Autor Tema: 19. kolovoz "Paško - povratak u 80te"  (Posjeta: 4686 )

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
19. kolovoz "Paško - povratak u 80te"
« : 18 Kolovoz 2011, 17:50:08 poslijepodne »

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
Odg: 19. kolovoz "Paško - povratak u 80te"
« Odgovori #1 : 18 Kolovoz 2011, 21:09:50 poslijepodne »
 :tuzni :tuzni :tuzni :tuzni :tuzni :tuzni
:starac

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #2 : 18 Kolovoz 2011, 22:12:16 poslijepodne »
dobra ideja. na neki način tu pripadam. kad je tekst u pitanju onda ne mogu ne primjetiti da se virtualna nadmudrivanja nazivaju otudjenjem a glazba ne naziva, iako je cijeli tekst prozet otudjenjem glazbom. danas se mlade ne da navuc na liberalizam pomoću glazbe. mitar miric duši čini manje štete nego robert plant ma koliko mi sutjeli o tome.  :hat

Offline nunu

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • SATAN GUDARSKI
« Odgovori #3 : 18 Kolovoz 2011, 23:06:51 poslijepodne »
oće li bit dobre trave...unda je dobra glazba genijalna a loša fotka dobra
i love my bike

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #4 : 18 Kolovoz 2011, 23:39:33 poslijepodne »
Virtualna nadmudrivanja otuđuje ljude, a glazba zbližava (pa koja god bila)...

Offline nunu

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • SATAN GUDARSKI
MUZIKA U PAŠKE 80-tih
« Odgovori #5 : 18 Kolovoz 2011, 23:49:29 poslijepodne »
i love my bike

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #6 : 19 Kolovoz 2011, 03:12:26 prijepodne »

"Caffe bar "Paško" otvorio je svoja vrata 1982. godine i od početaka se deklarirao (kako onda, tako i danas) kao mjesto u kojem se sluša "drugačija" glazba, glazba za audiofile, glazba za ljude kojima je glazba jako važna stavka u životu.
[…]
Jednostavno, takvu glazbu niste mogli slušati kod kuće (osim ako vam Jure nije presnimio neku od svojih kazeta), nije bilo Interneta tako da ste se za glazbena istraživanja mogli samo osloniti na "Pašku" i ljude koji su tamo zalazili."
Tomislav Matković. U petak navečer u caffe baru 'Paško' pravi povratak u 80-e. Imotke Novine. 18. 8. 2011.

Odvadi malo. 1982. Avutoprduzeće je svake subote dogonilo iz Nemačke i nosače zvuka i časopise. Nije više triba ni radio Luxembourg, i dobre stare i dobre recentne glazbe bilo je tih godina i na Radio Zagrebu, a ni lokalno dostupni časopisi koji su pratili glazbu nisi bili za bacit.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #7 : 19 Kolovoz 2011, 07:37:31 prijepodne »
glazba zbližava (pa koja god bila)...
povirovat ću kad te vidim kako ovo pivaš zagrljen s nekim ljubiteljem narodnjaka.  ;D
http://www.youtube.com/watch?v=sYcGt9_hDvQ

batakljun

• Gost
« Odgovori #8 : 19 Kolovoz 2011, 08:46:15 prijepodne »
većini posjetitelja je odlazak u paške bijo motiviran čudesnom glazbom, jednako kao što je većini posjetitelja odlazak u piceriju bijo motiviran senzacionalnom napolitanom i uzbudljivom quattro formaggi.

