Autor Tema: Csa(ng) Kaj Shto(k)  (Posjeta: 59306 )

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Odg: Csa(ng) Kaj Shto(k)
« Odgovori #105 : 14 Siječanj 2009, 23:18:07 poslijepodne »
Kako engleski book i starohrvatski bukvar tvrdoglavo sliče. Kažu kako su praslaveni imali bukove štapiće koje su koristili kao znakovlje, sličan oblik pisma prisutan je još kroz kinesku, sada svjetsku, ezoterijsku tradiciju i-ching: uzme se nekoliko različitih štapića i prospe ih se iz ruke na stol, prema njihovom međusobnom položaju (u odnosu na nešto kao novčić) čita se budućnost. Buky je u staroslavenskom slovo, pa glagoljica veli: az buky vjedi glagoli... (ja koji znam slova kažem...), ovo vjedi je kasnije iz znati prešlo u vidjeti, a u sanskrtu se odžalo kao vede (znanje). Istoslovlje s imenicom buk, danas uobičajeno zvanom slap...slap je vrsta bubnjarskog udarca na engleskom, a buk je palatalizirano u glagolu bučati...buka ili uka, učka, čka...ne znam, ovo mi daje misliti...
Dosta parola.

Offline dub

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
slovoslog
« Odgovori #106 : 23 Siječanj 2009, 11:01:08 prijepodne »

Nsiam vrevjoao da zpavrao mgou rzmjaueti ono što čtaim. Zaavljhuujći nobniečoj mćoi ljdksuog mgzoa, pemra irtažsiavnjima zansntevknia sa Cmbargeida, njie vžano kjoim su roedsljdoem npiasnaa slvoa u rčijei, jdieno je btino da se pvro i zdanje sovlo nlaaze na sovm msjteu. Otasla solva mgou btii u ptponuom nerdeu i bez ozibra na ovu oloknost, tkest mžeote čtiati bez pobrelma. Ovo je zobg tgoa što ljduksi mzoak ne čtia savko slvoo pnaooosb, već rčijei prmraota kao clejniu. Oavj preomećaj je šljiavo nzavan tipoglikemija.
« Zadnja izmjena: 23 Siječanj 2009, 11:17:22 prijepodne dub »
[Lisabon]

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #107 : 23 Siječanj 2009, 22:19:15 poslijepodne »
Ljudski bi mozak priegorio, a ocsi izkapile, kada bi opazsali svaki znak u nizu. Jezik je sustav znakova i u ljudskom je ROM-u upisano mnogo uzoraka, pa izmishane napisane znakove priportava u postojetji uzorak.

Kad ja csitam slucsajno novine, csitam samo naslove - ridko i ponieshto iz shtiva. Evo recimo bash jucser u jednoj novini bijashe naslov:

HRT smanjuje ženski mozak

Mozak to upari, sve je jasno, vech sam odmakao na slidetju stranicu, ali LOGICSKA obrada u mozgu nije proshla: jasno je da Hrvatska radio-televizija smanjuje mozak, ali nije jasno zashto samo zsenski - nema logike (smisloslovlja). Ja zadnjom parom platjam MAXtv (dobro nacsinjeni uradci o lavovima, tigrovima, vukovima i ostalim ajvanima), samo da se rishim HRT-a i ostalih domatjih katedrala propuha. I poslidnja mirenja govore da je smanjenje zsenina, ali i moga, mozka zaustavljeno. I, naravno, vratjam se na pridhodnu stranicu i csitam shtivo. Pa nadjem kvaku:

Uobičajene nadomjesne hormonske terapije (HRT) smanjuju mozak žena, pokazala su nova istraživanja.

Prima tome, HRT ili HTV je sve, ali josh uvik nije rasisticska po zsensko-muzskoj osnovi - jednako smanjuje mozsdjane u oba spola.

Ovaj poremetjaj csitanja strucsnjaci neka nazovu titleglikemijom.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #108 : 23 Siječanj 2009, 22:35:22 poslijepodne »
Belevue, ne radi se tu o titleglikemiji nego o sjećanju i nekim drugim faktorima, čini mi se kako još nisi ozdravi...Luđak pomisli da je lud i ozdravi, ma to je samo u sf-u.
kako se gradio jezik ili četari čovika četari čekiča?
Nije bilo auta traktora freza, nije bilo čekića motika ašova i dikela, nije se moglo nabavit 50 vrsta sadnica maslina. Bilo je malo predmeta jer je bilo malo ljudi, a i nije im puno tribalo, pa su imali i malo riči, volili su se bez didaskalija. pa kad počeše viđati različite masline, kad jedan otkova drugačiji ašov, počeše stvarati sve više riječi, sve više kuća od pruća, prometala radi znakova i boja da bi im treptalo oko.
« Zadnja izmjena: 24 Siječanj 2009, 18:23:35 poslijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Odg: cklo
« Odgovori #109 : 28 Siječanj 2009, 22:53:05 poslijepodne »
Staklo, caklo ili cklo.
E, što sam ono htio reći?! Staklo, caklo,cklo, kad pukne kaže se da je ciknulo, ciknuti znači i tanko vrisnuti. S-taklo, korijen je tak.Riječ accier označava tvrdi čelik, brijeem da sam u pravu, ali poješće me knjiški moljci prije nego vrisnem.
« Zadnja izmjena: 04 Veljača 2009, 13:40:02 poslijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #110 : 07 Veljača 2009, 15:47:28 poslijepodne »
"Vjesnik", nedilja, 4. sicsnja 2009., naslov:

