Autor Tema: Prahrvatsko bajoslovlje  (Posjeta: 2973 )

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Odg: Prahrvatsko bajoslovlje
« Odgovori #15 : 26 Travanj 2010, 21:43:50 poslijepodne »
Kad kreneš u Vinjane prema Sv. Anti s desne strane je jedan stariji hrast i nekakva kamenja okolo. U konstekstu toga ne znam točno od koga načuo sam priču o kamenim svatovima. Zna li iko išta o tom?
na putu prema sv. anti hrast je nadesno, veliki, ogromni. ispod hrasta su kažu starohrvatski grobovi. htio sam doznati legendu o tome jer sam zimus bio kod njega i fotografira ga, ali nije bilo kacavide da mi je ispriča.
Dosta parola.

Offline golozlo

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #16 : 16 Rujan 2010, 15:47:02 poslijepodne »
Vrlo zanimljivo , prirodni ciklusi se zaista dobro ogledaju u narodnim tradicijama!

Mislim da narodne izvorne pesme govore najviše , a poenta ih je kako ih istumačiti na dobar način jer se pojmovi božanskog i božanstava mešaju tokom vekova a i podneblja čine svoje modifikovajući stare ili donešene tradicije!

Što se tiče Peruna njemu je pandan sv.Ilija , mislim da je kod svih balknaskih Slovena tako i da svi imaju jaču tradiciju oko njega!

Evo jedne srpske stare pesme sa Kosova u pomenutom trokutu , i tom muško ženskom odnosi Peruna i Mokoši tj.sv.Ilije i Ognjene Marije!

Prošetala do dva do tri brata,
Jedno beše Kupalo obilni,
A drugo mi Koledo sabirni,
A treće mi Perune daždljivi
Pokraj dvora Ognjene Marije,
Mile seje Peruna velikog.
Perun pita svoju milu seju,
Perun pita svetitelj Ilija:
„Mila sejo, Ognjena Marijo!
Kad no beše dana Ilinoga
Da se Ika malo proveseli,
Proveseli nebu u oblaku,
U oblaku na sve četir strane,
Da poigra munje i gromove
I svetlice što vraze nalaze,
A strelice što vraze streljaju?“
Govori mu Ognjena Marija:
„Mili brate, Perune Ilija,
Davno bilo, sad se pripoveda
Kada beše dana Ilinoga.,
Dan ti proša, skoro neće doći.“
To Iliji vrlo mučno bilo
Ama mu se na ino ne može
Te on čeka dana Perunova.
Nek ga čeka, dočekat’ ga neće!

« Zadnja izmjena: 16 Rujan 2010, 15:54:44 poslijepodne golozlo »

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #17 : 16 Rujan 2010, 20:33:34 poslijepodne »
Lijepa pjesma. ove, stare pjesme, vremenom su prolazile kroz filtere kršćanstva. ilija jest perunov zamjenik, u narodu sa kaže da su svi svetci dobri, osim ilije. jer ilija udara gromom, njega se boji. ne znam koliko je to ostatak dualističke religije, koliko pokušaj da krist detronira peruna u narodu. jer slavenska religioznost je bila dualistična, kao i kršćanstvo, mitraizam i druge zapadne religije. dualizam je ponajviše pogašen na istoku, koliko sam upoznat, u budizmu. makar i tamo postoji druga crna, strana koja se samo u određenim dijelovima filozofije negira, tj. prelazi u mayu. ali maya ili vrag, dođe ga na isto. manje je dualističan utoliko što se tamnoj strani pridaje atribut prolaznosti, stajanja na etapi prema nirvani...
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Odg: bećar iz praskozorja civilizacije
« Odgovori #18 : 16 Rujan 2010, 20:37:50 poslijepodne »
...
„Nemoj nam molim te podmetati te gluposti!“, rekao je etnolog, stariji, proslavljeni stručnjak za pogansku baštinu: „Mi nećemo kvazistaroslavenski kič, tražimo pravremenski sloj, tamo iz doba zore čovječanstva!“"

„Ti ne znaš, jer nisi stručan. Šešir je siguran znak U tvojoj podsvijesti kriju se predkršćanski memi. Moraš nam to reći. Jer nitko od nas neće otići kući dok se ne dosjetiš.“

http://pametnizub888.blog.hr/2010/04/1627347992/prabecarac.2.html

:wow
Dosta parola.

