Autor Tema: Haiku  (Posjeta: 8955 )

Offline andjeo gabriel

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Odg: Haiku
« Odgovori #15 : 28 Siječanj 2009, 22:40:44 poslijepodne »
Ni sat ti nije točan
moj Slovak
sad je osan.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #16 : 28 Siječanj 2009, 22:50:34 poslijepodne »
Kada je panulo klatno
velikoga zidnog
puknuo je žilet napola
i pijano zaples'o
bez zvuka,
nad krvlju natopljenim parketom.

(kako u poplavi američke psihologije pozitivnog slobodno gledati u mrak vlastite duše)
« Zadnja izmjena: 28 Siječanj 2009, 23:02:20 poslijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline dub

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #17 : 29 Siječanj 2009, 10:25:59 prijepodne »
Evo će sveti
Vlaho, a u drva se
još nije išlo.
[Lisabon]

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #18 : 29 Siječanj 2009, 17:47:44 poslijepodne »
HAIKU POETIKON J. W. HACKETTA

Sadašnjost je kvintesencija haiku doživljaja. Stoga nikako ne dopusti da ti promakne upravo ovaj sadašnji tren.

Upamti da je priroda utočište haiku.  Imaj pri ruci bilježnicu u koju ispisuješ svoje zapiske o vlastitom haiku iskustvu .

Zorno promatraj predmete iz prirode... razotkrit će se neviđena čuda.

Postani jedno s prirodom. Dopusti onome o čemu pišeš da se kroz tebe izrazi i ostvari svu puninu svoje životnosti. Ono o čemu pišeš, i "to si ti".

O svojim bilješkama o prirodi razmišljaj u osami i miru. Neka oni budu počelo tvojih haiku pjesama.

Dok pišeš o prirodi, nemoj izdati Takvost sviju stvari... budi iskren prema životu!

Svaku pojedinu riječ odabiri s posebnom pozornošću. Rabi samo one riječi koje jasno odražavaju tvoje osjećaje.

Rabi prezent kao glagolsko vrijeme.

Posegni za riječju koja naznačuje godišnja doba, mjesto ili određeno doba dana, kako bi pjesma zadobila dodatnu dimenziju.

Rabi isključivo običan, svakodnevni jezik.

Nastoj pisati u tri stiha od ukupno sedamnaestak slogova. Mnogi se haiku doživljaji mogu prikladno izreći u japanskoj versifikacijskoj strukturi od 5, 7, 5 slogova - ali ne i svi.

Izbjegavaj srok. Naglas pročitaj svaki zapisani stih, kako bi se osvjedočio u prirodnost njegova zvuka.

Imaj na umu to da je ŽIVOTNOST, a ne ljepota, istinsko obilježje haiku.

Ne podliježi nejasnim aluzijama: istinski je haiku intuitivan, a ne apstraktan ili intelektualan.

Ne previdi humora, no izbjegavaj puku dosjetku.

Uznastoj na svakoj pojedinoj pjesmi sve dok ona ne dorekne ono što drugima želiš prenijeti.

Spomeni se toga da je haiku prst koji ukazuje na Mjesec, i ukoliko je ruka na kojoj se nalazi urešena draguljima, više ne vidimo ono što nam želi pokazati.

Krajnjom budnošću oplemeni svoj osjet, a svoj duh odgajaj u zazenu ili u nekom drugom srodnom vidu usredsređujuće meditacije. Zen - haiku nazor trebao bi nalikovati bistroj površini planinskog jezera: tek onda kada je bez ikakve vlastite misli, u stanju je odzrcaliti i Mjesec, i prelet ptice nad sobom...

« Zadnja izmjena: 31 Siječanj 2009, 01:11:35 prijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #19 : 29 Siječanj 2009, 17:59:02 poslijepodne »
Dug put
kiša utužila
a kineski kišobran.

Ova pjesma ne podržava strogu istočnjačku metriku ali evocira kinesku poslovicu: Put od tisuću milja... Još da je je staviti u kurziv, bila bi još koša. ;)
Dosta parola.

