Autor Tema: Gorica  (Posjeta: 5370 )

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Sv.Stipan u Gorici
« Odgovori #30 : 09 Ožujak 2014, 22:02:26 poslijepodne »
Ja dozna da je fra Ante Marić na misi reka da se sv.Stipan u Gorici slavi 3.8. jer su na taj dan pronađeni neki dijelovi njegova tijela.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Gorica
« Odgovori #31 : 09 Ožujak 2014, 23:39:24 poslijepodne »
Ma bolan 1854., ili koja, i nije bash tako daleko…
 A narod nikad csuo. Osim toga, tko bi pametan grudja gori nieshto u brdu, gdi se krizsaju dvi kozje staze. …

Scheda je 1856., vjerujem, koristio i neke ranije kartografske izvore. I možda kakve druge dokumente koji su se od 1717. do danas zagubili. Demografski propuv je tu bio za turskog zemana samo takav. A da i nije, ne š ti narodnog pamćenja. Ne pamte šta je sadanja vlast obećala prid zadnje izbore. Top puče, Bajram prođe.

O kozjim stazama i njihovim razmirjima…  mogu, mimo sve ostale lokacije, navest jednu sličnu. Naklàpala san se po bilom svitu i nagledala, nu najlišpim priedielom uživo viđenim i sad mi se čini jedna uvala uz rub jednog polja. Znaš di? Južno od Ošanića. A Ošanići u brdu di se križaju kozije staze baš ko na Svetom Abi s karte u odnosu, volja te spram Rus Novae priko polja, volja te Lukovac u polju u podnožju Svetog Abe. A da u narodu ima neki trag o nekom zagubljenom gradu, pitaj Sovićane za Lukovac-Grad. Odgovorit će ti s podsmijehom, ne spram tebe, već spram Lukovac-Grada. Uzput, križanju staza (Svetom Abi) od današnjih naseljenih zaselaka najbliži je Lukovac, bliže mu je od Sliškovića i Vlašića.

…Meni se čini logičnije putovat gorikar po ravnu misto gudurama tamnim.  :neznam

Tebi ja džabe pišem linkove na štiva. Džaba Mommsen i Marcellinijeva kronika, Ilirske milicije, Avari i Huni… sigurnost putova… u vrime prijenosa relikvija iz Carigrada u Rim.
I džaba ti pišen mimo svih linkova o 3.12. i 3.8. šta je reka pop u Breliman 2011. da Rvatin i strancin pridošlim sa svih strana, objasni otkud sv. Stipan u nevrime. Valjda je i njeg zanimalo. Zašto pra Ante more znat, a ne mora/triba sve reć o ovoj temi napisano je na ovoj temi već^.

Sv. Abo, litnji sv. Stipan, slavi se i u Brelima.
More lako bit da je u Brela donešen u zadvarskom zbjegu pa vraćen poslije u Goricu slično Gospi Ramskoj i Sinjskoj.

Ove godine je i svećenik na oltaru rekao da je 3.8. nadnevak obilježavanja prijenosa moćiju sv. Stjepana u Carigrad.
« Zadnja izmjena: 09 Ožujak 2014, 23:41:31 poslijepodne glonga »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #32 : 11 Ožujak 2014, 16:49:41 poslijepodne »
Tebi ja džabe pišem linkove na štiva. Džaba Mommsen i Marcellinijeva kronika, Ilirske milicije, Avari i Huni… sigurnost putova… u vrime prijenosa relikvija iz Carigrada u Rim.
I džaba ti pišen mimo svih linkova o 3.12. i 3.8. šta je reka pop u Breliman 2011. da Rvatin i strancin pridošlim sa svih strana, objasni otkud sv. Stipan u nevrime. Valjda je i njeg zanimalo. Zašto pra Ante more znat, a ne mora/triba sve reć o ovoj temi napisano je na ovoj temi već^.
Brajo, ja se išton uključio u temu a nisan je proučio. Daj mi koji dan. U Brela je Abo doša priko mora, a u Gorici nije nikad bijo ko ni Gospa u Međugorju.  :neznam

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #33 : 11 Ožujak 2014, 20:45:16 poslijepodne »
E, sad odjednon sigurni putovi, a kad san ja pisa kako je u Trogiru bilo bogumila, unda si pisa...di Trogir di Bosna. Šume guste i gudure tamne.  -?

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #34 : 11 Ožujak 2014, 21:36:14 poslijepodne »
E, sad odjednon sigurni putovi, a kad san ja pisa kako je u Trogiru bilo bogumila, unda si pisa...di Trogir di Bosna. Šume guste i gudure tamne.  -?

Odjednom je kad netko o tebi bude pričat da si 1990. prolazio kroz Knin, pa da 1992. nisi, pa da 1995. jesi, pa da danas iđeš autoputom.

Pronalazak relikvija sv. Abe, Gamaliela, Nikodema i Stipana je početkom 5. stoljeća, a prenošenja su u 5. i 6. stoljeću.
Bogumile uzduž Jadrana ne spominje nitko do 13. stoljeća. Možda ih ti možeš pomaknud najdalje u 12. stoljeće. Moreš ti svašta.
A što je tada značio Carigrad? Kao točka na putu? Još od 1. križarskog pohoda?

Čim dvi varijable (prostor i vrijeme) — ti manipuliraš.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #35 : 12 Ožujak 2014, 20:47:49 poslijepodne »
Odjednom je kad netko o tebi bude pričat da si 1990. prolazio kroz Knin, pa da 1992. nisi, pa da 1995. jesi, pa da danas iđeš autoputom.

Pronalazak relikvija sv. Abe, Gamaliela, Nikodema i Stipana je početkom 5. stoljeća, a prenošenja su u 5. i 6. stoljeću.
Bogumile uzduž Jadrana ne spominje nitko do 13. stoljeća. Možda ih ti možeš pomaknud najdalje u 12. stoljeće. Moreš ti svašta.
A što je tada značio Carigrad? Kao točka na putu? Još od 1. križarskog pohoda?

Čim dvi varijable (prostor i vrijeme) — ti manipuliraš.
Ma je, moš mislit. U 5. i 6. stoljeću ko kroz sir se prolazilo a u 13. zapelo. Nema logike. Ko bi pametan oda prikobosne u 6. stoljeću.  :neznam

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #36 : 12 Ožujak 2014, 21:13:12 poslijepodne »
Ma je, moš mislit. U 5. i 6. stoljeću ko kroz sir se prolazilo a u 13. zapelo. Nema logike. Ko bi pametan oda prikobosne u 6. stoljeću.  :neznam

Ne mogu ja ovdek sad objašnjavat povijest ovih prostora od 3. do 10. stoljeća i okolni kontekst.
To što si ti žrtva jugoslovenske istorije, Grge Novaka, Stipana Šuvara… a šta ću ti ja što je tih 6-7 stoljeća (3.-10) netko odlučio priskočit i zaobać?
Učio si Ilire dok se nisu pobunili u Rimskom carstvu… i onda ništa nema na ovom prostoru do dolaska Rvata na more?
Iliri bili u vodi, ostavili ručnike na plaži, došli Rvati i nisu jim dali izać iz vode dok se svi nisu podušili?
Ma, bjaaaaži!

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Sveti Abo, Sovići
« Odgovori #37 : 02 Listopad 2014, 10:45:07 prijepodne »
Sveti Abo. Sovići.

Scheda Karte 1856^
Križanje staza. 20º E Paris.
15ºE Paris

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #38 : 04 Rujan 2015, 22:37:07 poslijepodne »
Sveti Abo
Karte iz upisa ovih dana na drugim temama (pečat kurije roško polje, turski popisi po imoti…).
http://digitool.is.cuni.cz/R/-?func=dbin-jump-full&object_id=1207998&silo_library=GEN01
škljoc na sličicu karte
Bosna Serai. K11 MGI 1877. 1:300 000
« Zadnja izmjena: 04 Rujan 2015, 22:38:46 poslijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Sveti Abo
« Odgovori #39 : 06 Rujan 2015, 14:30:22 poslijepodne »
Bakula 1867:162
Krstina, mala tvrđava 43.423305,17.301534
Geoportal TK25 k486
Vlašići, tvornica opeka, kod zdenca južno
http://www.geonames.org/3283975/vlasici.html
zdenci južno, geoportal TK25

Bakula 1867:164
Drinovci, crkva sv. Luke, kod polja
Po opisu mjesta i starim kartama - Sveti Abo.
Bakula 1867:181
Kod Plavila, crkva nepoznatog titulara. Po starim kartama ovdje se sastaju oni putovi od jugoistoka. Sv. Abo. Geoportal TK25, Plavilo.

43.370828,17.311420
Čudna gromila i istočno čudna uvala.
« Zadnja izmjena: 06 Rujan 2015, 14:41:09 poslijepodne glonga »

Offline vinx

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #40 : 10 Rujan 2016, 22:29:49 poslijepodne »
Gradina istočno od Prologa
Militärische Beschreibung des Paschalik's Hercegovina und des Fürstenthums Crnagora sammt Karte / von J. F. Šestak, F. von Scherb
Šestak, J. F.; Scherb, F. von
Wien : Im Selbsverlage der Verfasser, 1862 (Wien : Gedruckt bei Jos. Stöcholzer von Hirschfeld)
1862
http://ubsm.bg.ac.rs/engleski/dokument/1388/militrische-beschreibung-des-paschaliks-hercegovina-und-des-frstenthums-crnagora-sammt-karte-von-j-f-sestak-f-von-scherb
dijelovi karte
http://ubsm.bg.ac.rs/view.php?q=1388&e=t&p=0093&z=4&x=b&w=922&h=600&x=a
http://ubsm.bg.ac.rs/view.php?q=1388&e=t&p=0094&z=4&x=b&w=922&h=600&x=a

glonga kačio na podforumu Stare karte.možda se nije uočilo?kažem možda
http://ubsm.bg.ac.rs/view.php?q=1388&e=t&p=0094&z=4&x=b&w=922&h=600&x=a
http://imgur.com/a/id6Uo
« Zadnja izmjena: 10 Rujan 2016, 22:40:05 poslijepodne vinx »