Autor Tema: RETRO Imota  (Posjeta: 1631 )

batakljun

• Gost
RETRO Imota
« : 20 Prosinac 2012, 00:53:48 prijepodne »
U poplavi sjećanja i prisjećanja povodom završetka godine, evo i na našem milom forumu jedna tema s okusom sjećanja.

Međutizin, mi ćemo se vratiti koju godinicu unazad, ne toliko poradi toga jerbo ne bi bilo zanimljivih stvari u ovoj godini, koliko zbog silnog interesa našeg svekolikog čitateljstva.

Uz malo društvenih i još malo ekonomskih tema, drago bi nam bilo kad bi se i drugi odazvali pa nešto dodali svoga, ali ne iz pamćenja, nego s papita (latinski: Carta canta! - kako nas je učijo i naučijo nezaboravni naš drug Čulina)

« Zadnja izmjena: 20 Prosinac 2012, 00:59:17 prijepodne BataKljun »

batakljun

• Gost
Odg: RETRO Imota
« Odgovori #1 : 20 Prosinac 2012, 00:54:43 prijepodne »
evo jedna sličica iz davnih 80ih na imackom pazaru

e, to su bila vrimena - lito, vedro nebo, sunce na njemu.... a čeljadi, gospe moja i muškadije i ženskadije... a stola? ma ni za likarije!
« Zadnja izmjena: 20 Prosinac 2012, 01:18:45 prijepodne BataKljun »

batakljun

• Gost
« Odgovori #2 : 20 Prosinac 2012, 18:36:10 poslijepodne »
S obzirom da neime velika interesa za fotografije koje se ne uklapaju u sliku naše mladosti kakva je bila..... bacit ćemo se malo na gospodarske teme.

Mnogi posjetitelji našega foruma, a i širje sva zla ovoga svijeta svaljuju na neoliberalizam i onu "nesretnu" odluku iz 1993. kada smo pristupili takozvanom washingtonskom "neolibralnom" modelu.

prije toga sve je navodno bili bajno i krasno - čak je i rat pokrenut s ciljem pljačkanja silne narodne imovine, a tajkuni su (u kombinaciji s neoliberalima) kako znamo uništili svijetlo gospodarstvo koje je u odnosu na ruse, poljake i čehe bilo makar svjetskosnu godinu naprijed.

no, ne lezi vraže, čak i u ta davna, komunistička vremena, glede i unatoč pristiscima s vrha, ipak su u lokalnim medijima isplivavali problemi za koje mnogi danas "ne znaju".

pa, štovano obćinstvo, podsjetitmo se malo:

štovani subesjednik potjeh znat će nam objasniti što znači rast zaliha jednog preduzeća (s obzirom da je rast gubitaka jasan i mojoj nepismenoj babi!), a njegova jelte kuća puna je ekonomista ki šipak košćica, a to (naime značenje rasta zaliha) se uči u prvom razredu srednje ekonomske....

P.S. upis je iz GG 1987.
« Zadnja izmjena: 20 Prosinac 2012, 18:40:14 poslijepodne BataKljun »

batakljun

• Gost
« Odgovori #3 : 21 Prosinac 2012, 11:13:31 prijepodne »
a sad malo u plaćama u ona zlatna vremena...... (strogo lokalno!)

i jedan detalj - plaće u komunalnom poduzeću (njih 49) su iste!!!

pa tko tu koga???

batakljun

• Gost
« Odgovori #4 : 21 Prosinac 2012, 20:12:17 poslijepodne »
AL se zato bolovalo....

i za kolinje, i za berbu, i za polivanje i litovanje....

uostalom, da ja ne pričam:

batakljun

• Gost
« Odgovori #5 : 21 Prosinac 2012, 20:49:02 poslijepodne »

štovani subesjednik potjeh znat će nam objasniti što znači rast zaliha jednog preduzeća (s obzirom da je rast gubitaka jasan i mojoj nepismenoj babi!), a njegova jelte kuća puna je ekonomista ki šipak košćica, a to (naime značenje rasta zaliha) se uči u prvom razredu srednje ekonomske....

