Autor Tema: roško polje  (Posjeta: 25082 )

Offline golozlo

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Odg: roško polje
« Odgovori #45 : 10 Rujan 2010, 12:22:32 poslijepodne »
oprosti golozlo. vidim da se ograđuješ od srbovanja (meni srbovanje ne smeta nego velikosrbovanje. podrazumijevam da svatko normalan voli svoj narod) a tema je osjetljiva upravo po tom pitanju jer je ime srednjovjekovne srpske države bilo raška na što naziv 'raško polje' asocira.
uopće nije sporan bizantinski utjecaj na području današnje južne hrvatske. uostalom, do raskola je došlo u jedanaestom stoljeću.
ne zove sav hrvatski narod Isusa Isusom. kajkavci ga zovu Jezušom.
kako ti objašnjavaš to što hrvati štokavci Isusa zovu Isusom?
zašto ime golo_zlo?

Pa upravo zbog onoga što sam napisao , a to je da su Hrvati narod koji je bio direktno izložen Vizantiji i njenom uticaju , ali i uvreženju glagoljice i ćirilice daleko duže nego kod ijednog drugog slovenskog katoličkog naroda , čak šta više kod ostalih gotovo i da nema ništa od tradicionalnih slovesnkih pisama koja su došla sa hrišćanskog istoka!
Što se tiče Raškopolja i srednjovekovne Raške , ja sam rekao da to nema veze sa time apsulutno , nazivlje Raškopolje je verovatno od ličnog imena Raško ili Rašćin , a to je u stvari isto što i malopre reče neko od biljke Raštike iliti Raštana! , a i biljka i lično ime je od glagola "rasti"!
Dok srednjovekovna država Raška i reka Raška sa gradom Rasom nema veze sa ovim , to je ime dalekog porekla!

Golozlo zašto?! , pa ne stavljam ga zbog stvarnog značenja , već zato što je to jedno staro srpsko ime iz srednjeg veka zapisano u hrisovuljama(zaštitno ime)! , ali je jako zanimljvio jer tada ljudi su davali imena ne zbog lepote i zvučnosti već zbog čiste svrhishodnosti!
« Zadnja izmjena: 10 Rujan 2010, 12:35:26 poslijepodne golozlo »

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #46 : 10 Rujan 2010, 12:42:24 poslijepodne »
nije raštika nego rašćika

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #47 : 10 Rujan 2010, 12:46:35 poslijepodne »
Pa upravo zbog onoga što sam napisao , a to je da su Hrvati narod koji je bio direktno izložen Vizantiji i njenom uticaju , ali i uvreženju glagoljice i ćirilice daleko duže nego kod ijednog drugog slovenskog katoličkog naroda , čak šta više kod ostalih gotovo i da nema ništa od tradicionalnih slovesnkih pisama koja su došla sa hrišćanskog istoka!
znaš li da su hrvati jedini katolički narod koji je i prije 2.vatikanskog sabora imao dopuštenje služenja misa na narodnom jeziku. nije ni rim uvijek išao đonom na narodne tradicije, posebno ako je imao u vidu i tu činjenicu da graničimo s pravoslavljem.

Citat:
Golozlo zašto?! , pa ne stavljam ga zbog stvarnog značenja , već zato što je to jedno staro srpsko ime iz srednjeg veka zapisano u hrisovuljama(zaštitno ime)! , ali je jako zanimljvio jer tada ljudi su davali imena ne zbog lepote i zvučnosti već zbog čiste svrhishodnosti!
pa ne zvuči mi kršćanski ni svrsishodno, pogotovo kao 'zaštitno ime'. zlo nije neka zaštita.  ;)

Offline golozlo

« Odgovori #48 : 10 Rujan 2010, 12:47:05 poslijepodne »
nije raštika nego rašćika

To je stari šćakavski izgovor i ništa više , kao što je i lično ime iz Listine Rašćin , pa eto!

