Svakodnevnica > Prirodni svijet / EKO oči

Kako prepoznati meteorit...

<< < (2/2)

Slovak:
Precizne podatke o dimenzijama, tj. težinu u gramima, duljinu i širinu poslao sam stručnjacima, kao i mjesto i način pronalaska kamenja. Prvi kamen težak je 5350 grama, drugi oko 50 grama i duljine je 6,5 i širine 3,5 cm. Prvi je rožnjak, dolomitskog podrijetla, često rijedak u vapnencu. Koristio se kao kresivo, kremen. A u kamenom dobu za izradu oruđa i oružja. Oruđe i oružje leksički i tvorbeno su iz istoga korijena, da dobacim. Probao sam njime kresat o turpiju i zbilja baca iskre. Trud je gljiva ili nešto slično, lako zapaljivo. Stari u selu pamte da se time palila vatra.
Kad bi ovaj prvi ruknuo na zemlju s ovom težinom, nastala bi mala tunguzija. Čudno je samo kako je pronađen u šumi na površini zemlje.
Drugi kamen je poklon prijatelja iz Austrije. Vidjet ću što će mi za njega odgovoriti ostali stručnjaci, Korlević je rekao da na prvi pogled ne sliči na meteorit.
Evo link o prvom kamenu, tj. o ognjilu ili kako se već tokomponentna sprava zvala:
http://forestandstream.com/board/index.php?topic=329.0

vinx:
..baš?
http://bib.irb.hr/prikazi-rad?&rad=720266

vinx:
Nego na"Pečat kurije Roško Polje"
 glonga
...... zanimljiva priča iz prve i druge ruke o sudobnim meteoritima, nu mene u ovaj čas zanimlje ponajvuše ova  ......
Postoji li mogućnost nešto više o ovom?Negdje nešto zapisano ili?
Zvizdin pod?nešto slično tome

glonga:
Ne razumijem. U GZM-u od 1897. u sv. IV. ima članak Aristidesa Březine - Meteoriti iz zvorničkog kotara u Bosni, o meteoritima koji su tamo pali20.7 ili 1.8.1897.
Čudno mi jer mi se čini da imaš te brojeve GZM-a i dan danas negdje dostupne online za skinut. Ako je to.
A zgodno bi bilo i kad bi Zvizdin Pod ima veze s meteoritima, a ne s arheoastronomijom.

vinx:

--- Citat: glonga - 04 Listopad 2015, 20:37:43 poslijepodne ---Ne razumijem. U GZM-u od 1897. u sv. IV. ima članak Aristidesa Březine - Meteoriti iz zvorničkog kotara u Bosni, o meteoritima koji su tamo pali20.7 ili 1.8.1897.
Čudno mi jer...

--- Kraj citata ---
Ništa.Učinilo mi se da ima što još ,a da nisam upoznat.
Zvizdin Pod?Nemam ti ja ništa za to! pogotovo u svezi gvožđurije.Odavno mi to nešto para uši..

Navigacija

[0] Lista Poruka

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju