Autor Tema: Popravljanje gitare  (Posjeta: 14726 )

Offline benco

• Forumaš sa stavom...
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • Kada čovjek prešuti istinu, kamen progovori!
Žice na akustičnoj "Jack et Danny" gitari
« Odgovori #45 : 31 Listopad 2010, 00:26:50 prijepodne »
Slovak, nekada davno sam svirao na gitari. Naravno obveze su me već 20 godina odvukle od gitare. Tu sam gitaru poklonio tada klincu, a danas je to glavonja od kojih 30 i kusur godina.
Nedavno sam nabavio novu akustičnu gitaru "Jack et Danny", ali mi nekako izgledaju pretvrde žice. Nije mi ostalo u sjećanju da postoje mekane i tvrde žice. Uglavnom tada me nisu toliko bolile jagodice na prstima. Ili starim (pa me bole) ili su postojale neke mekane žice?  :hm

Hvala "boboim" jer da nisi poslao zadnji post ne bih znao da imamo stručnjaka na Froumu.
... Svakim danom čovječje je promišljanje sve kompliciranije ...

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Odg: Popravljanje gitare
« Odgovori #46 : 31 Listopad 2010, 14:56:49 poslijepodne »
činjenica je da većinom oni koji dobro sviraju ne znaju ništa o gitari, osim možda promijeniti žice. a oni koji poznaju gitaru s tehničke strane loše sviraju. to je nešto kao odnos kritičara i umjetnika. ja spadam u ove tehničke, sama svirka mi je zamorna stvar (pilati 4-5 akorada 5 minuta je izlišna stvar, mislim)
@benco
ako su žice pretvrde, onda su jagodice meke ili žice tvrde (kod tebe će biti ovo prvo,  ;D ). dakle, kao srednja vrijednost i vrlo uobičajena debljina žica je 10. 11 je već tvrda, a 9 premekana. no, to ovisi o sviraču. debele žice su dobre za sviranje ritam gitare, a meke su više za solo svirku, bendanje, slajdanje itd. Visina žica u odnosu na pragove također utječe na "tvrdoću gitare", tj. ako su žice visoko, gitara je tvrda. Na električnoj gitari žice se mogu dignuti i spustiti na stražnjoj kobilici, a na akustičnoj je ispod kobilice nekad podloga koja se može izvaditi, no to može utjecati na izmjenu oktave, tj. točnosti gitare na 12om polju. e, benco, uđeš u dućan i kažeš: dajte mi set destki za akustičnu, ako imate d' adario, one su mi najbolje (praviš se da sve znaš). ostaviš 50 kn i daš nekomu da ti promijeni žice da ne uništiš vrat i ključeve, tj. gitaru. ili ako znaš, to uradiš sam.
Ima i žica 12 tki.
Kad u jagodicama nakon svirke imaš osjećaj da je u njima jedna fina, tanka, skoro akupunkturna iglica, to znači da jagodica tvrdne. Ali treba svaki dan vježbati. Kad uđeš u "grif", teško će proći dan da ne zasviraš bar 5 minuta ako je gitara pri ruci. zato je dobro da je pri ruci, i da je pravilno uskladištena. ili u svom koferu ili na zidnom ili podnom stalku. nikda je ne ostavljati duže naslonjenu na zid vrhom vrata, tj. glavom jer se tako lako krivi. vrat krivi tenzija žica. zato su najbolji viseći nosači koji gitaru drže za sam vrh i tako se težina gitare suprotstavi tenziji žica, što je dobro.

benco, ako ima slika na mreži, stavi je ovdje, molim te.
« Zadnja izmjena: 31 Listopad 2010, 15:03:38 poslijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
tvrda gitara
« Odgovori #47 : 31 Listopad 2010, 15:12:46 poslijepodne »
kad su žice tvrde, najlakše je gitaru uštimati pola ili čitav ton niže, pa kad se prsti priviknu, visinu ugađati prema glasu ili bendu
Dosta parola.

Offline benco

• Forumaš sa stavom...
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • Kada čovjek prešuti istinu, kamen progovori!
« Odgovori #48 : 31 Listopad 2010, 16:40:28 poslijepodne »
Slovak, hvala.

Davno je to bilo. Činilo mi se da ću puno stvari morati iz ponova, ali je puno ostalo u podsvijeti. Kad par puta prođeš po vratu na oktavama i akordima puno toga iziđe pa se čudiš i izgleda ti kao da nije prošlo puno vremena.

U svakom slučaju ponovio sam. Tko zna - možda negdje i zapivamo.  ;D
... Svakim danom čovječje je promišljanje sve kompliciranije ...

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
e gitare
« Odgovori #49 : 01 Studeni 2010, 16:57:53 poslijepodne »
to iskustvo je vrlo bitno za sviranje. nakon svake sviračke pauze čak i ono što si šlampavo izvodio zna sjesti. također iskustvo slušanja u međuvremenu upristoji izvedbu, ojača kreativu.
samickici sam izvadio drugi prag koji će biti primjer kakav zamjenski treba kupiti. još jednom: music shop brothers u ljubuškom, ili kako ga susjedni prodavači zovu: oni homoseksualaci, je bolji od većine nespecijaliziranih dućana glazbalima u metropoli.

http://www.youtube.com/watch?v=jMXXnLSRdBE
« Zadnja izmjena: 01 Studeni 2010, 17:10:00 poslijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
bonamassa
« Odgovori #50 : 01 Studeni 2010, 22:03:34 poslijepodne »
Dosta parola.

chenchen21621

• Gost
« Odgovori #51 : 10 Studeni 2010, 07:59:57 prijepodne »
za slovakove majstorije, ko i dosad, imam samo riječi hvale. ko bi reka da si vako osoban i sposoban. 

:huglove: :huglove: :huglove: :huglove: :huglove:

ugg classic mini ugg clearance ugg genuine

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #52 : 10 Studeni 2010, 08:06:18 prijepodne »
za slovakove majstorije, ko i dosad, imam samo riječi hvale. ko bi reka da si vako osoban i sposoban. 
ne pripisuj (moj odgovor #4)  :)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #53 : 10 Studeni 2010, 14:10:43 poslijepodne »

:huglove: :huglove: :huglove: :huglove: :huglove:

ugg classic mini ugg clearance ugg genuine

Ribama sam nabavio kisik, svega 2 wata. A da vam pričam kako sam napraviti akvarij? Ili kako pokvariti pumpu od hidrofora, uništiti nov stol sintetskim lakom pa to popravljati? chenechen, dobrodošla (nije valjda nekakvo feminizirano dlakavo čudovište s ovakvim smajlovima). O gitari slijedi priča kad nabavim prag u žici, ali tu nema zavrzlama, samo slijediti uobičajene postupke i mjere predostrožnosti.
Dosta parola.

Offline kamenizg

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #54 : 20 Studeni 2010, 21:49:53 poslijepodne »
Dragi moj Slovak, ti si genije :huglove:
O TEMPORA, O MORES!!!

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #55 : 23 Studeni 2010, 23:03:25 poslijepodne »
Dragi moj Slovak, ti si genije :huglove:

da, ali u početku sam želio biti kuharica.
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #56 : 24 Studeni 2010, 21:32:27 poslijepodne »
Pola metra dugačka žica za prag, istog profila kao i postojeći, oni koji su već na gitari, dostatna je za zamjenu više od pola ukupnog broja pragova. Da bi se stari prag izvadio, lemilom ga je potrebno prije ugrijati kako bi se ljepilo koja ga ponekad drži otopilo i prag izvukao bez oštećenja fretboarda. Kad se izvadi i poravna plastičnim čekićem, na žici se odredi njegova ista duljina tako da se žica stegne u mali škripac i na malu gravirku postavi brus za sječenje željeza kojim se to učini. Nakon toga slijedi turpija, fina mala turpija, koja duljinu definira u milimetar, a zatim se njome obradi rubna kosina, nagib praga na rubovima vrata, na gornjoj i donjoj strani. Ovo je potrebno učiniti s osjećajem, takoreći rukom kako pri sviranju rubovi ne bi zapinjali o dlan sviraču. I tako, rekoh, evo, ova prva ću četiri, ali svjetlo jako i mala nesavršenstva postaju velika, pa mi se čini kako ću izmijeniti i petog i šestoga praga (vidi vraga). Nu, tu priči nije kraj. Baba je rekla: Sinko, kad ti je to tako drago radit, ja dajen pola svoje mirovine pa ti naruči iz amerike ta alat i kreni u posa ko profesionalac. Ne znam bi li je poslušao ili ne bi. U svakom slučaju pada kiša, a msu u zagrebu je dosadan. Jedino što valja je onaj tobogan. Išli smo nazad nakon prve vožnje po još jednu porciju adrenalina. (Izložit prazno slikarsko platno i reć da je to umjetnost!? Ma, je, ali to je povijest umjetnosti. Treba nam neki novi pravac, recimo Slučajizam. Suvremena umjetnost je otrcana do bola, valjda zato što je toliko bila prostituirana. U msu ne treba ni ići, sve je već prikazano na tv-u. Bio je izložen jedan dobar slikar, baš majstor crteža i boje, ali toliko je epigonski ponavljao dalija, da je to strašno. Frag te gimnasticiral!!!)
Dosta parola.

Offline kamenizg

« Odgovori #57 : 26 Studeni 2010, 12:28:35 poslijepodne »
Čudo si, moga si na čašu vina svratit, kad ti je već dosadno u MSU
O TEMPORA, O MORES!!!

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #58 : 26 Studeni 2010, 15:13:01 poslijepodne »
Nakon što sam odsvirao ziggy stardusta, zaključio sam da je gitara popravljena. Molim vlasnika da se ne pojavljuje prije božića jer je moram dobro istestirati.
Dosta parola.

Offline kamenizg

« Odgovori #59 : 27 Studeni 2010, 13:12:32 poslijepodne »
Nakon što sam odsvirao ziggy stardusta, zaključio sam da je gitara popravljena. Molim vlasnika da se ne pojavljuje prije božića jer je moram dobro istestirati.
Božić bijeli, dolazi, a i vlasnik bi mogao poslat još jednu gitaru, ovaj put električnu pa ti ponovo radi, a vlasnik će, a zna se uzet popravljenu  :lok :kameni
O TEMPORA, O MORES!!!