Autor Tema: roško polje  (Posjeta: 22865 )

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Ko to tamo škopi buve?
« Odgovori #30 : 21 Svibanj 2010, 03:07:18 prijepodne »
Fr. Paulo Dragićević, O. F. M., anno 1743: Roskopoglie

Neko je mašijo godinu-dvi. Ti ili Dragičevićev pisar i njegovi sudobni, onodobni i naknadni pripisivači, a di ne će mašit naziv jedne u nizu villa u jednom slovu?

Desni škljoc na sliju, otvori na novoj kartici, ja l u novom prozoru. Po potrebi Ctrl++. Triput dnevno, prije i potlje jela. Zlu ne tribalo.
Ka smo se već počeli šamarat.

Dio 3 Novembris 1741
In villa Roscspoglie pennes domum Laurentis Tustognich Celebrata? et. Conf. sunt

Rošspolje? [Ržpolje.]

Misliš da je Dragićevićev pisar, osim što je ima lišpi rukopis, iza turneje uredno pripisa terenske zapise u Kreševu? On ili kakav dijak? Da je točnije zapisa toponim od domaćeg sina i župnika † pra Ivana Škopibušića?

Vidi upis i kako je Gojak-Nimčić u Liber arcivalis-u pripisujuć Šilobadovića Kronaku na ruku Rožanima pušća Bojčića da sasiče 5 pratara na Rošku Polju umisto u Bašku Polju da bi ga dva dni potlje izvukli iz špilje u Vrulji (na Dubciman). Pet pratara u Rošku Polju se nije našlo ni na onoj tvojoj krizmi iz 1743-će [3.11.1741.], a kamoli 24.4.1663.
Oči moje čamparaste, jezikos lôvne.

Roscopoglie je i inače zbunjujuće opšte mesto pisarima u prolazu, saditeljima šenice koji su rano odselili (i duhom), brezKičmanovićima… onima koji nisu pravo prispili ni za motike, ni za šćapa čobanskog, ni za lapiša, onima na razmirju… međugeneraciji… isto ko što je Vrtirepkinoj dici, pa i prvorođenom mulcu začetu pod Vitinskom kruškom u cvatu do brnistre, Imota nekakva Turska… Ćina… ka ćemo se već šamarat.

I kani mi se Kutleše, pokoj mu duši. Zapisivač u Božjem vinogradu. Da nije bilo pra Stipana Vrljića ja i ti bi se dopisivali ko Fata i Mujo. Da je pra Stipan zapisiva prezimena znali bismo jesu li nan se baš naši didi, ta ždraka sunca, izturčili. Pra Stipan je radijo šta je tribalo, a nije zapisiva šta nije tribalo. Jerbo da je puno pisa ne bi ima kad uradit to šta je uradijo.
I da je mojoj babi bila kita, jèbala bi druga Tita.
Aj živijo, i ne zamiri na inglendi.
« Zadnja izmjena: 21 Svibanj 2010, 04:08:07 prijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Božije polje
« Odgovori #31 : 24 Svibanj 2010, 00:16:04 prijepodne »

Boško polje. Božko polje. Božjačko (templarsko) polje. Glede i unatoč sustavnom zatiranju tragova, proviri. Jer jasno, na već priloženoj sliki, i na nekoliko drugih, stoji Boscopoglie s nedvojbenom ubikacijom na današnje Roškopolje, najmanje dvaput u paru s jasnom lokacijom stare crkve sv. Ivana Krstitelja.
Beleži, Boško!

Primjerom mapa starostavnih, Šilobadovića, Gojaka-Nimčića, Zlatovića… permutacije, medijevalne zamjene slova V i slova B (Voškopolje, Vošac, Bošac, Božac, Boškopoje, Baškopolje) inovativno bi izgledala i rukopisna zamjena slova B i slova R.

Još o zamiškavanju i drugim permutacijama. Pava je svagdi bijo Paulus, a ne Paulo, Marijan je bijo talijanac Mariano, a ne latinac Marianus. O povijesnosti povijesne biskupije dijumske Paulusove počasne… more bit dikod… more bit, a more i ne bit.

† Revisum ultimo in prima
visitatione giti[?] die 27
Junij 1768 a me Fr. Mariano
Bogdanovich Ep. Echinensi
???? app?o in Bosna [v.r.]

Mariano, daklem, na reviziji istog prvog libra mrtvi (treći put), nije imo nikakvi primjedbi, ni na naslovnicu na kojoj jasno piše Boscopoglie.

