Autor Tema: Csa(ng) Kaj Shto(k)  (Posjeta: 58537 )

Offline belevarac

• Moderator
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
Odg: Csa(ng) Kaj Shto(k)
« Odgovori #345 : 25 Travanj 2012, 00:59:42 prijepodne »
Zaboravio si na "raskruzsje". Mislim da je tvorenica dobila i nagradu Jezika. Jako dobra tvorba.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline golozlo

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #346 : 04 Listopad 2012, 14:13:26 poslijepodne »
 :)

Zašto je nekome palo napamet da misli kako "kružni tok" je loše?! , da nije zbog dužine tj.što se sastoji od dve reči ili kojim slučajem da je možda to srpska vaginarija?!

Inače raskružje je po meni jako loše , ne toliko po zvučnosti već po logici čisto jer mi na pojam kruga nikako ne ide prefiks "ras(z)".

Jer može se nešto zaokružiti,okružiti , ali raskružiti znači poništiti krug.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #347 : 04 Listopad 2012, 14:25:37 poslijepodne »

Zašto je nekome palo napamet da misli kako "kružni tok" je loše?! , da nije zbog dužine tj.što se sastoji od dve reči ili kojim slučajem da je možda to srpska vaginarija?!

Inače raskružje je po meni jako loše , ne toliko po zvučnosti već po logici čisto jer mi na pojam kruga nikako ne ide prefiks "ras(z)".

Pozdrav Golozlo. Slažem se s tobom u ovome. Ne mislim da će ta riječ zaživjeti.

Offline golozlo

« Odgovori #348 : 04 Listopad 2012, 14:44:00 poslijepodne »
Pozdrav Golozlo. Slažem se s tobom u ovome. Ne mislim da će ta riječ zaživjeti.

I tebi Potješe.

Ma neće nijedna ta nova tvorenica  ući u razgovorni jezik jer sa tom praksom je gotovo definitivno u vas.
Ovo su primeri samo zadnjih trzaja tih rečoklepaca koji imaju fatalistički pristup jeziku pa u svojoj sobi spašavaju hrvatski puk od "neadekvatnog leksika".

Gledajući po medijima zaista je primetno zadnjih godina prepolovljeni broj jezičkih masturbatora kod vas , vrlo pohvalno.

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #349 : 04 Listopad 2012, 14:57:09 poslijepodne »
tvoraca novotvorenica uvik je bilo i uvik će bit, i neka će

Primjerice, zahvaljujući Šuleku imamo obujam (volumen), zračenje (radijaciju), ozračje (atmosfera), kovine (metali), slitine (legure), toplomjer (termometar), tlakomjer (barometar), sredstvo (medij), dalekozor (teleskop)... Neke se njegove riječi nisu ukorijenile, no neke se ponovno uvode u pisanu riječ i možda jednoga dana opet zažive, poput riječi sitnozor za mikroskop koja je osmišljena po grčkom uzorku slično kao i dalekozor. Među tim riječima su i svjetlopis (fotografija), koji je koristio i sami Tin Ujević, stisljivost (kompresibilnost), raspružljivost (ekspanzivnost), suonitost (kohezija), prionitost (adhezija), bugačljivost (kapilarnost), vlasatice (kapilare), pružnost (elastičnost), rastegljivost (plastičnost), skrljivost (apsorpcija tj. upijanje)... Dok se među pridjeve ubrajaju i jamast (konkavan), bokat (konveksan), prozračan (translucentan), itd. No, Bogoslav Šulek je možda najpoznatiji po svome prevođenju naziva kemijskih elemenata i drugih srodnih pojmova. U tom je segmentu u hrvatski uveo kisik, vodik i ugljik, a izmislio je i razne druge nazive kao što su: solik (klor), jedik (fluor), smrdik (brom), litik (litij), lužik (kalij), sodik (natrij), svjetlik (fosfor), vapnik (kalcij), težik (barij), glinik (aluminij). Za tvari je, primjerice, pisao da po svojoj nakupitosti (agregaciji) mogu biti krutci (krutine), tiječi (tekućine) i uzdušine (plinovi). U svakom slučaju, Bogoslav Šulek je imao veliki utjecaj na stvaranje i prihvaćanje novih nazivlja koja bjehu u duhu hrvatskog jezika.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Bogoslav_%C5%A0ulek

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #350 : 04 Listopad 2012, 15:00:01 poslijepodne »
I tebi Potješe.

Ma neće nijedna ta nova tvorenica  ući u razgovorni jezik jer sa tom praksom je gotovo definitivno u vas.
Ovo su primeri samo zadnjih trzaja tih rečoklepaca koji imaju fatalistički pristup jeziku pa u svojoj sobi spašavaju hrvatski puk od "neadekvatnog leksika".

Gledajući po medijima zaista je primetno zadnjih godina prepolovljeni broj jezičkih masturbatora kod vas , vrlo pohvalno.
U ovome si u krivu, jer mnoge su novoskovane riječi ušle u razgovorni jezik. Na pamet mi pada riječ 'perilica'. Gotovo da stroj za pranje rublja nitko danas drugačije ne zove.
Normalno je i prirodno stvarati nove riječi. Hvala Bogu pa je neadekvatnog leksika sve manje. Nikad ne će biti iskorijenjen (i ne treba biti), ali dobro je raditi na čistoći vlastitoga jezika koliko se može.

Offline golozlo

« Odgovori #351 : 04 Listopad 2012, 15:13:10 poslijepodne »
U ovome si u krivu, jer mnoge su novoskovane riječi ušle u razgovorni jezik. Na pamet mi pada riječ 'perilica'. Gotovo da stroj za pranje rublja nitko danas drugačije ne zove.
Normalno je i prirodno stvarati nove riječi. Hvala Bogu pa je neadekvatnog leksika sve manje. Nikad ne će biti iskorijenjen (i ne treba biti), ali dobro je raditi na čistoći vlastitoga jezika koliko se može.

Pa ušle su u razgovorni jezik jer je tako odlučila klika koja ima pristup medijima i koja odlučuje o tome i za par godina eto ureženja , a to je veštački(umjetno) i nadasve nespontano , a spontatnost je bar po meni osnova vrednovanja razgovornog jezika.

Smišljanje novih reči je odlika 19.veka kad je narod bio nepismen i nije imao gotovo nikakvo znanje stranih jezika a kamoli svih novotarija koji je moderni svet donosio u jezičkom obliku koji je njima nepoznat.

Raditi na čistići jezika je takođe odlika 19.veka kad su stvarani nacionalni preporodi pokorenih naroda pa je bilo potrebno  "čistiti" svo jezik.
Međutim raditi na čistoći jezika je takođe odlika fašističkih i komunističkih društava i država , dobro znamo za ustaški način rada na čistoći jezika , ali takođee znamo i komunistički pristup toj materiji za koju Hrvati imaju jako loše mišljenje.

Ali nisu samo reči problem već i insistiranje na standardu kao nečem jako važnom , a standard je obično velika nužda tj.veštačka tvorevina koja penisa ne služi se da se pročitaju vesti na nacionalnoj televiziji i da se odštampaju formulari kad ideš u opštinu da prijaviš na primer novu adresu stanovanja , i naravno da se njima na potpuno blesav način udara na nacionalna osećanja(totalni apsurd) .

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #352 : 04 Listopad 2012, 22:32:48 poslijepodne »
A-ha! je, dašta je!
 odlika fašistički društava je da te novokovanice nameću silom, a ovde se prihvataju lako tako. lakše mi je reć perilica nego kako me mater učila mašina za pranje robe, možda zato što nemam vremena jer živim u ludom društvu, to da.
nije ovo 19. stoljeće, vremena se mijenjaju.i
 ne radi se više toliko na čistoći nego na profilaciji i idenju ukorak sa napretkom tehnologije ponajviše. ako imamo nove stvari, a bogu hvala imamo, onda trebamo i nove riječi. ta nećemo neku stvar zvat njezinim kineskim imenom jer je nastala u kini.
Dosta parola.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #353 : 04 Listopad 2012, 23:37:30 poslijepodne »

Je, je. A "razkrizsiti" znacsi "ponishtiti krizs".

A u zadnjem si upisu toliko toga nalupao, da nema smisla nishta pobijati. Kazsesh "dobro znamo za ustaški način rada na čistoći jezika"; ja, eto, ne znam. Pa daj nas obdari s petdesetak "ustashkih ricsi", Bog ti pomoga. Da znamo i mi.
« Zadnja izmjena: 04 Listopad 2012, 23:43:44 poslijepodne belevarac »
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Razkrtoženije i Pirotjanski Razvod
« Odgovori #354 : 04 Listopad 2012, 23:42:52 poslijepodne »

Ubitačan ti primer.

razkrtožiti

búcati - razbúcati

Offline golozlo

« Odgovori #355 : 05 Listopad 2012, 00:07:32 prijepodne »
Je, je. A "razkrizsiti" znacsi "ponishtiti krizs".

A u zadnjem si upisu toliko toga nalupao, da nema smisla nishta pobijati. Kazsesh "dobro znamo za ustaški način rada na čistoći jezika"; ja, eto, ne znam. Pa daj nas obdari s petdesetak "ustashkih ricsi", Bog ti pomoga. Da znamo i mi.

Ne poništava se križ kad se kaže rakrstiti jer automobili odlaze u sva četiri pravca krakova.
Znači ti možeš da odabereš u kojem ćeš pravcu ići , a dok u krugu to ne možeš jer krug sa rečju raskružje se poništava.
Ras i krug su nasuprot jedno drugom pretpostavljeni.

