Autor Tema: TV preporuka  (Posjeta: 4498 )

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
TV preporuka
« : 19 Listopad 2010, 11:56:41 prijepodne »
Vatikan: Dajte djeci da gledaju Simpsone!

'Simpsoni' su upravo dobili blagoslov Vatikana! Službeni vatikanski list objavio je da su Homer Simpson i njegov sin Bart katolici i štoviše, da bi roditelji bez ikakvog straha trebali dopustiti svojoj djeci da gledaju 'pustolovine dječaka u žutom'.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: TV preporuka
« Odgovori #1 : 19 Listopad 2010, 12:20:06 poslijepodne »
meni su simpsoni ok. prikazani su sa svim svojim manama i vrlinama i mislim da serija ne ide za tim da vrijeđa i provocira ničije osjećaje.

Offline barack

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #2 : 19 Listopad 2010, 13:32:15 poslijepodne »
meni su simpsoni ok. prikazani su sa svim svojim manama i vrlinama i mislim da serija ne ide za tim da vrijeđa i provocira ničije osjećaje.
Eee, Potješe, Potješe....
Puno toga je na tom tragu al ako nečija percepcija vidi drugačije pa to rastrubi po medijima na sav glas.....
Rekli bi grafiteri:"Džabe si krečio!!!"
Je, daštaje...

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
otac Markonije
« Odgovori #3 : 20 Listopad 2010, 16:11:24 poslijepodne »

Otac Markonije govori na TV.

HTV1 20.10.2010. 14:18
Riječ i život, religijski program

Naslov epizode: Zaboravljaju li se hrvatske žrtve?
Hrvatska je za svoju slobodu dala mnoge žrtve, što pada u zaborav. Zašto se ne zna za grobišta branitelja i civila Domovinskog rata? Zašto nema istine o počiniteljima zločina? Koliko odgovornosti za to imaju društvene strukture i kako žrtve vrednovati?
Gostuju novinarka Višnja Starešina i sudionik Domovinskoga rata dr. Marko Radoš.

Voditelj: Neno Kužina
Urednik: Neno Kužina

Emisija bi se izprekidala digitalnim snijegom baš kad bi otac Markonije trebao reć nešt bombazno.

HRT u izborniku: Emisije na zahtjev, ne nudi emisiju "Riječ i život".
Ako se negdje na brezpućima međumrežja pojavi ova emisija ili njeni dijelovi, bilježim se za obavijest.

Gošća Višnja bi značajno i znakovito nakratko gledila u gosta kao da od njeg traži potvrdu svojih riječi.
Otac Markonije bi mogao doma ručat jezikovu juhu, ako je Markonijevica ljubomorna ženska.

Spomenuta je nit od 1918. do danas.

Višnja se okomila na BritVance, a ja upravo čitam;

Duda, dr. fra Bonaventura. Fra Rafo Kalinić — žrtva svoga svećeništva / (Kritičke napomene uz dokumente opisa smrti 24.IX.1943.), u: Kačić, Zbornik Franjevačke provincije Presv. Otkupitelja, Sv. 17, God. 17, Split, 1985., pp379-387.

"c) Volio bih da se u pismu o. Topića ne nalazi rečenica: "Izgleda da je onaj kapetan protestanske vjere. Za pravi uzrok radi kojega je o. Rafu pogubio, dosada nijesam doznao." Meni se čini da je to proizvoljna pretpostavka samoga gvardijana, odnosno braće u samostanu. Spremniji su bili misliti da bi takvo što mogao učiniti vojnik protestant, kao da rat nije mnoge pokvario. Stoga ta rečenica više govori o predrasudama s naše strane. Ako se bude proces vodio, treba tu izjavu pravilno ekumenski prosuditi.

d) Da li je o. fra Rafo ubijen "in odium fidei", teško će se dokazati. No, očito je da je "martyr caritatis", i to specifične svećeničke pastoralne ljubavi. Ukoliko se zauzimao za napadnute nevine ljude, pa je to još više razjarilo njegova ubojicu, još je više "martyr caritatis et iustitiae"." (pp384)

