Autor Tema: Kulturno ljeto Studenci 2011.  (Posjeta: 3116 )

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Kulturno ljeto Studenci 2011.
« Odgovori #15 : 18 Srpanj 2011, 11:15:03 prijepodne »
A što se prodavalo na Sudamji?
Ovo?
tako nešto. ekipa me izvjestila da su ju već razmontirali hahahaha
slingshotman je zakon.  :laugh:

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #16 : 16 Kolovoz 2011, 19:35:42 poslijepodne »
To se u nas zvalo "trzaljka".

Ima li tko pri ruci "Studenački rječnik"?
http://www.imoart.hr/forum/index.php?topic=853.0

Studenčani, navodno, praćku iz ove teme zovu "praća", kao onaj komad konopa na samaru. Točno?

Praćkom zovu onu biblijsku David vs. Golijat praćku vitlaču.

Nešto ovako moćno:

http://www.youtube.com/watch?v=m0icKGs4Ge0

Lokalna drevna praćka (vitlača) se sastojala od kamena na koji je bila privezana gúžva od mladice drveta, najčešće graba, najbolje drinjka, često škrabutine, kasnije komad uzice od vune ili pak konopčića ili špaga, žice i sl. Bacao se i kamen i gužva-konopac. Dakle razlikuje se od vitlača čiji konopac i vrećica za kamen ostaju u ruci bacača dok je kamen-projektil tu tipa fire-and-forget (opali i zaboravi), ovdje je konopac višekratan ako se ne presiječe pri udaru u cilj, cijela stvar je za višekratnu uporabu - slično tomahawku.

Gúžva? Ono kad granu uvrtanjem (torzijom) "omekšate" bez prekidanja drvenih vlakana, nekakvo primitivno uže od drvenih vlakana kojemu je vlačna čvrstoća malo manja od grane od koje je načinjena, a savitljivost je puno veća. Sail, Sailing, sajla, na(do)stavio bi Slovak?

Za ovoljetnog boravka u šumama i gorama, u jednom napuštenom majdenu (površinskom pozajmištu vapnenca) mogla se sresti jedna prilično uvježbana ekipa praćkaša-vitlača pri vježbi. Tako su dojmljivi u nastupu, preciznosti i ubojitosti da im mnogi povjeruju u priču kako im ne može umaknuti ni zavelimska divokoza, ne daju se pokolebati ni kad im kažete kolika je kazna za odstrel divokoze. Čini se da su ozbiljno umišljeni. Ne koriste manekenske lutke kao mete. Brončana poprsja i staute socrealistične su im mete. Nešto ko u filmu "Živi i mrtvi". U susjednim općinama nijedna od prepoznatih bista ni statua nije tražena.
« Zadnja izmjena: 16 Kolovoz 2011, 20:01:35 poslijepodne glonga »

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
Studenački rječnik - präća
« Odgovori #17 : 08 Veljača 2012, 14:20:53 poslijepodne »
Ima li tko pri ruci "Studenački rječnik"?
http://www.imoart.hr/forum/index.php?topic=853.0

Studenčani, navodno, praćku iz ove teme zovu "praća", kao onaj komad konopa na samaru. Točno?

Studenački rječnik
str. 356
präća - (G.mn.prâćă) ž.
1. praćka, naprava za bacanje kamena. Nema toga što ja i Pipe iz praće nismo mogli pogodit. ;
2. konop za vezanje tereta na samaru. Sveza san praću da mi vrića ne pane. ;
3. savijeni konop u obliku polumjeseca (za držanje nogu pri jahanju)
"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #18 : 08 Veljača 2012, 15:31:30 poslijepodne »

Danke Deutschland.

Prȁća, prâćā femininum.

Auktor je u opisu (definiciji) 2. neoprezno rabio riječ konop (konap), najme, konap se provlači dvaput(? treći put se zaveže oko praće?) kroz praću koju je pokušao opisati pod (3.).

Šta š kad je Anić linčinama njbliži za citirat online.

prȁća
»2. uže na samaru kojim se obuhvaća tovar i na kojem se drži noga kad se jaše«

Niko mu nije branio da se razmaše u frazeologiji, onomastici… primjerom online rječnika.

prȁćka
»…ja sam jutarnji čovjek, iz kreveta ustajem k̕o iz praćke, ne izležavam se.«

Pa reć:

U mog lole od tegeta gaće,
tregeri mu ko u kenjca praće.

Žugam, žugam… a nu mene u citatu, i u mene konop u opisu praće na smaru. Nu me. Nu me. Nu ne pišem ja rječnike.
« Zadnja izmjena: 08 Veljača 2012, 15:33:18 poslijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
prać
« Odgovori #19 : 20 Lipanj 2012, 12:47:41 poslijepodne »

Za one sandale iz onog upisa* ne će mi vratit novce. Nude mi druge modele. Među njiman ovaj sa slike. Imaju moj broj. A di tu to obut? Samo na praćkaški turnir.