Offline andjeo gabriel

« Odgovori #20 : 30 Siječanj 2009, 15:48:59 poslijepodne »
Metar više ili manje, koda dilimo zemlju.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #21 : 30 Siječanj 2009, 16:55:28 poslijepodne »
Rodijače, ti kako oćeš! Ja san svoju pripravijo, i napisa 5 - 7 - 5 da nebude da ne znan zanat.
Dosta parola.

Offline andjeo gabriel

« Odgovori #22 : 30 Siječanj 2009, 22:39:25 poslijepodne »
Ja ti nisan čovik od zanata, bubnen i ostanen živ. ::)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #23 : 31 Siječanj 2009, 01:06:34 prijepodne »
Poslije kiše
mladić briše nebo
sa stolova.

(nije moja al je dobra)
Dosta parola.

Offline dub

« Odgovori #24 : 31 Siječanj 2009, 02:20:43 prijepodne »
Motorna žaga
u salauki bure
o svetom Blažu.

© Osobe koje su se na starom (dub, tucidub) i novom forumu (dub) prijavjivale pod nick-ovima dub i tucidub nemaju ništa (djelotvorno) protiv toga da uredništvo foruma objavi u Imotskim novinama nesuvisle upise tih osoba na ovoj temi, a koje neki pretenciozno smatraju haiku poezijom. Jedini uvjet koji postavljaju je da bude jasno naznačeno kako je taj tiskani sadržaj preuzet s ovoga foruma.

P.S. uređivanje:
Tu je i želja da tekst bude naslovljen ili da na drugi način bude otisnuto kako je to "Haiku s Kunare" ili "Haiku s Kunare planine".
« Zadnja izmjena: 31 Siječanj 2009, 02:29:14 prijepodne dub »
[Lisabon]

Offline dub

« Odgovori #25 : 06 Veljača 2009, 10:45:55 prijepodne »

Vrime se Božje
otočilo, ne vélja nè vēljā
ova veljača.

Zahvaljujem besidniku belevarcu na pomoći oko pravilnoga onaglašenja.
« Zadnja izmjena: 08 Veljača 2009, 02:23:28 prijepodne dub »
[Lisabon]

Offline vpavic

« Odgovori #26 : 07 Veljača 2009, 14:04:28 poslijepodne »
Modro jezero
kamenja palo na put
kako ću doli.

Offline vpavic

« Odgovori #27 : 07 Veljača 2009, 14:06:42 poslijepodne »
Reci dube, tucidube, stari dube novi dube

Ima li ovo
ikakva smisla ili
da vatan spuže.

Offline dub

« Odgovori #28 : 07 Veljača 2009, 17:39:33 poslijepodne »

Poštovani pijesniče vpavicu,

već neko vrijeme odlučno odbacujem insinuacije besidnika belevarca (a čini mi se, i besidnice Insomniae) o besidnicima dub i glonga na ovomu besidišću.

Vaš recentni upis donosi nove insinuacije na koje moram reagirati.
Citiram:
Citat:
Reci dube, tucidube, stari dube novi dube

Osobno ne poznajem osobe koje se na ovom besidišću javljaju pod pseudoimenima "stari dub" i sličnim npr. "staridub".
Ne znam je li itko na ovome besidišću registrirao nick "novi dub" ili pak "novidub" niti me to zanima.

Osobu koja se predstavljala kao "tucidub" na starom Imoartovom besidišću poznajem. Znam njene upise na starome Imoartovom forumu jer ih je unosila "na moje oči" i "na tuđe oči" i "na više pari i nepari očiju" za šankom.
Ti upisi bijahu plod dokolice društvanca za šankom s računalom koje ima pristup internetu.
Umisto da od male za šankom tražimo lapiš i kartu, a nismo kartali, bilježili smo bisere koji su iole zadovoljavali haiku formu, bez obzira na sadržaj, na stari Imoart forum koji tada nije tražio registraciju za objavljivanje upisa, a na odgovarajućoj temi i u odgovarajućem podforumu.
Pritom su takvi i drukčiji zapisi sa šanka završavali i na drugim internetskim forumima, najčešće onima koji nisu tražili registraciju.
Za istim šankom, svojedobno je običavala visiti i osoba koja za sebe tvrdi da piše na starom i novom Imoartovom forumu pod nickom glonga. Ne mogu potvrditi istinitost te tvrdnje jer to nikad nije činila "na moje oči".

