Autor Tema: roško polje  (Posjeta: 22868 )

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
roško polje
« : 18 Svibanj 2010, 09:24:08 prijepodne »
Raško Polje kraj Tomislavgrada ubuduće će se zvati Roško Polje. Tako su odlučili stanovnici Roškog Polja na referendumu. Zašto se gotovo sto posto Rožana izjasnilo za promjenu imena svoga naselja?

- Mi smo uvijek svoje mjesto zvali Roško Polje, a njegove stanovnike Rožani - kaže Ante Đikić, općinski vijećnik Roška Polja i inicijator referenduma. Povijesni dokumenti spominju srednjovjekovni grad Rog na ovom prostoru, po čemu je i mjesto dobilo ime Roško Polje.

Tko je i kada ime Roško Polje službeno promijenio u Raško Polje, nije poznato. To se dogodilo u vrijeme stare Jugoslavije. Možda je to omaškom učinio neki pijani matičar, ali je vjerojatnije da je to posljedica sračunate velikosrpske politike. Naime, pridjev “Raško” podsjeća na Rašku, srednjovjekovnu Srbiju.

I danas ovdje stariji ljudi Srbe zovu Rasi. A zna se da su u to vrijeme Srbi imali glavnu riječ u svemu, pa i administraciji. Tako je Roško Polje postalo Raško Polje. Inače, ovdje žive isključivo Hrvati.

No, bilo kako bilo, mi samo želimo dokinuti tu dvojnost i nelogičnost da se, naime, naselje službeno zove Raško Polje, dočim ga stanovnici i Crkva imenuju kao Roško Polje. Sada slijedi verifikacija i usvajanje zakona o promjeni imena u državnom i federalnom Parlamentu.

A Rožane nakon svega očekuju šalteri i mučna procedura promjene dokumenata.

petar miloš
http://www.slobodnadalmacija.hr/BiH/tabid/68/articleType/ArticleView/articleId/102787/Default.aspx#

napokon. rožani, čestitam.

Offline Insomnia

• Banned
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
Odg: roško polje
« Odgovori #1 : 18 Svibanj 2010, 10:29:07 prijepodne »
pa ja znam samo za roško polje.
pridlani sam nešto za njih radila i znam da je i na službenim dokumentima stalo "roško polje, općina tomislavgrad".
iznad gruda ima raško polje, ali raško po rašeljci.

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #2 : 18 Svibanj 2010, 10:34:53 prijepodne »
Raško Polje kraj Tomislavgrada ubuduće će se zvati Roško Polje. Tako su odlučili stanovnici Roškog Polja na referendumu. Zašto se gotovo sto posto Rožana izjasnilo za promjenu imena svoga naselja?

- Mi smo uvijek svoje mjesto zvali Roško Polje, a njegove stanovnike Rožani - kaže Ante Đikić, općinski vijećnik Roška Polja i inicijator referenduma. Povijesni dokumenti spominju srednjovjekovni grad Rog na ovom prostoru, po čemu je i mjesto dobilo ime Roško Polje.

Tko je i kada ime Roško Polje službeno promijenio u Raško Polje, nije poznato. To se dogodilo u vrijeme stare Jugoslavije. Možda je to omaškom učinio neki pijani matičar, ali je vjerojatnije da je to posljedica sračunate velikosrpske politike. Naime, pridjev “Raško” podsjeća na Rašku, srednjovjekovnu Srbiju.

I danas ovdje stariji ljudi Srbe zovu Rasi. A zna se da su u to vrijeme Srbi imali glavnu riječ u svemu, pa i administraciji. Tako je Roško Polje postalo Raško Polje. Inače, ovdje žive isključivo Hrvati.

No, bilo kako bilo, mi samo želimo dokinuti tu dvojnost i nelogičnost da se, naime, naselje službeno zove Raško Polje, dočim ga stanovnici i Crkva imenuju kao Roško Polje. Sada slijedi verifikacija i usvajanje zakona o promjeni imena u državnom i federalnom Parlamentu.