(Rafael Kalinić @ Wikipedia)

Last but not least.
Oče Markonije, ako na brezpućima međumrežja naletiš na ovaj upis i ako imaš otvorena vrata na Neninoj kužini, molim, razmotri Vavu kao gosta u toj kužini, men š čini da je kužina sazorila za takvog gosta.
« Zadnja izmjena: 20 Listopad 2010, 16:31:45 poslijepodne glonga »

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
TV preporuka-slučajni turist R.Knjaz
« Odgovori #4 : 02 Studeni 2010, 23:07:47 poslijepodne »
Slučajni turist

NA PROGRAMU:
Utorkom u 22:30 sati.Robert Knjaz vraća se na televizore s novim serijalom i starim lapsusima. Nakon što je raskrinkao najveće hrvatske misterije, Robertu je Knjazu preostalo samo još  jedno - upoznati domovinu da bi je više volio.

Slučajni turist epizoda 5 (I.dio)
http://www.youtube.com/watch?v=IO8bf306BUc
Ova je epizoda snimana u Imotskom kraju jednim djelom...a ja upravo došao doma i gledam Heidi u ravnici :)

Danas u 22:30 sati.

Autor: Robert Knjaz

Redatelji: Robert Knjaz, Juraj Lerotić, Miroslav Sikavica

Godina: 2010.

Žanr: putopisni show

Trajanje: 45 min.

Epizoda 7:

Još otkad je u 4. srednje pročitao klasik "Heidi", Robert je Knjaz maštao o tome da upozna pravu švicarsku brđanku i odvede je u najniži kraj jedine mu domovine - Baranju. To mu je napokon uspjelo u novoj epizodi "Slučajnog turista". Čim je nogom stupila na močvarno baranjsko tlo, Andrea Morph postala je poput Heidi iz nizine: usporedila je baranjske i švicarske krave, otkrila prednosti slame nad glečerima, okusila sve nijanse ljutog i preuzela odgovornu dužnost strašila. Hoće li ova epizoda nadmašiti klasik kojim se nadahnula, teško je reći i kazati.
"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
TV DOGANA HTV1 12.03.2011. 10:4
« Odgovori #5 : 12 Ožujak 2011, 10:06:57 prijepodne »
Mijenjam svijet

Naslov epizode:  Dogana
"Neke stvari ne mogu se kupiti novcem" - poručuje Udruga mladih Imotski.

HTV1 12.03.2011. 10:45
Oni žele sačuvati od rasprodaje doganu, bivšu duhansku stanicu u kojoj su njihovi djedovi i bake zarađivali za kruh. Ta je zgrada kulturni spomenik koji veže generacije Imoćana i koju mladi toga kraja žele sačuvati dajući joj novi sadržaj. Oni tako čuvaju ono najvrednije - srce i dušu jedne male zajednice.

Scenarij:  Nevenka Sablić
Snimatelj:  Hrvoje Franjić
Redatelj:  Saša Ban
Produkcija:  Hulahop
Urednik:  Gordana Mrđen
"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #6 : 11 Listopad 2011, 11:48:42 prijepodne »
Hrvatski kraljevi

prva epizoda, petak 14. listopada 2011. u 20h10min

batakljun

• Gost
« Odgovori #7 : 15 Listopad 2011, 13:01:32 poslijepodne »
unda zavelime, kakva je tvoja stručna ekspertiza prve epizode kraljeva brez kraljeva...

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #8 : 15 Listopad 2011, 14:17:29 poslijepodne »

Jedna nestručna. Na brzinu. Gužva.

Fijasko, iliti zaqrac što bi prost narod reko.
Barem u odnosu na očekivanja potaknuta bombaznim najavama.
Po najavama je većina gledatelja očekivala seriju BBC, National Geographic, Viasat History… kvalitete.
Ništa.
Ni oni koji su očekivali prezentaciju novih i/ili manje poznatih nalaza iz prašnih knjiga i iskopina nisu dobili ništa od očekivanog.