Kako se meni čini, jedina sveza između duba, tuciduba i nepotvrđene glonge je ona nit vezivna iz stihova Jure Stublića:
"Svi smo pili nervni plin
u točionici na uglu"
nebitno, u nastavku:
"naučio sam kako se ostari
sto godina u pet minuta"
ili, kad smo već kod Stjublika, možda i iz najjačeg feed-out-a ex-YU novovalne scene iz ne znam više koje njegove pijesmice:
"Jamaica, Jamaica,
pijan sam ko majka
Jamaica, Jamaica,
pijan ko majka"

Iskustvo tih i takvih "online zapisa sa šanka" poticalo je za istim šankom i raspre o tome kako bi osobama pod utjecajem alkohola trebalo na pogodan način onemogućiti pristup ključevima vozila, računalu, internetu...

Ne propuštam prigodnu osudu neumjerenosti u pilu.

Vaše pjesme su mi poznate sa starog i novog Imoartovog foruma.
Ne bavim se književnom kritikom.
Ne volim razpravljati o ukusima.
Nu, Vaše mi pjesme pašu, bez obzira na formu i sadržaj.

Ne volim raspravljati o smislu. Ako Vam pisanje stihova čini ugodu, to je već i potreban i dovoljan uvjet i razlog.
Ponavljam, meni se Vaše pjesme sviđaju, glede i unatoč svakoj mogućoj smetnji zbog koje mi se možda ne bi mogle ili trebale sviđati.

Nikad mi, npr., nije palo na pamet da kao nick Slovak na ovoj temi navodim bilo koga na poštivanje tematske forme. Pritom poštujem osobne i neosobne razloge nicka Slovak zbog kojih je upisao Hackett-ove preporuke na ovoj temi. Ja to ne činim ni zbog izbjegavanja povrede bilo čije taštine, niti zbog "patroniziranja" na koje se na ovom forumu ponekad pokaže pretjerana osjetljivost i nesrazmjerna reakcija. Opis razloga bi bio predugačak i offtopic jer nemam vremena za sažet opis.

Daklem, oću reć, ne smatram se nekim mjerilom za poeziju, pogotovu vagom za tačno merenje haiku poezije.

Ako si baš navro i oćeš me zavadit ljuto sa svojim haiku stihovima - more i to - more komotno.

Citat:
Modro jezero
kamenja palo na put
kako ću doli.

Predodžba koju pjesnik daje o sebi svojim drugim pjesmama me priječi u vjerovanju u iskrenost gornjih stihova. Pjesnik je u mojoj skromnoj percepciji, makar lirska dušica, ipak i gornjak i dovoljno gorštak da bi ga moćna g(r)omilica običnog rasutoga kamenja pučkog vulgaris spriječila u ostvarenju jednog osnovnog ljudskog prava - slobodnog pristupa vodi.
U skrajnjem slučaju doli je puno lašnje nego gori. Uostalom, socijalno nasljeđe, u pjesnikovu zavičaju notorna je i poslovična:
- Niz a strmo se i 'ovno 'otura.
More se i popriko u to jezero, kao skakač, kao mletački osuđenik na smrt, pritom ni na što ne nagovaram, pogotovu ne na metodu Branka Ćopića.
Zamislite samo održavanje "Ćopićevih susreta" na nadvožnjaku, ili slične susrete koji bi zbog bilo kakve sličnosti s narečenim Ćopićevim trajno ocrnile, inače solidna, rvackog pisnika i pritom naružile seret i krajinu.