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #49 : 10 Rujan 2010, 12:57:18 poslijepodne »
stari šćakavski izgovor nije ništa nego sve

Offline golozlo

« Odgovori #50 : 10 Rujan 2010, 13:04:27 poslijepodne »
znaš li da su hrvati jedini katolički narod koji je i prije 2.vatikanskog sabora imao dopuštenje služenja misa na narodnom jeziku. nije ni rim uvijek išao đonom na narodne tradicije, posebno ako je imao u vidu i tu činjenicu da graničimo s pravoslavljem.
 pa ne zvuči mi kršćanski ni svrsishodno, pogotovo kao 'zaštitno ime'.  :)

E sad jeli bilo dopuštenje ili ne(a ja mislim da nije)ne znam , tako da će biti pre da ljudi nisu šljivili 2.vatikanski sabor , jer ipak ko se odriče tek tako uvrežene tradicije!

Pa ne zvuči hrišćanski jer i nije hrišćansko ime već staro slovensko iz 13.veka !

Zašttino ime , jer daš ime detetu upravo zato da ne bude takvo kao što mu ime govori , tj.da mu se takvo nešto ne desi! , zašto bi imena bila kao Grdan,Mršten,Gruban,....do Nenada preko Podruga i Nemanje(eno ga u listini)!!

Nego kad već pominjemo stara imena evo malo srpskih , koja su većinom ista bila kao i Hrvatska! , zato evo malo zabave! :laugh: :laugh:

Prema ispitivanjima Milice Grković, koja je proučavala imena u Dečanskim hrisovuljama (1330. godina), 90 odsto imena na području Dečanskog vlastelinstva su narodna. (Slična situacija je, prema istraživanjima iste autorke, i u drugim nemanjićkim poveljama.) Autorka ih po formi deli na složena (Bratoljub, Dabiživ), samotvorna (Ban, Vlk, odnosno Vuk), izvedena (Milan, Miloš) i gramatički tip hipokoristika (Boža, Rade, Bogo). Najviše imena postalo je od osnova Bog, brat, drag, mil, rad, voj i hrana. Interesantna je i semantika ovih imena, koja obuhvata nazive životinja (Bikovac, Vuk, Jež, Lisica, Medved), ptica (Vran, Golub, Kraguj), biljaka (Božurin, Kupusac, Lilijan, Loza), zatim vatru (Viganj, Žarilo), prirodne pojave (Vremac, Zoran, Zorislav, Mećavac), metale (Gvozdij, Zlatoje), mesto rođenja (Dubravac Gora), broj (Prve, Prvota, Prvoš), terminologiju srodstva (Brat, Bratanac, Bratač, Bratoslav, Dedoš, Sestronja), anatomsku leksiku (Glavatac, Zub, Zubač, Grdnos, Okoje, Prstac, Šakoje, Ušoje), nazive boja (Beloš, Belša, Belac, Črnoglav, Črnel), negaciju (Nenad, Nenada, Nenadej, Nerad), opisne prideve (Brz, Brzota, Veselko, Golem, Dobrota, Dobroš, Dragan, Drageta, Junak, Junota, Kosmatac, Krasa, Krasil, Krasimir, Lepčin, Lepotić, LJuban, LJupko, Milko, Miloje, Miluj, Milja, Mladen, Radič, Hrabren), ime Božje (Bogdan, Boguživ, Bogo), slovenski panteon (Hrs, Črtalo), društveni položaj (Rob, Roban, Hlap), zanimanje (Vezilija, Zlatar, Kovač), nazive predmeta (Britva, Rešeto), apstraktne pojave (Div, Dušan), i profilaktičnost neobuhvaćenu prethodnim kategorijama (Dobiživ, Žival, Vragooča, Golozlo, Gruban, Grube, Grdoš, Zavida, Zlomanica, Mrša, Mršten, Tvrdan, Tvrdonja, Tvrdoje, Stajka, Stajko, Stanilo, Rastoje)

Boldovana su moji hitovi! ;D

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #51 : 10 Rujan 2010, 13:50:25 poslijepodne »
Dabiživ, Mećavac, Zlatoje, Dedoš, Sestronja, Šakoje, Ušoje, Lepotić, Miloje, Rešeto, Dobiživ, Vragooča, Zlomanica, Rastoje  ;D

Offline golozlo

« Odgovori #52 : 10 Rujan 2010, 14:12:48 poslijepodne »
Dabiživ, Mećavac, Zlatoje, Dedoš, Sestronja, Šakoje, Ušoje, Lepotić, Miloje, Rešeto, Dobiživ, Vragooča, Zlomanica, Rastoje  ;D

Da smešna su , ali meni su ekstra , jer tad ljudi nisu davali mena zarad lepote izvučnosti već po životnom nagonu!