Morete zamislit komentare lika koji je očekivao nešto kao Heroes & Villains - Attila the Hun, sve najave su obećavale nešto barem slično tome.

Ovako sve skupa liči na ekstenzivnu eksploataciju domoljublja masa a la Tonson, Škoro… [nastavite niz].

Valjda HRT mora nekako zamazivat narodu oči glede potroška prihoda, najskoli onih iz pretplate.
» To će reći da “javnjača” prožedere dvjesta milijuna eura godišnje, a ne može isporučiti ni najprizemniji rejting […]«
D. Kuljiš. Skandal u Rovinju

Mogli su ove pare za prvu epizodu bolje stuć na način da kupe pristojnu savijačicu, stroj za savijanje papira, kako pretplatnici ne bi dobivali uplatnice za pretplatu perforirane točno ko socijalistički toaletni papir.

Definitivno ću glasat za bilo koga ko najavi da će HRT bačit s pretplate na državni proračun, primjerom Mađara, ili baremko prominit zakon o tv pristojbi po uzoru npr. na odgovarajući njemački zakon.
« Zadnja izmjena: 15 Listopad 2011, 14:19:13 poslijepodne glonga »

Offline belevarac

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #9 : 15 Listopad 2011, 15:55:48 poslijepodne »
Shto bi rekla baba, kad su je pitali koliko je sati, josh se nishta ne zna. Triba odgledat sve. Prvi je nastavak, navodno, bio "programatski".
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #10 : 17 Listopad 2011, 09:47:06 prijepodne »
@glonga

Pa baš da je fjasko ko što pričaš ne bi reka. Priuporan sam gledatelj dokumentaraca na televizijama koje spominješ i mogu reć da prva epizoda more dobit solidnu četvorku, a naspram naših dosadašnjih dokumentaraca ove tematike je multimedijalni međaš. Na dotičnim televizijama i te kako su česti ponavljajući dokumentarci. Glavna taktika je malo drugačijim ričima ispričat istu stvar (obično iza reklame) ili se kadrovi jednostavno posude iz drugog dokumentarca. Tako recimo od tri sata pravog materijala dobije jedno deset, petnest. Ovaj dokumentarac to ne koristi pa je pošten dokumentarac. Pošten je i prema tematici i daleko od tog da je esktenzivno i esploatacijski domoljuban. Recimo ni jednom nisu spomenili da je Ljudevit knez "Posavske Hrvatske" i Borna nije nikakva izdajica već pametan i pragmatičan čovik. Podaci koji se spominju poznati su tebi i još nekolicini ljudi no većini Hrvata nisu, a da strance ne spominjem. Ono što mi je najviše smetalo je poveća upotriba slow motiona te nedostatak karata. Ok, znam ja di je Kupa, di je Bribir, di je Sisak, ali ako ovo misle prodavati vani (a moglo bi se po kvaliteti) bogme im ta mista neće značit ništa. Zapravo okladio bi se da 80% Hrvata ne zna di je Bribir ni di je Guduča. A i ta teza da su Bornini Guduščani zapravo pleme naseljeno oko dalmatinske riječice Guduče, a ne Gačani s Gacke nije bogme skupila puno prašine. Najjači je dio sa 3d građevinama, recimo crkva u Biskupiji, pa ona prilipa panorama Dinare no tu bi volio da te scene dulje traju i da kamera više kruži naokolo, ulazi unutar prostora, da je više 3d. Zapravo bilo bi idealno kad bi napravili web stranice i iskoristili to što su napravili za seriju da sami istraživamo detalje. Zamirka mi je na dilu o životu, bolestima u to doba. Kovač sam sebi mačem otknijio pola obraza? Pa sve nešto prchkaju oko njega, a ne vidim šta prchkaju. Čini mi se da su mogli Šlausa angažirati oko tog dila i da bi bilo bolje. No možda se naslone na njega u nekoj od idućih epizoda. Što veli belevarac pričekajmo. Mada sam ja i s prvom više nego zadovoljan.
« Zadnja izmjena: 17 Listopad 2011, 09:49:53 prijepodne Zavelim »