Offline golozlo

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #19 : 16 Rujan 2010, 21:07:47 poslijepodne »
Lijepa pjesma. ove, stare pjesme, vremenom su prolazile kroz filtere kršćanstva. ilija jest perunov zamjenik, u narodu sa kaže da su svi svetci dobri, osim ilije. jer ilija udara gromom, njega se boji. ne znam koliko je to ostatak dualističke religije, koliko pokušaj da krist detronira peruna u narodu. jer slavenska religioznost je bila dualistična, kao i kršćanstvo, mitraizam i druge zapadne religije. dualizam je ponajviše pogašen na istoku, koliko sam upoznat, u budizmu. makar i tamo postoji druga crna, strana koja se samo u određenim dijelovima filozofije negira, tj. prelazi u mayu. ali maya ili vrag, dođe ga na isto. manje je dualističan utoliko što se tamnoj strani pridaje atribut prolaznosti, stajanja na etapi prema nirvani...

Da dualizam je prisutan , ali koliko i na koji direktan način teško je dokazivo , jer ga ima u tragovima koji se mešaju ali sve je to kroz prizmu narodne hrišćanske tradicije da se teško nešto može pstoviti kao tačan i najdirektniji znak dulasitčkog principa verovanja!
Kod "nas" je uz dulastički pristup verovanje u sudbinu jedno od glavnina , međutim dualizam je oprečan verovanja u sudbinu jer to bi značilo da je zapisano da će biti večna borba dve strane,boga,sile,...

Ali bez obzira evo jednog primera kroz narodnu deseteračku pesmu!
 "Ženidba Milića barjaktara" je jedna od nastarijih pesama , sa doduše dodanim likovima iz 16,17 veka , ali to nije bitno bitan je princip i sama radnja!
Ona je zabeležena od Vuka , ali i od od franjevca Silvestera Kutleše i to baš u Imotskom!
http://www.matica.hr/www/wwwizd2.nsf/AllWebDocs/kutlesajunacke

Milić prestavlja sunce koje ide da sa istoka na zapad da prosi devojku , a Ljeposava predstavlja zoru koja je u suprotnosti sa suncem u smislu da nebo ne mogu deliti zato je ona "od roda urokljiva" !
A kad Milić-sunce nađe i oženi Ljeposavu-zoru , ona zbog uroka tj.sudbine zore koja od sunca nestaje umre , a on vraćajući se kući kao sunce zađe i takođe umre!
Sad sam dao analizu koja baš nije najbolja ali sam slušao o tome i vrlo mi je dopadljiva bila , jer se pouzdano zna da je to pesma sigurno najstarija i to još desteračkog tipa a zna se da pokladne pesme u slovena su drugčijeg stiha i kratke forme , i šteta što nije zabeležena u starijem obliku jer se zna da je iz pretkosovskog ciklusa !!

Evo je na linku , velika je previše za staviti u post!

http://sr.wikisource.org/sr-el/%D0%96%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B4%D0%B1%D0%B0_%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%9B%D0%B0_%D0%B1%D0%B0%D1%80%D1%98%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #20 : 16 Rujan 2010, 22:35:27 poslijepodne »
Kad kreneš u Vinjane prema Sv. Anti s desne strane je jedan stariji hrast i nekakva kamenja okolo. U konstekstu toga ne znam točno od koga načuo sam priču o kamenim svatovima. Zna li iko išta o tom?
na putu prema sv. anti hrast je nadesno, veliki, ogromni. ispod hrasta su kažu starohrvatski grobovi. htio sam doznati legendu o tome jer sam zimus bio kod njega i fotografira ga, ali nije bilo kacavide da mi je ispriča.

Malo kasnim.
Što podrazumijevaš pod starohrvatski?
:starac

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #21 : 17 Rujan 2010, 22:20:13 poslijepodne »

Iza stećaka pa nadalje, i nakon provale turaka, ne znam kojom bi godinom omeđio završetak.
Dosta parola.

Offline belevarac

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #22 : 18 Rujan 2010, 11:43:16 prijepodne »
Iza stećaka pa nadalje, i nakon provale turaka, ne znam kojom bi godinom omeđio završetak.

Ako je to to vrime, undan ne mogu biti pra-, nego staro-.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #23 : 18 Rujan 2010, 20:45:17 poslijepodne »
Malo kasnim.

Pitam te zato jer priča koju znam o Janjišovu dubu seže u vrijeme turaka.
:starac

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #24 : 18 Rujan 2010, 21:35:47 poslijepodne »
Pitam te zato jer priča koju znam o Janjišovu dubu seže u vrijeme turaka.
ajde, likarija, ispričaj je. daleko je pra, ajmo polako od staro na pra.
Dosta parola.