Danas ima daleko manje narodnih imena , ali su dosta njih sačuvana u korenu prezimena! , evo kad si već izdvojio sećam se vašeg košarkaša Svena Ušića , onda Dinko Šakić ;D , istoričar iz Dubrovnika Milan Rešetar,prezime Dedoš je u Hrvata zastupljeno takođe,....

Ime Rastoje,Rastislav,Rastko,Raško,Rašćin,....je odgovor za Raškopolje jer jednostavno je nekad pripadalo nekom Rašku iliti Rašćinu , koji je verovatno sadio raštiku iliti rašćiku! , sve je povezano u ovom nazivlju !

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #53 : 10 Rujan 2010, 16:52:03 poslijepodne »
dragi sused, lepo pričaš, lepo hodaš...
mislim kako je sušt tvoje teze da su hrvati navizantinskiji rimokatolički slavenski narod. hvala na komplimentu. da li bi se moglo reći da srbi imaju imalo više od ostalih utecaje rima i zapadne tradicije, ako zapadu možemo u odnosu na istok dati tu atributu tradicionalnosti? ili bi pak za srbe to bila "nečista krv"?
Dosta parola.

Offline golozlo

« Odgovori #54 : 10 Rujan 2010, 18:47:49 poslijepodne »
dragi sused, lepo pričaš, lepo hodaš...
mislim kako je sušt tvoje teze da su hrvati navizantinskiji rimokatolički slavenski narod. hvala na komplimentu. da li bi se moglo reći da srbi imaju imalo više od ostalih utecaje rima i zapadne tradicije, ako zapadu možemo u odnosu na istok dati tu atributu tradicionalnosti? ili bi pak za srbe to bila "nečista krv"?

Pa pitao me čovek?!

Tako je , i Srbi kao najzapadniji pravoslavni narod ima dosta zapadnih uticaja , tj.latinsko-rimskih! , bar tri srpska kralja Nemanjića bili "katolici" , a o mešavini stilova u sakralnim građevinana je crkveno srednjovekovno graditeljstvo poznato!
Tako da imamo na Kosovu manastir Visoke Dečane koji pod zaštitom uneska kao jedinstven primer mešavine istočnog i zapadnog crkvenog stila! , gradio fra vito iz Kotora i Zadarski majstori!

Slikahttp://www.kosovo.net/decani_mon2m.jpg

Onda Miroslavljevo jevađelje je jevanđelistar kneza Miroslava Humskog brata Nemanjinog koji pravoslavna molitvena knjiga ali ukrašena sa motivima zapadnim! , jedinstveno delo i verovatno najvredinie uopšte ćirilično delo na svetu!
Taj jevađelistar je pisan tzv. "bosančicom" pomešan sa zetskom redakcijom , ali sa romanskim uticajima čak i u nazivu svetaca na nekim ilistracijama!

Nego zbog čega si tako cinično nastupio , kao da sam nešto rekao pogrešno i da to nije zvanična fakta po pitanju pomešanosti i raznih uticaja i kod jednih i kod drugih?! , kao da je to loše i nešto što tteba negirati i shvatati kao napad i odmah se šatro braniti! , ma daj!

I još ovo , srpski kraljevi su jedini pravoslavni kraljevi koji su darivali katoličke manatire i davali im dohotke(Mljet) , i još je srpska krlajica Jelena Anžujska sagradila četiri katolička samostana u Boki i okolo i još naravno tri pravoslavna!
Eto toliko u kratkim crtama o uticajima , a ima ih još dosta , i po tome smo jedinstveni kao što ste vi takođe !

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #55 : 10 Rujan 2010, 21:47:32 poslijepodne »
 Šćeta  Jovanke :spidom
:starac

Offline golozlo

« Odgovori #56 : 11 Rujan 2010, 13:57:08 poslijepodne »
Nego da rečem dve po pitanju nazivlja!