P.S. upis je iz GG 1987.

s obzirom na tekničke probleme, mali dodatak:

batakljun

• Gost
Drug je Tito dobar bijo....
« Odgovori #6 : 22 Prosinac 2012, 09:32:43 prijepodne »
Štovano obćinstvo,

evo i malo konkretnih podataka o poslovanju....
 godina je 1985. daklem o-ho-ho prije privatizacija, tajkunizacija i neoliberalizacijia - pa pogledajmo

Skrećem pažnju na prvi stupac, daklem odnos na republički prosjek!

Vrlo je indikativno da "perjanice" naše ekonomije i velike ŽRTVE privatizacija, tajkunizacija i liberalizacija već u to doba posluju OČAJNO.

Pogledajte Pionirku!
Vidite Napredak - poglavito njegovu temljnu djelatnost, daklem trgovinu!
Pogledajte Imotu! Autopoduzeće! Vodogradnju!

AVAJ!

No, štovano obćinstvo sada će se javiti oni koji će reći kako je to sve logično, naime nakon Titova odlaska stvari su krenule ukrivo!

No je li to baš tako? Donosimo prilog!

Kao prvo, vidimo da su rezultati poslovanja (treba li spominjati da je Vinarija i u ovom slučaju "perjanica"?) bili loši i dok je maršal bijo živ, i što je još važnije vrlo se jasno (treći stupac) kaže da mjere stabilizacije nisu dale rezultata!
'ALO! Mjere stabilizacije su donesene prije 1980!!! i u prvom polugodištu nisu davale rezultata!

I konačno, skrenuo bih pažnju štovanom obćinstvu na ukupne plaće!
Citiram:
plaće su rasle 15,3%, a troškovi života 26%. Realno daklem -11%. HALO! Za više nego crkvenu desetinu su pale plaće još za života druga Tita!!!

A sada jedno HIPOTETSKO pitanje:
kakve bi reakcije rulje i medija bile kad bi danas netko srezao plaće 10%?

Glavno dakle da se pjevalo "druže Tito mi ti se kunemo...." a o ostalom...

Da je već tada zaduženost bila visoka (pri kraju članka!) da je već tada prihod bio o-ho-ho ispod prosjeka Rebublike i regije....

A s druge strane, u vrijeme pada poslovne aktivnosti raste broj zaposlenih! I to 3%!

Ej, Potješe - gdje je tu krivica MMFa ili neoliberala ili masona?
Je li ekonomijiu druga Tita ubila liberalizacija uvoza i kako to da Vinarija nije mogla prodati svoje vino na "tržištu" zasićenom čuvenim robnim markama: Pij Jure, Pij Mate i pet-šest varijanti direktora...

Eto toliko!
« Zadnja izmjena: 22 Prosinac 2012, 10:03:51 prijepodne BataKljun »

batakljun

• Gost
« Odgovori #7 : 22 Prosinac 2012, 20:07:12 poslijepodne »
I još jedan upis o "zlatnim godiniama" prije privatizacija, tajkunizacija i liberalizacija:

Mislim da ovakvim člancima doista ne treba komentaraaaaa

I da u blagdansko ozračje ne uđemo s ekonomskim temema, dodajem jedan mali člančić iz kulture, naravno i on pripada rubrici "VEROVALI ILI NE"

Ako netko zna da se negdje ili nekada dogodilo nešto slično - molim lijepo prijaviti!

Toliko o kulturi naših "predaka" i bajnom životu u gradu na padini gore, u one dane.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #8 : 22 Prosinac 2012, 22:44:54 poslijepodne »
Zanima me kako praviš ove faksimile. Novine na nekakav stalak na neku kosu plohu. Pričepit staklom, ravnim prozorskim staklom 3 mm, obrušenih rubova i kojih a cm x b cm dimenzija? Ravnomjerno svjetlo? Kako? Koja žarulja u kojoj svjetiljki na kakvu stativu? Dnevno svjetlo, ISO 400 i f 1/60?

Ako su faksimili pravljeni samo za www, ako nisu za reprint (ili za pdf dokument) čudno mi je par stvari u exif podacima.