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #11 : 17 Listopad 2011, 11:10:42 prijepodne »
http://www.youtube.com/watch?v=bhfMZJGk9ic

Malo ponavljam scene i zapravo ovaj slow motion ima dobar razlog za povijesne dokumentarce, bolje se zamijete detalji, kako je ko obučen, kako koristi oružje i slično. Zgodno je i kad se može zaustaviti scena.

batakljun

• Gost
« Odgovori #12 : 17 Listopad 2011, 11:14:37 prijepodne »
glonga je po običaju natrkeljao svašta tako da ni nakon 4-5 čitanja meni nije jasno što je to htio reći.... osim što je potpuno pogrešno očekivao od ove serije neka senzacionalna otkrića!?

vizualno je serija dojmljiva, multimedija korištna u mjeri do sada neviđenoj kod nas, a što se usporedbi tiče s glasovitim svjetskim televizijama, mogu samo reći da je razlika debelo manja nego što to "neki" vide.

ipak, neke stvari su mi zasmetale. u nedostatku izvora naravno da nedostaju karte, naravno da nedostaju rute kretanja i mjesta sukoba vojski... međutim nedostaje i "mesa". svakodnevno život ranog srednjeg vijeka je ispričan dogodovštinama iz kasnog srednjeg vijeka. osim toga, neke pojedinosti, poput života u gradu su potpuno nepotrebne jer hrvati u to doba nemaju urbane centre, jednako kao što je suvišno raspredati o bolestima (tuberkuloza nije bila tako raširena u to doba!!!) i načinu njihova liječenja, kad su travarstvo i nehigijena carevali do unazad 100 godina. na što li su samo sličili liječnici u "gradovima" koji se tamo navode kao velika suprotnost tavarima....

olitički je korektno, iako se višeslava potpuno zaobišlo, dok se pretjerana pažnja dala gusarima - u onim džunkama od 7-8 metara (na filmu se vidi da jedva stanu četiri čovjeka i da već tone) mogao si orobit kakvu kukavelj, ali pravi brod......

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #13 : 17 Listopad 2011, 12:48:37 poslijepodne »
A šta će s Višeslavom kad je jedino krstionica ono što upućuje na njega, a i to je za sad dvojben nalaz. No rekli su da će se osvrniti na nju u nekoj od idućih epizoda. Što se brodova tiče težnju su stavili na kondure jer su pronađeni ostaci takvog tipa brodice kod Nina i napravljene su replike. Dakle ima se i te kako štofa za vizualizaciju. Venecija u to doba još nije bila u zenitu svoje moći i tek se zahuktavala, a moguće da su Hrvati već tad koristili i pokoju sagenu koja se spominje u DAI-u kod Tomislava. No nisu nađeni ostaci sagene pa nema ni prave rekonstrukcije.
« Zadnja izmjena: 17 Listopad 2011, 12:50:39 poslijepodne Zavelim »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #14 : 17 Listopad 2011, 14:03:02 poslijepodne »
U nekim ja l' memljivim, ja l' prašnim knjižnicama i arhivima ima još toga što se nitko nije potrudio nać ni prezentirat, uokvirit u priču.
Kad je već uvodna mogla je malo u rikver(a)c do raspada Rimskih Carstava i podataka o tome što se događalo na užem i širem planu. Fali kontekst.

