Autor Tema: Jaja  (Posjeta: 6578 )

Offline mcora

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • ružna, zla i stara
Jaja
« : 25 Lipanj 2008, 09:45:50 prijepodne »
U trgovinama su se pojavila kodirana jaja, pa ako niste znali oznake na njima znače slijedeće :

1. Način uzgoja i držanja
- brojka 0: ekološki uzgoj kokoši
- brojka 1: slobodni uzgoj kokoši
- brojka 2: kokoš živjela u kokošinjcu
- brojka 3 (kao što je slučaj na slici): kokoš uzgojena i držana u kavezu

2. Zemlja podrijetla
- HR je kratica za Hrvatsku, a ako jaje dolazi iz zemlje koja nije članica EU, moralo bi imati sličnu kraticu

3. Broj proizvođača
- Ako se potrošaču dogodi da u trgovini kupi pokvareno jaje ili od njega dobije neku bolest, prema tom će broju mjerodavne službe lako pronaći s koje je farme pristiglo

:mcora

[privitak je izbrisao admin]
Kad sam dobra, dobra sam, no kad sam zla, onda sam još bolja.

Insomnia

• Gost
Odg: Jaja
« Odgovori #1 : 25 Lipanj 2008, 19:27:05 poslijepodne »
e sad, što znači "ekološki uzgoj kokoši"?

ta kokoš možda jede ekološku hranu, ali kako je uzgajana? u kavezu, kokošinjcu ili na grani?  ::)

naime, kokoš se može ekološki uzgajati i u "slobodnom uzgoju", pa i u kokošinjcu... ili je to samo jedan od načina za naplatit svako jaje 5-10 kuna, kao "ekološko"?

zanimljivo u svakom slučaju. i korisno znati. :wow

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
« Odgovori #2 : 25 Lipanj 2008, 19:48:35 poslijepodne »

Citat:
ili je to samo jedan od načina za naplatit svako jaje 5-10 kuna, kao "ekološko"?

zanimljivo u svakom slučaju. i korisno znati.

I isplativo, ekoloski uzgoj najbolji uzgoj...

Offline mcora

• ružna, zla i stara
« Odgovori #3 : 25 Lipanj 2008, 20:14:38 poslijepodne »
Ekološka proizvodnja je jednaka slobodnom držanju, ali s razlikom što kokoši moraju jesti ekološki uzgojenu hranu.

Slobodno držanje podrazumijeva uzgoj kokoši na otvorenom, kod prirodnog danjeg svjetla, a za noći ili lošeg vremena kokoši se mogu same skloniti u kokošinjac.

Kokoš živjela u kokošinjcu - znači da su kokoši slobodne u kretanju i imaju danje svjetlo, ali su ipak u zatvorenom prostoru.

Kokoš uzgojena i držana u kavezu - znači da se kokoši stalno drže u kavezu, a jaja se spuštaju u sabirnu traku. Takav način uzgoja kokoši već je zabranjen u mnogim zemljama svijeta. Europska unija donijela je odluku o zabrani uzgoja kokoši u kavezima koja stupa na snagu od 1. siječnja 2012. godine, dok od 1. siječnja 2004. godine ne smije biti proizveden niti jedan novi kavez niti pušten u uporabu. Poslije toga, kavezi će morati biti prostraniji, s gnijezdima, prečkom za sjedenje i slamom.

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
« Odgovori #4 : 28 Lipanj 2008, 16:15:50 poslijepodne »
Vidite kako je danasnje drustvo/nasa civilizacija postala profinjena i ima osjecaj za nijanse ....
Slobodna kokos koja se seta na zraku i suncu i slobodno kvrcka hranu, odnosno hranjena je jednako slobodnim/netretiranim uzgojenim sjemenom/hranom ima dakako razlicito/plemenitije meso i jaja od kokosi koja je neslobodna i uzgajana bez kretanja, u torturi, pritisku i strahu...

Neslobodna kokos pojavila se povijesno gledano s tehnoloskim razvojem iza 2. sv. rata.... 8) 20 stoljece je najrepresivnije, represivnije valjda i od mracnog srednjeg vijeka i od svih asteskih plemena koja su imala 'ljudsku zrtvu'...

U 21. sve je sofisticiranije. Kremiranje, na primjer se sve vise siri na zapadu jer se spaljivanje mrtvih tijela smatra ekoloskim...a isto spaljivanje je na dalekom istoku tradicija.