Tuča u južnokorejskom parlamentu

Nije li Juzsna Koreja jedan od azijskih tigrova? Pa da nemaju para za udariti krov na sgradu svoga sabora? Ajde, opet velim, bolje da tucsa, grad ili krupa udari po poslanicima nego po staklenicima.

Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #111 : 10 Veljača 2009, 01:32:27 prijepodne »
Ovo ne tje biti sustavno, nego onako kako mi bude padalo na pamet.

Eto, Kraljica je nedavno bila "u Brdu kod Kranja". Dogovorila sa Slovincima strategiju trebavanja Hrvatske. [Znade li tko kako se zove slovinska glavna lozsa?] A josh je jednom tu bila, dok je ona zsivina bila zsiva, pa je tu primio. Ali se tada govorilo, zakleo bih se, "na Brdu kod Kranja". Jesu li Slovinci u medjudobu shto u brdu izgradili, pa se u nj mozse uchi, ne znam.

To sa U i NA nije nimalo jednostavno. Nekad se za "u Rieci" dobivala jedinica. Danas nitko zsiv vishe ne govori "na Rieci". Smisloslovno bi bilo "NA Rieci", jer kako tje dvista tisutja ljudi zsiviti u vodi, zaboga! Ali, csinjenica je, da smisloslovlje i slovnica ne moraju ichi ruku pod ruku.

Nitko pametan ne tje rechi "u Ledincu", "u Duzsicama", "u Shirokom Brigu", "u Zvirnjacsi", "u Gradcu" (Posushkomu), "u Zsvatichu", "u Trnu", "u Posushju"... niti tje rechi "na Cerovim Docima", "na Rakitnu", "na Izbicsnu", ... Izbicsno je toliko visoko, samo shto nije na nebu, ali ono ima "u". Kad kazsemo "u Vranichu", svatko tje razumiti da smo rekli "u Podvranichu", jer se za ono sedlo izmedju Posushja i Kocserina izkljucsivo kazse "na Vranichu". Shto se ticse Kupresa, Kocserina, Sritnica, Medovicha, Vukovskoga, Svinjacse ... rabe se oba pridloga.

U stvari, pravilo bi tribalo biti, da se rabi onaj pridlog koji rabe mistni govornici. Ja sam uvik csuvao ovce "u brdu", nikad "na brdu", i penjao se "na brdo", nikad "u brdo". Zakljucsak: ako sam ja mogao csuvati ovce u brdu, i Kraljica je mogla biti primljena u brdu.

Insomnia

• Gost
« Odgovori #112 : 10 Veljača 2009, 08:48:08 prijepodne »
veliki pozdrav dragom belevarcu  :huglove:

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #113 : 10 Veljača 2009, 21:26:29 poslijepodne »
:huglove:

Ko lastavica
naleti i obgrli
mene leptira

Nishta, nishta, ovo ti ja malo haikuziram. Ali mi ne pashe ovo 5-7-5, malo je to brte slogova za srce moje nareslo ko bukara.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #114 : 18 Veljača 2009, 20:40:43 poslijepodne »
Mozsda su prievoditelji slikopisa na nashim daljovidnicama stranci; pa s englezkoga prievodi Englez, s Nimacskoga Nimac, s tunguzkoga Tunguz. Jer, kako inacse objasniti pojavu izraza "dva vrata". Bash sinotj. Zashto bi Tunguz morao znati za mnozsnice (pluralia tantum). Ako se kazse "u Zagrebu", zashto se ne bi reklo "u Vinkovcu". Ako su "dva izlaza" i "dva ulaza", onda su i "dva vrata", jer se kroz njih ulazoizlazi; pa "tri gusle" i "pet hlacsa".

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #115 : 21 Veljača 2009, 22:43:51 poslijepodne »
Ako se stvar promatra s prave, tehničke strane, radi se o banalnom propustu lektora, a toga u današnjim tiskovinama ima koliko oćeš. Nije ni čudno kad se pogleda kako se u novinare regrutira polupismena masa kojoj je jedina kvalifikacija bezobraznost i ono što bi mogli nazvati sloboda prekoračenja moralnih vrijednosti, pa sa silom takvih polupismenih tekstova mala vojska lektora nije u stanju izaći na kraj. A većini tih "novina" lektorska služba je ili nepotrebno zanovijetanje ili "zadiranje u umjetničku slobodu stvaralaca". Kad bi pisci udžbenika lektorirali neke današnje novine, masu toga bi prepravili, standard napreduje k'o mahnit, a političke i druge akademske frakcije od 90 ga opasno svojataju i ovisno jesu li lijevi ili desni, stječu pravo reći kako nešto jest baš onako kako oni "znaju".e!
« Zadnja izmjena: 22 Veljača 2009, 22:35:53 poslijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #116 : 27 Veljača 2009, 01:35:02 prijepodne »
JL 23.2.2009.:

Spremnik plina se kompresira svaki puta kada sjednete u stolac, no pitanje jest je li moguće tako stvoriti dovoljnu energiju da se plin toliko zagrije da sjedište eksplodira i ubije čovjeka
Sve u svemu, klasičan tvrdi stolac ponovo se pokazao najboljim rješenjem

Na stranu to shto nikomu pametnu nije jasno kako je moguche "kompresirati" spremnik plina. Shto tje ti spremnik, pogotovo plina, koji se mozse "kompresirati"? A on bi tribao biti od csvrste kovine. Ali je nedatja s time shto se on bash "kompresira". Valjda zato shto postoji "kompresija". Najvirojatnije tje biti da se pomotju klipa u tuljcu sbija - plin, a ne spremnik. Pa ako tjemo to polatiniti, onda se "komprimira" (lat. comprimere). Ali se novinar/ka virojatno bojao/la da se spremnik, ili ne daj Bozse plin, ne bi u tom slucsaju "kompromitirao". Ako nam se drzsava sveudilj kompromitira, zashto bi i plin (-ski spremnik)?

Da, "tvrdi stolac" najbolje je rishenje. U ovomu su suricsju "stolac" i "stolica" istoznacsnice, s time da je "stolac" standardan, a "stolica" naginje razgovornom slogu. Ali novinar/ka ima "feeling" da "tvrda stolica" nikako ne bi bilo najbolje rishenje protiv eksplozije. Shtovishe, zbog takve stolice na duzse staze csovik mozse zavrshiti i kod licsnika.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #117 : 27 Veljača 2009, 10:16:08 prijepodne »
Poznata je novinarska fraza po kojoj nije vijest kad pas ugrize čovjeka, nego kad čovjek ugrize psa.
Ali neće vojnik na vojnika:):

Izaberi link po svojoj mjeri nasumce_

http://en.wikipedia.org/wiki/Chiang_Kai-shek

http://www.marx2mao.com/Mao/PCW45.html

« Zadnja izmjena: 28 Veljača 2009, 01:23:21 prijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #118 : 27 Ožujak 2009, 22:35:26 poslijepodne »
JL - elektronsko izdanje:

Svjedoci tvrde da je riječ o strancu koji je vodio turističko odmorište u obalnom gradu Mombasi.

Kakav je to usrani ratni zlocsinac koji vodi:
1) proširen, ponekad uređen prostor na zavojitim stubištima, obično između katova (mi bi rekli: podest), ili
2) uređeno mjesto uz cestu za odmor putnika - to je ono uz nashe auto-ceste gdi mozsesh stati, ali nema nishta, ili
3) mjesto odmora (uz put, recimo; mi smo to u Kraljevicha strani nazivali "pocsivaljkom").

I to josh u Mombasi, Bog te ne chu. Shto tjesh kad novinarcsichi ne razlikuju "odmarati se" od "odmoriti se".

A u vistima nashe bazilike duha (HR 1. program):

... su se òcsuvala radna mjesta ...

Moj did koji nije bio pismen, ali je bio ustmen, govorio je ocsúvala.

Offline Trbotor

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #119 : 28 Ožujak 2009, 12:51:17 poslijepodne »
JL - elektronsko izdanje:

Svjedoci tvrde da je riječ o strancu koji je vodio turističko odmorište u obalnom gradu Mombasi.

Kakav je to usrani ratni zlocsinac koji vodi:
1) proširen, ponekad uređen prostor na zavojitim stubištima, obično između katova (mi bi rekli: podest), ili
2) uređeno mjesto uz cestu za odmor putnika - to je ono uz nashe auto-ceste gdi mozsesh stati, ali nema nishta, ili
3) mjesto odmora (uz put, recimo; mi smo to u Kraljevicha strani nazivali "pocsivaljkom").

I to josh u Mombasi, Bog te ne chu. Shto tjesh kad novinarcsichi ne razlikuju "odmarati se" od "odmoriti se".

A u vistima nashe bazilike duha (HR 1. program):

... su se òcsuvala radna mjesta ...

Moj did koji nije bio pismen, ali je bio ustmen, govorio je ocsúvala.

Pisac je toga uradka vjerojatno u djetinjstvu odlazio u obdanište i ostalo mu u uhu!
« Zadnja izmjena: 28 Ožujak 2009, 12:55:38 poslijepodne Trbotor »
...in defendenda veritate catholica et Croatia bene administranda...