Mislio sam na ustašku državu koji su dekretima diktirala jezičku politiku a samim time i leksik , nije bitno kad su reči izmišljene već da se to radi nasilno i tiranski.
Sam pojam "jezička politika" je ubistvo slobode čoveka i jezika  kojim govori i piše.

Nadam se da se slažeš sa mnom po tom pitanju jer znam da ti je s-h jezik mrzak jer je jednostavno nastao sa sve svojim leksikom takođe na dekretima i nametanjem.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #356 : 05 Listopad 2012, 00:09:28 prijepodne »
Na vrhu sam upisao da je "razkružje" jako dobra tvorenica, jer poshtuje pravila hrvatske tvorbe. Napravljena je na isti nacsin kao i "raz-vod-'je", "raz-dob-'je", "raz-med-'je", "raz-or" ("orati") ..., dakli: "raz-krug-'je". To shto je niekomu "kruzsni tok" drag i simpaticsan, stvar je ositjaja, a ne jezikoslovlja. Vazsno je znati da u hrvatskom ricsh "vesh" (ili "Waesche") i "mashina" (ili "Maschine") jednostavno nishta ne znacse; dok se ne dogovorimo da tje nieshto znacsiti. A mi smo se prieshutno dogovorili, da je izraz "perilica" neuzporedivo bolji, kao i "perilica posudja" od "mashine za pranje posudja". Tko to ne mozse razumiti, bolje da se ne pacsa u jezikoslovne zacskoljice. A kako se ti pridmetu zovu u bugarskom - bash me boli briga.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #357 : 05 Listopad 2012, 00:18:33 prijepodne »
Dakli, izbegavash odgovor. Onda promisli prije nego shto lupnesh. Kad se govori o csistotji jezika, prevashodno se misli na ricsoslovlje. Ali, eto, ti ne moresh nabriojiti ni jedrenih 50 "ustashkih" ricsi. A sridnje obrazovan csovik rabi ih barem 7.000.

Ja "s-h jezik" mrzim isto koliko i Marsovce.

Offline golozlo

« Odgovori #358 : 05 Listopad 2012, 00:26:25 prijepodne »
Na vrhu sam upisao da je "razkružje" jako dobra tvorenica, jer poshtuje pravila hrvatske tvorbe. Napravljena je na isti nacsin kao i "raz-vod-'je", "raz-dob-'je", "raz-med-'je", "raz-or" ("orati") ..., dakli: "raz-krug-'je". To shto je niekomu "kruzsni tok" drag i simpaticsan, stvar je ositjaja, a ne jezikoslovlja. Vazsno je znati da u hrvatskom ricsh "vesh" (ili "Waesche") i "mashina" (ili "Maschine") jednostavno nishta ne znacse; dok se ne dogovorimo da tje nieshto znacsiti. A mi smo se prieshutno dogovorili, da je izraz "perilica" neuzporedivo bolji, kao i "perilica posudja" od "mashine za pranje posudja". Tko to ne mozse razumiti, bolje da se ne pacsa u jezikoslovne zacskoljice. A kako se ti pridmetu zovu u bugarskom - bash me boli briga.

Ovo boldovano je primer nemanja nikakvog osećaja za slobodom i spontanošću govora uopšte i njenih govornika.
19.vek je prisutan nesumnjivo.

Savetujem ti da ne bi toliko baš ubio ljudsku spontanost da za svaki novi prozivod iz inostanstva ili bilo koju vrstu naziva za neki predmet odmah pri kupovini povedeš jednog jezikoslovca tj.pametanjaovića koji će na licu mesta odrediti kako nazvati predmet 2po hrvatskoj tvorbi" da ne traći se vreme posle u prećutnom dogovaranju.
Treba raditi na vreme i automtaski namestiti tajming(ne znam hrvatsku reč) jer inače ode mast u propast i tuđice napraviše genocid na jezikom

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #359 : 05 Listopad 2012, 00:29:49 prijepodne »
Marsovci su vanzemljaci. Van-zemlja-ci.
Ja imaden home lengiđ(language) policy.
Dvi četvrtaste neviste se zovu (dogovorno) perestrojka.
Pošto doma ne izrađujemo i niti osim pranjem, čišćenjem, sušnjem… drukčije obrađujemo robu i suđe…
Iznimke? Leteći tanjuri i zvonke teće - vanzemljaci…
… prešutno dovovorno rabimo robostroj i sudostroj (robostrojka, sudostrojka s podrazumijevanim srednjim -pere- dok se drukčije ne dogovorimo).
BTW Final Cut Expresss je bolji montažstroj vengo Ulead Video Studio.