Autor Tema: 19. kolovoz "Paško - povratak u 80te"  (Posjeta: 4687 )

batakljun

• Gost
Odg: kafići
« Odgovori #30 : 21 Kolovoz 2011, 15:00:49 poslijepodne »
Uglavnom koliko me sjećanje služi kafići su se dijelili po đirevima i jaaakoo se puno pazilo na glazbu i na kavu. Dobra glazba i dobra kava bio je pravi kult tada u Imotskom.

1. nije mi jasan pojam đir, ako je to neka vrsta svjetonazora, onda oprostit ćete i danas postoji i te kakva podjela kafića prema đirevima/svjetonazorima. Zna se u kojim se kafićima cajke čuju ponekad, u kojima redovito, a u kojima se ne čuju ni kad su svi pijani - tu se daklem nije ništa promijenilo.
2. što se tiče (istančanog) ukusa za kavu u tadašnjih Imoćana, vrijedno je napomenuti (stariji su izgleda zaboravili) da je do 1990. godine postojalo tzv. socijalističko samoupravljanje koje je iznjedrilo monopol na proizvodnju kave (Franck), a da si na prste jedne ruke mogao pobrojati ljude koji su bili više od 3 puta u inozemstvu. izgleda da je taj ukus za kavu bio samonika.

Inače sam visio u Biljara, bez obzira gdje je u podjeli, a glazba se mogla donijeti (famozna kazeta...).
Prvenstveno zbog ekipe koja je volila u miru igrati biljar...

e moj likarija, ako je to bilo tako, unda si ti sinko slabo dera siceve u autu.
« Zadnja izmjena: 21 Kolovoz 2011, 15:03:12 poslijepodne BataKljun »

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
Odg: 19. kolovoz "Paško - povratak u 80te"
« Odgovori #31 : 21 Kolovoz 2011, 18:20:22 poslijepodne »
to u vezi kave mi je puno ljudi reklo. U Imotskom kava nije smila falit inače bi bilo lajanja. Radi se o načinu pripravljanja, doze, održavanje aparata itd. U to vrime u Splitu nisi mogao popiti poštenu kavu.
Misli da nije Franck bio jedini...

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #32 : 21 Kolovoz 2011, 19:31:36 poslijepodne »

Ne znam sijećaš li se, ali najbliža destinacija je bila cca 12 km. Šabić. ::)
Negdje u to vrijeme i ona pojata u Gorici, mislim da je vlasnik bio nadimkom Švabo. ;D

Inače je bila normalna "tura" u današnji Široki Brig u novootvoreni disco klub u hotelu i Ljubuški u GP ili kako se već zvao.

Bože sačuvaj kilometara.

Kako god bilo, kafići u gradu su bili ipak "dnevni" đir (ili kako ga već zvali), a zalaskom sunca se premještalo
na okolne destinacije.
A, zanimljivo, za sve je bilo dostatno vremena. jednostavno nije ga se gubilo na TV, facebook, forume....
:starac

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #33 : 21 Kolovoz 2011, 19:37:29 poslijepodne »
ko bi reka da će od ovoga izać interesantna tema. meni se dopala batina teorija o tome da je pasko bio popularan jer je podjednako odgovara i gradjanima i seljacima. tada je itekako postojala nepisana podjela na gradjane i seljake. ja seljak sam jedini iz zmijavaca putovao u imotsku osnovnu školu od 5. do 8. te u srednju isa uglavnom s imocanima (i ne bi to minja ni za sto na svitu) iz danas smiješna razloga, a taj je da sam želio učiti engleski jer smo se u mom 4. osnovne nedaleko zagreba jedva izborili da uz obavezni ruski, koji je ugurao direktor skole čija je druga žena pridavala ruski, učimo i taj engleski i sto mi je taj engleski u 4. osnovne pridavala cer jugooficira koja mi je dala valjda jedinu duju iz testa iz engleskoga u mom skolovanju. da ne duljin, gradski su zazirali od picerije, ali pasko je nekako moga proc ako u semija nije bilo mista.
podiju je to, vjerujem, nebitno jer su on i sestra mu bili od rijetkih imocana koje se te stvari nisu ticale, iako su mogli imat itekakva razloga da dignu nos da su tili.
« Zadnja izmjena: 21 Kolovoz 2011, 19:39:57 poslijepodne Potjeh »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #34 : 21 Kolovoz 2011, 19:46:39 poslijepodne »

i ja san tamo igra biljar. i ne samo tamo. igralo se najprije u lava pa i u paske na katu di je sad kavana ter u jukica. malo je bilo bolji biljarista od druga nunuta: taj je iz scapa svrsava partiju u sridnju na moje oci. ima bi tu još pričat al nek se zna baren osnovno. danas mislin da mi ne more pera obit i da mu mogu dat 3 kugle fore. tresu mu se ruke od loše kave.
« Zadnja izmjena: 21 Kolovoz 2011, 19:48:16 poslijepodne Potjeh »

batakljun

• Gost
« Odgovori #35 : 21 Kolovoz 2011, 21:06:04 poslijepodne »
nego, jesi li ti rađe drpa u paškinom separeju ili na onoj sećiji iza šanka?