Offline kamenizg

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #5 : 02 Srpanj 2008, 11:12:19 prijepodne »
Eto i ja sam neki dan da prostite kupio Agrokordrek Jaja, mislim nije drek već AGROKORDEK BIO JAJA.  I gledam ja tako kutiju i piše manje kolesterola, masnoća, BIO jaja sretnih koka. Eto sve to piše i još piše na kutiji da je kutija napravljlena stoposto od otpadnog papira, sretne koke nisu ograđene žicom nego su slobodne, imaju osam satno radno vrijeme, nemaju stresa, i nesu li ga nesu jaja, od kojih si zdrav za povaginit. E samo mi nije bila jasna jedna stvar u ciloj toj priči, a to je da su najjeftinija od svih da prostite aja na policama trgovine di sam ih vidio i kupio. Možda mi padne kolesterol, ali samo kolesterol, jer mi se više niti ne diže masnoća, od kad sam počeo jesti ta jaja. Sram Vas bilo odmah ste pomislili sigurno o dianju i spuštanju. Pratite interpunkcije i nemojte misliti. jedite zdrava jaja, od kojih vam se neće dizati, masnoće i kolesterol, a spuštat će vam se tlak jer ćete znati da sretne koke imaju veća prava nego vi koji radite u nerashlađenim prostorijama, u kojima nema klima uređaja, a more ove godine nije u planu jer je muž spiskao cijelu ušteđevinu po Klagenfurtu i Beču.
Što Vam drugo preostaje nego jesti JAJA sretnih koka i odmah će i vaši problemi nestati, a možda se i nešto Digne.
O TEMPORA, O MORES!!!

Offline mcora

• ružna, zla i stara
« Odgovori #6 : 02 Srpanj 2008, 11:31:14 prijepodne »
Citat:
piše manje kolesterola, masnoća, BIO jaja sretnih koka.

e da mi je analizirat ta jaja ... da vidim koliko utjecaj trkanja koka po dvorištu ima utjecaj na količinu kolesterola  ;D

Offline dobardan

« Odgovori #7 : 02 Srpanj 2008, 17:52:52 poslijepodne »
e da mi je analizirat ta jaja ... da vidim koliko utjecaj trkanja koka po dvorištu ima utjecaj na količinu kolesterola  ;D

vjerojatno nije toliko do trkanja, prije će bit da je do seksualni aktivnosti u prirodnom ambijentu, koke trče po ledini, pivci skaču na koke, koke se oslobađaju od stresa...  manje stresa=manje kolesterola... ::)

Offline mcora

• ružna, zla i stara
« Odgovori #8 : 02 Srpanj 2008, 20:38:22 poslijepodne »
biće da su to onda neke lake koke.... kad mogu trkat po ledini  ;)

Offline grgo

• Tek se pojavio na forumu...
« Odgovori #9 : 04 Srpanj 2008, 15:54:53 poslijepodne »
Mislim da nismo u redu.Čimpanze su u španjolskoj već dobile ljudska prava.Da kokoši imaju političke glasnogovornike, vjerojatno bi se zalagali za ukidanje kokošinjaca,za sveopću slobodu kokošiju.isto tako treba otvorit vrata zoo vrtova,da zvijeri pojedu strah sa ulica,zmije udijele otrova gdje kapaljkom teče.Svježe krvi,kraha betona i anarhije Zemlji treba,rike vulkana i jauka mladosti,da crvena krvca trkne nizbrdo, u dolinu.Agonija ova već predugo traje.

Offline mcora

• ružna, zla i stara
« Odgovori #10 : 10 Srpanj 2008, 09:44:05 prijepodne »
Da kokoši imaju političke glasnogovornike, vjerojatno bi se zalagali za ukidanje kokošinjaca,za sveopću slobodu kokošiju.

kako mi se čini... na dobrom su putu da ga dobiju ... :P

batakljun

• Gost
« Odgovori #11 : 10 Srpanj 2008, 10:42:34 prijepodne »
3 puta tjedno po jedno jaje, najbolje ujutro je izvrsno za zdravlje. iako se u noije vrijeme jaja optužuju za kolesterol pa su djelomično na crnoj listi ja se s tim ne slažem.

Offline mcora

• ružna, zla i stara
« Odgovori #12 : 10 Srpanj 2008, 11:41:04 prijepodne »
3 puta tjedno po jedno jaje, najbolje ujutro je izvrsno za zdravlje. iako se u noije vrijeme jaja optužuju za kolesterol pa su djelomično na crnoj listi ja se s tim ne slažem.

šta li bi tek napisao/la da su ti 3 puta tjedno po dva jaja... ;D

Offline grgo

• Tek se pojavio na forumu...
Jaja meke kore
« Odgovori #13 : 18 Srpanj 2008, 22:23:58 poslijepodne »
Mcora sanja jaja, i ima ego, dupli.Njena jaja su meka, ne možeš ih razbiti, ona se razliju na dlanu, ne podijele se na žuto i bijelo, ne valjaju za jelo, njena jaja su mutna žuta.Ali mcora ima fora, zato i piše na forumu,malo malo umuje,ali najviše piše njemu.Zato zvuči kao emu, muklo, kroz pijesak, kao da nas nema. Ona ima cyber dušu, ništavnu i viroznu, ali kad očisti tu astralnu vješticu dušu, iza tame bljesne njena ljepota, još uvijek sakrivena, kao glava u političkom pljesku.