Vidim da je ovde pisano o tome kako su menjani nazivi za mesta po pitanju izgovra jata , jer se misli da je na delu bilo neka srpska i jugoslovenska tiranija!
Ali mislim da to nije namerno niti to ima veze sa bilo čime da bi se pravila paranoja oko toga!
Slažem se da Široki Brig nije trebao biti menjan u Široki Brijeg , ali to nije iz tih razloga na koje se misli već iz čistog izjednačavanja po pitanju jezika u Jugoslavijama!
Tako vi danas zvanično zovete Srem po ijekvski Srijem , a nikad niko od njegovih žitelja kako u hrvatskom delu tako i u vojvođanskom ga tako nije zvao , već samo Srem ili Srim! , čak je Srem(Sirmium) nazivlje stranog porekla pa ijekavica po tom pitanju još čudnije zvuči , a naročito kad neko izgovori "Srijemac"!!

Međutim oko toga ne treba praviti famu nek bude kako ko hoće i kako to propisuje , samo  hoću reći da nema tu nekog nametanja i sličnoga niti ga je bilo ikada kad se govori o imenima gradova,regija,...!

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #57 : 11 Rujan 2010, 18:49:44 poslijepodne »

Nego zbog čega si tako cinično nastupio , kao da sam nešto rekao pogrešno i da to nije zvanična fakta po pitanju pomešanosti i raznih uticaja i kod jednih i kod drugih?! , kao da je to loše i nešto što tteba negirati i shvatati kao napad i odmah se šatro braniti! , ma daj!

Cinizam si iščitao iz moga jezika, više nego iz upita-definicije. Da li bi mogao da pišeš hrvatskim jezikom, da te čitav forum razume, ili misliš da je inzistovanje na vlastitom jeziku nešto baš kul. Evo, i ja mogu da pišem srpski lepo, kad bih se potrudio bilo bi još lepše. Ali, pitam se, možda cinično, da li bi jedan srbin mogao da piše hrvatskim jezikom, koliko ume, koliko se potrudi. Ajde, bre, lepo, hrvatskim. Ne iz respekta, čisto iz praktičnih razloga. Možeš ti to, vidiš kako meni lepo ide, a i ti bi mog'o nešto da naučiš!
Dosta parola.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #58 : 12 Rujan 2010, 07:27:27 prijepodne »
Cinizam si iščitao iz moga jezika, više nego iz upita-definicije. Da li bi mogao da pišeš hrvatskim jezikom, da te čitav forum razume, ili misliš da je inzistovanje na vlastitom jeziku nešto baš kul. Evo, i ja mogu da pišem srpski lepo, kad bih se potrudio bilo bi još lepše. Ali, pitam se, možda cinično, da li bi jedan srbin mogao da piše hrvatskim jezikom, koliko ume, koliko se potrudi. Ajde, bre, lepo, hrvatskim. Ne iz respekta, čisto iz praktičnih razloga. Možeš ti to, vidiš kako meni lepo ide, a i ti bi mog'o nešto da naučiš!
mislim da nije u redu slovače. očito je da je čovik doša u dobroj namjeri (i ja sam ga malo trza čim je stiga) i da ga zanimaju neke teme. to što piše svojim jezikom je za pohvalu a ne za nasilje. jezici su slični i razumijemo se. ako što ne razumiješ - pitaj. očito se radi o strpljivu čoviku. je li bolje da piše srpskim nego nekim udrobljenim hrvatsko-srpskim ili srpsko-hrvatskim kakvim i pišu i govore većina onih i u hrvatskoj i u srbiji koji nikad nisu prežalili šugoslaviju.
ja sam pisao i na pravoslavnom i na muslimanskom forumu. nikad mi nitko nije prigovorio što pišem (koliko znam i umijem) čistim hrvatskim jezikom i latinicom.
« Zadnja izmjena: 12 Rujan 2010, 07:29:28 prijepodne Potjeh »

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #59 : 12 Rujan 2010, 22:00:47 poslijepodne »
mislim da nije u redu slovače. očito je da je čovik doša u dobroj namjeri (i ja sam ga malo trza čim je stiga) i

Ne budi cveba. Ovo je još jedna jovanka broz. A kad bih ja došao na engleski forum, pisao bih engleskim. Jel'te drug?! Pa to su osnove lijepog ponašanja.A tako će biti sve manje jovanki...
Dosta parola.