Autor Tema: Csa(ng) Kaj Shto(k)  (Posjeta: 59368 )

Offline golozlo

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Odg: urnebes
« Odgovori #255 : 14 Prosinac 2010, 16:58:48 poslijepodne »
urnebes će biti služenica. urnebes je kaos, vrtutma, tulum, manit itd., utoliko bi mogli glag. urn uzeti kao nešto što ruši, a bes da pripišemo nebu i nebesima. to je lomljava do nebesa, s malo grijeha uvijek.
prema tome, ako je ruin ili runjenje postupno pretvaranje u prašinu,često se kaže da se stari zid runi, zašto bi onda pretvaranje čovjeka u pepeo i stavljanje istog u posudu, urnu, zanijekali kao srodno?!

Ovo mi se sviđa!

Znači "Urnebesiti" iliti srušiti nebesa , totalni haos!

Evo nešto gledam na HJP , pa videh oko ovoga:

Rušiti:
prasl. i stsl. rušiti (rus. rúšit', polj. ruszyć), lit. rausti: grepsti

Runiti:
prasl. *runo (rus. runó) ≃ lit. rauti: guliti

Odron,odranjanje,roniti:
prasl. *roniti (rus. roníć: ispustiti, polj. ronić) ≃ stvnjem. rinnan: teći, trčati

Ovo ti je dobro oko nebesa , jer zasita nema ijekavskog i ikavskog oblika od urnebes pa da se onda može povezati sa urnom!

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Odg: Csa(ng) Kaj Shto(k)
« Odgovori #256 : 14 Prosinac 2010, 18:50:55 poslijepodne »
Bio je jedan klesar, janjevac kiro. Dok smo radili na mirogoju vozeći se na kolicima iza kamiona na pogrobnoj ploči, kad bi naišli kraj krematorija i ono se dimilo, kiro je govorio: vidiš kako im duše odlaze u nebo, duše su dim. Bio je kirin pjesnični momenat, klesar ili pjesnik, sve je to isto.
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
ohanuti
« Odgovori #257 : 14 Prosinac 2010, 21:33:55 poslijepodne »
ohanuti. kažu da tu riječ koristi dalmatinska zagora i dio hercegovine. jedan istraživač je nalazi u istom obliku i značenju u perzijskom. ohanuti znači odmoriti. nu, postoji li poveznica s tuskim han ili prenoćište, svratište, konačište, ili pak dolazi od skraćenoh oblika odahnuti. ili sve to, kao i duhan, ili duh pa i dah dolazi iz istoga isteceta krijena. sklonost konvergenciji samo je svijest da ovo malo jezika što znam nije baš čitav svijet. daleko je primordijalni prajauk.
Dosta parola.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: ohanuti
« Odgovori #258 : 14 Prosinac 2010, 22:25:34 poslijepodne »
ohanuti.

Holivudska (i ina) filmska industrija koristi izraz kao ključnu riječ. Čak i u njemačkim, danskim, švedskim… dokumentarnim filmovima se sreće.
Doduše, prije zabrane reklamiranja produkata duhanske industrije u tim i takvim scenama su te ključne riječi nakon niza neartikuliranih zvukova skrike i stenjavine označavale puš-pauzu duhansku, tuš-stanku, pa i piš-pauzu. Obično se čula u crescendu: "Oh honey" što i doslovno znači - ohani, molaj malo… pa i kao poduka i poruka nevještima — nastaviš li — bit će mi bolno.
Tu stanku bi bulevarčevi jezikoslovci možda stidljivo natuknuli latinskom rečenicom: Omne anime post koitem ternit. Možda: Post coitum omne anime triste est (? sunt).

Eto ga, anima — i duh i dim i živina, ne fumus vaginalis iako ni on nije daleko.

Dakle, mudro zaključujem, korijen je račvast, sastoji se od dvije anglosaksonske i angloameričke riječi — oh honey.
A zašto baš med? Zar međedi ne ohanu cielu zimu? Honey? Zar Sarkozijevica, ova zadnja, ne rekne: Medvjediću moj!? Čisto da ne zapostavimo frankofonce.
« Zadnja izmjena: 14 Prosinac 2010, 22:29:48 poslijepodne glonga »

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #259 : 14 Prosinac 2010, 23:04:53 poslijepodne »
dobro glonga, izironiziro i izrezoniro si moje promašaje. ali pitanje je bilo na mjestu. to da je korijen račvast je mudro, kao i to da svako stablo raste na obje strane, u nebo i u zemlju. kabalah!
Dosta parola.

Offline golozlo

« Odgovori #260 : 15 Prosinac 2010, 12:49:19 poslijepodne »
Kad ste već krenuli na objašnjavanje reči , pitao bih ako iko zna da mi objasni jednu reč koja se korsti u mom starohercegovačkom kraju , a sasvim moguće i kod vas u Imotskom!

LUTOR!

To je negativna osobina čoveka , u smislu gad,radi ispod žita , ali ujedno i prljav,jadan do zla Boga nema u sebi ništa ljudsko"!!
Kaže se : "Pi lutora , pi nesoja ljudskog"!!