Zavičajac Maras prevede Šekspira.
- Biti ili ne biti?. - Pitanje je sad.
- Biti ili ne biti? - To je pitanje.
- Two beer, or not two beer? - često je pitanje na gorika narečenom šanaku.
- Ili ću ga ja njemu, ili će ga on meni? - je transfer tehnologije i/ili metodologije u Mrdušu Donju u kontekst "krivog srastanja", "ruskog sistema i albanske industrije" i svog tog jazz-a Klausa Kinskog u kontekstu onoga filma o stvaranju filharmonije negdje tamo u Africi.

Pisat ajiku, jal vatat spuže?
Ko ti smeta oboje, bilo koje, ili nijedno?
Prokleta mogućnost izbora.
Pisat haiku po doživljajima iz lova na spuže? Zašto ne?
Vidi kako Vatrogasci pjevaju o tome kako vole vatat muve:
Citat:
http://www.youtube.com/watch?v=a5lP7pbDGuE

Metla digod more puknit ko top.
Spuži mogu digod bit okopr*ni: - To biži! To trči! To skače! To leta! To se prndeca!

Ne moš ji ujtit, ko ni stih za koji ti se svaki čas čini da ti je na dohvat ruke, na vr jezika, pera, prsta nad tipkovnicom...

Kad god primjetnim pjesničku zapitanost o smislu - izrazim zabrinutost.
Nekako mi se čini da su Ćopića upitnici o smislu odveli na onaj nadvožnjak.

Oću reć, piši ako ti se piše i ne misli o smislu pisanja.
Pitanje smisla pisanja ostavi filozofima, kritičarima, nakladnicima, računovođama... i ponekom dokonom čitatelju.

I ne zamiri na inglendi.

I ne zamiri za Ćopića. Na narečenom šanku se nesretni pokojnik našao u suričju Šantićevih susreta, skakaća sa starih mostova, Goranovih susreta, gay parada, patvorenog Zvečevo konjaka, loših vina, zlih žena i oštrih krivina, sivog zimskog jutra i bukare rasola iz čađave kupusne kace, tankerice/vijetnamke i razdrljene levis košulje mamurna pisnika s kokošjim (ili goveđim) prsima svjesno izloženim razgaljujućoj zimskoj buri Livanjki uz nužne ganutljive paralogije o šankeričinu poprsju... i torzu, i svemu daljnjem, i bližnjem...

edit

Prema nesigurnu prologu Mešina Derviša, vata muve, spuže, ili pisa aiku - isto ti se vata.

Citat:
Bismilahir-rahmanir-rahim!
Pozivam za svjedoka mastionicu i pero i ono što se perom piše;
Pozivam za svjedoka nesigurnu tamu sumraka i noć i sve što ona oživi;
Pozivam za svjedoka sudnji dan, i dušu što sama sebe kori;
Pozivam za svjedoka vrijeme, početak i svršetak svega
— da je svaki čovjek uvijek na gubitku.
http://www.borut.com/library/texts/selimovic/dervis/index.htm

Nesiguran, ali lijep prijevod dijela 103. sure Kur'ana časnog?
http://hr.wikisource.org/wiki/Sura_103.SMF ne prihvaća UTF-8 URL-ove.

I gdje se zagubiše misec i zora? Ili je to u epilogu?

Citat:
Pozivam za svjedoka mastionicu i pero i ono što se perom piše,
Pozivam za svjedoka nesigurnu tamu sumraka i noć i sve što ona oživi,
Pozivam za svjedoka mjesec kad najedra i zoru kad zabijeli,
Pozivam za svjedoka sudnji dan, i dušu što sama sebe kori,
Pozivam za svjedoka vrijeme, početak i svršetak svega
— da je svaki čovjek uvijek na gubitku.
« Zadnja izmjena: 09 Veljača 2009, 00:30:15 prijepodne dub »
[Lisabon]

Offline andjeo gabriel