Npr.
File name: 24bvmzb.jpg

Image DPI: 300 pixels/inch
Color model: RGB
ColorSync profile: sRGB IEC61966-2.1

TIFF

Software: Adobe Photoshop CS5.1 Windows

Zašto sRGB ako će (samo) na web (and devices) i ako je prošlo kroz PS5.1 koji, AFAIK, ima na izborniku File>Save for web and devices… s opcijom micanja kolor-profila (sRGB), resampliranje u web (and devices) raster 72 pixels/inch, micanje dijela ili svih exif podataka i sve to se da automatizirat u batch za mnoštvo fotki pri prebacivanju (bolje rečeno - doradi, jer je dobar običaj .raw arhivirat) s kartice na komp.
« Zadnja izmjena: 22 Prosinac 2012, 22:50:24 poslijepodne glonga »

batakljun

• Gost
« Odgovori #9 : 23 Prosinac 2012, 12:51:23 poslijepodne »
Zanima me kako praviš ove faksimile. Novine na nekakav stalak na neku kosu plohu.

dearest glonga, ne koristimo teknike kojima bi se poslužila baba manda, poglavito stoga jerbo smo sigurni da će u dogledno vrijeme svi ti tragovi biti uništeni kako bi raju uvjerili da ništa ne valja i kako povijesni kotač treba vrtiti u nekom drugom svmijeru (već sada su pojedinci poput Potjeha zbunjeni jerbo vide da neoliberalizam nije kriv za sve!!!).

svjesni te činjenice, ali u isto vrijeme i odlučni u nakani da mladim generacijama ostavimo trag o životu u ona vremena utrošili smo krv, znoj i suze trud i znanje ter smo za buduća pokolenja izradili mikrofilmove koji su pohranjeni u "bunkeru" kako bi imali garanciju očuvanja istih.

imacki forum ima privilegiju zaviriti u taj "bunker" i ekskluzivno pročitati odabrane teme.

ovdekar je slika mikrofilmiranih novina iz kojih potječu i gore navedeni članci:

nadam se da je vaša znatiželja utažena...

« Zadnja izmjena: 23 Prosinac 2012, 12:54:29 poslijepodne BataKljun »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #10 : 23 Prosinac 2012, 14:27:31 poslijepodne »
Mikrofilm je još uvijek analogan medij. Znatiželja zadovoljena? Nije. Daklem, prema exif podacima korišćena je tehnika fotoskeniranja. Ne novina, već negativa kako pojašnjavaš. Nijedan Nikon Cooolscan iz recentne ponude, niti oni stariji se ne predstavlja exif-u kao D90, daklem, nije korišćen skener za negative već digitalni fotoaparat i nekakav softver (u digitalcu ili na PC-u za konverziju negativa u pozitiv). Neka od brojnih tehnika (ovakva npr. ili slična) 'babamandinog' fotoskeniranja je, baremko prema exif podacima (Nikon D90) ipak korišćena. Daklem, kako je digitalizirano? To me zanima.
Makar je web prepun rezultata za upit "Digitizing Negatives Without A Scanner, Using A Digital Camera", najskoli jubitu, ovaj vaš postupak mi je zanimljiv. Zašto? Pa priloženi su rezultati. Koji nisu loši. Dapače.

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #11 : 23 Prosinac 2012, 18:33:29 poslijepodne »
Glonga Brajo,
trma je RETRO Imota, a ti udarijo po digitaliji...

...6.5. Preslikavanje filmova; negativ/pozitiv, negativ/negativ (35 mm)
6.5.1. Do 1 metar – 60,00 Kn.
6.5.2. Svaki sljedeći metar – 60,00 Kn.
...

:spidom
:starac

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #12 : 24 Prosinac 2012, 13:52:47 poslijepodne »
Glonga Brajo,
trma je RETRO Imota, a ti udarijo po digitaliji...