Ja sam se ubio tražeći etimologiju , lutao po turcizmima,vlaščinama,...ali džabe , nikako da provalim odakle potiče!

Fala!

Offline belevarac

• Moderator
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #261 : 15 Prosinac 2010, 21:48:17 poslijepodne »
УРНУ́ТЬ арх. (унырнуть) пропасть, потеряться, исчезнуть. [propasti, potrti se, iščeznuti]
http://www.classes.ru/all-russian/russian-dictionary-Dal-term-41036.htm

Sve ide u prilog tvojoj zorbi. Bog te ne thu, shto bi rekla jedna Mira, ne samo shto je ruski, nego je i zastarilica.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline belevarac

• Moderator
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
Odg: ohanuti
« Odgovori #262 : 15 Prosinac 2010, 21:58:12 poslijepodne »
Zar Sarkozijevica, ....

To je ko u nas ... e nema toga u nas. Paimenci su samo od rodnih prezimena (Beshlivusha, Marichusha, Penavusha (Sofija Naletilich) ...), te od muzseva imena (Matinicia, Petrovica ...). Ridko od muzseva imena (Brkinica). Dva pitanja: 1) Kako che zvati onu koja je rodom Tica, 2) koja je najduzsa rics u hrvatskom jeziku.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #263 : 16 Prosinac 2010, 09:59:21 prijepodne »

Po čovikovu imenu bi bila neraspoznatljiva u kratku tekstu. Teško bi je se ko sitijo i po divojačkom prezimenu, ako ga se i ona sića. Ni ja ne znan koje joj je ovo prezime po redu. Nit me vrlo sikira što ne znan. Me š čini da nije drugo. Baremko je treće.
Šta š? Priša. Grij.

Mlada divojačkog bezimena Tica? Ticuša? Tičuša? Teže Ticanuša? Zbogradi zabune oko moguće Ticanovićke r. Ticanović koju bi ponegdje rastegli i u Ticanovušu.
Kad ćemo mak na konac precizirat ne pitaš za mladu koja je rodom Tica. More bit i divojka. Zagrebečki i standardno. Tica-ćka. Tička.
Jedan lekar humanista je neudatu kolegicu dozivao s naglašenom crticom Musta-pićka.

Najdulju rvacku besidu ne znan s nokta, a ne da mi se nieshto trazsit.

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #264 : 16 Prosinac 2010, 10:13:48 prijepodne »

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #265 : 16 Prosinac 2010, 10:18:44 prijepodne »
ili meningoencefalomijelopoliradikuloneuritis?

Moguće su i različite kombinacije upale moždanih ovojnica s upalom mozga, kralježnične moždine, korijenova živaca koji izlaze iz kralježnične moždine i perifernih živaca (meningoencefalomijelopoliradikuloneuritis).

http://hr.wikipedia.org/wiki/Meningitis

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #266 : 16 Prosinac 2010, 10:19:45 prijepodne »
Ah, da je barem Lutoran,
na ognju peklenskom zežgan,
v roke noseč liljom cvet,
da vleče se črez svet spreklet
popluvan, zbulan, zdruzgan smet,
na prangeru Poet Propet,
tak da je Atlas, Tverdostenec,
Pravice četernja i zdenec,
kinčil bi ga lavorični venec,
sem hipokritom bil bi vočji strah.

iz pjesme "Vigilija ali straža nočna" Miroslava Krleže, iz zbirke Balade P.K.
lutoran je luteran, pogrdan vjerski naziv, lutor je možda skr., može se koristiti za neku lošu osobinu.
« Zadnja izmjena: 16 Prosinac 2010, 10:25:26 prijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline golozlo

« Odgovori #267 : 16 Prosinac 2010, 13:30:27 poslijepodne »
Ah, da je barem Lutoran,
na ognju peklenskom zežgan,
v roke noseč liljom cvet,
da vleče se črez svet spreklet
popluvan, zbulan, zdruzgan smet,
na prangeru Poet Propet,
tak da je Atlas, Tverdostenec,
Pravice četernja i zdenec,
kinčil bi ga lavorični venec,
sem hipokritom bil bi vočji strah.

iz pjesme "Vigilija ali straža nočna" Miroslava Krleže, iz zbirke Balade P.K.
lutoran je luteran, pogrdan vjerski naziv, lutor je možda skr., može se koristiti za neku lošu osobinu.

Pomislio sam na Luterane , ali gledam ipak je malo čudno da se to prihvatilo kod pravoslavnih , međutim moguće je da je vremenom došlo od susednih katolika!
Ali opet ni kod vas nema te reči sa tim značenjem  koja bi bila logičnija jer bi svećenici verovatno furali taj izraz s'obzirom da su upućeni u tu jeres tadašnju!

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #268 : 16 Prosinac 2010, 13:53:59 poslijepodne »
a kako ste za vrime Lutera i vi bili dobrim dilom katolici moguće da je vam je priko svećenika rič direktno došla

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #269 : 16 Prosinac 2010, 18:22:06 poslijepodne »
definitivno  ;D