(Treći put) — Kako i zašto treći put? Od Tridenta pa do naslovnice 23. 8bris 1758. (octo-bris; 23.10.1758.) antiqua ecclesia S. Joanni Bap…tæ in loco Boscopoglie nuncupato već je dvaput bila otvarala prvu knjigu mrtvih, pa joj je ova s uslikanom naslovnicom — prva, treći put.

Džaba ja to tebi pričam. Pava i Marijan… Bože, Boško i Dane Roško…
E… da mi je Marijan muško, a Terezija žensko…
« Zadnja izmjena: 24 Svibanj 2010, 00:37:21 prijepodne glonga »

Offline Trbotor

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Odg: Božije polje
« Odgovori #32 : 24 Svibanj 2010, 14:47:07 poslijepodne »

[i

† Revisum ultimo in prima
visitatione giti[?] die 27
Junij 1768 a me Fr. Mariano
Bogdanovich Ep. Echinensi
???? app?o in Bosna [v.r.]

giti - vjerojatno kratica -  generalis inquisitoris totius Illirici / generalnoga inkvizitora  cijeloga Ilirika
...in defendenda veritate catholica et Croatia bene administranda...

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
još o rževini
« Odgovori #33 : 05 Rujan 2010, 12:49:34 poslijepodne »

Песнь о собаке

Утром в ржаном закуте,
Где златятся рогожи в ряд,
Семерых ощенила сука,
Рыжих семерых щенят.

http://www.ezgeta.com/kuji.html

"Jutros je kuja pri štali,
gdje rogoz se zlati pod gredom,
oštenila sedmero mladih,
riđih štenadi redom.
…"

Offline golozlo

Odg: roško polje
« Odgovori #34 : 06 Rujan 2010, 16:33:48 poslijepodne »
Ja se izvinjavam što upada , ali mi je zanimljiva ova polemika oko naziva toga polja!
Pošto sam iz Srbije ne bih ulazio u jel menjano ili nije , i jel se zvalo onako ili ovako ranije!

Ja bih samo rekao da latinski prepisi i prevodi imena nikad ne mogu biti merilo pravo , ali to nebitno!

Pošto vidim da je fora oko nekog posrbljavanja imena i ostala čuda po zemlji Raškoj?! , mislim da to nema veze sa time , i da su se ljudi prevarili što su promenili ako se ranije zaista zvalo to polje Raškopolje!

Mislim da trebate pogledati samo svoju starinu , a to je Povaljska listina i sve će vam se samo kasti!

http://hjp.srce.hr/index.php?show=povijest&chapter=03-povljanska_listina

Aj uzdravlje!!

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #35 : 07 Rujan 2010, 08:09:17 prijepodne »
Mislim da trebate pogledati samo svoju starinu , a to je Povaljska listina i sve će vam se samo kasti!
što je to sve? da smo srbi odvajkada? pa znamo mi to bre. nismo deca. :glonga

Offline belevarac

• Moderator
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #36 : 08 Rujan 2010, 01:05:26 prijepodne »

Ne, nego Nimci forever. Zar tamo ne pishe "Joana" < nim. Johan
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline golozlo

« Odgovori #37 : 09 Rujan 2010, 16:58:37 poslijepodne »

Ne znam odakle ti ova priča kad na to uopšte nisam mislio niti mi pada napamet , u listini se pominju imena i nazivlja koja sasvim dobro upućuju na problematiku teme!
Eto to i ništa više!

A gde si ti video tu Srbe i čuda zaista mi nije jasno , ali ako je tako onda ti ne mogu pomoći kad sve asocira na Srbe a niko ih nije ni pomenuo niti ijednog momenta!

Offline golozlo

« Odgovori #38 : 09 Rujan 2010, 17:22:03 poslijepodne »
Ne, nego Nimci forever. Zar tamo ne pishe "Joana" < nim. Johan

Kakvi crni Nimci?!

Joan je grčko oduvek a ostalo su sve izvedenice pa i slavenski stariji oblik Ivan!
Ne mogu videti kako je pisalo , ali logičnije bi bilo za prevesti sa "Jovan" ali razloge za to znamo zašto nisu !

Ovde se vidi veliki vizantijski uticaj da ne kažem pravoslavni jer su ipak katolici u pitanju , međutim 13.vek je u pitanju pa latinski jezik i pismo još nije preuzeo primat , ali crkveni obred jeste koji verovatno nije još bio na latinskom već na narodnom tj.staroskovenskom!