Likarija, Seke, nu što veli pokretač teme:
… drago bi nam bilo kad bi se i drugi odazvali pa nešto dodali svoga, ali ne iz pamćenja, nego s papita (latinski: Carta canta! - kako nas je učijo i naučijo nezaboravni naš drug Čulina)

Sjećanja mogu izravno digitalizirat u tekst/BBCode/hypertekst, nu ako imaš ideju kako bi ja i mogući drugi besiednici mogli ugurat u forum papir i transparencije (negative, (dija)pozitive, slike s lengera, folije s predavanja…) i ako ti se još pritom učini da se ovdek przni tema i ovtopiči moremo nastavit na najmanje jednoj drugoj temi o tomu.

Meni su skeneri, najskoli HP i njegovi kotačići i dodatci za skeniranje transparencija — totalka. Canon ima bolje kotačiće (i na printerima). Plustek OpticBook i OpticFilm liepo izgledaju nu, AFAIK, nitko ih ne uvozi u RH. BTW sumnjam u Plustekovu kvalitetu optike i 7200 pixels/inch — hrpa loših piksela i trajanje skena — ko zla godina. 3D skeneri su hobistima overkill, nu arheolozima i etnolozima u institucijama mogu bit sasvim uredni — za početak 3D skenirana — prakljača, ili sastavljanje domaće ružne keramike iz prapovijesnog nalazišta.

Uputa na NSK je overkill (otraj-pričekaj-dotraj-pogledaj-žugaj). Nisam osoba koja za sebe misli da je sklona perfekcionizmu, nu jopet, moja iskustva s arhivima i njihovom digitalizacijom su ružna. Pitaj neke forumaše za mletačke (i druge) karte i dokumente (povelje) većeg formata u najmanje jednom državnom/gradskom arhivu u RH — fijasko.
Digitalni fotoaparati, pa i oni s dobrom optikom, su se omasovili. Mislim da je dobro činiti dobro i podijeliti iskustva u fotoskeniranju - na ovoj ili na nekoj drugoj temi. Moj osobni problem pri fotoskeniranju je svjetlo. Preciznije - ravnomjernost svjetla. Na stranu gnjavaža oko postizanja (i održavanja) okomitosti osovine objektiva u odnosu na ravni objekt skeniranja. U (najmanje) jednom arhivu mi je bio ozbiljan problem i 'peglanje' zgužvanog pelira (vrsta papira) i žuganje osoblja na doslovno vlaženje raspršivačem (destiliranom vodom) i doslovno peglanje papira peglom preko gaze ili masnoga papira jerbo se zgužvanost vidila i nakon pričepljivanja obrađenim komadom stakla od izloga primjerenih dimenzija i/ili nakon par dana običnog 'prešanja' uzorka.

Odulji se ovaj upis. Makar izbjegavam online čestitke, tebi, pokretaču ove teme, svim forumašima i portalcima, posjetiteljima foruma i portala želim sretan Božić i božićne blagdane ter sretnu Novu Godinu i uspješnu novu godinu.
Budite mi zdravi i debeli i uzbrdo brzi.
Odo štogod priklat na Badnjicu. Radi reda, običaja i muške dice.
Živili.
« Zadnja izmjena: 24 Prosinac 2012, 13:57:38 poslijepodne glonga »

batakljun

• Gost
bankarstvo "u one dane"
« Odgovori #13 : 27 Prosinac 2012, 14:16:13 poslijepodne »
Svjedoci smo zadnjih godina silnih uvjeravanja u štetnost "stranih" banaka, štetnost uvoza stranog kapitala..... naravno iz usta ljudi koji su u "ove dane" bili u sedlu.

Da je guverner Vujčić potpuno u pravu (ipak je godinama sjedio uz Rohatinskog!) kad kaže da su loše ideje kao žohari - tek kad pomisliš da si ih se riješio, evo ih nazad! Daklem, o tome, štovano obćinstvo svjedoči davni članak iz naše lipe Imacke krajine.

Nadnevak je 15. srpnja 1980!!! Zadnja Titina vlada još u punoj snazi.....

Kao što vidimo, i undašnje "narodne" banke u vlasništvu radnog naroda bile su i te kako štetne! A ideje o jednoj velikoj - moćnoj banci egzistirale su i u te dane!

AVAJ!

Offline nunu

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • SATAN GUDARSKI
Frenky 1988
« Odgovori #14 : 08 Ožujak 2013, 14:20:56 poslijepodne »
i love my bike