Autor Tema: Csa(ng) Kaj Shto(k)  (Posjeta: 59221 )

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Odg: Csa(ng) Kaj Shto(k)
« Odgovori #165 : 16 Siječanj 2010, 17:40:38 poslijepodne »
voda terezija, jama niti riga niti guta
Dosta parola.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #166 : 16 Siječanj 2010, 17:47:19 poslijepodne »

tereziju nosali jarani
pa se niešto terezija kvari

terzijane, moj golem zijane

&
dugi konci - danguba
mladi monci - terzija

tersto

Offline belevarac

• Moderator
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #167 : 19 Siječanj 2010, 22:14:06 poslijepodne »
Sinoch na jednoj teleliziji lipo csovik recse: Csekamo ji ko ozeblo sunce. Koja to budala cseka ozeblo sunce, i shta li tje mu. A nacsekat tje se. Mudraci kazsu da bi se Sunce moglo oladit, da ne kazsen ozebst, za oko pet milijardi godinica (dotadan tje Zemlju djava vech odnit).
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #168 : 20 Siječanj 2010, 00:01:01 prijepodne »
Je li pogrešna jedna od konstrukcija:

Ivan se Horvat igra.
Ivan Horvat se igra.

Dosta parola.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #169 : 20 Siječanj 2010, 23:40:03 poslijepodne »
Za "Ivan se Horvat igra" hrvatska slovnica kazse, da je krajnje "stilski obilizsen red ricsi". Ne i pogrishan. Docsim "Mlada se neva stidi" ne bi bio.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Odg: Cset(nik) Kaj Shto(k)
« Odgovori #170 : 22 Siječanj 2010, 22:12:37 poslijepodne »
Znanci, glongški belevarci i ostali!
Odakle bi dolazila riječ četnik. Nisam pr*kao po web rječnicima ni istraživao, ali dvije me riječi, tri, vuku na korijen njihova imena, pa četiri čak. Gudari kad su išli kupovati svinjsku dlaku rekli bi da idu u čet, pod jedan. Pod dva, stara slavenska mjera za osnovu u tkanju iznosila je tri niti i nazivala se negdje četnica. Kad netko ima gustu, oštru ili neurednu bradu, narod voli reći da je ko čet. :plete
Dosta parola.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #171 : 23 Siječanj 2010, 00:43:02 prijepodne »
Dolazi od "cseta", a ova je praslavenska. Nema veze s imenicom "csed, cset" jer je potonja u porodici ricsi "csetina". Ne znam za "csetnicu" u tkanju, samo za "csismenicu" »dio pasma koji se sastoji od tri niti predje za tkanje«.
« Zadnja izmjena: 23 Siječanj 2010, 00:46:54 prijepodne belevarac »

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #172 : 24 Siječanj 2010, 00:37:48 prijepodne »
U tkanju, čismo, čislo,a ponegdje i četnica, označava broj tri. Ne odriči lako poveznicu koja se odnosi na brojanje dlaka, snopova dlaka, ili niti s brojem vojnika u formaciji čete.
Dosta parola.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #173 : 24 Siječanj 2010, 14:18:17 poslijepodne »
CSETA, CSETNIK:
✧ prasl. *četa (rus. četá: par, češ. četa: postrojba) ? ≃ lat. caterva: odred
ie. *qet-

CSETINA, CSET, CSETKA
✧ od starijeg šćetina, štetina, v. četka
*sket (od *sъk- + -et) > ščet > štet

Eto ti sada mozsesh brojiti vojnike u cseti kao niti predje dokle hotjesh, u narodnom izkonoslovlju se mozse shto se hotje. Ali jezicsne csinjenice govore ino. I zashto bi se vojnici brojili kao niti predje, gdi je tu epika. Zashto ne kao, recimo, lishnjaci.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #174 : 24 Siječanj 2010, 15:33:28 poslijepodne »
Zato što je niti pređe vrlo važno pobrojiti da bi vez bio dobar, a lišnjaci se broje na šake, osim di nema lišnjaka.
✧ od starijeg šćetina, štetina, v. četka
*sket (od *sъk- + -et) > ščet > štet

u četki su dlake povezane u snopiće i uglavljene u drvo, očigledno je, ne treba se s tim vele sporiti.
« Zadnja izmjena: 24 Siječanj 2010, 15:42:26 poslijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #175 : 24 Siječanj 2010, 15:51:12 poslijepodne »
U tkanju, čismo, čislo,a ponegdje i četnica, označava broj tri. Ne odriči lako poveznicu koja se odnosi na brojanje dlaka, snopova dlaka, ili niti s brojem vojnika u formaciji čete.

Ni s brojem vojnika, ni s brojem vodova u četi, čet nema veze. Četa (pješačka, oklopna, mehanizirana...) ima prilično velik raspon broja vojnika u svim vojskama i u svim vremenima.

Zato što je niti pređe vrlo važno pobrojiti da bi vez bio dobar, a lišnjaci se broje na šake, osim di nema lišnjaka.
Brojnost čete je za najmanje jedan red veličine nepreciznija od brojnosti lišnjaka u šaci.

Suvremene čete broje 60-250 ljudi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Company_(military_unit)http://en.wikipedia.org/wiki/APP-6A

Povijesne i moderne ustroje i formacije u raznim vojskama najlakše je naučiti kroz igru.
Preporuke: Civilization III.
http://en.wikipedia.org/wiki/Civilization_(video_game)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #176 : 25 Siječanj 2010, 00:49:19 prijepodne »
Hvala, glonga, taj odgovor ide u prilog mojoj tezi koja mi nije još do kraja jasna. Želim ostati, kako to belevarac reče, u narodnom izkonoslovlju, i činiti što me volja. Dlan, širom otvoren i skupljenih prstiju simbolizira paralele, pet paralela. One su po sebi neučinkovite kao ljubavnici koji se nikada nisu voljeli. Rašireni prsti vraćaju dlanu snagu, čine ga sposobnim dohvatiti apstraktnu ideju koja je oko 45% iznad visine ravno upućenog pogleda.
Dosta parola.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #177 : 25 Siječanj 2010, 22:52:49 poslijepodne »
Rašireni prsti vraćaju dlanu snagu, čine ga sposobnim dohvatiti apstraktnu ideju koja je oko 45% iznad visine ravno upućenog pogleda.

Smisao bezsmislice, koja mi na misao pada, toliko razslabljuje moje misli, te s pravom sumnjam u Vashu virnost, gospodjice!

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #178 : 25 Siječanj 2010, 23:46:02 poslijepodne »
Smisao bezsmislice, koja mi na misao pada, toliko razslabljuje moje misli, te s pravom sumnjam u Vashu virnost, gospodjice!
0,6 do 2,8 %.
Dosta parola.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #179 : 27 Siječanj 2010, 12:32:12 poslijepodne »

Anomalije. To je.