A što se tiče teme , pogledaj imena Raško,Rašćin i videćeš da sam na to aludirao po pitanju Raškopolja

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #39 : 09 Rujan 2010, 19:07:27 poslijepodne »
to je polje di se uzgajala samo rašćika. i resta bi pokoji dub.
raška vaška i hrvaška naška.
Dosta parola.

Offline belevarac

• Moderator
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #40 : 09 Rujan 2010, 23:57:35 poslijepodne »
Kakvi crni Nimci?!
Ovde se vidi veliki vizantijski uticaj da ne kažem pravoslavni jer su ipak katolici u pitanju , međutim 13.vek je u pitanju pa latinski jezik i pismo još nije preuzeo primat , ali crkveni obred jeste koji verovatno nije još bio na latinskom već na narodnom tj.staroskovenskom!

E pa sad nam ti lipo primirima iz Listine podkripi tvrdnju o "vizantijskim uticajima".
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline golozlo

« Odgovori #41 : 10 Rujan 2010, 02:09:54 prijepodne »
E pa sad nam ti lipo primirima iz Listine podkripi tvrdnju o "vizantijskim uticajima".

Evo za početak ćirilica , a listina počinje kao i Humačka ploča i ostali spisi na "bosančici" sa :

V [jime] oca i sina i svetago duha!

Ovo je lep primer da je ovo staroslovenski prevod sa grčkog , a ne sa latinskog gde je raspored reči drugačiji tj.on se danas koristi u katoličkoj crkvi u Hrvata , a to je "U ime Oca Sina i i duha svetoga , a ne U ime Oca Sina i svetoga duha!!

Ali to i ne čudi jer je Dalmacija bila pod vizantisjkom vlašću samo 100 i nešto godina ranije!

Mešanje vizanitijskog kruga i zapadnog  je jednostavno očigledno , treba videti Blagajsku ploču kneza Miroslava i naravno njegov jevađelistar koji potuni dokaz tome , jer tada još nije potpuno kako da se izrazim izražena podela na pravoslavne i katolike!
Katolik tada je više značilo priznavati vlast rimski(papsku) i državnu , jer ko se odriče svoga jezika i psima u veroispovedanju dobrovoljno znajući da je posle to ukinuto , ali opet nije ostalo traga ćiriličnim-katoličkim tilurgijskim knjigama zapadnog obreda iz vremena srednjeg veka!

I da vrlo bitno , jesi li se ikad zapitao zašto su Hrvati jedini katolički narod koji Isusa zove Isusom?! , s'obzirom da ga svi ostali zovu iz latinskih varijacija(Jesus)kajkavski Ježužek! ;D

Nemoj samo molim te da mi spočitavaš neko srbovanje i ostale bezvezarije , sa tim nemam veze!  :spidom

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #42 : 10 Rujan 2010, 09:03:36 prijepodne »
Ne znam odakle ti ova priča kad na to uopšte nisam mislio niti mi pada napamet , u listini se pominju imena i nazivlja koja sasvim dobro upućuju na problematiku teme!
Eto to i ništa više!

A gde si ti video tu Srbe i čuda zaista mi nije jasno , ali ako je tako onda ti ne mogu pomoći kad sve asocira na Srbe a niko ih nije ni pomenuo niti ijednog momenta!
oprosti golozlo. vidim da se ograđuješ od srbovanja (meni srbovanje ne smeta nego velikosrbovanje. podrazumijevam da svatko normalan voli svoj narod) a tema je osjetljiva upravo po tom pitanju jer je ime srednjovjekovne srpske države bilo raška na što naziv 'raško polje' asocira.
uopće nije sporan bizantinski utjecaj na području današnje južne hrvatske. uostalom, do raskola je došlo u jedanaestom stoljeću.
ne zove sav hrvatski narod Isusa Isusom. kajkavci ga zovu Jezušom.
kako ti objašnjavaš to što hrvati štokavci Isusa zovu Isusom?
zašto ime golo_zlo?
« Zadnja izmjena: 10 Rujan 2010, 09:05:20 prijepodne Potjeh »

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #43 : 10 Rujan 2010, 11:42:38 prijepodne »
I čakavci ga zovu Isusom.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #44 : 10 Rujan 2010, 11:51:03 prijepodne »
I čakavci ga zovu Isusom.
aha, znači čakavci i škokavci - srbi a kajkavci - slovenci. dba beka buka. moš mislit.  ;D