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
« Odgovori #9 : 19 Kolovoz 2011, 08:56:15 prijepodne »
Glonga, naravno da je glazbe bilo u izobilju, kako preko gasterbajterske šnjure, preko Trsta uz rabatinke, tako svakako i domaći izdavači koji su poprilično ažurno pratili svjetske trendove (i to još od 60tih) - vidi top liste u ondašnjim Džuboksima. Što se tiče kvalitetne glazbe Radio Zagreb je to pratio bez zadrške itd., ali poanta priče nije u tome nego o "drugačijoj" glazbi, o glazbi za koju ni ne znaš da postoji pa ti netko mora skrenuti pažnju na nju ! Nije bilo interneta pa si se družio s ljudima kako bi štogod doznao. Džaba ti cila prodavaonica ploča kad nisi znao što je dobro, a ploče su se kupovale ciljano (jedna ali vrijedna) i nju bi "mezio" natanane ! U tom je poanta priče. Slušao si i A i B stranu, i dobre i loše pjesme. U "Paške" su se često vrtile upravo B strane, a ne A hit strana. Doorsi, Dylan, Straits, Joplin, Purple se vrtilo u svakom kafiću ali to je bilo onda više manje mainstream, a ja govorim o "pomaknutoj" glazbi.
Znam za cijelu plejadu kvalitetnih izvođača koji su se tada uredno vrtili u "Paške", ali i danas se jako rijetko mogu čuti ma koliko su mediji napredovali. Smatram kako je taj moj korijen sklonosti ka nekakvoj alternativnoj "drugačijoj" glazbi upravo posađen u "Paške", a tamo sam zalazio od prvog dana, tako da znam više manje o čemu pričam. Natjerati jednog teenagera da sluša (i zavoli) dixieland, Zappu, jazz nije mala stvar za jedan kafić - u tome je moć "Paške" (govorim o 80tim i početak 90tih)...

Potjeh, dobra glazba je uvijek dobra glazba, pa tako i u narodnoj... Miroslav Ilić mi je sasvim OK, jedan od favorita mi je stari narodnjak Muharem Serbezovski cheers
http://www.youtube.com/watch?v=0VWnX2ioEOk

Batakljun sve je to moć vlastite percepcije, netko je običan konzument, a netko čudesno uživa

« Zadnja izmjena: 19 Kolovoz 2011, 09:20:43 prijepodne Podi »

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #10 : 19 Kolovoz 2011, 09:13:18 prijepodne »
većini posjetitelja je odlazak u paške bijo motiviran čudesnom glazbom, jednako kao što je većini posjetitelja odlazak u piceriju bijo motiviran senzacionalnom napolitanom i uzbudljivom quattro formaggi.

Misliš na prva dva miseca, ili manje.  :spidom
:starac

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #11 : 19 Kolovoz 2011, 09:22:16 prijepodne »
ali poanta priče nije u tome nego o "drugačijoj" glazbi, o glazbi za koju ni ne znaš da postoji pa ti netko mora skrenuti pažnju na nju !
nije moć 'paške' bila u tome nego je u tebi bila želja da se ističeš slušanjem 'drugačije' glazbe. ti si ju samo realizirao na taj način. ne pišem samo o tebi nego i o sebi i ne bi ni pisa da nisi napisa da nije riječ o otuđenju a ja tvrdim da jest.
nu, kad je dobra glazba dobra glazba, bilo bi zanimljivo večeras u jednom trenutku pustit kvalitetan narodnjak i snimit reakcije nazočnih. hehehehe  ;)

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
« Odgovori #12 : 19 Kolovoz 2011, 09:31:20 prijepodne »
Glonga, naravno da je glazbe bilo u izobilju, kako preko gasterbajterske šnjure, preko Trsta uz rabatinke, tako svakako i domaći izdavači koji su poprilično ažurno pratili svjetske trendove (i to još od 60tih) - vidi top liste u ondašnjim Džuboksima...

Na ovoj stranici ima top lista (popular music) između ostalih i za navedene 80-te...

The top 100 songs from the
    golden years of popular music -
    plus more of our musical heritage.

http://www.tropicalglen.com/

...pa tko želi pogledati/poslušati malo za zagrijavanje...

"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
Zagrijavanje
« Odgovori #13 : 19 Kolovoz 2011, 09:56:44 prijepodne »
Evo jedan veliki hit iz "Paške" iz tih vremena

http://www.youtube.com/watch?v=U3v0ToMWzZQ

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
zagrijavanje
« Odgovori #14 : 19 Kolovoz 2011, 09:58:54 prijepodne »