Dodijali su Vam Windowsi?
Koliko puta su reinstalirani na Vašem računalu?
Zašto pri slijedećoj reinstalaciji jednostavno ne instalirate neki linux operativni sustav?
Neznanje? Strah? Ono što se krije iza akronima
FUD?
1Hoaxi i internautski urbani mitovi i legende?
Ne da mi se pisati esej/članak/kolumna na tu temu, www je pun takvih sadržaja.
Ovdje, za početak, želim samo reagirati na nekoliko upisa s jedne druge teme
2Nije da nemam pametnijeg posla, ali ovo je moj izbor.
tribalo bi ove glongine postove pribacit na tehnikalije ili da glonga otvori posebnu temu.
Evo teme, evo flejma, evo svađe, jevo gejma.
tune up ti je odličan izbor.
najbolji program za čišćenje registrija i optimatizaciju windowsa, svakako ga preporučujem i ostalima, a tko ga želi, neka mi se javi na pp, poslat ću mu portable verziju koja se ne instalira na sustav, može se nositi i na sticku, a potpuno je funkcionalan kao i full verzija.
TuneUp, TuneDown. Pih. Najbolji program za to (optimizaciju windowsa) je program za edukaciju korisnika. Web je pun tutoriala. Boljih i gorih.
Korisnik koji pristaje na uporabu piratske kopije OS-a pristaje na sigurnosne i druge probleme. Teško je u uho svojoj oholosti reći da smo skloni muktašenju. Proizvođači softvera to koriste. Vjerujem da sudjeluju u piratskoj distribuciji softvera dok se korisnici navuku. Onda dođe BSA, provjere originalnosti i ostalo što već ide u drugom ešalonu. Je li citirana kopija legalno pribavljena i nudi li se citatom legalna distribucija?
Zašto slati kopiju i umnožavati promet kad je dovoljno poslati link na torrent ili na samu datoteku u mračnim zakucima piratskih online luka, link ili torrent na aplikaciju za koju korisnik zna da je funkcionalna i čista od zločestog koda?
Pogotovo, ako je download reda veličine par desetaka megabajta.
Vjerujem da se administratori i uredništvo protive objavljivanju takvih linkova na forumu.
Ja imam verziju kUbuntu:
...kod sebe i nikako je instalirati...a raspitujući se kod upućenijih od mene sve se nekako svodi na teško dobivanje podrše pri uvijek mogućim problemima i mali broj potrebnih drivera koje samo windowsi imaju u izobilju...
Ubuntu je u priči upravo zbog: drivera, podrške, prilagođenosti početniku, zato jer nema komercijanu verziju... Inače bi u priči bio Debian ili štogod treće.
LTS bi trebao značiti Long Term Support.
Drivere za hardver na vlastitoj konfiguraciji je dobro provjeriti nekom srodnom živom distribucijom linuxa. Većina brand-name laptop i desktop računala pa čak i no-name računala pošarafanih u RH nema problema s driverima na
Knoppix-u. Obično komponente koje rade s Knoppix-om rade i s instaliranim ubuntuom. Čudne low-end komponente se sve rjeđe prodaju u RH, a najnovije i high-end za koje linux zajednica ne riješi problem s driverima ionako rijetko viđate u RH.
Online podrške u vidu solidne dokumentacije, dobrih foruma i newsgrupa ne manjka u linux zajednici.
Kad ste se zadnji put obratili Microsoftu za online ili phone podršku?
tko se misli zafrkavati s linuxom, neka se naoruža dobrim živcima, literaturom
Osamdeset kilograma unix priručnika je tipičan urbani mit.
Koliko ste se naživcirali dosad s Windowsima?
Ili s automobilom?
Citat: "Da je moje auto konj, odavno bih ga bio ubio."
Lagano čitanje ovakvog (poglavlje
Normal Unix User) tutorijala je, IMHO, sasvim dovoljno.
Želite jednog lijepog sunčanog dana kupiti iPhone? Za cool stvari i isplativo korištenje te skupe spravice trebat će vam poznavanje unixa čak i kao običnom nenaprednom korisniku.
vjerujte, to je totalno drugačija OS platforma i nije nimalo lagana za početnike.
Zar je običnom korisniku, za početak teško pročitati 4-5 stranica teksta na na kojima mi se sviđa slijedeći citat:
"Navigation: Same commands, but...
Getting around in UNIX is very similar to getting around in DOS. The only source of confusion is that when Bill Gates decided to have PC-DOS support a tree directory structure, he had his car running in the garage that night. In other words- Whenever you have an urge to hit the backslash, hit the forward slash key instead."
3programi koji se vrte na linuxu su, istina, 99% besplatni, ali su sve okljaštene i pomalo nezgrapne verzije windows korisničkih programa tako da za ozbiljniji, pogotovu uredski rad, još uvijek nije.
Surfate li po zapadnoeuropskim ili američkim sveučilišnim web-mjestima?
Vrte se na unixoidima, dokumenti su izrađeni na aplikacijama koje se vrte na tim unixoidima, aplikacije se vrte na unixoidima...
Okljaštreno i nezgrapno?
Narečene ustanove se bave neozbiljnim radom?
Uredski rad je zahtjevniji od gore spomenutog?
Imate instaliran M$ Office 2007? 2008? 2009? Hrvatsku verziju? Uredno plaćenu? Koliko raspoloživih mogućnosti (u postocima) ste za cijelo vrijeme rada sa svim uredskim aplikacijama iskoristili? 1- 1,50 %?
OpenOffice je otvoren i slobodan a više nego dovoljan?
Želite reći da ne možete bez programa kao što su Visio ili M$Project? Kad ste ih zadnji put pokrenuli? Što ste s njima napravili a da vam je doista bilo i od potrebe i od koristi?
Mislite da na linuxima nema programa za te namjene?
Ne možete bez Photoshopa? Doista Vam je potreban na poslu? Uredno je kupljen i licenciran? Uspjeli ste uvjeriti šefove i gazde da Vam treba Ps CS4? U dubini duše niste ni same sebe u to uvjerili. Kako rasjeći želju od potrebe pa to uskladiti s mogućnostima? Koristite više od 2 % njegovih mogućnosti?
GIMP Vam je nezgrapan? Ne možete njime obaviti to što trebate?
rijetki windows programi se mogu vrtiti na linuxu uz pomoć wine-a, ali to je druga priča, vrlo bugovita...
Ne poznajem nijedan Windows program koji se ne bi vrtio unutar virtualnih Windowsa na linux OS-u.
Wine je priča za se, a virtualizacija nije bauk, ako je u pitanju neki Windows program bez kojeg baš ne možete nikako.
Komercijalna - npr.
VMWare ili otvorena i slobodna (barem za linuxe) npr.
Virtualbox.Još izgovora...
Ne možete prijeći na linux jer Vaš omiljeni računovodstveni program ne postoji u verziji za linux. A uredno je kupljen, plaćen i plaća mu se i održavanje.
Digresija. O ovome kanim otvoriti još jednu temu: "sql-ledger, portovi i forkovi".
Računovodstveni softver je posebna priča. Svi smo skloni koristiti M$ Office i druge raširene i općepoznate programske pakete iz svjetske produkcije. U računovodstvu to nije oživjelo. Što su uzroci? Socrealistička regulativa koja se vuče pa US i EU programi ne mogu zadovoljiti potrebe? A programi su tako prilagodljivi različitim državama. Socrealistička svijest o tome da se računovodstvo vodi jer to treba državi a ne gazdi i upravi da na temelju podataka donose poslovne odluke?
Prosječna starost i stupanj obrazovanja te poznavanje stranih jezika i stručne terminologije u najveće većine korisnika računovodstvenih programa?
Čudi me spremnost inžinjera da modelira ili održava sustave piratskom kopijom softvera, liječnika i inžinjera da dijagnosticiraju pomoću takvog softvera i sl. u odnosu na računovođe i njihovu nespremnost.
Posebno me čudi da su domaći strani bankari razvili internet bankarstvo za poduzetnike koje se bazira na Internet Exploreru i M$ JVM (Java Virtual Machine kojoj je službena podrška službeno okončana 2004.), čude me i programeri koji su to isprogramirali na svoju ruku ili pak prihvatili naručenu projektnu zadaću s uključenim obveznim M$IE i M$ JVM.
ovo drugo, dakle, live-cd knoppix, toplo preporučujem jer ga ne treba instalirati i zahebavati se oko particija, a mandrakea instalirati kao dual-boot, nikako ne skidati windowse, mogli bi si kosu čupati...
napominjem da je uvijek dobro imati jednu live-cd verziju linuxa za spasit dokumente (nešto kao ultra light poppy linux ili opremljeniji knoppix), u slučaju da windows padne, a neće da se digne...
Zagovaram uporabu Live-CD (ne DVD) Knoppixa za uhodavanje s unixoidima, pogotovo za posjete piratskim, wannabe hakerskim i drugim web mjestima za koje se može osnovano sumnjati da su zlonamjerna. Da se svaki put ne bi mučili s kofiguriranjem, preporučujem spremanje postavki na "prljav medij" (USB stick ili čak običnu disketu ako će se na tome čuvati samo postavke a ne i druge potrepštine). OS se podiže s CD-a, prije toga treba u BIOSU postaviti na prvo mjesto podizanje OS-a s CD-a. Unutarnji disk pri podizanju nije
mounted, to se može kasnije.
"Prljav" medij ovdje znači medij za koji osnovano treba sumnjati da je zaražen zločestim kodom i tako ga tretitrati pri učitavanju njegova sadržaja pod drugim OS-ovima.
Na njemu možete držati i najnovije definicije malicioznog koda i druga ažuriranja kad tu živu distribuciju koristite za oživljavanje ili dovođenje u red instaliranih Windowsa (ili drugih OS-ova) kad se otmu kontroli.
Dual-boot ili multi-boot ne koristim i ne smatram dobrim rješenjem otkako postoje solidni virtualizacijski alati (VMWare, Virtualbox i drugi).
Daklem, zagovaram virtualne Windowse na instaliranom linuxu. Tko ima volje može probati i suprotno - virtualni linux na insatliranim Windowsima - bolje i to nego dual/multi-boot.