Autor Tema: Prosjaci i sinovi - film koji je izvršio kulturni utjecaj  (Posjeta: 382 )

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Prosjaci i sinovi - film koji je izvršio kulturni utjecaj
« : 23 Studeni 2011, 21:54:49 poslijepodne »
O temi sam pisao na imoti u lisinskom. O čemu je riječ. Zadnjih 20 godina skoro, ima tome i više, ali toliko pratim problematiku, serija Prosjaci i sinovi postala je kultna u životu i razmišljanju mnogih, posebno onih imoćana koji streme intelektu, studentarija itd. Zapitao sam se puno puta slušajući u razgovorima mudrosti iz filma je li tko pročitao knjigu u originalu, znam da samo rijetki jesu. Ne bi to bio nikakav grijeh. Nego, po čemu je jedna knjiga toliko imoćane 'pročtala'?, tj serija. Ne znam. Možda se radi o običnoj nenačitanosti zavičajne literature, i druge, a možda je već vidljivo da se izgradio kult raosa, e sad ne znam radi li se pak o vrdoljaku ili su imoćani počeli graditi suvremeni mit samo o sebi. radi li se o sklonosti dogmi, pojednostavljenju vlastitog mentaliteta pa se ljudi nalaze kroz humor u totalno oprečnoj slici sebe samih. Prosjaci su u Imotskoj krajini bili rijetkost, naš narod je ponosan jer ima zemlju, ima blago, ima dovoljno za se. Sad, pojedini likovi dobro evoluiraju, pa ima šverca, kriminala, sitne trgovine itd. pa to više pogađa bit. Ali, bit je da je jedna knjiga raosa  duboko ušla u narod. sad, neki to vole, neki ne, a meni je to sve malo previše, jer evo da pogledam na sat...2011. godina, 12.-a na pragu.
Dosta parola.