Autor Tema: (NE)pismenost  (Posjeta: 421 )

batakljun

• Gost
(NE)pismenost
« : 31 Prosinac 2011, 13:12:45 poslijepodne »
Štvovano obćinstvo,
neugodno smo iznenađeni spoznajom o krajnjoj nepismenosti koja je zahvaljujući američkim izumima (radijo, televizija, internet, ajfon...) zahvatila i naš čestiti puk, pa čak i jednu časnu instituciju poput našeg Foruma.

Nema tometako davno kad se mene prozivalo zbog pisanja malim slovima jer kao nepismeno izgleda, a evo pogledajte kako izgleda čestitika koja nam je postavljena - ne ulazim priom u ocjenu o umjetničkom i inom izričaju:

Ono što se kotrlja govori o Novoj 2012. godini.

Daklem, ako govorimo o čestitici u provdu praznika koji se zove NOVA GODINA, onda pišemo Nova godina jer je to kao osobno ime!

Međutim ako govorimo o sljedećoj kaledarskoj godini, daklem o 2012. godini, onda nema potrebe pisati velikim slovom jer to nije njezino ime, ona je nova u odnosu na odlazeću staru, daklem to je pridjev, a takvi se u našem jeziku ne pišu velikmim, već malim slovom.

U nadi da će se nešto od ovoga dovući i do očiju odgovornih  pozdravljam vas i želim svako dobro...

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Odg: (NE)pismenost
« Odgovori #1 : 31 Prosinac 2011, 19:32:19 poslijepodne »
Nepismenost i nije najbolji naziv za ovu pojavu, puno bolji bio bi 'nepoznavanje pravopisa'. Nepismenost je nepoznavanje slova, grafema, tj. pisma općenito. Nije nepismen koji ne poznaje pravopis, nego nedovoljno pismen. Ovaj fenomen prisutan je u svim svjetskim jezicima, zato postoje javni mediji preko kojih ljudi uče govoriti i pisati. Sve privatne televizije otpustile su lektore i fonetičare, privatne radio-postaje niti ih ne zapošljavaju. Slušati neke privatne radi i tv opostaje nacionalne rasprostranjenosti, tj. njihove spikere, voditelje vijesti i dnevnika - vidi se na kojem noviu je hrvatski jezik standardni u hrvatskoj. kvragu i shift!
i kvragu konzistencija rečenica, nek  puca di triba puknut!
Dosta parola.

batakljun

• Gost
« Odgovori #2 : 02 Siječanj 2012, 16:05:58 poslijepodne »
unda to ide u kategoriju: POLUPISMENOST

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #3 : 03 Siječanj 2012, 20:53:08 poslijepodne »
Ova tema mi je mila, ali nemam šta pametna baš reć, ali ću zeru piskarat. Poznavanje pravopisnih pravila predstavlja problem mnogim obrazovanim ljudima. Moreš bit doktor neznam čega, mali i veliki inžinjer, ali ako se nisi bavio jezikom i pravopisom, lako ćeš omašiti. A kako naš jezik, kao ni jedan drugi što nije, nije jednostavan, bar što se ovoga tiče, piisanja tojest, tako ljudi lako griješe. Ne valja bit zločest i zamjerati ljudima što zeznu neke sitne stvari, što vidiš da ih ne znaju, zato što toliko izbrusiti jezik da ne fališ ije, je ili velko slovo u nekim situacijama teško je i diplomantima jezika ukoliko nisu stalno ukorak s novim pravopisom ili se temom ne bave konstantno kao poslom. Bilo bi jednako zločesto kao profesoru hrvatskoga zamjerati nepoznavanje nekih suptilnijih znanja iz fizike. To bi bile osnove bontona i u pisanom ophođenju na forumima. Dakako da ne bi bilo loše da kad imoart izdaje proglase nastoji kao institucija viša od forumaša biti jezično točan. Ukoliko je to već nemoguće zbog niže razine znanja o jeziku, bontono bi bilo korigirati pogrešku na preporuku nekog forumaša koji pogrešku uoči. Radioimotskom sam se javio nedavno u vezi naslova u kojima su stalno forsirali pisati npr. 10-ta, 9 -ta obljetnica itd, objasnio pravilo jer ga znam i u čemu griješe. Shvatili su me, prihvatili sugestiju, ali nisu i razumjeli pravilo koje sam objasnio, tako da te konstrukcije sada izbjegavaju. Ni to nije loše, izbjeći problem, jer jezik ima uvijek drugo rješenje, ukoliko sumnjaš koliko si u pravu. Prvi stupanj učenja jezika je preispitivanje napisanoga. Neke ljude to ne zanima, ali ako već pišu (pa nije pisanje baš muss aktivnost) trebali bi malo o tome misliti. Bolje pisati, makar i pogrešno, nego ne pisati. Ja sam se prošle godine naljutio na jednu belevarčevu aktivnost koju je izveo na mom upisu, i nije uopće bitno jesam li u pravu, nego je bitno imam li ja kao forumaš slobodu izražavanja. Čitavo uredništvo prešutno ili izrijekom branilo je belevarca, i ta mala sitnica, glupost zapravo, pokazuje koliko je naša komunikacija na forumu često na niskom nivou.  Ne tražim ispriku niti ispravku, samo bih volio da se malo ega i taštine spuste na piste, a imoart da doživi neki dobar revival, kao i forumi općenito.
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Ministarstvo zdravlja
« Odgovori #4 : 05 Siječanj 2012, 21:24:53 poslijepodne »
Jovanović je odmah ostavio dojam lajavca i režavca koji ide na živce, jedino mi drago bilo kad je nasrnuo na Mamića. Sad se prepucava s jezikoslovcima koji su mu ukazali kako bi priličnije bilo biti ministar zdravstva na način da im spočitava previše pravopisa. Sport mi se više sviđa od športa, ali ovi izgleda neće odustati od zdravlja - tribalo bi čut jezikoslovne mudrace koji mu daju potporu u naumu da napravi 'revoluciju'.
Dosta parola.