A Rožane nakon svega očekuju šalteri i mučna procedura promjene dokumenata.

petar miloš
http://www.slobodnadalmacija.hr/BiH/tabid/68/articleType/ArticleView/articleId/102787/Default.aspx#

napokon. rožani, čestitam.

Uvik su bili izRoška Polja, :spidom
Nikad iz Raskog Polja.
:starac

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #3 : 18 Svibanj 2010, 10:43:02 prijepodne »
pisalo je raško polje na tabli...možda i po rašeljci...al pusti kraju...što je sigur sigur.  :laugh:

Offline Insomnia

• Banned
« Odgovori #4 : 18 Svibanj 2010, 11:05:04 prijepodne »
kako god, dobro je da su to oslužbenili.

Offline boboim

• Ne može bez foruma i obrnuto...
  • ništa ne zna, ništa ne čita...
« Odgovori #5 : 18 Svibanj 2010, 15:42:55 poslijepodne »
Kad smo već kod imena, moj  profesor, pok. Gojko Šušak uvijek se čudom čudio zašto se Široki Brig zove Široki Brijeg. Inače je i sam bio sa Širokog

Offline Insomnia

• Banned
« Odgovori #6 : 18 Svibanj 2010, 15:47:22 poslijepodne »
široki brig se uvik zva među narodom.
nedavno sam bila u širokom sa dicom, na brigu, malo obilazili... i pratar je stalno govorio "brig". to mi se baš svidilo. mislim da je bila i neka inicijativica da se vrati to ime, ali je propalo, ne znam kako...
znam da su se "urbani" smijali tome i to zvali "seljaklukom"... imam tamo tetu i rodice, pa su mi davno nešto o tome zborili...

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #7 : 18 Svibanj 2010, 22:31:20 poslijepodne »
Ajde, krenimo redom.

Doista prvi put csujem da se sluzsbeno zvalo Rashko Polje.

Do tko ne bi mislio kako je u pitanju fobija, evo dokaza. Asim Peco (veliki prosrbo), "Ikavskoshtakavski govori zapadne Hercegovine", ANUBiH, Sarajevo, 1986.: "Toponim Raška Gora, između Mostara i Drežnice, prema Ćoroviću "upućuje na verovatno staro područje raške države, ako ne i samu graničnu oznaku" (op. cit. 33)". Dakle, Raška Gora, gotovo na samoj Neretvi, ipak je prieblizu, pa je "granicsnu oznaku" tribalo uzapadniti do Roga. Shto bi tek bilo da je Asim znao za Rashko polje iznad Gruda: eto ti ga djavle, Srbija Sv. Kati nad glavon.

iznad gruda ima raško polje, ali raško po rašeljci.
Tezsko da tje biti. Rasheljka > rashki prievelika je izoblika e da bi se ostvarilo, to jedno, a drugo tezsko tje tko polju dati ime po rasheljkama, jer njih u polju nema (mozsda ima danas kad se nishta ne radi). Radi se, dakle, o "rishku" = "rashku" (o kojemu Asim Peco, naravno, nishta ne zna, kad govori o Rashkoj Gori). Tko gladne godine zsivio nije, taj ni ne zna rashak shto je.

rišak m niekakva biljka s jistivim gomoljem (? Trapa natans), raljak {MK, RGDZ: orišak; VB, Osv1, Srim: rašak} [Ispeka se kruv ko rišak. Klačina izgorila ko rašak.]

Ima ga po njivama, pa kad se ore, oni gomoljcsichi izskacsu iz zemlje, ditca idu iza pluga, kupe i jidu. Gori je recseno "niekakva" jer josh nisam utvrdio lat. naziv.

Kad smo već kod imena, moj  profesor, pok. Gojko Šušak uvijek se čudom čudio zašto se Široki Brig zove Široki Brijeg. Inače je i sam bio sa Širokog

Shiroki su Brig "Shirokim Brijegom" nazvale shirokobrizske pokondirene tikve. Isto kao da kazsemo: Ja sam iz Dionica (Delnica), Csakovac (Csakovec) je lip grad, Litujem u Tijesnom (u Tisnu), Okretishte tramvaja na Crnomircu (Csrnomercu) ... A da: Hlijevno i Spljet.