Prva epizoda me je natrala da jučer pogledan dvi verzije jedni rodbinski svata u dvd kvaliteti.
Jednu je radio profesionalac, drugu mali daljnji rodijak na bisnom Macu Pro s bisnom kamerom i još bisnijim programima, uglavnom pomoću alata o kojima narečeni profesionalac može sanjat.
Džaba malom SoundBooth, Adobe Premiere, Final Cut Pro, Ulead… i ogromna zbirka filmskih trikova.
Mali jednostavno nije stvar napravio lege artis.
SlowMotion, neusklađenost jačine tona, neusklađenost video-prikaza i govora i zvukova koji se istodobno prikazuju u prvoj epizodi narečene serije je podsjećaju na uradak narečenog junoše. Neuštimanost tonskih track-ova me podsjeća na nerestaurirane srpske dokumentarce i serije iz prve polovice 20. stoljeća.

Neku večer je na HRT-u bila još jedna u nizu večernjih emisija tipa - večernje sijelo. Ne sjećam se baš detalja, nit mi se sad traže online. Gosti su bili s Dramske akademije i s Visoke politehničke. Okrznuli su i produkciju domaćih sapunica. Može se povuć prilično dobra paralela i s domaćim dokumentarcem. Ovim.
Domaće sapunice mi liče na na objavljeni "Supertalent" u kojem nastupaju dramske sekcije osnovnih škola iz Pripìzdina Gornjih. Mogu se slušat. Ko radiodrame Hrvatskog radija koje su, uzput budi rečeno, puno bolje za gledanje.
Tu je negdi i ova epizoda, samo uz neumjerenu, prekomjernu i pravilima multimedijalne struke neprimjerenu uporabu tehnoloških zvižđa, zvončića i praporaca (bells and whistles). Ekipa je raspoloživoj tehnici pristupila ko gladna dica slastičarskim vitrinama.

Nu i onog profesionalca (i njegovo društvo oko šanka) koji snima svatove i pogrebe moram opatrnut s par njihovih zgoda.
Svojedobno mu se priključio i mlad snimatelj lokalne TV koji bi u fušu tvrtkinim alatom i materijalom uskakao. Nije imao odgovarajuću naobrazbu, ali je imao jaku volju i pristojne alate i materijale za rad.
Ne mogu vam opisat s kojim je oduševljenjem pričao o tada novom multimedijalnom triku koji je ubacio u videzapis sprovoda jedne babe.
Stoji prazan okvir za slike na stolu, kaminu… Ubaciš babinu sliku u gotov okvir i okružje tinela. Sleti anđeo, malo življe nego u Axe reklami, a ipak dostojanstveno polako kao da lebdi nadolje, uzme okvir sa slikom babinom i polako otperja u nebesa, na pritajenu radost i veselje nevjestica i zetova.

Podcijenili su publiku iz više točaka gledišta, Zavelime. Nešto kao Dežulović čitatelje Oslobođenja, kao auktori reklama koji nam svakodnevice prodaju EU ("možemo i mi njima zabranit (zapošljavanje), "na osnovu" (mirovine)… etc.), kao…
Doduše, moram priznat da se nađe i zadovoljnih konzumenata. Glede i unatoč. Kao u doživljaju marečenog mladog nadobudnog snimatelja s lokalne TV.
Ono kad je zakasnio na dženazu u jednom selu. Spriječen neizbježnim obvezama na radnom mjestu. Zakasnio je poprilično, ni uz sve trikove nije mogao popunit standardnu minutažu za takvu vrstu dokumentarca. Na drugom podforumu (Vlajiland) ovih dana se spominjalo nošenje mrca. Neupućenima moram reć kako muslomani nose mrca. Naizmjenično.
Mladac se sjetio da u arhivi ima materijala iz tog sela (i džemata) i s toga groblja (hàrema) - i evo ga. Predao uradak i naplatio.
Nakon nekog vremena sretne sina rahmetlijinog (pokojnikovog), naručitelja i platitelja tog video uradka.
— I jesam li ti dobro ono, napravio?
— Svaka čast. Pravi si majstor. Najviše me se dojmilo kad sam vidio kako rahmetli babo sam sebe živ mrtva nosi. Kako si samo to uspio napravit!? Svaka čast majstore!

Konačno, bolje da mladi multimedijalci vježbaju. Pa i na nami. Mladi su. Naučit će. Ne treba ih ovako pompozno i bombazno najavljivat, nit ih treba ostavit bez najave. Bolje da se objavljuju rane vježbe te mlade multimedijalne i multidisiplinarne sekcije u tim terminima na nacionalnoj tv, nego da nam serviraju loše uvozne sapunjake. Da su imali skromnije alate na raspolaganju, vjerojatno bi sve skupa bilo manje multimedijalno grezavo. Motorna pila i pneumatički čekić u rukama nevišta i neobrazovana meštra mogu napravit puno više šćete od (pri)ručnih alata. "A u ruke Mandušića Vuka, bi će svaka puška ubojita."

Na temi "e-obrazovanje" uzput propuštam traktat o smislu izučavanja Nacrtne geometrije (Descriptive Geometry) po sadašnjim programima visokoškolskih ustanova, glede 3D računalnih alata, lijevog i desnog Kartezijevog sustava, etc. Na jednoj strani mladac kojem su dostupni alati za 3D vizualizaciju i koji misli da zna kako i zna da ne zna zašto. Na drugoj strani hrpa lijenih prdonja koji znaju kako, ali već nekoliko stoljeća nisu pomakli edukativne materijale, samo prepisuju i precrtavaju, najskoli lijevi Descartesov koordinatni sustav glede prezentacije 3D svijeta na 2D mediju koji im je realno bio jedini dostupan stoljećima. Dvjestotinjak godina nema nove valjane knjige iz tog predmeta. Programi i vježbe domaćih tehničkih fakulteta su u poredbi s europskim i američkim su žalost. Teroriziranje studenata nepotrebnim i nebitnim visokoparnim teorijskim začkoljicama i propuštanje bitnog. Rezultat domaćeg i stranog inženjerstva je vidljiv. Možemo, za utjehu i arljenje, jedino pričat kako je u zapadnom radnom okruženju naš inženjer, produkt našeg visokog školstva, "puno jači" od stranog s istim stupnjem naobrazbe. Zašto? Jer to nitko ne mjeri i nitko ne dokumentira.
Ne vjerujete u ovo o Deskriptivnoj geometriji? Pogledajte na www.archive.org što ima od starostavna štiva na temu "Descriptive Geometry" "Darstellende Geometrie" pa uporedite način na koji se uče npr. Monge-ove projekcije vani i kod nas. Ta tematika je na web mjestima zapadnih sveučilišta jednostavnije i zornije obrađena nego kod nas u srednjem školstvu, pogledajte nastavne programe i/ili npr. libre Jur(a)ja Justinijanovića "Nacrtna geometrija…" za učenike srednjih škola, prevaljivanje ravnina i sličnu tlaku. To je obrada tematike primjerena prirodoslovno-matematičkom fakultetu, a ne školskoj ustanovi koja treba proizvest tehničkog crtača i polira (pulira, puliju).

Zašto ovo pričam?
Majstor. Dopustimo da je ekipa sa špice narečene (prve epizode) serije i obrazovana. U glavi im je košmar visokoparne teorije o začkoljastim znanstvenim detaljima iz njihove struke. O tome kako praktično i kvalitetno napravit produkt i/ili obradit detalj tog produkta — samo mutna predočba.

Ajde. Nek vježbaju. Moraju jednom započet. Čim prije — tim bolje.
Otrpi' ćemo, ali ne ćemo šutit o tome kako je prečesto nesklad audio i video sadžaja - bolan gledatelju, i one trenutke kad je zvuk primjeren pokretnoj slici, ali je intonacija do bola nepodnošljiva (kričeći kovač npr. se javlja maloj i velikoj djeci u snu ko noćna mora).
E, a Mate Letač? I učinak videa uz zanemaren audio. Mate Letač je iza prve epizode poša tražit pelinkovac. Veli:
— Unti. Zarđa san. Ko da san sad izaša iz 3D simulatora. Malo me drob…
« Zadnja izmjena: 17 Listopad 2011, 14:40:24 poslijepodne glonga »