Autor Tema: Csa(ng) Kaj Shto(k)  (Posjeta: 59006 )

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Csa(ng) Kaj Shto(k)
« Odgovori #120 : 17 Lipanj 2009, 16:04:47 poslijepodne »

kad doktor glibo glibavo zaglibi u srbskom suprotiva srbizma

Rama – intrigantni nomen
bljesak.info

jeste doktore, iz bioskopa na smučanje

vrijedi pročitati, glede i unatoč
makar samo ono o mehmedaliji i stolcu u rami, rijetko se viđa

Offline belevarac

• Moderator
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #121 : 19 Lipanj 2009, 15:18:07 poslijepodne »
Karacsi (ne znam zashto bih pisao "Karachi"), pristolnica Pakistana, ima petnaest milijuna stanovnika, a zove se i "Grad svitla". Pa je cilu noch ostao bez struje.

E jadno jezikoslovlje! Svashta na nj udara, pa i letrika.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #122 : 26 Lipanj 2009, 18:04:34 poslijepodne »
Ako je i pariz grad svjetla, onda bi hrvatska bila država tame.  :bobo
Dosta parola.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #123 : 14 Srpanj 2009, 22:32:13 poslijepodne »
Evo s jednog slida na Imoartu upadoh na stranicu Ciste Velike. Kad tamo:

Cišćani u Njemačkoj

Cičćani u Njemačkoj

Nakon poduge zime cičćani u Njemačkoj konačno su dočekali vedrije dane i dohvatili se balotanja jer im je već pomalo dosadilo kartanje u Fiće.

Obererlenbacha ili tzv. "Vujčino selo" i dalje je centar okupljan cišćana iz okolice Frankfurta, skupi se 30-tk ljudi pa

Kako se ti ljudi - kroz csije sam misto dosta puta proshao, prije nego shto probishe testu (cistu) do Shkilje iz Zagvozda - doista zovu? Malo "Cišćani", malo "Cičćani", da ne kazsem "cišćani" i "cičćani". Eto i "Fićo" dobio veliko slovo, pa i "Obererlenbach", a "cičćani" jok.  A ja kontam ovako: cist-a (= cesta, jedna od ridkih ricsi u kojima jat daje uglavnom "e"), Cist-jan > Cisćan > Cišćan [Sada vidite zashto ja glas /ć/ niekada pishem kao "tj", a niekada kao "ch" ("mishich")]. Dakle, moralo bi biti "Cišćan", a ne "cičćan" (i koji bi vrag to izgovarao). Pa vi koji ste blizse, kako stvarno oni sebe iz Ciste Velike ili one druge zovu? I oni koji su iz Siska, odazivlju se na "Siščani" (Sis(a)k-jan > Sisk-jan > Sisčan > Siščan-in), a ne "Sičćani".
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #124 : 14 Srpanj 2009, 23:10:33 poslijepodne »

dosad su se zvali (grlom) Provljani i Veličani
odkad se piše po interetu ko zna šta ji je spopalo

Cista Prova — ništa nova.

a oni ti tu cisti izkone iz kištre, skrinje, spremnika
cista od krajnika do jajnika

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #125 : 12 Rujan 2009, 22:26:16 poslijepodne »
Kada bih ovdi upisivao sve shto dnevomice, vozechi se u samovozu, csujem na HR-u - a to je drzsavna krugovalna postaja, kojoj platjam misechnu datju - potroshio bih nam cili prostor na usluzsniku. Pa kako je recesija, depresija i silesija problema, javit tju se samo kad ne mogu vishe izdurati. Recimo ovako:

No, pitanje koje najviše zanima istražitelje je: zašto su HAC i HEP ulazili u dubioze plaćajući Dalekovodu tako uveličane troškove.

Ne znam koji je materinski jezik tih novinara, ali s hrvatskim slabo barataju. Ne znaju znacsenja ricsi, pa lupaju. "Dubiozu" smo pozajmili od Latina (lat. dubiosus: "sumnjiv"), a znači »potraživanje koje je postalo sumnjivo i nesigurno, ali se još uvijek ne smatra nenaplativim«. HAC i HEP nisu "ulazili" ni kakve dubioze, nego su, brate, platili Dalekovodu mnogostruko vishe nego triba. Dobri nieki ljudi.

I tako su "uvelicsali" troshkove. Roga ti, ko da je troshkovima prisha, dosha, positio ih Stipe Mesich pa ih tako uvelicsao. Inacse, ti troshkovi mogu biti u/po/vechani, doticsno u/s/manjeni. 

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #126 : 17 Rujan 2009, 22:46:41 poslijepodne »
Sigurno znate da je oni shto trcsi na sto metara ko vitar dobijo mnozstvo priznanja. I niekakva autocesta tje se po njemu zvat. Ali je i dobio odlicsje " ... Jamajacskog reda" pishe u Poslovnom tjedniku. Csijeg to reda? A kako no je posvojni priediv od "majka"? "Majacski"? Ma reci, bolan, "jamajkanski", pa zamotaj i zapali! A "nu csak shtovishe" AGM-pravopis ima za drzsavu kao pravilno "Jamaica"! Shta sh sad, muke ti jezsove!

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #127 : 12 Listopad 2009, 00:34:47 prijepodne »
OPŠTINSKO POVJERENIŠTVO K.P.J.
PART. JUG.
Za KOČERIN

Dana 21-V 1945 god.

I Z V J E Š T A J
Sa sastanka ovoga povjereništva održanog 21-V-1045 god. kome su prisustovali svi članovi ovoga povjereništva, dok od strane Sreskog Kom. K.P.J. nije niko prisustovao.