Inacs fra Zsarko Ilich je u jednom od Krshnih zavicsaja temeljito obradio genezu naziva Shiroki Brig, te kako se i kada pocsinje javljati "kulturni" Shiroki Brijeg". Ali gluhu pricsaj, choravu pokazuj ...

Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Insomnia

• Banned
« Odgovori #8 : 18 Svibanj 2010, 23:16:05 poslijepodne »
raško poljce IZNAD gruda, to je malo poljce kao visoravan, okruženo šumom, sad su tu vikendice, a nekad se ovce napasale. mislim da se tu nije nikad ništa sadilo. a isto čisto sumnjam da su srbi uopće znali za njega, naime, kad je zaratilo, tu smo ih baš iznenadili sa protuavijoncima... svjedoci vele da im se na licima jasno ocrtavalo iznenađenje i nevjerica i šok...

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #9 : 19 Svibanj 2010, 00:10:17 prijepodne »
raško poljce IZNAD gruda, to je malo poljce kao visoravan, okruženo šumom, sad su tu vikendice, a nekad se ovce napasale. mislim da se tu nije nikad ništa sadilo. a isto čisto sumnjam da su srbi uopće znali za njega, naime, kad je zaratilo, tu smo ih baš iznenadili sa protuavijoncima... svjedoci vele da im se na licima jasno ocrtavalo iznenađenje i nevjerica i šok...

Ma shta csujo, oda po njemu. Ledina do ledina. A to znacsi nekad: njiva do njive. Radilo se, itekako se radilo. Znam ljude koji su tamo imali zemlju. A da su sad tamo kliti (weekend houses) i ledine - to je tocsno. Nu, do rashka (rishka) se mozse i na ini nacsin, ne samo oranjem. Bitno je da ga ima.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #10 : 19 Svibanj 2010, 07:19:09 prijepodne »
Doista prvi put csujem da se sluzsbeno zvalo Rashko Polje.
;D

Offline Trbotor

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #11 : 19 Svibanj 2010, 08:03:00 prijepodne »
Hlijevno i Spljet.

Šibenik / Šyebenik ;D
...in defendenda veritate catholica et Croatia bene administranda...

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #12 : 19 Svibanj 2010, 08:07:55 prijepodne »
Citat:
rišak m niekakva biljka s jistivim gomoljem (? Trapa natans), raljak {MK, RGDZ: orišak; VB, Osv1, Srim: rašak} [Ispeka se kruv ko rišak. Klačina izgorila ko rašak.]

Ima ga po njivama, pa kad se ore, oni gomoljcsichi izskacsu iz zemlje, ditca idu iza pluga, kupe i jidu. Gori je recseno "niekakva" jer josh nisam utvrdio lat. naziv.

je li to botanička enigma ko naš ljaljak

Offline Insomnia

• Banned
« Odgovori #13 : 19 Svibanj 2010, 08:54:18 prijepodne »
Ma shta csujo, oda po njemu. Ledina do ledina. A to znacsi nekad: njiva do njive. Radilo se, itekako se radilo. Znam ljude koji su tamo imali zemlju. A da su sad tamo kliti (weekend houses) i ledine - to je tocsno. Nu, do rashka (rishka) se mozse i na ini nacsin, ne samo oranjem. Bitno je da ga ima.

meni je logičnije da je po rašćici nego po rišku.

što je to, ustvari? ima li latinski naziv? google ga ne pripoznaje po ovim nazivima. osim u nekim prezimenima koji, opet, nisu odovud...

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #14 : 19 Svibanj 2010, 09:16:55 prijepodne »
meni je logičnije da je po rašćici nego po rišku.
već vidin kolumnu ante tomića. misto radnje: rašćikino polje.  :laugh: