u poslovnu politiku. Ili još jednostavnijie: amerika je pomogla autoindustriji, ali na način da joj je dala neophodan novac (kad su bankari procijenili da je prerizik velik) i sve je stalo tu. Pače, dali su novac samo tamo gdje su dobili garancije da će novac biti mudro uložen i u konačnici vraćen. Ne bi nitko ni u hrvatskoj (a ponajmanje ja) bio protiv toga da država do vijeka podržava one koji mogu, hoće i žele… međutim kod nas je na djelu nešto drugo, nešto što bih ja nazvao pokušajem „SPAŠAVANJA ZADNJEG MILIJUNA“.
Daklem, dobro upamtite taj termin, niste ga još stigli pročitati u našim massmedijama, ali polako… doći će i to! Naime, čuvena hrvatska privatizacija izvršena je tako da su u vrhovima firmi ostali direktori iz doba jugokomunizma, ili njima najbliži. Čak je i dobar dio visoke ekonomije utemeljen na taj način. Nikada nećemo saznati koliko udjela u poslovnom uspjeha jednog ivice todorića ili emila tedeškija imaju njihovi očevi – vidi vraga obojica bijahu komunistički direktori. Dalo bi se malo prokopati pa biste se štovano obćinstvo iznenadili koliko toga ima (evo i Danko Končar koji je jučer kupio brodotrogir…)…

no, sad kad su dopali problemi i kad se mnoga vrata zatvoriše... exkomunistički direktori i njihovi trabanti smisliše gore navedenu priču (o kojoj se javno na govori - internoš!). tako sad uvaženi poduzetnici i direktori poludržavnih i još bolje državnih poduzeća pokušavaju svoje minuse i minuse svojih tvrtki prevaliti na račun poreznih obveznika. di će suza neg na oko!
U tom vrzinom kolu su mnogi, od Diokija na dalje… a bit će ih s vremenom i više. Daklem oni sad svoju nesposobnost pokušavaju umotati u plašt socijalne skrbi za radna mjesta i moljakaju okolo za državne pare... i u americi država pomaže... sve će propasti ako nam se ne uskoči... a jadan narod ša će, puši li ga puši... naime, dok je ekipica po bijelomu svijetu kupovala skupe stvari, hodala okolo na račun firme i trošila ko sumanuta, onda se nije brinula o socijalnoj ravnopravnosti, a troke o činjenici da ih financira zdravi dio privatnog sektora. Njihovi „uspjesi“ i njihove bundice, pomadice, parfemčići, nekretnine i jahtarenja bili su njihovi i njihovi žena/kurvica. Sad kad je đava doša po svoje i kad više nema opstanka na taj način, e sad bi da dijelimo problem… po onoj vroljakovoj: moje golemo imanje i perina gola guzica odsada će biti zajednička svojina.

eto, štovano obćinstvo, mi ko na ringeršpiru vrtimo se i vraćamo nazad, odnosno na početak:
jesmo li još za socijalizam brez bankrota ili nami treba liberizam (isti onaj koji je već 30 godina implementiran u skandinaviju) koji sve takve skorojeviće tjera u piččku materinu bankrot ili ćemo i dalje glumatati socijalu, pozivati se na koga nam se učini zgodno i sveudilj trubiti protiv bankrota i đavlijeg liberalizma…. U interesu radnika! naravno.

Ako mene pitate, rekao bih svima koji tako misle: fuuck of. Na zapadu postoji stotone zdravih firmi svake fele koje će vrlo rado dati posla našim radnicima (poglavito za par mjeseci kad uniđemo u uniju) ako su volji kadri raditi dobro i za umjerene pare te sukladno tome ne treba nama spašavati gamad koja nas je dovela na rub… moglo bi se ovdekar još ponešto reći o modelu našeg poslovanja koje mnogi opisuju socijalnim…
« Zadnja izmjena: 07 Travanj 2013, 21:38:05 poslijepodne Thadée »

Offline Thadée

« Odgovori #26 : 09 Travanj 2013, 11:10:40 prijepodne »
evo još jedna stara....

prisjetite se sada svih ovih ekonomskih znalaca koji trube da je kuna prejaka (!) da je devalvacija nužna....

e pa da vidimo što kažu oni koji su živjeli u takva vremena, dakle vremena kada su se provodile te mjere.

štovano obćinstvo, je li vi vidite kako se o stabilnoj valuti pričalo u vremena kad stabilnosti nije bilo (podacrtano), je li vidite koje sve probleme proizvodi valuta koja propada???

a jesu li to bile puke priče ili gorka realnost... vrijeme je pokazalo! ova štorija iz 1983 bijaše tek uvod u probleme koji su uslijedili i koji su u konačnici doveli do financijskog i ekonomskog sloma....