1. ... situacija na ovome terenu pogoršala iz razloga što se jedan veći broj banada nalazi na ovome terenu ...
2. ... dio naroda ove opštine odvlače na svoje pozicije i aktiviziraju ga potpuno u svoju službu ...
3. Milicija koja se nalazi pri ovoj opštini potpuno je bezkorisna, jer ...[kakav ustashki izpad od pravopisa, tribalo je druga Danila striljat; a nisu ga jer nije napisao bezkoristan]
4. [Nazsalost, ovdi je pravopis najmanje vazsan] ... Povodom svega ovoga, na ovaj je teren došao drugi bataljon narodne odbrane, čijem je štabu ovo povjereništvo kao i sekretar ove opštine iznio stav fratera u samom Kočerinu kao i njihov reakcionerski stav, na osnovi čega je navedeni bataljon likvidirao ove reakcionere pod klaumfažom neprijatelja/ustaško-četničkih bandi/.

E pa ne tjemo vishe. Daj te me vi iz Imoarta priestanite trebavat s ovom stalnim vratjanjem pokazivacsa u 22 red. Inacse vishe nikad nishta ovdi ne tju napisati!!!

« Zadnja izmjena: 12 Listopad 2009, 01:29:22 prijepodne belevarac »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #128 : 12 Listopad 2009, 01:06:45 prijepodne »
Mušičav poklad. Bug-ovit software. Čini mi se. Ili sam pod dojmom mušičavosti "online LaTeX equation editor" i "online LaTeX equation renderer" poklada.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #129 : 22 Listopad 2009, 21:28:35 poslijepodne »

Belevarac, ovo je crosspost (i k tome na krivoj temi), kojim te molim da mi probaš odgonetnut jedan austrougarski toponim iz šireg zavičaja.
Pošto si moderator na ovome podforumu, mislim da te neće mimoići ovaj upis, ako te mimoiđe onaj na
http://www.imoart.hr/forum/index.php?topic=1454.msg28551#msg28551

Na slijedećoj slici
http://img406.yfrog.com/img406/654/scich.jpg
među toponimima koji se daju odgonetnuti je i toponim "Schsich Seria" kojeg ne mogu odgonetnuti.
Okolni:
Possuchie
Rakitno
Vulleticsi
Gradac
Korita
Bokshin (Bakšim, Mostar)
Brosso (Čitluk)
Nukino (Hamzići?)
Doberkovi (Dobrkovići)
Traglina (Tihaljina)
Suttigori (Svetigora, Gorica-Sovići)
Imoschi

Na kartranom putu "Ljubuska"-Mostar je i mjesto Vraguj kojem se sad ne mogu dosjetiti.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #130 : 22 Listopad 2009, 21:55:22 poslijepodne »
Tijo san optuzsit Imoart, a on, ko i uvik, brezgrishan. Kriv je IE. Ideju o krivnji mi dade Zavelim. Ima od njega koristi, bud ga i u velenakupju srijo.

Elem:

Lipo moje u Shiricha Brigu,
Jednu zovnen, cseteri se dignu.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #131 : 22 Listopad 2009, 21:57:17 poslijepodne »
O Vraguju keine Ahnung. Csini se da je negdi oko Sluzsnja, ali tamo ne znam ni za manji mistopis koji bi bio Vraguj.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #132 : 22 Listopad 2009, 22:37:02 poslijepodne »
Nije mi se dalo sebi virovat da je Širića Brig, a evo sad ni tebi ne virujen.
Vala sveudilj.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #133 : 23 Listopad 2009, 00:53:06 prijepodne »
Nije mi dalo mirovat.
Kočerin
http://www.davidrumsey.com/luna/servlet/detail/RUMSEY~8~1~21923~690015:-Neueste-Special-&-Kriegs-Karte-der?sort=Pub_List_No_InitialSort%2CPub_Date%2CPub_List_No%2CSeries_No&qvq=w4s:/where/Croatia/;sort:Pub_List_No_InitialSort,Pub_Date,Pub_List_No,Series_No;lc:RUMSEY~8~1&mi=7&trs=10

Na ovoj karti je Shupanjatz - Tomislavgrad, a Duwno - Široki Brig. Čini mi se da se ovo ponavlja na starim kartama. Možda da na nekoj drugoj temi razminemo koju besidu o mistopisima s ovakvih karata.
Brižani bi već pomalo počet otimat Tomislava Duvnjanima. Livno i Čapljina imaju spomenike.

Ispod Gorice (Koritsa) su Prussitji (Ružići?), oni Vraguj je sad Wraguschi i to iza Dobrog Sela. Da negdi na Vardi nisu kakvi Varduši? Ne znam.

edit

Evo opet Duvno na mistu Širokog:
http://www.lib.uchicago.edu/lib/public/full_screen.html?http://www.lib.uchicago.edu/e/su/maps/kiepert/G7430-1867-K547-sheet4/
« Zadnja izmjena: 23 Listopad 2009, 01:13:42 prijepodne glonga »

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #134 : 23 Listopad 2009, 01:39:38 prijepodne »
Ma bolan ove ti karte sluzse samo zato da nagadjamo shto se pod kojim shvabskim imenon krije. Trebesh kartu na kojoj su Brig i Zsupanjac povezani istom rikom. Da je tako, ko da bi ja selijo u Zagreb. Nadji mi bilo koji drugi izvor u kojem se bilo gdi u Hercegovini javlja misto Vraguj. Tko zna shto mu je prvi csovik kojeg je srio rekao i kako je Nimac to razumio. Ove karte, blesave kakve jesu, ne daju nikakve naznake mogucheg razvoja naziva mistopisa. Jer ako kralj Ostoja, ili koji vech, kazse Posushje, onda je njemacsko Pojoutschie doista blesavo. Virojatno su to radili u vojne svrhe, ali tezsko vojniku koji bi se po ovim kartama snalazio.