- :spidom (Brajo, imalo se auto u to vrime   ;D )

Inače sam visio u Biljara, bez obzira gdje je u podjeli, a glazba se mogla donijeti (famozna kazeta...).

da sumiramo, nisi se drpa ni u separeju ni na sećiji već si igra biljara, a unda za "đabe" vozijo po kućama - plemenito!

batakljun

• Gost
« Odgovori #36 : 21 Kolovoz 2011, 21:16:04 poslijepodne »
da ne duljin, gradski su zazirali od picerije, ali pasko je nekako moga proc ako u semija nije bilo mista.

prvo triba dodat činjenicu da je semi veći od paške (pa sićate li se vi ljudi koliki je tamo iza bijo "autobus"?).

drugo, ne znam kako i zašto, ali žemske koje su zalazile u piceriju nekako nisu šmekale grackin momcima, za razliku od onih iz paške. kad bi spomenijo piceriju imao sam dojam da bi svima prid oči iskočila robusna tekstilača sa sebišne (100-85/90-100). u paške je bilo i intelektualnije (ekonomska, kultura, kemija...) i gracijoznije (80-70-90).
semi nije bijo baš za žemske (da netko ne bi shvatio kao generaliziranje) jerbo su tamo izlazile malo starije - nije to loše kome uleti, poglavito u počecima kad ti triba sigurna ruka da te (u)vodi, ali brte i ta se skula brzo prođe pa se zaželi čeljade i čega mlađeg (potjeh će sigurno pomislit: i slađeg).

u svezi i glede biljara, lip je to sport i nije skup, ma meni malo statičan....
« Zadnja izmjena: 21 Kolovoz 2011, 21:19:46 poslijepodne BataKljun »

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #37 : 21 Kolovoz 2011, 21:40:26 poslijepodne »
da sumiramo, nisi se drpa ni u separeju ni na sećiji već si igra biljara, a unda za "đabe" vozijo po kućama - plemenito!
;D ;D ;D
"Drpat u separeu".
Bože sačuvaj koja definicija.

Bato Brajo, imalo je i suptilnijih načina za stupiti u prisni kontakt s curom.

Drpat...
Iđi se ispovidit, odma.
« Zadnja izmjena: 21 Kolovoz 2011, 21:43:33 poslijepodne likarija »

Offline nunu

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • SATAN GUDARSKI
« Odgovori #38 : 21 Kolovoz 2011, 21:48:03 poslijepodne »
ja u "čatrnji" sem naduvan nisan moga duglje od po ure
« Zadnja izmjena: 21 Kolovoz 2011, 21:50:45 poslijepodne nunu »
i love my bike

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #39 : 21 Kolovoz 2011, 21:48:14 poslijepodne »

i ja san tamo igra biljar. i ne samo tamo. igralo se najprije u lava pa i u paske na katu di je sad kavana ter u jukica....

U lava je bilo ajme od gužve iz skole.

U Biljara smo čak imali i poduku od ....
U Jukića je dobro bilo doć kasno popodne, nije bilo nikoga. A biljar nije bio loš. Dapače.

Ako se dobro sijećam, u Biljaru je bio prvi veći biljar.
Možda je i to bio razlog, zašto tamo više nego negdje drugdje.
Sjetim se i igara Mate Pende, a napose kad mu je Đoka odnijo šćap ... ;D ;D ;D

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #40 : 21 Kolovoz 2011, 22:40:35 poslijepodne »
ja u "čatrnji" sem naduvan nisan moga duglje od po ure
u catrnji se nikad nije duvalo. ko zna di si se ti uduva pa te donilo doli.  >:(

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #41 : 22 Kolovoz 2011, 09:39:41 prijepodne »
u catrnji se nikad nije duvalo. ko zna di si se ti uduva pa te donilo doli.  >:(

Biće ga neko zakotura nizaskale... :spidom

Offline vojvoda

• Uhodava se na forumu...
« Odgovori #42 : 22 Kolovoz 2011, 10:32:59 prijepodne »

Lijepo je pročitati kako se evociraju uspomene na mladenačke dane. Stvarno.

I zanimljivo sve se odvijalo - u gostijoni.

E sad ga zvao Caffe.. ili nekako drugčije, ali je gostijona. Samo nisi moga marendat. (osim u piceriji, prvih nediljak dana... ;D)

Kad već spominjete bilijar, dobar je bio i u Mrkonjića na brani.
I sve je to uglavnom bilo zavidila.
Čin se smrkne išlo se okolo grada.

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
80te
« Odgovori #43 : 22 Kolovoz 2011, 12:11:04 poslijepodne »
U to vrime kino je radilo skoro svaku večer (pa se išlo s Pionirkom kući), srijeda je bila također izlazna večer, a subotom Šabić-Boa-Studio-Ćurdo-Lisa, a (čini mi se) dva lita udarni je bio Dinamo gdje su bili nezaboravni jam sessioni, kako čujem ima pokoji video iz Dinama pa bi se valjalo potruditi i iskopati.

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
Odg: 80te
« Odgovori #44 : 22 Kolovoz 2011, 12:28:24 poslijepodne »
...(pa se išlo s Pionirkom kući)...
He, he, he ... u 22,00.   ;D